Skocz do zawartości


Zdjęcie

ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_udar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?
Nurtuje mnie ostatnio ciagle jedna rzecz- do którego roku zycia ćwiczyć z duzymi cięzarami, zeby sobie nie zrobić przy tym krzywdy, albo nie nabawic sie jakiejs przepukliny czy problemow z kregosłupem albo kolanami?? Chodzi mi przede wszystkim o ćwiczenia z duzymi cięzarami takie jak martwy ciąg, przysiady, zarzuty na klatke, wyciskanie stojąc, wiosłowanie sztangą itp.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?
Powiedziałbym, że jeśli nie masz żadnych problemów zdrowotnych, nie ćwiczysz nie będąc w formie (np. kiedy jesteś chory albo na kacu), rozsądnie dobierasz obciążenia (np. nie robisz codziennie 1RM) i do tego poprawnie wykonujesz ćwiczenia to do usranej śmierci.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?
Ja raczej się martwię od kiedy...
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?

Nurtuje mnie ostatnio ciagle jedna rzecz- do którego roku zycia ćwiczyć z duzymi cięzarami, zeby sobie nie zrobić przy tym krzywdy, albo nie nabawic sie jakiejs przepukliny czy problemow z kregosłupem albo kolanami?? Chodzi mi przede wszystkim o ćwiczenia z duzymi cięzarami takie jak martwy ciąg, przysiady, zarzuty na klatke, wyciskanie stojąc, wiosłowanie sztangą itp.


Zmiany inwolucyjne niestety postępują :nie: , też mnie to wkurza :)

Najgorsze jest to że tracimy wodę z organizmu. Najgorsze dla stawów!
Są wtedy bardziej narażone na uszkodzenia i wolniej się regenerują.

Dlatego dobór obciążenia jest bardzo ważny. Najczęściej ma to miejsce w granicach 40 - 50 lat.

W ramach pracy, prowadzę bezpieczne i sprawne wejście w starość dla +40.
Dla byłych weteranów siłowni daję obciążenia rzędu 1,2 ciężaru ciała do MC, dla słabszych jest to 0,5 - 0,7 ale np 2x w tygodniu.

To się sprawdza, utrzymuje ludzi w formie, stymuluje stawy i kości.



Powiedziałbym, że jeśli nie masz żadnych problemów zdrowotnych, nie ćwiczysz nie będąc w formie (np. kiedy jesteś chory albo na kacu), rozsądnie dobierasz obciążenia (np. nie robisz codziennie 1RM) i do tego poprawnie wykonujesz ćwiczenia to do usranej śmierci.


Ale byłoby fajnie :D

Niestety nie, bo zachodzą zmiany w el "mechanicznych"

(znaczy mówimy o śmierci w podeszłym wieku) :)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?
Toteż nie powiedziałem, że te obciążenia mają być niezmienne. Ale wciąż mogą być duże i stanowić wyzwanie.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?
Grozisz mi ! ;)

Masz rację, nie czytałem uważnie



Dodam, że trzeba jeszcze dobrać same ćwiczenia i znacząco zmniejszyć obciążenie. Tu mam już na myśli +50 i więcej
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?
Rozwiń trochę, jeśli możesz; ja dobiegam trzydziestki a z siłownią się dopiero od niedawna bliżej zapoznaję, więc chętnie poczytam.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?
ja zawsze mam problem z wyborem kompromisowego rozwiazania. jak trenowac zeby miec spora sile a jednoczesnie nie niszczyc zbytnio ciala. wiadomo co martwe ciagi i inne podobne z duzymi obciazeniami robia np. z kregoslupem. mam kilku znajomych ktorzy na trojboju dorobili sie nieodwracalnych zmian. gimnastyka i akrobatyka zawsze mi sie wydawala dobrym narzedziem ale tutaj trzeba miec wysoki poziom zeby z niego umiec odpowiednio korzystac bo samym staniem na rekach to mozna tylek sobie podetrzec ;)

Itosu
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?
Chodzi mi o to, że celem treningu nie powinien być wygląd. Przynajmniej u +40.

Liczy się sprawność fizyczna. Jej bardzo ważnym el jest również siła. Ale ponieważ spadają mechaniczne możliwości treningowego (wytrzymałość chrząstki stawowej i możliwości regeneracyjne mięśni, itd)

Dlatego zmniejszam obciążenia.

