Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
206 odpowiedzi w tym temacie

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

Spoko, my mamy kolegę XAX'a na codzień w KF, więc chętnie wypożyczymy :)

Dziękujemy, nie skorzystamy :wink:

xax slad sie biora tacy jak Ty? Takich jak Ty gonilem z sekcji, najpierw jeszcze fundowalem mu pare sparingow z najlepszymi zawodnikami, zeby wiedzial co to kulanie.
K_P

To jest dobra opcja - zobaczyć zdziwienie faceta jak przegrywa z kobietą - bezcenne :wink:
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

cóż, załóżmy że BJJ jest najlepszym stylem walki w parterze.. ok jestem w stanie to zaakceptować i przyjąć do wiadomości i nie podważac tego.

Ale denerwuje mnie ogólne przekonanie że ktoś ćwiczący BJJ jest the best i tyle.
Mam wrażenie że podejście "to nie styl walczy ale człowiek" znudziło się ludziom do tego stopnia że obecnie odwracają je i przyjmują jego skrajne przeciwieństwo za "ideologię".

wszelkie porownanie miedzystylowe wychodza z teoretycznego zalozenia, ze "czlowiek" ma te same zdolnosci, to samo zaangazowanie a tylko zakres technik inny.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
Szymon znam wzglednosc rzeczy swiata tego i przeszedlem pare styli - kyokushin (smieje ie z tych, ktorzy twierdza, ze to nieskuteczny styl, bo jest skuteczny), boks, "taja", liznalem judo.
Skoncentruje sie na judo vis bjj. Tak sie zlozylo, ze w moim miescie jest dobra sekcja judo. Tak sie zlozylo, ze "przytulilismy sie" do nich, co zaowocowalo fajna wspolpraca - my na judo, a z czasem niektorzy z nich - na bjj.
Ci ludzie z judo to naprawde medalisci imprez krajowych - wyselekcjonowani, wytrenowani atleci, czesto z 10 letnim i wiekszym stazem na macie. A my z bjj takie amatorskie, wychudzone, niedozywione szczurki. I... okazywalo sie, ze mimo nie raz 20 i wiecej kg przewagi ludzi z judo, ci, ktorzy lizneli z nas troche bjj jakis rok, czasem dwa - dotrzymywalismy kola czarnym i brazowym pasom w walce wg przepisow bjj (a dwoch z nas wtedy mialo tylko niebieskie paski) w bjj, i uwazano nas za kespertow:) takie czasy :lol:
Nie mowie o spektakularnych zwyciestwach (choc i garsc takich sie zadrzyla) - ich przewaga fizyczna i jesli chodzi o mase i wytrenowanie, byla wielka (a wioadomo, ze sila mozna zmaizdzyc technike) - ale nie raz przetrwalismy dzieki technice bjj.
Wiec najpierw styl.
Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_szymon247
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
dzięki za odpowiedz Kubuś Puchatek, więc nie mogę się z tym nie zgodzić.

