Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wytrzymałość w sportach walki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

budo_skylark1987
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Las w Łódzkim
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Wytrzymałość w sportach walki
Witam, możecie przedstawić swoje plany poprawy wytrzymałości, ciekawe artykuły.

ja na ten moment zaczynam stosować sprinty.

4x100m sprint następnie 4x400m bieg stałym tempem.

macie jakieś inne propozycje?
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki
Wytrzymałość ogólna czy specjalna? Jeśli ogólna to sprinty nie bardzo. Jeśli specjalna to pod jaką dyscyplinę? Jeśli pod sprinty to sprinty bardzo dobre.
  • 0

budo_skylark1987
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Las w Łódzkim
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki
Chodzi mi o wytrzymałość ogólną.
  • 0

budo_matee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 701 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki
ile przerwy miedzy sprintami? robisz to jako interwały czy nie za bardzo?
  • 0

budo_skylark1987
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Las w Łódzkim
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki
Minuta przerwy, robię cztery sprinty, a następnie bieg stałym tempem cztery razy i również minuta przerwy między normalnym biegiem.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki
Pomiary tętna? Testy wydolnościowe?

Założenia, że pobiegnę "x czasoprzestrzeni sprintem y czasoprzestrzeni wolno" to kompletna fikcja i ruletka. Człowiek jedzie 3-6 minut na beztlenie i wydaje mu się, że ten trening siły woli to trening wytrzymałości ogólnej.
  • 0

budo_matee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 701 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki

Człowiek jedzie 3-6 minut na beztlenie


pewnie, niektórzy to nawet 2 godziny.

kogan, czemu robisz z siebie w każdym temacie pseudo specjalistę skoro widać nie znasz podstawowych zasad ( w tym wypadku fizjologii )
  • 0

budo_zolin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 670 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:północny-zachód
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki
Kogan pieprzysz za przeproszeniem.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki
Bardzo merytoryczne wypowiedzi i na pewno dużo pomogą koledze w temacie. Czy jak powiem magiczne słowo "mieszane", to wystarczy czy będziemy robić jatkę?
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki
mniej wycieczek osobistych panowie, wiecej linkow do peer reviewed journals albo opini zawodowcow.
  • 0

budo_matee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 701 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki

Pomiary tętna? Testy wydolnościowe?

Założenia, że pobiegnę "x czasoprzestrzeni sprintem y czasoprzestrzeni wolno" to kompletna fikcja i ruletka. Człowiek jedzie 3-6 minut na beztlenie i wydaje mu się, że ten trening siły woli to trening wytrzymałości ogólnej.


ten post tez ma bardzo dużą wartość merytoryczną.



@Skylark - polecam "Fizjologia sportu. Krotkie wyklady K. Birch, D. MacLaren, K. George" - łatwo znaleźć na chomiku. masz opisane rodzaje treningu jakie odpowiadaja wysiłkowi beztlenowemu i tlenowemu. w skrócie - interwały są najlepsze ;) ale nie na takich dystansach. poza tym bodajże novo wklejał link do tekstu poliquina o interwałach, polukaj.
  • 0

budo_zolin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 670 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:północny-zachód
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki
No ja ktos wyskakuje na dzien dobry z pomiarami tetna i z testami wydolnosciowymi, bo takie "bieganie" przeplatanymi sprintami to trening woli bardziej niz trening wytrzymalosci. To co tutaj komentowac wiecej.
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki
power clean
dipsy
21-15-9
i do domu

martwy
wyciskanie stojac
21-15-9
do domu

thruster
drazek
21-15-9
do domu :)


kiedys sprobuje :
7 rund na czas
power clean 10
pompki 15
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki
za duzo crossfitu czytasz, S.O.S. ;)
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki

W zależności od stopnia intensywności wysiłku, który jest wyznaczany parametrem HR (puls) skorelowanym z intensywnością i czasem trwania pracy, wyróżniamy pięć stref zakresów pracy, którym odpowiadają kolejne strefy przemian energetycznych, w których pracuje organizm.

1. Ćwiczenia z intensywnością bardzo małą i małą, charakteryzują się HR nie przekraczającym po pracy 130-140 ud./min. Oddziaływanie o charakterze podtrzymującym, strefa przemian tlenowych. Trening interwałowy, wytrzymałości ogólnej i specjalnej, przerwa wypoczynkowa w treningu interwałowym.

