Skocz do zawartości


Zdjęcie

Licencje Hombu Dojo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
109 odpowiedzi w tym temacie

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

[ OCH to zaszlo straszliwe nieporozumienie!!!!!!
Nie chodzi mi o to ze finansowe fundacje popierajace poszczegolnych mistrzow sa nieprzydatne - alez owszem, one sa jak najbardziej przydatne.
Chodzilo mi raczej o nieprzydatnosc federacji aikido. Z tego wniosek ze w naszej argumentacji o sens istnienia federacji aikido podpierales sie faktami historycznymi z rozwoju finansowej fundacji? czy dobrze zrozumielem twoja pomylke? :)

Nie moją ale twoją, jeśli nie widzisz logicznego i historycznego związku pomiędzy fundacjami wspierającymi dojo a późniejszymi organizacjami np.aikido lub judo(poczytaj o historii Yoshinkanu,Kodokanu)sprawdź nazwiska działaczy i co robiły fundacje na przestrzeni kolejnych lat istnienia.
W Japonii do dzisiaj fundacja ze względów prawnych i podatkowych jest najkorzystniejszą formą organizacji.
Federacje w naszym rozumieniu, to twory wymuszone poprzez system organizacji międzynarodowego sportu olimpijskiego. W efekcie kopiowane również w sztukach walki. Ale jak pisałem to sprawa ostatnich najwyżej 40 lat.
Konkluzja: O-sensei osobiście dbał i był zainteresowany popularyzacją aikido w Japonii i później na całym świecie i tym właśnie różnił się od tradycyjnych mistrzów Koryu.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

Jakby tu powiedzieć, żeby nikogo nie urazić. .

:paker:

Rozumiesz zatem czemu Soma pojechal zdawac do Tamury sensei? :wink:
To tez bylo czysto symboliczne. Bo system federacji i tak sie chyli ku upadkowi :rofl:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

Konkluzja: O-sensei osobiście dbał i był zainteresowany popularyzacją aikido w Japonii i później na całym świecie i tym właśnie różnił się od tradycyjnych mistrzów Koryu.


Jurek :?
Myslisz ze jak napiszesz duzymi literami to zastapi to brak argumentow na poparcie twojej tezy? :wink:

Nie odpowiedziales na argument ze Dziadek nie mial zadnego systemu nauczania, ani nawet nie usystematyzowal nazw technik. Czy bez tych dwoch podstawowych rzeczy mozna mowic o jakiejkolwiek checi popularyzacji aikido, nie tylko w Japonii ale i na swiecie?

Powiem wiecej, Dziadek w ogole nie byl zainteresowany nauczaniem aikido :lol: I mam na obrone swoje tezy powazne argumenty - ale o tym pozniej bo lece na jakies parszywe zebranie :twisted: :twisted:
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

[ Jurek :?
Myslisz ze jak napiszesz duzymi literami to zastapi to brak argumentow na poparcie twojej tezy? - ale o tym pozniej bo lece na jakies parszywe zebranie :twisted: :twisted:


Tak, tak myślę, lubię duuuuże liiiiiitery i nie mam żadnych rzeczowych argumentow na poparcie swojej tezy :cry: :lol: :cry: :roll: :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) nie wspomiałeś jak kolor liter wpływa na treść.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
Szczepanciu! "bymbyłbym" zapomniał, zaprzaszam do lektury, odrób lekcje i możemy dalej dyskutować:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_mish
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
geeralnie to i tak chyba nie ma znaczenia bo w Pl wystarczy jedynie miec zezwolenie na dzialanosc gosp.. i wsio...

Jednak chyba tak nie jest według obecnych przepisów należy również posiadać stopień instruktora (są rózne podstawowy to instruktor rekreacji) lub ukończone studia pedagogiczne. Bez tego nie można prowadzić zajęć z ludźmi (według przepisów) a stopnie mają się nijak do przepisów czyli dla urzędu są nic nie warte (czy kuratorium)
Pozdrawiam
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo


Znaczy, cwiczyles u Mariana Osinskiego, a pojechales zdawac na stopnie do Ichimury sensei?
To tak ty rozumiesz relacje nauczyciel-uczen? 8O :? :wink: :lol: :lol: hohoohoooo...


Jakby tu powiedzieć, żeby nikogo nie urazić. To był 1985 rok, u Pana Mariana byłem na kilku, może na 5 treningach, oficjalnie Ichimura sensei był z ramienia hombu odpowiedzialny wtedy za Polskę, pojechałem do jego dojo po stażu w 1984 r. we Wrocławiu.
W twoim rozumieniu słowa nauczyciel, takiej relacji z Marianem Osińskim nie miałem. Myślę że on sam również wtedy nie starał się przedstawiać siebie w takiej roli. Często powtarzał, że wszyscy się uczymy od siebie.
Natomiast popełnił w/g mnie błąd organizacyjny, utrzymując system naszywek zamiast prawidłowego systemu kyu. Sposób egzaminowania nie ma tu nic do rzeczy. Na kyu można egzaminować równie ostro, w/g uznania egzaminatora. To był główny powód dla którego zdecydowałem sie na egzamin bezpośrednio u Ichimury w Szwecji.
Miało to znaczenie czysto symboliczne. Bo system naszywek i tak już chylił się ku upadkowi. I parę lat później całkowicie zanikł.