Przykładowo max obciążenia 1 ręki której używam to 1/3 masy ciała. Ale mam już 40 lat. Za jakieś 2 lata będę używał 1/4.

Ponieważ chrząstka i kości potrzebują obciążenia ale z kolei zbyt dużo powtórzeń też nie jest zdrowe - to robię do 5 x wspomnianym 1/3 masy ciała

Za bezpieczną granicę u mnie, uważam 3/4 masy ciała w MC, ćwiczone co 3 dni. Bezpieczne nie tylko w sensie ew. urazu mięśniowego ale i późniejszych zwyrodnień.

itd
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?

ja zawsze mam problem z wyborem kompromisowego rozwiazania. jak trenowac zeby miec spora sile a jednoczesnie nie niszczyc zbytnio ciala. wiadomo co martwe ciagi i inne podobne z duzymi obciazeniami robia np. z kregoslupem. mam kilku znajomych ktorzy na trojboju dorobili sie nieodwracalnych zmian. gimnastyka i akrobatyka zawsze mi sie wydawala dobrym narzedziem ale tutaj trzeba miec wysoki poziom zeby z niego umiec odpowiednio korzystac bo samym staniem na rekach to mozna tylek sobie podetrzec ;)

Itosu


jesli chodzi o trojboistow to kiepski przyklad bo maja duze dusproporcje sily miedzy siadem a ciagiem i nie wykonuja pelnego zakresu ruchu...przysiad robic tylko ATG, a w martwym dbac o proporcje sily do przysiadu i powinno byc dobrze, mozna tez zwiekszac zakres ruchu w ciagu przez uchwyt rwaniowy i dodanie podestu-wiekszy zakres-mniejszy ciezar-wieksza stymulacja
  • 0

budo_udar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?
Kriss dzieki za pozyteczne odpowiedzi. MC to chodzi o martwy ciąg?? Wiadomo, ze ,,częsci'' człowieka sie zuzywają, czy w tym wypadku osoba po 40r. zycia powinna mniej ćwiczyć pod wytrzymałość silową (wieksza liczba powtórzeń), a bardziej ćwiczyć jak typowi pakerzy na mase(8-12 powtórzeń), czy moze cwiczyc jakos pod siłę??

Mam takiego znajomego lat 41, ma juz jakies 25 lat doswiadczenia w dzwiganiu żelaza, jak byl młody to podnosil tez cieżary (jezdzil nawet na jakies zawody). Chyba dzieki temu, ze w mlodosci byl ciezarowcem, to do tej pory zawstydza młodszych od siebie ( w tym i mnie) jak robi jakies martwe, przysiady czy wyciskania sztangi stojąc. On generalnie robi cos takiego : 10-12 tygodni typowo na mase i areoby, 4-6 tygodni typowo pod siłę, 2-3 tygodni duzo cwiczeń z obciazeniem swojego ciała, areoby, ogolnie to przez te 2-3 tygodnie to odpoczywac od cieżarów, 6-8 tygodni leci pod wytrzymałość siłową i areoby, i pozniej znowu zaczyna pod mase itd. Nie wiem czy dobrze to zapamietałem, ale generalnie robi on sobie takie cykle jakby.

W sumie zastanawiam sie, czy ktos powyzej 30 roku jak zaczyna dopiero cwiczyc z ciezarami, czy powiniem chwytac sie za targanie duzych cięzarów i robienie martwych, przysiadów, zarzutów i tym podobnych ćwiczeń.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?

Kriss dzieki za pozyteczne odpowiedzi. MC to chodzi o martwy ciąg?? Wiadomo, ze ,,częsci'' człowieka sie zuzywają, czy w tym wypadku osoba po 40r. zycia powinna mniej ćwiczyć pod wytrzymałość silową (wieksza liczba powtórzeń), a bardziej ćwiczyć jak typowi pakerzy na mase(8-12 powtórzeń), czy moze cwiczyc jakos pod siłę??

