Skocz do zawartości


Zdjęcie

superkompensacja węglowodanowa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_ssj7
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jedenasty rozdział

Napisano Ponad rok temu

superkompensacja węglowodanowa
Joł, elo, dzieńdobry :!:

Ostatnio czytałem sobie trochę o maxymalizowaniu zapasów glikogenu w mięśniach i wątrobie przed zawodami. Ktoś pisał, że 7 dni przed zawodami robi się takie coś:

4 dni wysiłek bardzo intensywny ze 100g węglowodanów dziennie (!), aby doszło do maxymalnego pozbawienia glikogenu

następne 3 dni wysiłek śreni + 500 - 600g węgli (ale chyba na posiłek? Raczej tak, bo węgli ma być dużo)

Wtedy rezerwy glikogenu mogą zwiększyć się aż o 30-40% :!:

Tu zaczynają się moje problemy. Nie przygotowuję się do żadnych zawodów (nie przejdę badań głowy :cry: ), zresztą jestem przetrenowany, ale to inna bajka. Chodzi mi o to, czy ten 7 dniowy cykl na superkompensację węglowodanową można powtarzać w kółko, powiedzmy, przez miesiąc. Czy to spowoduje zwiększenie zdolności wysiłkowych, czy wręcz odwrotnie?

Nie dysponuję odpowiednią wiedzą oprócz legalnych źródeł z netu, ale to strzępy informacji a tu są bardziej ogarnięci ludzie niż...gdzie indziej i wiem, że dowiem się od Was więcej niż ,,paczka ryżu i pierś z kurczaka no i odżywka białkowa Mass XXL Pro Monster Cell Pump With Shotgun 20g o smaku młodej cebuli po treningu i ..." :nie:

Nie chcę po prostu zamiast glikogenu w mięśniach zmagazynować na brzuchu tłuszczu, albo nie wiem...nabawić się cukrzycy? Miałem przejścia z hipoglikemią po sprintach na małej ilości węgli, więc wiem jak to jest i wyczuję granicę, kiedy drenuje mnie za bardzo, ale czy takie miesięczne cykle superkompensacyjne nie zaburzą mi homeostazy? Albo jeśli...no właśnie, poradźcie coś!

Jedni chcą wyrwać 200 kg w martwym, inni mieć 50 cm w łapie a mi się marzy 40% glikogenu w mięśniach więcej...<śpiewa>
  • 0

budo_matee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 701 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: superkompensacja węglowodanowa

następne 3 dni wysiłek śreni + 500 - 600g węgli (ale chyba na posiłek? Raczej tak, bo węgli ma być dużo)


daj znać jak dasz radę w jednym posiłku. to jest +- 8 paczek ryżu.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: superkompensacja węglowodanowa

następne 3 dni wysiłek śreni + 500 - 600g węgli (ale chyba na posiłek? Raczej tak, bo węgli ma być dużo)

Dołączona grafika

Chodzi mi o to, czy ten 7 dniowy cykl na superkompensację węglowodanową można powtarzać w kółko, powiedzmy, przez miesiąc. Czy to spowoduje zwiększenie zdolności wysiłkowych, czy wręcz odwrotnie?

Jeśli nie będziesz przy tym trenował bardzo intensywnie, to wpierdalanie takiej ilości weglowodanów spowoduje głównie zwiększenie zawartości sadła w twoim ciele.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: superkompensacja węglowodanowa
Chyba wiem, skąd te 500-600 g węglowodanów na posiłek się wzięło. Wydaje mi się, że mylisz wagę samego jedzenia z wagą przyswajalnych składników. Dla przykładu ze 100 g ryżu twój organizm przyswoi około 75 g węglowodanów i jest to jedna z najwyższych wartości; dla przykładu ze 100 g mięsa przyswaja się tylko ok. 20 g białka.