Od systemu naszywek odeszliśmy w 1988 roku , kiedy powstała Polska Komisja Aikido przy P.Z.K. . Kiedy otrzymaliśmy zgodę , że stopnie uzyskiwane w ramach Komisji są stopniami państwowymi , można było zakończyć system naszywek.
Zresztą , system naszywek był systemem skrótowym .Ponieważ , egzaminatorem był zawsze szef szkolenia było to też wygodniejsze . Zielona naszywka obejmowała program 6 kyu, niebieska do 3 kyu, czarna do 1 dana .
Potem , kiedy szefem szkolenia został Piotr Borowski ,wprowadził on jeszcze brązową naszywkę - pomiędzy niebieską i czarną .
Mówisz " symboliczne " ? System naszywkowy został zatwierdzony przez instruktorów i wszyscy mu się podporządkowali . Fajny " tylko symbol" - ok. 30 ośrodków w Polsce . Jeszcze fajniejsze było to , że kluby które zaczęły egzaminy na własne stopnie kyu to były : Warszawa ( R. Hofman oraz Zielona Góra( W. Kirmiel) .
Tak to był symbol.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

Mówisz " symboliczne " ? System naszywkowy został zatwierdzony przez instruktorów i wszyscy mu się podporządkowali . Fajny " tylko symbol" - ok. 30 ośrodków w Polsce . Jeszcze fajniejsze było to , że kluby które zaczęły egzaminy na własne stopnie kyu to były : Warszawa ( R. Hofman oraz Zielona Góra( W. Kirmiel) .
Tak to był symbol.


W mojej ocenie, nie teraz ale już wtedy, system naszywek stał się anachronizmem w momencie gdy pierwsi polscy instruktorzy zdali w Warszawie na 1 Dan z Panem Marianem na czele(1986 r.).
Od tego momentu sytuacja w której mamy ludzi z danami a nie mamy z kyu wydawała mi się nielogiczna i błędna z organizacyjnego punktu widzenia. System stopni powinien być spójny i logiczny a także opierać się na źródłowymm systemie japońskim. A decyzja o odejściu od naszywek dwa lata po tym egzaminie tylko potwierdziła, że moje odczucia były wtedy słuszne. Te same kluby, które 8 lat wcześniej uchwalały system naszywkowy, równie chętnie i szybko uchwaliły system kyu i dan. Prawie wszystkie są do dziś trzonem PFA.
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo


Mówisz " symboliczne " ? System naszywkowy został zatwierdzony przez instruktorów i wszyscy mu się podporządkowali . Fajny " tylko symbol" - ok. 30 ośrodków w Polsce . Jeszcze fajniejsze było to , że kluby które zaczęły egzaminy na własne stopnie kyu to były : Warszawa ( R. Hofman oraz Zielona Góra( W. Kirmiel) .
Tak to był symbol.


W mojej ocenie, nie teraz ale już wtedy, system naszywek stał się anachronizmem w momencie gdy pierwsi polscy instruktorzy zdali w Warszawie na 1 Dan z Panem Marianem na czele(1986 r.).
Od tego momentu sytuacja w której mamy ludzi z danami a nie mamy z kyu wydawała mi się nielogiczna i błędna z organizacyjnego punktu widzenia. System stopni powinien być spójny i logiczny a także opierać się na źródłowymm systemie japońskim. A decyzja o odejściu od naszywek dwa lata po tym egzaminie tylko potwierdziła, że moje odczucia były wtedy słuszne. Te same kluby, które 8 lat wcześniej uchwalały system naszywkowy, równie chętnie i szybko uchwaliły system kyu i dan. Prawie wszystkie są do dziś trzonem PFA.

Nikt nie mówił , że naszywki będą przez pokolenia . Przyszedł czas , że stopnie kyu uzyskiwane w ramach Komisji Aikido otrzymały status stopni państwowych . I dlatego od naszywek odeszliśmy .
Czy wtedy, gdy tworzyliście PFA , stopnie przez Was nadawane miały status stopni państwowych ?
Trzon PFA. Ten sam trzon, kiedy wyszło na jaw , że Romek i Witek nadają swoje własne stopnie kyu , mało nie wywalił w/w i ich klubów z ówczesnego ruchu aikikai . Było to bardzo fajne i pouczające spotkanie .Zdaje sie , że na tym samym spotkaniu omawiano Wasz ( tzn. Twój i Romka)artykuł który się ukazał zagranicą i napsuł sporo krwi
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
Przepraszam o jakim witku mowa?
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

Przepraszam o jakim witku mowa?