Przede wszystkim jednak chcodziło mi o tą "Modę", trendy na style walki.
Gdyby nie to, nikt teraz nie atakował by BJJ - ludzie je atakujący to w moim odczuciu przede wszystkim ludzie którzy chcą iść "na przekór" wszystkim tak wywyższającym je.
Nie mówie tu o konstruktywnej opinii typu "BJJ jest lepsze technicznie w parterze od innych styli chwytanych" czy "w MMA i w klatkach większość walk wygrywa się dzięki BJJ" tylko o masie ludzie wchodzących na fora, czaty, youtube i komentujących we wszystkich tematach czy filmikach o sztukach walki że i tak BJJ jest najlepsze itp. jakby trenujący wszystkie inne style byli i tak do niczego. Te wszystkie filmiki mające w tytułach "BJJ vs xxxxx" zamiast nazwisk zawodników i ich stażów oraz przy jakiej okazji kręcony był film. To wszystko wg mnie przejawy mody na Brazylijskie Jiu-jitsu.
Rozumiem że zakłada się że ma lepszą technikę w przypadku 2 ludzi o takich samych możliwościach psychofizycznych i stażu ale większość choćby "współczesnej młodzieży" nie rozumie tego i rozgłasza BJJ the best bo usłyszeli gdzieś w internecie.
Również tutaj na Budo często widzę takie wypowiedzi. Ktoś mówiący że np Kyokushin jest lepszy od Taekwondo jest krytykowany bo "to człowiek walczy a nie styl", "zależy od trenera" itp. ale powiedzenie że BJJ>jakikolwiek styl chwytany oraz MT>jakikolwiek uderzany bez jakiegokolwiek rozwinięcia jest potocznie praktykowane i aprobowane.
Zawodnik Kyokushin rozkładający Thai bokserów to przypadek a odwrotnie to oczywistość.
Wydaje mi się że wszyscy powinni zrozumież że jest sens trenowania inne style i nie każdy (a raczej bardzo mała garstka ludzi) trenuje żeby startować w MMA. Dla takich ludzi Jiu-Jitsu może spisać się znacznie lepiej od BJJ bo jest znacznie lepsze w samoobronie, bardziej wszechstronne i tradycyjne. Ktoś woli Taekwondo od Muay thai bo również przygotowuje do walki a przy tym ma większy aspekt estetyczny (fajniej wygląda) i tak dalej. I tak jak się przyłoży to będzie bardzo dobrym uderzaczem a do tego trenuje to co mu się podoba. Ale jak statystycznie zawodnicy TKD dostają większy oklep niż MT w K1 to TKD już jest do niczego i MT jest najlepszym stylem uderzanym. Potem dziesiątki ludzi wchodzą szukać dla siebie stylu i widzą że wszystko jest do niczego tylko BJJ i MT rządzą, nie zawsze ma czas bardziej wgłębić się w temat, poczytać o różnych stylach i idzie na BJJ lub MT mimo że może wcale mu się to nie podobać ale ciągle jest mu wmawiane że to jest najlepsze i nic lepszego nie znajdzie. Przecież nie każdy walczy pod zawody MMA! Po drugie nawet w MMA z jakiegoś powodu zawodnicy Karate,TKD, viet vo dao tam startują i wygrywają (a przynajmniej dobrze walczą mimo że nie reprezentują MT). Trenując styl walki ludzie od razu kojarzą jak zawodnicy go reprezentujący sprawdzają się w UFC czy w walce sprotowej na podobnych zasadach i na tej podstawie oceniają. Ale tu z kolei wychodzi moda na MMA i konfrontacje międzystylowe a to zupełnie inny temat.
  • 0

budo_wild_animal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sodoma a czasem i Gomora
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
To że ktoś mi wciska że Judo (tu ew. wstaw swoją ulubioną SW) jest badziewne a BJJ/MT jest super mega ekstra itd. mam w d....
A ma to ten plus że mniej przychodzi do sekcji "fajterów osiedlowych" co to chcą się w trzy miesiące zabijać nauczyć bo MT/BJJ jest super mega w klatce (w TV przecież pokazywali 8) ).
Co nie zmienia faktu że dość chętnie poszerzam Judo o techniki parterowe z BJJ :)
  • 0

budo_arturbart
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
Ja chyba łapię co tak usilnie chce przekazać Szymek. Kiedy ktoś trenuje piłkę nożną, czy ręczną to robi to dla przyjemności. Jest to ogólnie utarte i nikt nie stara się z tym polemizować. Jeden lubi brydża inny szachy a ktoś inny jazdę konną a może taniec towarzyski. Problem jest w tym, że w jednym rzędzie z wymienionymi nie może stanąć coś powszechnie uważane za sztukę walki. Utarło się, że tego się nie robi dla przyjemności tylko żeby umieć się bić. W podobnej sytuacji stoi siłownia. Nie sposób laikowi wytłumaczyć, że można lubić podnosić ciężary, zmagać się z własnymi barierami i stawiać sobie coraz wyżej poprzeczkę. Wszystko na siłce robione jest dla wyglądu.


I właśnie kiedy taki laik postanawia wejść w ten świat z taki nastawieniem szuka i znajduje opinie często nie mającyhc pojęcia o sprawie ludzi na temat GJJ, MT i myślę że tego wora można dorzucić kravmaga.

Darujcie ale dla mnie to skrajna głupota. To tak jakby przez 10 lat uczyć sięgasić pożary z obawy że kiedyś wybuchnie i nie bedziemy umieli ugasić. Ile razy przyszło się bić na ulicy, raz w życiu dwa. Jestem przekonany, że przynajmniej raz z tych dwóch można było uniknąć walki.


A zmierzam do tego, że szum jaki się zrobił wokół tych sportów wcale im nie służy. Adept TKD czy aikido taczy czy inaczej wie swoje i nie interesują go krytyczne opinie mas. Przez to że jest popyt ceny ciągle rosną, przychodzi motłoch i okazuje się że się nie nadaje.

