Skocz do zawartości


Zdjęcie

Opracować dobre cardio


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_marchew
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 749 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gród Kraka
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Opracować dobre cardio
Panowie, wszyscy wiemy już, że chcemy być silni, duzi, eksplozywni i mieć moc. Ekstra-spoko. Mało jednak widziałem tutaj o treningu wydolności. Z braku czasu na treningi zorganizowane, trenuję sam, najczęściej porankami. Do dyspozycji mam siłownię, na której mam ustalony plan treningowy i opieram go na tym, co daje mi frajdę. Ciągi, przysiady ze sztangą, zarzuty z wypchnięciem sztangi nad głowę i tym podobne siłowe pierdoły.

Mam też jednak do dyspozycji salę do ćwiczeń na której mam skakanki i worki i chciałbym dodać jakieś treningi aerobowe i wytrzymałościowe. I teraz pytanie - jak układać taki trening żeby w 50 minut był jak najbardziej wydajny? Na co patrzeć? Tętno? Ilość powtórzeń w serii, czas spędzony na ćwiczeniu? Nie ukrywam, że potrafię sam się tak zmotywować żeby się prawie wyrzygać na koniec treningu, ale wszyscy wiemy, że nie o to chodzi.

Jak ułożyć dobry trening na salce, zakładając, że razem z siłką ma wspomagać ogólną sprawność? Nie mam jakieś totalnie konkretnego celu treningowego, chcę po prostu do treningu siłowego dodać bardziej wydolnościowy.
  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Opracować dobre cardio
Jak chcesz nabrać ogolnej wytrzymałości to chyba nic lepszego niż bieg nie wymyślono.
Na początki spokojne biegi ciągłe, potem rytmowe, interwaly i na końcu tempówki...przynajmniej tak było napisane w ksiązce o bieganiu, ktora wydaje mi się być ciekawą pozycją.
Jeśli chcesz wyrobić sprawność wytrzymałość specjalną to biegi też nie zaszkodzą, tylko do tego dokładasz walke z cieniem, worek, tarcze.
Jak masz dostęp do pełnej sali to ja bym zaczynał od długich serii na sprzecie z mała intensynością, rownolegle do tego wykonywałbym biegi ciągłe, po około 6 tygodniach skracasz czas serii a zwiekszasz ich intensywność, biegi ciągłe zmieniasz na rytmowe, zostawiajac przynajmniej jeden dzien na spokojny bieg ciagly(bardzo spokojny bieg 10-30 minut) i jedziesz dalej. Do tego jakieś połączenia ćwiczeń kierunkowych i pracy kondycyjnej i dawaj.
Uwage zwracasz na tetno, nie chodzi o to zeby pracowac na maksymalnie wysokim, tylko na najnizszym jakie daje Ci korzysci. Przedzialy tetna w jakich nalezy pracowac pracujac nad roznymi rodzajami wydolności są powszechnie znane wiec nie bede sie powtarzal.
Fajnie jakby ktos madrzejszy tez cos napisal
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opracować dobre cardio
podepne sie pod pytanie o dobre cardio

ja zawsze na wyczucie robilem rozne combo np. takie:
1. 10 podciagniec na drazku
2. minuta biegu bokserskiego z unoszeniem kolan w miejscu (hantle 0,5 - 1 kg) - ciosy proste
3. 20 pompek
4. minuta biegu bokserskiego z unoszeniem kolan w miejscu (hantle 0,5 - 1 kg) - haki
5. ABS II poziom 6
6. minuta na skakance lub wioslowanie sama sztanga stojac

przerwa 2 minuty

co trening, dwa zmiana cwiczen zeby nie popasc w nude

ewentualnie jak ktos lubi boksowac to walka z cieniem z hantlami 0,5 - 1 kg 3 minuty i minuta przerwy w 50 minut mozna obrobic 10 rund

to takie moje nieprofesjonalne. chetnie poslucham kogos kto ma doswiadczenie w budowaniu kondycji