Roman Hofman i Witold Kirmiel.
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
Dziękuję^^
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
Co to są stopnie państwowe? 8O
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

Co to są stopnie państwowe? 8O


Soma odpowiedz proszę na to znakomicie postawione pytanie, chyba twoje związki z Francją powodują, że mylisz La Pologne z La France.
W Polsce okresu o którym mówimy nie było stopni państwowych, jedynym stopniem "tego typu" był stopień instruktora sportu lub rekreacji.
PRL regulował te sprawy prosto, nie rejestrował żadnych organizacji sztuk walki, za wyjątkiem PZK. Nie ma organizacji nie ma problemu.
Stopnie nadawane przez PZK V komisję stylową to były stopnie PZK a nie państwowe(choć wtedy wszystko w jakimś sensie było państwowe).
Stopnie te nie miały żadnego znaczenia bo papiery instruktorskie robiło się przez TKKF ewent.AZS, parę osób z aikido pokończyło AWF-y i nikt ich o nic nie pytał.
Ci co na cytowanym przez ciebie zebraniu o mało nie wyrzucili Romka i Witka, rok później wspólnie zakładali PFA, pamiętasz chyba kto był jej pierwszym prezesem (nie ja) :lol: , no cóż łaska ludu na pstrym koniu...
A czy pamiętasz ile osób się poobrażało, że czarna naszywka nie była potem zrównana z 1 danem.
Nie jestem pewien o jakim artykule mówisz ale z Romkiem do spółki nigdy niczego nie opublikowałem.
Jak tak jeszcze pociągniemy ten temat to powstanie całkiem niezły szkic o historii aikido w Polsce 8) :wink: 8)
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

Jak tak jeszcze pociągniemy ten temat to powstanie całkiem niezły szkic o historii aikido w Polsce


Przyznam się szczerze że dzięki Waszej polemice, niektóre zeczy stają się dla mnie jasniejsze, a inne zaś kompletnie zrozumiałe.. Dlatego uważam że ta dyskusja nie pojdzie w zapomnienie.. :roll:
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
Witam :D
Od czasu pierwszego stażu sensei Tamura w Polsce w 1989 r. zaczałem jeżdzić na staże z sensei Tamura... W chwili obecnej to jest mój nauczyciel (z osób które mieszkaja w Polsce byłem chyba najczęsciej na stażach z tym nauczycielem....)...U niego też zdawałem egzaminy (we Francji...)... aikikai... i teraz nie wyobrażm sobie aby ktoś inny mnie egzaminował na inne stopnie niż aikikai (oczywiście wszystko może sie zmienić...;), jak to w zyciu...hehe)..
Pozdrawiam
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

... W chwili obecnej to jest mój nauczyciel


Ile czasu potrzebowałeś by to jasno zrozumieć, czy np. zapytałeś sensei Tamurę o to, tzn. że chcesz się uczyć aikido tylko od niego.
Lub ogólnie , kiedy się wie na pewno - to jest mój nauczyciel. :idea: :?: :idea:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

Lub ogólnie , kiedy się wie na pewno - to jest mój nauczyciel. :idea: :?: :idea:

Ja - od pierwszego wejrzenia :lol:
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo


Lub ogólnie , kiedy się wie na pewno - to jest mój nauczyciel. :idea: :?: :idea:

Ja - od pierwszego wejrzenia :lol:

Znaczy się szykuje się nam bajka O dzielnym Claudzie i zakochanym modzie :?: :wink: 8) :)
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

... W chwili obecnej to jest mój nauczyciel


Ile czasu potrzebowałeś by to jasno zrozumieć, czy np. zapytałeś sensei Tamurę o to, tzn. że chcesz się uczyć aikido tylko od niego.
Lub ogólnie , kiedy się wie na pewno - to jest mój nauczyciel. :idea: :?: :idea:


Witam
to nie takie proste.... jakis czas (kilka latek...) cwiczylem pod okiem M. Osinskiego....potem byla ta wizyta sensei Tamura w Polsce.... i od tego czasu zaczalem jezdzic na staze z tym nauczycielem (ale caly czas cwiczylem pod okiem M. Osinskiego...dopoki nie przestal cwiczyc...)... mysle ze to wyszlo tak samo z siebie.... i teraz tak jest....po drodze widzialem tez paru innych nauczycieli....ale najbardziej mi odpowiada to co robi Tamura sensei... i wybralem ta droge... i chce sie uczyc od tego nauczyciela... To nie bylo tak ze musze "dojrzec".... nie wyobrazam sobie takiego pytania

że chcesz się uczyć aikido tylko od niego.

bo odpowie ze nalezy sie rozwijac i uczestniczyc w treningach z roznymi nauczycielami...hehe...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024