Skocz do zawartości


Zdjęcie

Masa na nogi....


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

Munder
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Masa na nogi....
Witam !!!

Chciałbym zasięgnąć Waszej(profesjonalnej) rady co do pracy na siłowni.
Jestem fizjoterapeutą i właściwie mam jako takie doświadczenie w pracy na siłowni, ale chciałbym skorzystać(jeśłi można) z porad i wskazówek widziany od strony kulturystki.
Otóż, mam zawodnika lat 19, szczupłej budowy ciała(68 kg) po operacji kolana(więzadła krzyżowe).Właśnie mija trzeci miesiąc od dnia operacji. Od miesiąca ćwiczy na siłowni ale wykonuje jedynie ćwiczenia gdzie stopa ZAWSZE ma kontakt z podłożem.Są to wszelkiego rodzaju przysiady(z ciężarkami, ze sztangą) zejścia i wejścia na stopień, rowerek, steper... itp.Według nauki rehabilitacji, ćwiczenia w pełnym zakresie będzie mógł wykonywać w czwartym miesiącu po operacji.
I tu zaczyna się moja prośba do Was.Chciałbym poznać Wasze sposoby na w miarę szybki przyrost masy, ale nie na tyle agresywny aby doznać powtórnej kontuzji kolana.
Nie interesują nas inne grupy mięśniowe(klatka piersiowa, ręce, plecy...)Chcemy skupić się jedynie na czworogłowym i dwugłowym uda, jak również trójgłowym łydki.
Proszę podpowiedzcie mi co i mam z nim zacząć teraz aby rozpocząć bezpieczną pracę za około miesiąc.Chodzi mi o bazę, choć myślę,że on już takową posiada.
Jak powinienem robić masę aby to przyrastało. Co i jak ćwiczyć w poszczególnych dniach tygodnia.Chłopak dysponuje całym tygodniem z wyłączeniem sobót i niedziel.
Jak rozpisać sobie plan zajęć..?? Jakie ćwiczenia..?? Jakie obciążenia..??(kiedyś obliczałem to w ten sposób, że ustalałem ciężar maksymalny do dziesięciokrotnego podniesienia.Potem dzieliłem to na serie, gdzie rozpoczynał dźwiganie od połowy max potem 75% max a na końcu max - odpowiednio 10 powtórz. + 8 powtórz. + 3-5 powtórz.maxymalnego ciężaru) Czy to odpowiedni sposób..??
Czy może macie lepsze doświadczenia.
Proszę o poradę jak to wszystko rozpisać na dni treningowe, na dni wypoczynku, na obciążenia, na serie powtórzeń... oraz na to coś co Wy profesjonaliści wiecie a ja jako rehabilitant nie mam pojęcia.
Miałem kilku zawodników których prowadziłem po operacjach kolan,ale nigdy nie udałomi sie wyprowadzić chłopaka z pełnym przyrostem mięśnia.
mam nadzieję, że "podacie mi rękę". Z góry dziękuję....

Pozdrawiam
  • 0

miko39
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1096 postów
  • Pomógł: 0
7
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp
  • Płeć:Mężczyzna
  • Wzrost [cm]:178
  • Biceps [cm] :39
  • Klatka piersiowa [cm]:115
  • Udo [cm]:64
  • Przysiad [kg]:100 5x5 na klatce
  • Wyciskanie [kg]:110
  • Martwy ciąg [kg]:160
  • Waga [kg]:80

Napisano Ponad rok temu

Re: Masa na nogi....
Ja bym proponował podzielić nogi na dwa treningi:
-czwórgłowe uda
-długłowe uda

Czwórgłowe - pierwszy trening
Przysiady 20/12/10/8/8
Przysiady na hackmaszynie 12/10/10/8
Prostowanie nóg w siadzie 14/14/12/10
Przysiady wykroczne 10na noge(zwiększaj co trening o jeden krok więcej aż dojdziesz do 15)

wspięcia na maszynie 15/15/15/15
wspięcia stojąc 15/15/15/15


Dwugłowe - drugi trening
zginanie nóg siedzac 12/10/10/10
martwy ciąg na prostych nogach 14/12/10/10
zginanie leżąc 14/12/10/10

wspięcia na hackmaszynie 15/15/15/15
wspięcia w staniu 15/15/15/15

Jest to dobry plan na nogi tylko dziwi mnie ktoś,że chce tylko trenowac nogi bo to będzie troche śmiesznie wyglądać
  • 0
"Niemożliwe nie istnieje,to tylko puste słowo..."

Bartek95
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Wierzbie
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:od grudnia 2009
  • Wzrost [cm]:174
  • Biceps [cm] :34,5
  • Klatka piersiowa [cm]:106
  • Pas [cm]:80
  • Udo [cm]:55
  • Przysiad [kg]:75 (z dużym zapasem)
  • Wyciskanie [kg]:80
  • Martwy ciąg [kg]:120
  • Waga [kg]:70

Napisano Ponad rok temu

Re: Masa na nogi....
Może to kolarz :!:
  • 0

Munder
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Masa na nogi....
Witam !!

Dzięki za odzew.