Jem obecnie 3000 kcal dziennie, to jest pięć sporych posiłków, w tym mam od 250 do 300 g węglowodanów dziennie. Trzy razy w tygodniu jestem na siłowni i rosnę przy tym mniej więcej kilo na tydzień. Czyli zgodnie z założeniami. Bardzo trudno byłoby mi znaleźć miejsce na drugie tyle ryżu, ziemniaków, pieczywa i czego tam jeszcze. To po prostu jest kupa żarcia; przybierałbym wówczas może nawet 2 kg tygodniowo, ale tylko część tego to by była masa mięśniowa. Tym bardziej nie ćwicząc albo ćwicząc lekko.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: superkompensacja węglowodanowa

4 dni wysiłek bardzo intensywny ze 100g węglowodanów dziennie (!), aby doszło do maxymalnego pozbawienia glikogenu

Trening na tym etapie powinien być przede wszystkim długi i w około 80% maksymalnej intensywności, jaką wykazujesz na zawodach.

następne 3 dni wysiłek śreni + 500 - 600g węgli (ale chyba na posiłek? Raczej tak, bo węgli ma być dużo)

Nie na posiłek, dziennie. Mniej więcej do 10g/kg + nadwyżka około 600g dziennie. Jest to spora liczba, dlatego ważne jest utrzymanie odpowiedniej aktywności jeśli nie chcesz obrosnąć w sadło.

Tu zaczynają się moje problemy. Nie przygotowuję się do żadnych zawodów (nie przejdę badań głowy :cry: ), zresztą jestem przetrenowany, ale to inna bajka. Chodzi mi o to, czy ten 7 dniowy cykl na superkompensację węglowodanową można powtarzać w kółko, powiedzmy, przez miesiąc. Czy to spowoduje zwiększenie zdolności wysiłkowych, czy wręcz odwrotnie?

Nie widzę żadnego sensu. Rekompensacja służy tymczasowemu zwiększeniu ilości glikogenu w mięśniach aby na zawodach organizm był zdolny do dłuższego wysiłku. Nie służy ona trwałemu zwiększeniu wydolności. Jeśli już jesteś wyczerpany to powtarzając ten cykl w kółko możesz sobie zaszkodzić. Nie startujesz w zawodach, trenujesz amatorsko, najprawdopodobniej obrósłbyś trochę w sadło.

nabawić się cukrzycy?

Cukrzyca wynika między innymi z nadmiaru dostarczanej energii do aktualnego jej zużycia oraz nadmiernej eksploatacji trzustki. Ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety pod względem węglowodanów o wysokim i niskim IG. Np. owsianka lub kanapka przez treningiem, banan po treningu.
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: superkompensacja węglowodanowa
jesli przybierasz kilogram tygodniowo to i tak wieksza czesc z tego jest tluszczem. Nie ma mozliwosci przez dluzszy czas utrzymac taki przyrost masy miesniowej...
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: superkompensacja węglowodanowa

jesli przybierasz kilogram tygodniowo to i tak wieksza czesc z tego jest tluszczem. Nie ma mozliwosci przez dluzszy czas utrzymac taki przyrost masy miesniowej...

Jest, o ile jest się zupełnie zielonym w ćwiczeniach siłowych, jak ja do bardzo niedawna, i o ile robi się program typu starting strength, którego ja niestety nie moge robić w całości, ale o tym już było gdzie indziej. Oczywiście to nigdy nie jest 100% masy mięsniowej. Ale nie martw się, nie zamierzam tego utrzymywać przez dłuższy czas, jeszcze tylko 5 kg. Poza tym raz na kilka tygodni robię (a właściwie dopiero będę robił) sobie tydzień z deficytem kalorycznym i z samym pływaniem, w ciągu którego tracę ok. 1 kg (sprawdzone).

No, ale nie o mnie jest temat. Proponuję wrócić do superkompensacji. Którą zresztą jet dobrze wyjaśnił, więc nie wiem, czy jest do czego wracać. ;)
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: superkompensacja węglowodanowa
Ja czytałem o takim schemacie:
Dzień 1:
Dieta normalna
Trening wytrzymałościowy około 1 godziny, aby obniżyć poziom glikogenu w wątrobie i mięśniach.

Dzień 2-4:
Dieta niskowęglowodanowa( 5-7 g / 1 kg )
Zmniejszanie tempa treningu.(Od 2 dnia zaczynamy już odpoczynek czyli jedynie "poruszać się na macie").

Dzień 5-6:
Dieta wysokowęglowodanowa( 8-10 g / kg )
Kontynuujemy tryb odpoczynkowy, stopniowo zwiększamy ilość węgli.

Dzień 7:
Dieta wysokowęglowodanowa( 10 g / kg )
Rozgrzewka i 3 minuty bardzo intensywnych ćwiczeń(np. bardzo szybki, nieprzerwany bieg).

Co do dnia 7:
Po takim treningu tempo magazynowania glikogenu znacznie wzrasta ( Fairchild i in., 2002; Bussau, i in., 2002)
Osobiście tego dnia nie robiłem, poprostu olewałem i zaczynałem zabawę dzień później.
No i lepiej przetestować coś takiego wcześniej, na mniejszych zawodach czy nawet na sparingach.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: superkompensacja węglowodanowa
W jednym się walnąłem i się kajam, przy 2 fazie rekompensacji dostarcza się ok 600g węglowodanów przyswajalnych na dzień (czyli niepotrzebnie napisałem jeszcze 10g/kg). Chociaż jest to dość ogólnikowe założenie, gdyż nie uwzględnia masy sportowca.

Podoba mi się wersja SoSa - 10g/kg (i nic już nie dodajemy). To już i tak przy masie 75 kg wynosi 3000kcal z samych węglowodanów (a jeszcze trzeba pamiętać o białkach, tłuszczu, witaminach i składnikach mineralnych).
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: superkompensacja węglowodanowa
tylko czy 5-7g/kg masy ciala to dieta niskoweglowodanowa?:>
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: superkompensacja węglowodanowa
Ja ledwo wyciągam 3-3.5 g/kg, a już węglowodany stanowią największą część każdego mojego posiłku i jest ich objętościowo zdecydowanie dużo. Zdecydowanie nie jest to dieta niskowęglowodanowa. Trenując dwa razy dziennie, sześć dni w tygodniu, wsuwając te - powiedzmy - 6000 kcal dziennie i mając węglowodany w zakresie 55-60% całej zawartości posiłku możnaby wyciągnąć te 7-8 g/kg. No ale 55-60% trudno nazwać niską zawartością.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: superkompensacja węglowodanowa
jedzenie słodyczy i picie cocacoli się liczy w dyskusji? :D
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: superkompensacja węglowodanowa

tylko czy 5-7g/kg masy ciala to dieta niskoweglowodanowa?:>

jebnąłem się ofcorz : )
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: superkompensacja węglowodanowa
w sensie, że miało być wysokowęglowodanowa
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: superkompensacja węglowodanowa

jedzenie słodyczy i picie cocacoli się liczy w dyskusji?

O ile to nie jest coca cola zero. :)
  • 0

budo_ssj7
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 284 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jedenasty rozdział

Napisano Ponad rok temu

Re: superkompensacja węglowodanowa

następne 3 dni wysiłek śreni + 500 - 600g węgli (ale chyba na posiłek? Raczej tak, bo węgli ma być dużo)


ale jazda, tak, teraz widzę co napisałem. Tak to jest, jak glukoza odpływa z mózgu, już kilka dni jestem na minimum węgli i czasem mam wrażenie, że jak idę ulicą to jestem w jakimś tunelu i zmierzam w stronę światła... Chyba pora coś zjeść...

Muszę się przyzwyczaić do dokładnego liczenia kalorii, 1,5 kg zrzuciłem, trzeba utrzymać poziom! Uff, będzie ciężko.

A tak korzystając z okazji: jak ktoś będzie miał wyrzuty sumienia po odejściiu od stołu w niedziele to polecam zarodki pszenne :!: Moje nowe odkrycie, którego dokonałem podczas swoich 24 - letnich experymentów z dietą superkompensacyjną w dorzeczu Amazonki. Więcej witamin i minerałów niż w orzechach czy nasionach, cena dwukrotnie niższa a ilość kalorii minimalna (obadajcie np. ilość witamin B1 i B6, mam niedobory tychże, skurcze mięśni jak przy padaczce, magnez i potas łatwo dostarczyć ale żaden inny sposób nie zadziała tak skutecznie przy niedoborach witamin z grupy B, źródła zwierzęce odpadają: obróbka termiczna je niszczy) :!:

A dlaczego po obżarstwie? Obadajcie też zawartość błonnika :) Doktor SSJ7 radzi: zmieszajcie je z jogurtem naturalnym na papkę i całe to plugawe, dietetyczne zło Was opuści z krzykiem. Swoją drogą ciekawa nazwa: zarodki... jakbym zjadał larwy Obcego...

PS.: eee, tylko nie kupujta prażonych zarodków, tylko stabilizowaneee :!:

Edit: a to jest źródło moich ,,rewelacji'' o metodzie ładowania:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024