2. Ćwiczenia z intensywnością umiarkowaną i dużą, HR bezpośrednio po pracy 160-180 ud./min; czas trwania serii pojedynczych wysiłków zazwyczaj powyżej 300s (do 3h i więcej w pracy ciągłej). Strefa przemian tlenowych. Trening wytrzymałości ogólnej, wydolności tlenowej.

3. Praca z intensywnością dużą i submaksymalną HR bezpośrednio po wysiłku powyżej 180 ud./min; czas trwania serii pojedynczych wysiłków do 300s. Strefa przemian o charakterze mieszanym (tlenowo-beztlenowym). Trening wytrzymałości szybkościowej.

4. Wykonywanie ćwiczeń z intensywnością submaksymalną i zbliżoną do maksymalnej, HR bezpośrednio do po pracy ponad 190 ud./min; czas trwania pojedynczych wysiłków 20-120s. Strefa przemian o charakterze beztlenowym kwasomlekowym. Trening wytrzymałości szybkościowej.

5. Ćwiczenia z intensywnością zbliżoną do maksymalnej i maksymalną; HR bezpośrednio po pracy 130-180ud./min; czas trwania pojedynczych wysiłków nie przekracza 20s; głównym kryterium intensywności wysiłku w tej strefie powinien być czas każdego powtórzenia w odniesieniu do możliwości maksymalnych. Strefa przemian o charakterze beztlenowym niekwasomlekowym. Trening szybkości.

(...)

Ze względu na charakter wysiłku i zachodzące przemiany energetyczne podczas walki, niezbędne jest okreslenie , przy jakich wartościach tętna u danego zawodnika mięśnie ulegają zakwaszeniu (...). Wiedza ta daje nam możliwość wyznaczenia metod treningu, pracy w odpowiednich, potrzebnych do prowadzenia skutecznej walki zakresach, jak również kontrolowania tempa prowadzonej walki.

Istnieją inwazyjne i nieinwazyjne metody określania poziomu progu beztlenowego. Metoda nieinwazyjna - test Conconi - jest stosunkowo prosta i pozwala w miarę dokładnie określić wartości tętna dla progu beztlenowego.

Teraz powiedzcie mi, że cytat (pogrubienia moje) nie jest cytatem z eksperta, że jest to pieprzenie, że nie ma wartości merytorycznej. Jak mawiał Brudny Harry: make my day punk.

Jeśli ktoś się zabiera za interwały to musi wiedzieć w jakim zakresie pracy działa. Jaki sens jest robienia interwałów na zasadzie "x/y czasoprzestrzeni w intensywności z" skoro koleś się może totalnie rozmijać ze swoim celem treningowym tylko się spala bez sensu. Problem jest poruszony na każdym forum dla początkujących biegaczy.

Na czym oparte jest założenie, że 100 metrów to adekwatny dystans sprintu?
Na czym oparte jest założenie, że minuta to adekwatny czas wypoczynku między interwałami?
Co w zasadzie robi się w czasie tej minuty? Dłubie w nosie?
Na czym oparte jest założenie, że 400 metrów tempem stałym to dobry dystans?
Nader wszystko: jak, na jakiej racjonalnej podstawie określić "tempo stałe" w przypadku 400 metrowej przebieżki?
Co robię w minutowych przerwach między 400 metrowymi odcinkami, znowu dłubię w nosie?
Skąd założenie, że minuta przerwy jest równie adekwatna jako przerwa między sprintami, sprintem a "tempem stałym", oraz poszczególnymi biegami "tempem stałym"?

Tak jak mówiłem: same zagadki. IMO trening wzięty z czasopisma dla metroseksualistów.

mniej wycieczek osobistych panowie, wiecej linkow do peer reviewed journals albo opini zawodowcow.

