Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kiedy mocny trening staje się zbyt mocny ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

grzesiek7124
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Kiedy mocny trening staje się zbyt mocny ?
Kiedy mocny trening staje się zbyt mocny ?

Aby uzyskać wymarzoną sylwetkę musimy spełnić wiele czynników. Wiemy, że podstawą rozwoju masy mięśniowej jest trening siłowy. Jednak, czy sam trening zrobi z nas „supermana” ? Na początku stażu treningowego będziemy się rozwijać ćwicząc „byle jak” i nie mając specjalnej diety. Jednak tylko i wyłącznie na początku naszej przygody z kulturystyką (sportami siłowymi). Później trening nasz musi być ukierunkowany i ułożony w sposób przemyślany. Trening, treningiem – jest on tylko bodźcem do rozwoju ćwiczonych mięśni. Kolejnym czynnikiem bez którego nie osiągniemy sukcesu jest odpowiednia dieta, zależna od naszego celu treningowego. Bez odpowiedniej diety nie wykorzystamy w pełni naszego naturalnego potencjału genetycznego. Tak, więc nie możemy ćwiczyć intensywnie odżywiać się jednocześnie „powietrzem”. Dieta musi zawierać odpowiednie proporcje składników odżywczych i dodatni bilans energetyczny (w treningu na masę) lub ujemny (w treningu redukcyjnym).
Do tego oczywiście odpowiednia regeneracji i układanka ułożona. Przyjmuje się, że wystarczającą regenerację zapewni 8 godzin nieprzerwanego snu (choć to kwestia wysoce indywidualna).

Aby nasze ciało się rozwijało musimy poddawać je coraz większym bodźcom. Jednak jak wielkim ? Zależy to również od wielu czynników. Przede wszystkim od naszej diety (suplementacji), stażu treningowego, czasu wolnego poza treningiem. Częstym błędem początkujących jest naśladowanie treningów bardziej zaawansowanych kulturystów lub, co jest najgorsze treningu zawodowców. Zawodowi kulturyści oprócz treningu, jedzenia i spania nie robią nic więcej. Nie muszą chodzić do pracy, czy szkoły, zajmują się tylko i wyłącznie kulturystyką. Do tego zażywają niedozwolone SAA, tak więc ich regeneracja jest na najwyższym poziomie. Mało tego – są genetycznie obdarzeni większym potencjałem niż my „normalni amatorzy sportów siłowych”.
Do czego może doprowadzić naśladowanie treningu bardziej zaawansowanych ?
A mianowicie w perspektywie czasu doprowadza to do osłabienia funkcji centralnego układu nerwowego (CUN), zmienia się poziom hormonów, nasz układ odpornościowy nie działa tak jak powinien. Następuje przetrenowanie, a wiemy co to oznacza. Wszystko to poważnie naraża nas na choroby i jest przeszkodą w rozwoju upragnionych mięśni. Energia ciała i jej rezerwy maleją, a nasz organizm „zjada” własne mięśnie jako paliwo do utrzymania życiowych funkcji. Ciągły „mocny” wysiłek może zachwiać równowagę między testosteronem, a kortyzolem (u mężczyzn stosunek ten wynosi on 100/1). Wysoki poziom hormonu katabolicznego, jakim jest kortyzon, „zjada” nasze ciężko wypracowane mięśnie. Zbyt intensywne pobudzanie CUN powoduje spadek siły. Na skutek przetrenowanie dochodzi do tego, że układ nerwowy ma mniejsze przewodnictwo. Przedłużone poddawanie organizmu intensywnym treningiem zwiększa podatność na choroby. Jest to związane ze zmniejszoną dostępnością w organizmie bardzo ważnego aminokwasu, jakim jest glutamina. Trening o wysokiej intensywności hamuje wydzielanie glutaminy z mięśni do krwioobiegu, gdzie jest używana jako paliwo dla układu immunologicznego.
Zbyt intensywny trening bez przeplatania go cyklicznie z treningiem lżejszym może być „gwoździem do trumny” w dochodzeniu do szczytowej formy. Zasady treningowe, takie jak serie ze zmniejszanym obciążeniem, wymuszone i negatywne powtórzenia, trening do wyczerpania i wiele innych mogą zwiększyć intensywność naszych treningów, jednak stałe lub przypadkowe „katowanie” własnego ciała zamiast rozwoju mięśni może spowodować zatrzymanie ich rozwoju lub nawet spadek upragnionej masy mięśniowej.
Jak temu zapobiec ?
Według mnie najważniejszy jest zdrowy rozsądek i zachowanie umiaru. Przeplatajmy okresy treningów ciężkich i lekkich. Każdy ćwiczący inaczej reaguje na trening, musimy umieć odbierać sygnały, jakie daje nam organizm. Wielu ćwiczących w odpowiedzi na stagnację zwiększa intensywność swoich treningów. Nic bardziej błędnego. Zamiast tego proponuję zmniejszyć obciążenie, ilość serii danego i czas trwania sesji treningowej. Organizm zregenerowany to organizm gotowy do wejścia na wyższy poziom rozwoju.
W okresie intensywnych treningów warto zażywać glutaminę. Jest ona niezastąpiona, jeżeli chodzi o regeneracją. Oczywiście podstawą jest dieta, bez tego nic nie osiągniemy. Jeżeli mamy nadwyżkę finansów możemy zaopatrzyć się również w BCAA, kreatynę (cyklicznie), białko serwatkowe (izolat lub koncentrat) i obowiązkowo preparat witaminowy dla sportowców.


Napisane na podstawie własnych doświadczeń.

Grzesiek.
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024