Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate Kyokushin i Taekwondo ITF


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_szymon247
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Karate Kyokushin i Taekwondo ITF
Witam!

Dawno nie zakładałem tematów na Vortalu a ostatnio naszło mnie na przemyślenia o 2 stylach które miałem okazje liznąć ;) Szukałem i szukałem i nie znalazłem tu takiego tematu a mam wrażenie że jeśli nie był poruszany to warto założyć. Nie wiedziałem czy dać w dziale TKD czy Karate to dałem w "neutralnym".

Moją wypowiedz bazuje na własnym doświadczeniu (ok pół roku sumiennych treningów Kyokushinu i 5 miesięcy Taekwondo) oraz teorii (książki wypożyczone z wydziału informacji i kultury ambasady Japonii przy placu trzech krzyży w Warszawie które namiętnie studiowałem aż do chwili obecnej).

Nie będe się zbytnio rozpisywał bo wiem że wtedy mniej potencjalnych zainteresowanych to czyta więc od razu przejde do sedna:

Faktem jest że Taekwondo bazuje na Karate ale to co chce poruszyć to tak naprawde blizniacze podobieństwo tych styli. Różnice między Kyokushinem a Taekwondo są w moim odczuciu znacznie mniejsze niż między różnymi odmianami Karate w ramach tego samego stylu (np Kyokushin i również Okinawskie Shorin-ryu).
Zarówno w Kyokushinie jak i TKD większość podstawowych technik jest blizniaczo podobna a ich wykonanie generalnie identyczne (np. techniki ręczne, bloki, podstawowe kopnięcia).
Sądze że największa różnica to pochodzenie tych styli - oczywiście bez obrazy ale posune się do tak daleko idącego stwierdzenia że gdyby Taekwondo zostało opracowane przez Japończyka i wcielone jako sztuka walki Japońska (tzn przede wszystkim nie zawierało tradycyjnych koreańskich technik nożnych) - uważam że obeszło by się bez echa i byłoby po prostu kolejną odmianą Karate.

Kolejny element który chcę poruszyć - mentalność ćwiczących. Po prostu nie spotkałem jeszcze Taekwondoki który nie próbował by mi udowodnić wyższości TKD nad Karate :) - pokazując "zasadnicze" różnice obu styli i jak to uproszczone i lepsze jest w TKD, z kolei na Kyokushinie miałem wrażenie że trenujący odbierają Taekwondoków jako po prostu kopie KK z "pokręconymi gi" i Koreańskim nazewnictwem (bazuje na wypowiedziach szanowanych trenerów oraz ludzi ćwiczących ze mną w tym 2-3 dany). Nie spotkałem takiej niechęci skierowanej od KK dla innego stylu karate czy TKD do jakiejkolwiek innej sztuki walki.

Ja jednak osobiście największą różnicę zauważyłem w metodyce treningowej. Oprócz tego że kopnięcia w TKD wyprowadza się nieco inaczej (głównie kopnięcia okrężne) to na treningach jest do nich przywiązywane znacznie więcej uwagi. Na TKD większość czasu poświęcałem na rozciąganie i kopanie w worek a trenerzy poświęcali jak najwięcej uwagi abym robił to technicznie jak najlepiej oraz abym kopał wyżej, podczas gdy na Karate treningi były bardziej zbalansowane - ogólnorozwojowe. Sądze że stąd wynikają to przekonanie że Taekwondocy najlepiej kopią, z kolei na Kyokushinie ręce, low kicki i nie wiem czy to zasługa trenera, moja czy stylu ale miałem wrażenie że na KK poczyniłem większe ogólne postępy. Choć w zasadzie ilość technik nożnych w TKD (zaadaptowanych z innych tradycyjnych Koreańskich stylów) oprócz priorytetów jest jedną z najbardziej zasadniczych różnic.
Mimo wszystko tych różnic jest jednak bardzo mało.

Więc w zakończeniu jeśli ktoś pominął wstęp ;) powtorzę że w moim odczuciu Karate Kyokushin i Taekwondo ITF to bardzo podobne do siebie style, żeby nie powiedziec blizniacze. W dziale TKD pamiętam bardzo dużo osób mówiących że TKD najbardziej podobne jest do Kicka.. sądze że Taekwondocy wolą się utożsamiać z kickiem niż Karate ale gdzie tam, Taekwono ITF w moim odczuciu najbardziej podobne jest własnie do Karate Kyokushin :)

Zapraszam do dyskusji,
jestem otwarty na konstruktywną krytykę ;)

Pozdrawiam,
Szymon

PS. Z góry przepraszam za ewentualne pomyłki ale jest 4 w nocy, pisałem teraz żeby na świeżo utrwalić moje przemyślenia.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF

Taekwono ITF w moim odczuciu najbardziej podobne jest własnie do Karate Kyokushin :)

a nie czasem do shotokan, bo chyba z niego powstało?
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF

Więc w zakończeniu jeśli ktoś pominął wstęp ;) powtorzę że w moim odczuciu Karate Kyokushin i Taekwondo ITF to bardzo podobne do siebie style, żeby nie powiedziec blizniacze. W dziale TKD pamiętam bardzo dużo osób mówiących że TKD najbardziej podobne jest do Kicka.. sądze że Taekwondocy wolą się utożsamiać z kickiem niż Karate ale gdzie tam, Taekwono ITF w moim odczuciu najbardziej podobne jest własnie do Karate Kyokushin :)


ciekawy temat,

kilka uwag:

1) nie da się rozmawiać na tym poziomie ogólności. Nie miałem wiele do czynienia z kk, ale nie kojarzę podobnych technik ręcznych - może jakaś podpowiedź.

2) podstawowe techniki nożne (rozumiem, że dollyo, apcha bushigi, i yopcha bushigi) wszędzie są "podobne". Ale [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] jest filmik, z którego wynika, że yoko geri i yopcha bushigi to dwie różne rzeczy.

3) Japończycy okupowali Koreę w latach 1918 - 1945, ucząc się namiastek kultury koreańskiej, wpajamy sobie niechęć do wszystkiego co japońskie ;)

pozdrawiam
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF

3) Japończycy okupowali Koreę w latach 1918 - 1945, ucząc się namiastek kultury koreańskiej, wpajamy sobie niechęć do wszystkiego co japońskie ;)

no chyba nie bardzo..

Na powstanie Taekwon-do decydujący wpływ miała okupacja Japońska (1894 – 1945). Japończycy krwawo tłumili działania niepodległościowe Koreańczyków. Ale w szkołach obowiązywał japoński styl edukacji sportowej, wszyscy koreańscy chłopcy ćwiczyli judo, kendo. Jednak miało to miejsce przez rokiem 1909, kiedy to okupanci wprowadzili całkowity zakaz uprawiania sztuk walki. Od tego czasu treningi przeniosły się do buddyjskich klasztorów, gdzie schronienie znaleźli wojownicy, między innymi był wśród nich Yong-i Choi (Masutatsu Ojama) twórca karate kyokushin.
Kontakt z okinawskim karate i japońkim budo dał impuls do odrodzenia się walki wręcz.
Innym bodźcem do narodzenia Taekwon-do byli Koreańczycy ćwiczący w Japonii. Hong-hi Choi ,Yong-i Choi wyjechali do Japonii pod koniec lat 30-tych, gdzie zdobyli 2 dan, i zostali wcieleni do armii cesarskiej. Hong-Hi Choi powrócił do Korei po wojnie i założył International Taekwon-do Federation (ITF). Pierwsze powojenne szkoły uczyły metod japońskich, rzadziej chińskich.
W 1965 Hong –Hi Choi nadal uczy kata japońskiego karate Shorin-rryu,, Schorei –Ryu)
Dodał on do tworzonego stylu całe bogactwo technik nożnych, obrotowych, wykonywanych z wyskoku (w locie)

  • 0

budo_szymon247
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF
W odpowiedzi sally'ego wyżej jest własnie ciekawy fragment mówiący że twórcy Taekwondo (w tym Generał) głównie swoją wiedzę o sztukach walki bazowali na Karate i własnie na bazie tego utworzyli własny Koreański system czyli w praktyce Karate z dodatkami tradycyjnych Koreańskich sztuk walki tzn w tym wypadku głównie zaadaptowano kopnięcia. Taekwondo uznawane jest przez wielu za oddzielny, bardzo indywidualny styl, jego wielbiciele starają się bardzo odciąć od tych Japońskich korzeni i bardziej utożsamiać się ze stylami tradycyjnymi Koreanskimi oraz Kickboxingiem z którym jedyne co je łączy to podobna forma rywalizacji sportowej, podczas gdy TKD to jest Karate w adaptacji Koreańskiej i w zasadzie największe zmiany to nazewnictwo i tradycyjne techniki nożne.

Między stylami Karate są większe róznice w wykonywaniu różnych technik (nie mówie o skrajnych stylach jak Shidokan czy Enshin i np. Kyokushin) ale różnice w teoretycznie bardzo blisko spokrewnionych stylach. Za to w Kyokushinie techniki wykonuje się bardzo bardzo podobnie jak w TKD.

Nie mówie nawet że podobnie wyglądają ale na treningach wykonywałem je dokładnie tak samo. Techniki ręczne tzn głównie proste bo z tego co wiem sierpów w TKD oficjalnie nie ma :)
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF

Nie mówie nawet że podobnie wyglądają ale na treningach wykonywałem je dokładnie tak samo. Techniki ręczne tzn głównie proste bo z tego co wiem sierpów w TKD oficjalnie nie ma :)


czy mógłbyś podać nazwy tych technik?
Wystarczy jedna - dwie.
Sierpy są w tkd ;)
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF

Sierpy są w tkd ;)

ale czy to mozna nazwac sierpem ? :wink:
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF
Tak sally można.
Ale tradycyjnie nie wiem o czym mówisz, bo Twoja wiedza o tkd nie jest głęboka
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF

Ale tradycyjnie nie wiem o czym mówisz, bo Twoja wiedza o tkd nie jest głęboka

podobnie jak Twoja o boksie :wink:
  • 0

budo_szymon247
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF
Panowie nie dogryzajcie sobie :-)

Z Taekwondo pamiętam tylko nazwy niektórych kopnięć i tul/kata, podobnie z Karate.
Ciężko podać jakieś przykłady gdzie techniki ręczne by się różniły. Za przykład podobieństwa w takim razie dam choćby Ap Jirugi, Digutja Jirugi czy Anuro Taerigi (przepraszam jeśli coś pomyliłem ale nazwy ciężko przychodzą mi do głowy) :D

W Karate wyglądały tak samo, wyprowadzało sie je podobnie tyle że w Karate były "twardsze" tzn np wyprowadzając Ap Jirugi w Taekwondo trzeba się delikatnie unieść w połowie ruchu i powoli przenosic ciężar do przodu, cofnąć wyprostowaną ręke a ręką na biodrze robić "młynek" przesuwając ją delikatnie do przodu i potem przed uderzeniem ponownie cofnąć do pozycji wyjściowej i wtedy dopiero uderzać (tłumacze łopatologicznie :) ) Podczas gdy w Karate robi się po prostu twardy ruch w przód, jednak wydaje mi się że mimo tego ruch jest praktycznie taki sam pomijając "fazę przejściową" tego ruchu w TKD.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF
tak całym urozmaiceniem Choia dodanym do Karate była tzw. "fala" jako coś co miało odzwierciedlac teorię siły- mechaniki uderzenia. Efekt tego jest trochę komiczny ale zamiary miał Choi dobre. najprawdopodobniej gdzies zobaczył ze poprawne uderzenie nie jest sztywne jak w karate ale połaczone z lekkim skrętnym opadnięciem ciała w dół dodającym siły. Z tym że najwyraźniej nie do końca to zrozumiał a zagadnienia mechaniki ruchu jako dla prostego żołnierza musiały być dla niego czymś bardzo skomplikowanym,więc to co z tego zrozumiał adoptował do swojej teorii, tworząc ten zabawny ruch, faktycznie nie przydajacy się specjalnie do niczego, wykonywany w tul zwany falą i tym się własnie różni.
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF

zagadnienia mechaniki ruchu jako dla prostego żołnierza


piszesz o Choi Hong Hi czy o Parku?
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF

Z Taekwondo pamiętam tylko nazwy niektórych kopnięć i tul/kata, podobnie z Karate.
Ciężko podać jakieś przykłady gdzie techniki ręczne by się różniły. Za przykład podobieństwa w takim razie dam choćby Ap Jirugi,


ale tam podobienstwo polega chyba tylko na tym, ze pięść jest przy tułowiu, a potem ręka jest wyprostowana ;) .

Inna jest pozycja wyjściowa, inna jest praca drugiej ręki, o fali nie wspominając.

Na tej zasadzie to wszystkie SW są podobne ;)

Chyba, że czegoś nie pojmuję.
  • 0

budo_szymon247
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF


Z Taekwondo pamiętam tylko nazwy niektórych kopnięć i tul/kata, podobnie z Karate.
Ciężko podać jakieś przykłady gdzie techniki ręczne by się różniły. Za przykład podobieństwa w takim razie dam choćby Ap Jirugi,


ale tam podobienstwo polega chyba tylko na tym, ze pięść jest przy tułowiu, a potem ręka jest wyprostowana ;) .

Inna jest pozycja wyjściowa, inna jest praca drugiej ręki, o fali nie wspominając.

Na tej zasadzie to wszystkie SW są podobne ;)

Chyba, że czegoś nie pojmuję.


Ja na to patrze w odwrotny sposób tzn że cały ruch jest taki sam pomijając "falę".
Pozycja wyjściowa też jest podobna a praca drugiej ręki też jest elementem tej "fali".
Mało podobne to jest wyprowadzany cios w boksie albo kung fu pochodnych :)
Może inne style Karate i pokrewne są podobne ale nie są traktowane jako zupełnie odrębny styl jak w przypadku Taekwondo - dąże do tego że tak traktowane głównie ze względu na to że zostało ono wcielone jako styl Koreański i zawiera elementy z wcześniejszych Koreańskich styli. Może dlatego jest traktowane tak bardzo odrębnie właśnie przez niechęć ówczesnych Koreańczyków do wszystkiego co Japońskie. Wg mnie gdyby zostało opatentowane gdziekolwiek indziej na świecie (Europa, USA) pewnie nazywało by się Karate xxxxx.
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF

Wg mnie gdyby zostało opatentowane gdziekolwiek indziej na świecie (Europa, USA) pewnie nazywało by się Karate xxxxx.


a nie np. Tang Soo Do? ;)

To to jest podobne do karate :)
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF
tangsoo do to dla mnie zawsze koreanskie karate shotokan, formy są identyczne.

powiedzialbym,ze blisko wtf do kk niz itf do kk ;) dlaczego? no ..uderzenia na tłów chocby, innych wspólnych cech nie potrafie wymienic bo kk nie cwiczylem 8)
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF
jak dla mnie to sposob kopania znaczaco sie rozni w obu stylach
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

myślisz że to jest kyokushin ? :D
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF
itf . i to kiepski przykład bardzo =/ róznica jak dla mnie to taka ze my kopiemy stopą ew piszczelem ale na głowe ;) ale to przez zasady mechanika kopniecia jest taka sama(chbya ze mowa o sportowej wersji pomiedzy ap i dollyo )
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate Kyokushin i Taekwondo ITF
nie, no w tkd kopie się trochę inaczej niż np. w prezentowanym na tym filmiku wyżej boksie tajskim pod nazwa klubu kyokushin dlatego ze w tkd nog się używa poprostu częsciej, i kopniecia sa może słabsze ale szybsze stąd troche różnic w technice.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024