Skocz do zawartości


Zdjęcie

wołowina w PL


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

budo_guziec
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:taka świnia z Afryki

Napisano Ponad rok temu

wołowina w PL
Znudziło mi się jedzenie drobiu wiec ,ostatnio kupiłem wołowinę - polską chcąc zrobić coś choćby na wzór steka . