Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
206 odpowiedzi w tym temacie

budo_szymon247
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
Uderza sie bez rekawic + na ulicy zazwyczaj uderza sie niewyszkolonego przeciwnika tzn dziurawa garda itp.
Cios piescia w nos = zazwyczaj przeciwnik niezdolny do walki przez kilka-kilkanascie minut.
Cios w krtań = zazwyczaj przeciwnik "wykluczony" z walki.
Wiadomo że może trafić się ktoś wytrzymalszy bądz naćpany na kim złamany nos nie zrobi wrażenia. Do tego może umieć trzymać garde przez co ciążej będzie go "zatłuc".

Ja na ulicy nawet gdybym umiał walczyć w parterze w życiu bym do niego nie zchodził.
Po pierwsze większe ryzyko że przeciwnika zabije gdy będzie upadał a po drugie większe ryzyko że kolega przeciwnika skatuje mnie leżącego na glebie. Nie mówiąc już o wątpliwej przyjemności kulania po asfalcie.

W stójce łatwiej walczyć przeciwko kilku przeciwnikom lub najlepiej utorować sobie drogę ucieczki eliminując jednego i dalej sprint. Nawet jak zostanie 2 i dogonią to znów łatwiej poradzić sobie w stójce. Dopiero w walce 1vs.1 chwytanie daje dużo większą przewagę nad przeciwnikiem a dobra znajomość parteru na miękkiej powierzchni daje gigantyczną przewagę.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

Uderza sie bez rekawic + na ulicy zazwyczaj uderza sie niewyszkolonego przeciwnika tzn dziurawa garda itp.
Cios piescia w nos = zazwyczaj przeciwnik niezdolny do walki przez kilka-kilkanascie minut.
Cios w krtań = zazwyczaj przeciwnik "wykluczony" z walki.

cios w czolo i masz polamane palce

cios w krtan.. moze jeszcze punkt ucisku przy trzecim kregu na odcinku ledzwiowym, z prawej strony? w koncu trafic w ruchomy cel, ktory na dodatek stara sie trafic ciebie, jest tak latwo :roll:
  • 0

budo_maveric
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 651 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z środka

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
McKinzie zdazylo mi sie znokautować kolesia jednym strzałem, i chcial bym sobie wyobrazić czy po prostym w nos bez gardy też byś ustał na nogach, chyba że jesteś koksem i nie masz szyji to wtedy by trzeba było wpakować w Ciebie wiecej ale nie wydaje mi sie :lol:
Wogóle to Ty coś trenujesz czy tylko zajaraleś sie bjj i tak gadasz ?
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
Maverick da sie kazdego znakautowac na ulicy - np. walac go bez zdania racji jako piewrszy, cel masz nieruchomy.
Golota I tyson maja probelmy bo cel jest w ruchu i oddaje.
W sumie jak padlo slawetne udrzenie w gardlo powinienem sie juz wycofac z tego watku, bo to haslo, ze zaczynaja pisac dzieci i teoretycy.
K_P
  • 0

budo_maveric
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 651 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z środka

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
Nigdy nie udeżylem nikogo bez powodu , nie liczac treningów of corse.A kogos nie wyszkolonego łatwo jest znokautować, jeszcze bardziej jest to mozliwe kiedy nawet przez mysl takiej osobie nie przechodzi że mógł byś cos trenować.(Czyli element zaskoczenia i po sprawie)
  • 0

budo_jap
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
Ulica to nie klatka. Na ulicy lepiej skończyć jak najszybciej dlatego dobrze umieć przywalić tak żeby znokautować. Na ulicy niewielu trzyma dobrą gardę więc czemu nie wykorzystać tego by dobrze trafić. Wchodzenie w sytuacje grapplingową w niepewnej sytuacji to zawsze ryzyko, nawet w stójce. Ale kiedy nie trafi sie dobrze i skutecznie do takiej sytuacji prawdopodobnie i tak dojdzie. Proste. Tylko że to jest temat ulica.
  • 0

budo_szymon247
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
Nie mówiłem że jest sens celować w krtań, ale co by się stało gdyby przeciwnik został w nią trafiony. Wiadomo że ciężko trafić w konkretny punkt na ciele przeciwnika ale celując np w głowe najprawdopodobniej trafi się w któryś z punktów typu nos, oko, krtań itp.