Zajęcia Kravki kosztują teraz ok 100zł za 1 zajęcie w tyg na miesiąc. To baaardzo dużo.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

... Ile razy przyszło się bić na ulicy, raz w życiu dwa...

stary, dobry dsykotekowy zadymiarz bije się 52 razy w roku, albo i więcej :)
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

...dobry dsykotekowy zadymiarz bije się 52 razy w roku, albo i więcej :)

I co w związku z tym :roll:
Jaką SW trenuje nasz "dsykotekowy zadymiarz" :?:
  • 0

budo_loot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

To tak jakby przez 10 lat uczyć sięgasić pożary z obawy że kiedyś wybuchnie i nie bedziemy umieli ugasić.

trenowanie niektórych SW, to jak uczenie się przez 10 lat jak zgasić pożar przy pomocy patelni i ogórków kiszonych.
  • 0

budo_arturbart
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
A może konkretnie, nie każ nam się domyślać do czego pijesz.



Swoja drogą mamy tu przykład kogoś kto nie dopuszcza myśli, że ktoś może lubić taką sztukę walki. Niech ona sobie nie będzie skuteczna, niech ma 0wspólnego z walka, ale może się podobać. Tak jak taniec, czy jazda na rowerze. Ludzie chyba w ten sposób leczą swoje kompleksy, udowadniając sobie a raczej żyjąc w przekonaniu, że zawsze jak dyplomatycznie nie to on załatwi sprawę z kopa/trójkąta.
  • 0

budo_loot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

A może konkretnie, nie każ nam się domyślać do czego pijesz.

myślę, że każdy jest sam sobie w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Tak jak taniec, czy jazda na rowerze.

ale na pewno nie tak, jak gaszenie pożaru. zaprzeczysz?
nie wiem jak ty, ale ja wolę jeździć fajnym rowerem, którym się szybko i miło przemieszam, a nie starym gruchotem, który ma scentrowane koła i ledwo zipie. oczywiście nie chcę nikomu odbierać przyjemności jazdy jakimś zabytkiem zdechlakiem, ale w razie wyścigu, to ja będe pierwszy na mecie, choćby posiadacz grata trenował 20 lat.

Ludzie chyba w ten sposób leczą swoje kompleksy, udowadniając sobie a raczej żyjąc w przekonaniu, że zawsze jak dyplomatycznie nie to on załatwi sprawę z kopa/trójkąta.

jeżeli twierdzisz, że BJJ i MT trenują ludzie z kompleksami, to ja raczej nie będe tego komentował.
  • 0

budo_tynks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 943 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

trenowanie niektórych SW, to jak uczenie się przez 10 lat jak zgasić pożar przy pomocy patelni i ogórków kiszonych.

zależy czy to pożar lasu czy garnek sie pali :wink:
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

jeżeli twierdzisz, że BJJ i MT trenują ludzie z kompleksami, to ja raczej nie będe tego komentował.

Wielu ludzi ma kompleksy. Wśród nich są tacy, którzy trenują różne SW. Dlaczego BJJ i MT miałoby być wyjątkiem :roll:

BTW Sam trenuję MT i BJJ :wink:
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
Z tą małą różnicą, że ludzie, którzy przychodzą na trening SW z własnego przymusu, tylko żeby nauczyć się bić na ulicy, baardzo szybko się wypalają, a już napewno nigdy nie będą w tym naprawdę dobrzy.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
A tak naprawde to MT ostatnimi laty sie bardzo zmienil - wymuslili na tym stylu te zmiany dobrze boksujacy zawodnicy z Europy. Dzis czolowka tajska uzywa czesto prostych i sierpow.
Klasyczny "taj" jest anachroniczny, widac to po wystepie Polaka w K1, wyraznie brakuje mu dobrych technik bokserskich. Bez nich nic nie zdziala.
Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_loot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?

zależy czy to pożar lasu czy garnek sie pali

też prawda Tynksiu :wink:

Wielu ludzi ma kompleksy. Wśród nich są tacy, którzy trenują różne SW. Dlaczego BJJ i MT miałoby być wyjątkiem Rolling Eyes

nie mówię, że wyjątkiem, ale mówienie, że takie sporty trenują ludzie, którzy w ten sposób leczą swoje kompleksy to zbytnie uogólnienie chyba :)
  • 0

budo_szymon247
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
sztuki walki nie powstały tylko dla walki ale i dla sztuki a sporty walki dla sportu.

