Skocz do zawartości


Zdjęcie

Licencje Hombu Dojo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
109 odpowiedzi w tym temacie

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Licencje Hombu Dojo
Chodzi mi po głowie pytanie jak to jest z licencjami Hombu Dojo (chodzi mi o Aikikai) czy tylko PFA posiada licencję czy inne organizajce skupione wokół Aikikai też. Jak to jest ?
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
Używanie nielicencjonowanego aikido, jest naruszeniem ustawy z dn. 04.20.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. A co za tym idzie odpowiedzialnośc karna jest nasepująca :)

Odpowiedzialność karna

]
Art. 115. 1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


Cale szczęscie nie każą mistrzów pośmiertnie :)
Ale niektórzy wyłamali sie jesze za życia, jak naprzykłada K. Tohei sensei :)

2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publiczne zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.


Trzeba bedzie na plakatach O'Sensei's Aikido pisac :)

3. Kto w celu uzyskania korzyści majątkowej w inny sposób niż określony w ust. 1 lub 2 narusza cudze prawa pokrewne określone w art. 16, 17, 18, 86, 94 ust. 2 i art. 97, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 116. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


Czyli bez licencji o kt. pytasz

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.


Strzezcie się nieaikikajowi shihani :)

4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 117. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom utrwala lub zwielokratnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, godząc się na ich rozpowszechnianie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


Ciekawe kt. z polskich nauczycieli posiada Mekyo-kaiden?
:]

2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.


[ciach - reszta nieciekawa :]
  • 0

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
To jeszcze jedno czy PFA jest jedyną organizacją w Polsce która posiada licencję Hombu Dojo ??
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
to ja może zaczne a reszta to rozwinie albo zweryfikuje....
podobniez politya hombu sie zmienia i z powodów różnych dopuszcza do kilku swoich organizacji w jednym kraju. jak org. Tamura i Tissier Sensei we Francji. BAF i BA w Wielkiej Brytanii czy USAF i np AAA w Stanach. z tego co wiem póki co w Polsce tylko PFA jest rozpoznawalne jako organizacja czł. Fundacji Aikikai ale to nie takie proste. Część dojo należy do innych organizacji, ktore są w Hombu rozpoznawalne. odkąd F. Toyoda Sensei powrócił do Aikikai chyba koło 1994 roku wszystkie dojo AAI Polska są przez Hombu rozpoznawalne, choć nie należa do PFA. Zielona Góra podąża za Tamura Sensei - nie znam ich stosunku do Hombu, ale np. D. Zięba z Krakowa należy z klubem do USAF -0 wschodniego wybrzeza i przez to też do Fundacji. podobnie pewnie z wszystkimi dojo Iwama-ryu. tyle wiem, proszę o poprawki.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

To jeszcze jedno czy PFA jest jedyną organizacją w Polsce która posiada licencję Hombu Dojo ??


LOL! Nie ściemniaj ze uwierzyłeś w moje wygłupy. Buhahahah :)
  • 0

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
Garry Nie nie uwieżyłem :lol: choć przez chwilę się zastanawiałem wiesz ten prawniczy bełkot i inne takie ale później zauwazyłe że to nie ma wiele wspólnego z tym o co pytałem :P
Ale chę wiedzieć jak to teraz w polsce jest czy jest jedna naznaczona przez Hombu organizacja czy też każdy spełniałjący wymogi stawiane przez Hombu może otrzymać licencję :)
Dzięki za info pmasz
  • 0

budo_shaman
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
Jezeli chodzi o Zielona Gore, to pmasz ma racje, podazamy za Tamura Sensei. No i od 3 lat przyjezdza do nas Nebi Vural 6dan(uczen Tamury) (kolejny staz juz w pazdzierniku).
Nie przeszkadza nam to jednak w jezdzeniu na staze do Tissier Sensei.

A co do stosunku do Hombu to nie wiem........ Egzaminy zdajemy u Vura'a w Zielonej, ktory ma prawo egzaminowac w imieniu Tamury, lub w Budapeszcie bezposrednio u Tamury.

wnioskuje, ze jak jestesmy akceptowani przez Tamura Sensei, to Hombu powinno nas rowniez akceptowac. Ale wiadomo jak dziala Swiat Wielkiej Polityki Aikido......... :?
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
Uwaga - teraz będzie krótki wykład: :-)