Z doświadczenia wiem że przeciwnicy na ulicy rzadko są wyszkoleni i nie trzymają poprawnej gardy. Szczególnie gdy są pewni siebie i mają przewage liczebną. Jeśli jest dwóch lub trzech zdecydowanie zawsze postawie na dobrego uderzacza. Grappler po prostu nie da rady gdy przeciwników jest więcej.
Obalanie i inicjowanie walki w parterze na ulicy to nonsens i nieporozumienie.

Można trafić w czoło, można równie dobrze trafić na byłego mistrza boksu i zostać skatowanym i wiadomo że choćby być super wyszkolonym to lepiej unikać walki bo ZAWSZE niesie ze sobą ryzyko. Równie dobrze można pokonać gościa, może się okazać że miał hiv a my rozcieliśmy sobie ręke o jego zęby okładając go i po paru miesiącach po nas.
W każdej takiej sytuacji na ulicy ryzyko że coś się stanie jest ogromne i to oczywiste.
Z dwojga złego jednak zdecydowanie liczył bym na uderzanie.
  • 0

budo_maveric
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 651 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z środka

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
lubisz gdybać
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
Panowie przeczytajcie posty, ktore byly juz zamieszczone tutaj na poruszane przez nas tematy. Nparawde wypowidali sie tutaj eksperci. I nie ma co wywazac otwartych drzwi.
Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

Obalanie i inicjowanie walki w parterze na ulicy to nonsens i nieporozumienie.

A nie pomyślałeś, że wystarczy samo obalenie? Grappling to nie tylko parter. Ja kiedyś po pijaku rzuciłem kumpla w błoto (o soto gari, podcięcie do tyłu, którego właściwie nie umiałem wtedy, tylko ktoś mi kiedyś pokazał), a ten stracił przytomność. Nie było nawet szarpaniny specjalnie, szast prast i już. Dodaj teraz do równiania asfalt albo jakiś krawężnik i gotowe.

Dar75 kilka postów wyżej bardzo ładnie sprawę opisał. Więc może jednak przestań gadać głupoty zanim potrenujesz trochę grappling jakieś i załapiesz, z czym to się je?
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

...Brazylijskie Jiu-Jitsu wspaniale nadaje się na ulicę, bo jak powalę kogoś wejściem w nogi a potem będę okładał go leżącego...

Trenujesz to na BJJ :roll:
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

Trenujesz to na BJJ :roll:

a nie?
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

a nie?

Ludzie, do krowy nędzy, poczytajcie sobie najpierw trochę, zdobądźcie jakąś podstawową wiedzę odnośnie rzeczy, o których się wypowiadacie. Bo raz po raz dajecie świadectwo temu, że niezbyt dobrze wiecie, o co chodzi.
  • 0

budo_szymon247
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

Obalanie i inicjowanie walki w parterze na ulicy to nonsens i nieporozumienie.

A nie pomyślałeś, że wystarczy samo obalenie? Grappling to nie tylko parter. Ja kiedyś po pijaku rzuciłem kumpla w błoto (o soto gari, podcięcie do tyłu, którego właściwie nie umiałem wtedy, tylko ktoś mi kiedyś pokazał), a ten stracił przytomność. Nie było nawet szarpaniny specjalnie, szast prast i już. Dodaj teraz do równiania asfalt albo jakiś krawężnik i gotowe.


własnie, gotowe.. można kogoś zabić.

Nie wierze żeby w walce z 2 lub więcej przeciwnikami grappling przydał się bardziej niż styl uderzany. Po prostu mam doświadczenia w których po prostu nie wyobrażam sobie żebym zamiast pięści i ucieczki miał kogoś przewracać. Jakby nie było skończyło by się to dla mnie zle.

Czuje się w tym temacie kompletnie nie rozumiany.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
ja też nie wierze, a nawet nie tylko nie jest przydatny ale wrecz niebezpieczny (mam na mysli parter) , natomiast rzuty i obalenia to świetna rzecz.
  • 0

budo_wild_animal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sodoma a czasem i Gomora
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
Ale o czym wy gadacie ? "2 i więcej" - dwa to przejeb... jak sk...n a więcej to nawet szkoda gadać...
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

ja też nie wierze, a nawet nie tylko nie jest przydatny ale wrecz niebezpieczny (mam na mysli parter) ....


no comments
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

no comments


Ja się nie powstrzymam.
Parter jest niezbędny choćby dlatego żeby wiedzieć jak z niego ucieć.
To co kiedyś mówili Gracie większość walk na ulicy (jeśli do walki dojdzie) kończy się na glebie i nawet jak jest więcej niż jeden przeciwnik dobrze jest wiedzieć jak się tam poruszać nie wpadając w panikę (często można coś takiego zobaczyć na filmach z ulicy). Zgadzam się że parter w takich sytuacjach jest bardzo niebezpieczny i dlatego trzeba wiedzieć jak się tam nie dostać (grappling) i jak z tamtąd spieprzać (grappling).

P.S. Nie mówię że uderzanie nie jest bardzo ważne :)
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

Dodaj teraz do równiania asfalt albo jakiś krawężnik i gotowe.


własnie, gotowe.. można kogoś zabić.

Uderzeniem też... Możesz kogoś uderzyć, straci prrzytomność i lecąc w tył zawadzi potylicą o krawężnik..


nie wyobrażam sobie żebym zamiast pięści i ucieczki miał kogoś przewracać. Jakby nie było skończyło by się to dla mnie zle.

Jak przewrócisz kogoś i siebie nie przewrócisz to jest dobrze;-)



no comments


Ja się nie powstrzymam.
Parter jest niezbędny choćby dlatego żeby wiedzieć jak z niego ucieć.
To co kiedyś mówili Gracie większość walk na ulicy (jeśli do walki dojdzie) kończy się na glebie i nawet jak jest więcej niż jeden przeciwnik dobrze jest wiedzieć jak się tam poruszać nie wpadając w panikę (często można coś takiego zobaczyć na filmach z ulicy).

Jerz'u - święte słowa.
Nie wiedzieć czemu jak ktoś myśli parter na ulicy to mu się kojarzy, że Bjj'owiec będzie zakładał balachę i tarzał się po ziemii tak jak po macie...

Zgadzam się że parter w takich sytuacjach jest bardzo niebezpieczny i dlatego trzeba wiedzieć jak się tam nie dostać (grappling) i jak z tamtąd spieprzać (grappling).

Mamy wiele scenariuszy walki jako chwytacz lub z chwytaczem:

1)rzucimy przeciwnika - my stoimy, więc możemy walczyć dalej/uciekać
2)rzucimy przeciwnika - popełniliśmy błąd i polecieliśmy z nim - tu sie parter przydaje, bo jeżeli przeciwnik zrobi nam dosiad i zacznie okładać(+ nagle ponawia się kolega) - to mamy z twarzy kotlet mielony
3)przeciwnik nas rzucił - musimy umieć wstać - bo sytuacja może być nieprzyjemna dla nas.

Reasumując
1)umiejętność walki w parterze na ulicy może się przydać, ale strategia żeby sprowadzać do parteru jest błędna(powinno sie dązyć do samego obalenia - z tym, że nigdy nic nie wiadomo)
2)Nie znudziło wam się :?: :wink:
  • 0

budo_ziemniak47
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:znienacka

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
Temat chyba trochę zszedł na bok... Ja od siebie dodam, że fenomen bjj (ogólnie stylów parterowych) wyrósł na walkach MMA... Bo wydaje mi się, że przed "erą" UFC i jemu podobnych takie sztuki walki jak jj, bjj czy judo nie były doceniane jako skuteczne w walce. Jestem z niedużej wsi ;) i w moich stronach ładnych parę lat temu jeżeli nawet padał temat sztuk walki to na myśl wszytkim przychodziło głównie karate, ewentualnie kickboxing lub boks. Teraz coraz częściej słyszy się właśnie o bjj i jemu podobnych. Mimo, że walki MMA nie są wciąż tak popularne (bo i media publiczne żeby to zmienić specjalnie się nie starają) to ogólne trendy przenikają zwłaszcza do młodych ludzi. Stąd bierze się ta moda o której mówił szymon247 (zaciekwawienie/fascynacja walkami MMA + niepodważalna przewaga stylów chwytanych (jak bjj) w kategoriach MMA).

I tak szczerze mówiąc unikałbym określania jakiegokolwiek stylu walki mianem "NAJ". Fakt, że styl stylowi nie równy, ale zależy w jakich kategoriach je porównywać. Jednym zależy na skuteczności(też zależy gdzie tą skuteczność chcą osiągnąć), drudzy zwracają uwage na estetykę stylu, jeszcze inni na czystą rekreację... Najważniejsze chyba, żeby dla samego zainteresowanego styl był NAJbardziej odpowiedni i dawał frajdę z ćwiczeń :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024