Itosu
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Opracować dobre cardio
Sprinty, skakanka, burpees wraz z ćwiczeniami specjalnymi. Czasy 'rund' zbliżające się do rzeczywistych rund im bliżej zawodów.
  • 0

budo_marchew
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 749 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gród Kraka
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Opracować dobre cardio
No, to na razie, Panowie, ani nic nowego ani zbyt wiele konkretów, bo dokładnie tak ćwiczę:)

Poczekam moe jeszcze na jakieś sugestie lub coś :)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Opracować dobre cardio
ja robilem 10 minut spacerow z ciezarem roznych ;) tez bylo fajne :P
  • 0

budo_matee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 701 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Opracować dobre cardio
ale wydajny pod jakim względem? robisz cardio pod coś konkretnie czy tak po prostu? chcesz robić wytrzymałość tlenową czy beztlenową?

poza tym nie oczekuj cudów w postaci planów z kosmosu na widok których szczena opada ;-)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Opracować dobre cardio
jesli jestes amatorem dobrze jest pomyslec nad treningiem kondycyjnym opartym na ruchach swojej dyscypliny. dla przykladu bokserzy niech boksuja z hantlami, skacza na skakance, tancerze niech wykonuja ruchy ktore przydadza im sie w tancu, taekwondocy niech kopia w worki, tarcze w polaczeniu ze sprintami itd. zawodowcy maja czas na treningi roznych plaszczyzn oddzielnie. dla amtora lepiej jest kiedy jak najwiecej cwiczen opartych jest na ruchach dyscypliny ktora trenuje. tak mi sie wydaje
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Opracować dobre cardio

Panowie, wszyscy wiemy już, że chcemy być silni, duzi, eksplozywni i mieć moc. Ekstra-spoko. Mało jednak widziałem tutaj o treningu wydolności. Z braku czasu na treningi zorganizowane, trenuję sam, najczęściej porankami. Do dyspozycji mam siłownię, na której mam ustalony plan treningowy i opieram go na tym, co daje mi frajdę. Ciągi, przysiady ze sztangą, zarzuty z wypchnięciem sztangi nad głowę i tym podobne siłowe pierdoły.

Mam też jednak do dyspozycji salę do ćwiczeń na której mam skakanki i worki i chciałbym dodać jakieś treningi aerobowe i wytrzymałościowe. I teraz pytanie - jak układać taki trening żeby w 50 minut był jak najbardziej wydajny? Na co patrzeć? Tętno? Ilość powtórzeń w serii, czas spędzony na ćwiczeniu? Nie ukrywam, że potrafię sam się tak zmotywować żeby się prawie wyrzygać na koniec treningu, ale wszyscy wiemy, że nie o to chodzi.

Jak ułożyć dobry trening na salce, zakładając, że razem z siłką ma wspomagać ogólną sprawność? Nie mam jakieś totalnie konkretnego celu treningowego, chcę po prostu do treningu siłowego dodać bardziej wydolnościowy.


1. trening wytrzymalosci ogolnej i wytrzymalosci specjalnej (rozny dla odmiennych dyscyplin) to odrebne metody i cwiczenia.
2. Wytrzymalosc ogolna wymaga zaangazowania w prace ukladu oddechowego (duza objetosc treningu, umiarkowana intensywnosc, cwiczenia ogolne /glownie bieg)
Wytrzymalosc specjalna realizuje sie poprzez metody i cwiczenia specjalne, charakterystyczne dla dyscypliny, podobnie jak czas twania sportowej rywalizacji determinuje intensywnosc treningu wytrzymalosci sportowej.
3. Uzywanie sporttestera ma sens -tylko i wylacznie - gdy zdefiniujesz swoje tetno maksymalne iprog przemian beztlenowych, co jest wynikiem przeprowadzenia testu wydolnosciowego. Inaczej pomiary nie maja zadnego osobowego punktu odniesienia i bazuja na fitnesowych formulach, ktore tylko przez kompletny przypadek moga sie odnosic do osobowych wynikow testu.
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024