1.W ramach ruchu Aikikai mamy dwie instytucje 1.Hombu Dojo i 2.IAF (Międzynarodową Federację Aikido).Do IAF może należeć tylko jedna organizacja narodowa.Np. Francja jest reprezentowana przez Federację Tissier.
Polska jest reprezentowana przez PFA.
2.Do pewnego czasu hombu wystawiało tzw. rozpoznanie czy inaczej oficjalne uznanie tylko jednej organizacji narodowej. W roku 2000 to się zmieniło i obecnie więcej niż jedna organizacja może się ubiegać o taki dokument. Jak dotychczas nikt poza PFA w Polsce takiego dokumentu nie uzyskał. AAI-Polska jeżeli podda się odpowiedniej procedurze ma szansę za parę lat takie oficjalne rozpoznanie uzyskać.
3.AAI-Polska i Darek Zięba załatwiają swoje sprawy w Hombu za pośrednictwem swoich mocodawców.Nie mogą tego robić bezpośrednio.PFA może.
4.Z klubami Tamury sytuacja ma się trochę inaczej, ponieważ we Francji przyjął się dualny system stopni (są nadawane równolegle stopnie krajowe i hombu) ponieważ francuskie stopnie krajowe są bezpłatne wielu instruktorów i ich uczniów może nie mieć stopni hombu. Chociaż z reguły osoby zajmujące się zawodowo aikido dbają o to by mieć stopień hombu, który jest rozpoznawany na całym świecie.
Zatem osobom zdającym na stopnie(dan) u senseia Tamury i jego uczniów radzę po prostu zapytać czy jest to egzamin na Dan francuski czy międzynarodowy.
uff.. 8)
  • 0

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
I wszystko stało się jasne dziękuję :)
  • 0

budo_marta-ika
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 501 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
Ja sie na tym wszystkim nie znam,ale wszyscy ktorzy w moim dojo (Zielona Góra) zdali egzaminy placili za nie i sa to stopnie miedzynarodowe...przynajmniej tak wygladaja ich legitymacje ;)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
geeralnie to i tak chyba nie ma znaczenia bo w Pl wystarczy jedynie miec zezwolenie na dzialanosc gosp.. i wsio...
  • 0

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
Niestety Aiki niestety :( straszliwie smutne to i źle wróży polskiemu budo jeżeli obok instruktorów z doświadczeniem i pracujących na swoją pozycją posiadających stosowne uprawnienia pojawia się osoba z działalnościa gospodarczą robiąca dużo szumu i żerująca na naiwnych którzy omamieni jego cudownymi technikami itp pierdułami tracą tylko czas i pieniądzę a kto wie może i zdrowie. Smutne naprawdę smutne. A najgorsze w tym wszystkim jest to że najczęściej prowadzi też sekcje dziecięce.
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

Uwaga - teraz będzie krótki wykład: :-)

1.....
2.Do pewnego czasu hombu wystawiało tzw. rozpoznanie czy inaczej oficjalne uznanie tylko jednej organizacji narodowej. W roku 2000 to się zmieniło i obecnie więcej niż jedna organizacja może się ubiegać o taki dokument. Jak dotychczas nikt poza PFA w Polsce takiego dokumentu nie uzyskał. AAI-Polska jeżeli podda się odpowiedniej procedurze ma szansę za parę lat takie oficjalne rozpoznanie uzyskać.)

Na początku lat 80- tych świadectwo uznania Aikikai otrzymał Stoczniowy Ośrodek Metodyki Aikido w Szczecinie którego założycielem był Marian Osiński .


3...
4.Z klubami Tamury sytuacja ma się trochę inaczej, ponieważ we Francji przyjął się dualny system stopni (są nadawane równolegle stopnie krajowe i hombu) ponieważ francuskie stopnie krajowe są bezpłatne wielu instruktorów i ich uczniów może nie mieć stopni hombu. Chociaż z reguły osoby zajmujące się zawodowo aikido dbają o to by mieć stopień hombu, który jest rozpoznawany na całym świecie.
Zatem osobom zdającym na stopnie(dan) u senseia Tamury i jego uczniów radzę po prostu zapytać czy jest to egzamin na Dan francuski czy międzynarodowy.
uff.. 8)

U sensei Tamura nie ma problemu ze zdawaniem na stopnie Aikikai i nie ma problemu z uzyskaniem certyfikatu z Honbu Dojo . Można sobie wybrać jakiego typu stopień chce się mieć : europejski czy Honbu Dojo. Nie ma też żadnych problemów , jeśli ktoś , kto ma stopień europejski ,chce otrzymać certyfikat Honbu Dojo . Wystarczy pokazać certyfikat egzaminu i opłacić stopień .
Prawo egzaminowania na stopnie Aikikai mają też uczniowie sensei Tamura .Certyfikatystopni Dan Aikikai otrzymuje się też bez problemu .
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

Jezeli chodzi o Zielona Gore, to pmasz ma racje, podazamy za Tamura Sensei. No i od 3 lat przyjezdza do nas Nebi Vural 6dan(uczen Tamury) (kolejny staz juz w pazdzierniku).
Nie przeszkadza nam to jednak w jezdzeniu na staze do Tissier Sensei.

A co do stosunku do Hombu to nie wiem........ Egzaminy zdajemy u Vura'a w Zielonej, ktory ma prawo egzaminowac w imieniu Tamury, lub w Budapeszcie bezposrednio u Tamury.

wnioskuje, ze jak jestesmy akceptowani przez Tamura Sensei, to Hombu powinno nas rowniez akceptowac. Ale wiadomo jak dziala Swiat Wielkiej Polityki Aikido......... :?

Klub Soma w Szczecinie współpracuje z sensei Tamura i Jego uczniami od 1986 roku . Wszystkie stopnie uzyskane przez członków Somy są uznane przez Hombu Dojo .
  • 0

budo_jas
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jw

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
Osensej zapewne w grobie się bezprzerwy przewraca jak widzi te stoważyszenia certyfikaty i innetam rzeczy od których sięodcioł bo już nie mugł na to patrzeć zamiast doprowadzaćsztukę do perfekcji ludzie koniecznie dąża do polityki rankingów ocen i zawodów brrrrrrrryyyyyyyy 8O :wink:
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

Niestety Aiki niestety :( straszliwie smutne to i źle wróży polskiemu budo jeżeli obok instruktorów z doświadczeniem i pracujących na swoją pozycją posiadających stosowne uprawnienia pojawia się osoba z działalnościa gospodarczą robiąca dużo szumu i żerująca na naiwnych którzy omamieni jego cudownymi technikami itp pierdułami tracą tylko czas i pieniądzę a kto wie może i zdrowie. Smutne naprawdę smutne. A najgorsze w tym wszystkim jest to że najczęściej prowadzi też sekcje dziecięce.

Ale powiedz mi, jakie uprawnienia posiadają nauczyciele aikido?
Bo dziś trochę zgłębiałem przepisy i sytuacja jest dziwaczna.
Jest w Polsce jakiś trener I, II czy mistrzowskiej klasy aikido? :)
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo

Na początku lat 80- tych świadectwo uznania Aikikai otrzymał Stoczniowy Ośrodek Metodyki Aikido w Szczecinie którego założycielem był Marian Osiński


1.Chyba mylisz dokument, który nazywa się "oficjalne rozpoznanie" z dokumentem mówiącym o uznaniu.
Np.Stowarzyszenie Aikido w Warszawie było w 1989roku uznane przez Hombu ale to nie to samo co oficjalne rozpoznanie. Obecnie sprawa jest istotna tylko dla badaczy historii aikido w Polsce, ale jeśli się mylę to proszę mnie sprostować. Mam wrażenie , że widzałem też dokument wystawiony na Aikikai Polska, tak wtedy nazywaliśmy się sami bowiem organizacja taka nigdy formalnie w okresie gdy ruchem aikido w Polsce kierował Pan Marian Osiński niestety nie została zarejestrowana.
Czy w SOMA jest przechowana dokumentacja z tamtych czasów?
Np.korespondencja z hombu z tamtych lat.

2.Z Tamura sensei łączy mnie serdeczna przyjaźń i kilka razy rozmawiałem z nim na temat stopni we Francji, konkluzja była taka że jak kazdy Japończyk szanuje on miejscowe czyli francuskie prawo i jak ktoś sobie życzy francuski stopień to wypisuje francuski certyfikat a jak ktoś życzy sobie międzynarodowy stopień to płaci i otrzymuje certyfikat z hombu. Nie wiem tylko czy jego uczniowie wysylają wnioski do hombu za swoim podpisem czy za pośrednictwem Tamury sensei.

3. To JAS:
Nie ma nic złego w wypisywaniu ładnych certyfikatów, podobnie jak nie ma nic złego w ćwiczeniu w czystym dobrze uszytym gi i hakamie.To kwestia estetyki a nie polityki. O'sensei bardzo się cieszy zza grobu jak widzi że jego dzieło tak ładnie się rozwija. Po to założył Fundację Aikikai . Można lubić ładne certyfikaty i doprowadzać sztukę do perfekcji, nie ma w tym żadnej sprzeczności.
  • 0

budo_jas
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jw

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
Nie chodziło mi o samo przyznawanie certyfikatów bo to rzeczywiście jest piękne ja równie ż jestem dumny ze wszystkich swoich :)
Tylko o związane z tym waśnie i zagrania polityczne
Typu
Kto na jaki stopień zasługuje i gdzie
I że ten styl lub sekcja jest lepsza
I ile to kosztuje
A nie ile ten gośćnaprawde umie i do diabła nic mnie nie obchodzi z kąd on jest Czy z Aikikai czy z kądkolwiek indziej
Każdy ćwiczy przecież własne Aikido
I jak tak dalej pójdzie to sięto rozpadnie na tyle frakcji sekcji wojujących ze sobą że szok ;)
Jużwidziałem w internecie super przegięcia a na żywo też
Jak to ludzie uażają się sami za Osensejów Aikido
Nadają swym kolesiom stopień shihana
Dotyczy to głównie gości z za naszej wshodniej granicy
A biedny uczeń na tym cierpi
I potem są pytania o różne federacje i kto uznaje czyje stopnie i certyfikaty a nie umiejjętności
Olllllle ;)
  • 0

budo_jas
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jw

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
A jeszcze jedno
Nieważne z jakiej federacji ma się Certyfikaty tylko jaki Sensei nas Egzaminował i Co my sobą reprezentujemy równieżw życiu codziennym :)
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Licencje Hombu Dojo
To O`sensei założył Fundację Aikikai?
Mhm, troche dziwne......

Pancer
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024