Dobry, obiektywny modding, dziękuję.
  • 0

budo_matee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 701 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki
ja odesłałem do książki. niestety nie umiem kopiować z pdfu a robic screenów specjalnie dla trolla mi się nie chce. bzdurą jest wg mnie jeśli mówisz, że trening tlenowy może trwać do 6 minut.

po sprawdzeniu okazuje się że pan Piotr Szeligowski to politolog, filozof, fizjoterapeuta i karateka. ciekawe
a sądziłem, ze tyś od Murata prędzej.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki

ja odesłałem do książki. niestety nie umiem kopiować z pdfu a robic screenów specjalnie dla trolla mi się nie chce. bzdurą jest wg mnie jeśli mówisz, że trening tlenowy może trwać do 6 minut.

po sprawdzeniu okazuje się że pan Piotr Szeligowski to politolog, filozof, fizjoterapeuta i karateka. ciekawe
a sądziłem, ze tyś od Murata prędzej.

Piotr Szeligowski to forumowy "wyborowa" - mi imponuje jako fachowiec. To cenne, że Kogan go wkleja, niemniej posty Kogana nijak się mają do tekstów wyborowej.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki

bzdurą jest wg mnie jeśli mówisz, że trening tlenowy może trwać do 6 minut.

Bzdurą jest stwierdzenie, że ja coś takiego mówię. Tak samo jak bzdurą jest stwierdzenie, że mam się za eksperta w temacie, bo nic takiego nigdy nie pisałem. Miło by było gdybyś się odnosił do czegoś co napisałem.
  • 0

budo_matee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 701 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki

Człowiek jedzie 3-6 minut na beztlenie i wydaje mu się, że ten trening siły woli to trening wytrzymałości ogólnej.


  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wytrzymałość w sportach walki

W zależności od stopnia intensywności wysiłku, który jest wyznaczany parametrem HR (puls) skorelowanym z intensywnością i czasem trwania pracy, wyróżniamy pięć stref zakresów pracy, którym odpowiadają kolejne strefy przemian energetycznych, w których pracuje organizm.

1. Ćwiczenia z intensywnością bardzo małą i małą, charakteryzują się HR nie przekraczającym po pracy 130-140 ud./min. Oddziaływanie o charakterze podtrzymującym, strefa przemian tlenowych. Trening interwałowy, wytrzymałości ogólnej i specjalnej, przerwa wypoczynkowa w treningu interwałowym.

wydaje mi sie, czy pan szeligowski ma inna definicje treningu interwalowego niz wszyscy inni? interwaly polegaja na przeplataniu bardzo wysokiego HR (z dochodzeniem do maksa nawet) z odpoczynkiem.

(...)

Ze względu na charakter wysiłku i zachodzące przemiany energetyczne podczas walki, niezbędne jest okreslenie , przy jakich wartościach tętna u danego zawodnika mięśnie ulegają zakwaszeniu (...). Wiedza ta daje nam możliwość wyznaczenia metod treningu, pracy w odpowiednich, potrzebnych do prowadzenia skutecznej walki zakresach, jak również kontrolowania tempa prowadzonej walki.

meh. chyba, ze ktos chce podniesc VO2max a nie poziom progu.

Na czym oparte jest założenie, że 100 metrów to adekwatny dystans sprintu?
igrzyska olimpijskie :lol:

Na czym oparte jest założenie, że minuta to adekwatny czas wypoczynku między interwałami?
nie zrzygalem sie.

Co w zasadzie robi się w czasie tej minuty? Dłubie w nosie?
oddycham przez usta.

Na czym oparte jest założenie, że 400 metrów tempem stałym to dobry dystans?
do czego?

Nader wszystko: jak, na jakiej racjonalnej podstawie określić "tempo stałe" w przypadku 400 metrowej przebieżki?
szybciej nie moge.

Co robię w minutowych przerwach między 400 metrowymi odcinkami, znowu dłubię w nosie?
ba.

Skąd założenie, że minuta przerwy jest równie adekwatna jako przerwa między sprintami, sprintem a "tempem stałym", oraz poszczególnymi biegami "tempem stałym"?
przestaje czuc zelazo w ustach.

sprinty sa popularne, bo doswiadczenie i kilka badan pokazaly, ze interwaly (czyli praca blisko HR max) pozwalaja zwiekszyc VO2 max i spalac tluszcz. a ze nie robimy tego na super zawodowym poziomie, to nie ma sensu bawic sie w super dokladne mierzenie tetna. dlatego takie 100m, 1min odpoczynku x kilka jest calkiem dobrym pomyslem. nie nalezy jednoczesnie zupelnie porzucac LSDT, ale warto urozmaicac.
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024