Jesteś dyplomowanym zapewne fizjoterapeuta i zapewne wiesz , że trening z ciężarami po urazie kolana to w teorii można robić po 4 misiacach, ale!!!!!!!!!!!!! przy niewielkich kontuzjach i przy dobrej ocenie regeneracyjnej pacjenta. 4 miesiace po urazie kolana nie ma mowy o robieniu masy[...],




Może nie do końca napisałem o co mi chodzi.
Otóż zdaję sobie sprawę, że cztery miesiące po operacji to jeszcze nadal "głęboki las" i dużo wody upłynie zanim będzie on w pełni sprawny. Prosząc o radę w tym temacie nie myślałem o jego kulturystycznej rzeźbie nóg(tego akurat mu nie potrzeba) ale o to aby zanikły mięsień wyrównał się wielkością i siłą z mięśniem nogi nieoperowanej.
Jak wspominałem od miesiąca pracujemy na siłowni ale można to potraktować jako wstęp do odbudowy mięśnia.Na dzień dzisiejszy wykonuje on takie ćwiczenia:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Przy treningu masowym używa się piekielne dużych ciężarów, które nie nadają się na trening po kontuzji.To jest jedna z najcięższych kontuzji kolana i po takiej kontuzji kazać trenować na masę to ZABÓJSTWO i prośba o kalectwo.



Zwracając się do Was o pomoc, miałem na myśli konspekt treningów według jakiego mógłbym pomóc mu odbudować mięsień. ODBUDOWAĆ - nie wyrzeźbić.
Chodzi mi o techniczne założenia - jak dobrać (obliczyć) ciężar ?? Ile serii i powtórzeń ..?? Jakie przerwy w całych treningach oraz między ćwiczeniami ..?? (W tym miejscu chciałbym podziękować @miko39 za propozycje)
Co robić w czasie gdy organizm(mięśnie) powinien odpocząć..?? Zajęcia na boisku..?? Biegi, skoki, interwały, pływalnia...??
Wiadomo,że nawet po roku od operacji, głęboki przysiad ze sztangą - będzie zabójstwem dla niego. Tego na pewno nie chcę ! ! !


Ja wiem , ze teoria głosi jak głosi, ale posłuchaj wewnętrznego głosu a nie książki.



Akurat o to możesz być spokojny.Należę do osób,które, w rehabilitacji, wolą opóźnić wejście zawodnika na boisko nawet o miesiąc niż pozwolić mu grać o dzień za wcześnie. Jestem w tym względzie asekurantem, ale jak wspominałem, nie udało mi się, w mojej karierze oddać zawodnika z równym mięśniem(porównując nogę operowaną do nieoperowanej).
Właśnie teraz, przy Waszej pomocy chciałbym tego dokonać


Jeszcze raz dzięki za rady..

Pozdrawiam
  • 0

Munder
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Masa na nogi....
Witam ! ! !


bo to w rehabilitacji jest najtrudniejszy orzech to zgryzienia...... (odrobienie poprzedniej masy mięśniowej - przyp.Munder)


Niestety - tak. Trudno jest osiągnąć ten wynik a jeszcze gdy zawodnik traci cierpliwość..!! Bardzo często samym zawodnikom, jak również niektórym trenerom, wydaje się, że machnie kilka dni ciężarem i mięsień POWINIEN "odrosnąć" - a tu, niestety ciężka, mozolna i niejednokrotnie, dla samego zainteresowanego - nudna praca..



Mysle , ze to trzeba rozłozyc w czasie i trenowanie jednej nogi by wyrównac z druga to moim zdaniem bład[...]
ale z racji tego, ze jedna noga może przejmować obciążenie drugiej, pomagać jej [...] nakaż mu zrobić jedna nogą, później druga i tyle samo powtórzeń mimo, ze tamta silniejsza zrobić powinna więcej, tyle samo rób obiema.


W rehabilitacji jest taka zasada,że ćwiczy się równolegle obie kończyny, kto tego nie robi - popełnia błąd.
Mimo to, pomogłeś mi, podsuwając pomysł z rozłożeniem tej pracy na poszczególne nogi - raz lewa, a raz prawa.
Wprowadzę to na pewno w swój program rehabilitacyjny.Dotychczas ćwiczyłem równocześnie dwie kończyny


Schodzi to dłużnej niż trening tylko jednej nogi aż do momentu wyrównania, którym i tak tylko mało komu udało się tym systemem osiągnąć cel. Z kolei równomierna praca dała efekty.


To już nie chodzi o czas spędzony na siłowni, ale przede wszystkim o to aby sam zawodnik zobaczył na własne oczy, że to co mu każemy robić przynosi efekty..

Jeszcze raz dzięki za odzew..

Pozdrawiam
  • 0

Munder
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Masa na nogi....
Witam !!!

No to ubodłeś mnie do całego.Specjalnie, teraz, nie cytuję fragmentów Twojego postu abyś nie pomyślał,że próbuję coś przeinaczać
Cytowałem poprzednio Twoje słowa właśnie wyodrębniając to co najważniejsze, to co naprawdę ważne(dla mnie) i przyznaję Ci tym szacunek, że właśnie się z tym zgadzam i ma to sens, a Ty błędnie interpretujesz to co ja wytłuszczam. Nie zrozumieliśmy się.

Dzięki za wszystko ..

Pozdrawiam
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024