Mam takiego znajomego lat 41, ma juz jakies 25 lat doswiadczenia w dzwiganiu żelaza, jak byl młody to podnosil tez cieżary (jezdzil nawet na jakies zawody). Chyba dzieki temu, ze w mlodosci byl ciezarowcem, to do tej pory zawstydza młodszych od siebie ( w tym i mnie) jak robi jakies martwe, przysiady czy wyciskania sztangi stojąc. On generalnie robi cos takiego : 10-12 tygodni typowo na mase i areoby, 4-6 tygodni typowo pod siłę, 2-3 tygodni duzo cwiczeń z obciazeniem swojego ciała, areoby, ogolnie to przez te 2-3 tygodnie to odpoczywac od cieżarów, 6-8 tygodni leci pod wytrzymałość siłową i areoby, i pozniej znowu zaczyna pod mase itd. Nie wiem czy dobrze to zapamietałem, ale generalnie robi on sobie takie cykle jakby.

W sumie zastanawiam sie, czy ktos powyzej 30 roku jak zaczyna dopiero cwiczyc z ciezarami, czy powiniem chwytac sie za targanie duzych cięzarów i robienie martwych, przysiadów, zarzutów i tym podobnych ćwiczeń.


Tak MC to martwy ciąg. :D

Osoba po 40 powinna już celować ćwiczenia. Generalnie trening musi być dla zdrowia a nie dla wyglądu/sportu. Trening dla zdrowia a sportowy nie pokrywają się do końca. Wiele ćwiczeń z siłki po prostu nie ma sensu dla +40.

Ja staram się dozować obciążenie żeby mi było "ciężkawo". Nie robię wytrzymałości siłowej. Używam do 5 powtórzeń w serii.
Dzięki temu utrzymuję zadowalający mnie poziom siły, kości i chrząstki są stymulowane, a ja się nie przetrenuję i resztę czasu treningu mogę przeznaczyć na inne rzeczy.

Ćwiczenia na masę ... ? Po 40, w jakim celu? Chyba że druga młodość :)
Trzeba wzmocnić układ krążenia, kości, stawy i el okołostawowe, równowagę itd. To są cele. Do nich trzeba dobrać ćwiczenia, obciążenie, intensywność i objętość i to ułożyć w cykle.

Jeśli ktoś był ciężarowcem itd, to poziom jego siły jest znacznie wyższy w każdym wieku niż amatorów. Taka osoba do śmierci pewnie może niejednego zawstydzić.
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?
sila to generalnie jeden z atrybutow , ktory z wiekiem tak szybko nie ucieka :)
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?
Zgadza się.

Jak pamiętam z badań, miała też pozytywny wpływ na długość życia.

To były jakieś badania mierzące siłę uścisku ręki w relacji do stanu zdrowia seniora
  • 0

budo_pashunio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska B

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?

Zgadza się.

Jak pamiętam z badań, miała też pozytywny wpływ na długość życia.

To były jakieś badania mierzące siłę uścisku ręki w relacji do stanu zdrowia seniora


A może inny ciąg przyczynowo-skutkowy: siła zależy od zdrowia, a zdrowie wpływa na długość życia?

Mam do Ciebie pytanie: w jaki sposób określiłeś wartości graniczne dla MC i obciążenia jednej ręki? Literatura czy doświadczenie?
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?
Doświadczenie.

Nie znalazłem tego w literaturze.

Testowałem na sobie, potem na kolegach z siłek i sportu. Teraz używam jak przywracam do sprawności lub prowadzę trening funkcjonalny/medyczny.

Oczywiście te wartości mogą być inne dla każdego, dlatego rozróżniam wiek, wcześniej ćwiczony sport, typ budowy i zdolności do regeneracji
  • 0

budo_marcos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 217 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?
jeszcze co prawda nie jestem 40+, ale mam już blizej niż dalej. jakie ćwiczenia wobec tego robić, w jakim cyklu, aby utrzymać jako taką formę? czy można łączyć trening z ciężarami z trningiem wytrzymałościowym (worek)? czas na trening to 2, maks. 3 razy w tygodniu.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?
marcos, a jaki masz cel?

- zdrowie
- kondycja
- przygotowanie do sw

czy może wszystko na raz?
  • 0

budo_marcos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 217 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ĆWICZENIA Z DUZYMI CIĘŻARAMI. DO KIEDY?
zdrowie, choć liczę, że kondycja też się poprawi.
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024