Do pożaru możne jechać nie tylko straż pożarna ale i karetka pogotowia ratować rannych czy policja :-)

Z tym pożarem to nie do końca trafne porównanie. Strażak uczy się gasić pożary i tyle a osoba idąca trenowac sztuki/sporty walki w zależności też od tego jaką wybierze może mieć różne cele. Np ktoś może powiedzieć że BJJ jest do niczego bo nie przydaje się w prawdziwym świecie (a nie na macie) albo że MT jest do niczego bo nie uczą dyskretnej samoobrony jak w JJ czy Aikido (bo czasem lepiej np. w starciu z brudnym pijaczyną wykręcić mu nadgarstek niż skopać czego MT nie uczy).
Własnie nie podoba mi się że tyle ludzi zakłada że sztuki walki są tylko do jednego celu, śmieją się jeśli ktoś widzi je inaczej a skoro są do jednego celu to faworyzują kilka styli do tego technicznie najlepszych i odrzucają inne łącznie z tymi również dobrymi poniżając je i deklasując choćby w oczach ludzi początkujących którym te style mogą się podobać ale nie mają na tyle silnej wiedzy na ten temat by rozumiec tą krytykę przez co się zniechęcają.

Troche końcówke zakręciłem ale nie zdąże już zmienić a widze że przekazuje to co chciałem napisać tylko wyszło w troche zawiły sposób :)
  • 0

budo_simon mol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
wedlug mnie walki w ufc nie odzwiedziedlaja tego ze bjj ma przewage na innymi stylami bo to zupelnie inna bajka.Style chywtane maja przewage nad uderzanami bo ucza walki w parterze jak uda sie sprowadzic do parteru a grapler to potrafi to juz nic nie da sie zrobic komus kto nie zna parteru niestety
  • 0

budo_mckinzie
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gejowo
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
No no no, widzę, że wątek zrobił furorę :D . Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz - skuteczność na ulicy (bo głównie o to mi chodzi :wink: ). Nawet logika wskazuje na wyższość walki w parterze nad walką w stójce. No bo czy napastnik podchodzący do mnie na ulicy spodziewa się, że wejdę mu w nogi i najpierw będę go naparzał tak, żeby nie mógł mi oddać a potem założę mu dźwignię na łapę, a on nie będzie mógł się wyrwać? No właśnie, tego NIKT się nie spodziewa. Napastnik zawsze liczy, że będę walczył z nim na stojąco, wymieniając uderzenia pięściami na dystans i że przegram, bo on jest np. wyższy lub silniejszy. I to jest też dowód na brak skuteczności styli stójkowych - zbyt wiele zależy w nich od masy i wzrostu, pokonać kogoś większego jest baaardzo trudne (chociaż są wyjątki, np. Kaoklai Kaennorsing, mój idol :wink: ). A jak ktoś jest dobry w grapplingu, może połamać kogoś wyższego nawet o głowę. I poruszę jeszcze jeden temat - niektórzy z was wspominali tu "ile razy dostałeś w głowę na treningu Muay Thai?" albo "ile razy złamali ci rękę na treningu Brazilian Jiu - Jitsu?", myśląc, że jest to jakiś argument ANTY sztukom walki. A przecież to bzdura!! Przecież wiadomo, że na treningu sztuk walki można jedynie MARKOWAĆ najbardziej destrukcyjne techniki, bo gdyby je po prostu WYKONYWAĆ, wszyscy zawodnicy w krótkim czasie zostaliby kalekami z połamanymi rękami, uszkodzonymi kręgosłupami lub pękniętymi czaszkami! A tego właśnie chcecie?? Przecież oczywiste jest, że na treningu można tylko NAUCZYĆ się tych technik a WYKONUJE się je dopiero w walce realnej, tzn. na ulicy albo w ustawkach / solówkach!
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego brazylijskie jiu-jitsu jest NAJ?
To nie prawda, ze mnniejszy jest bezbronny na ulicy w stylach stojkowych. Juz po rocznym treningu boksu, wiekszosc jego adpetow jest nie do trafienia dla jakiegos tam zabijaki ulicznego. A sami opanowali na tyle boks, ze potrafia zadac cios z duza precyzja.
Wejscie w nogi na ulicy wcale nie jest dzisjszym wynalazkiem, w moim regionie (oprocz banki i kolana), nalezalo to do kanonu technik ulicznych przed era "karatecka".
Z reguly nie ma co poprawiac po wjezdzie w nogi i obaleniu przeciwnika na asfalt, czy beton. To bradzo niebezpiczna technika. Wyobrazcie sobie, ze oponent wtnie lepetyna kraweznik.
Dzwignia na nadgarstek na pijaczka. Bawia mnie takie rozwiazania. Panowie male dzwignie w stojce dzialaja tylko w przypadku gdy je na pozkaie wykonuje mistrz na swoim pomocniku.

Jakie ustawki? To dzialania podchodzace pod paragraf.

K_P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024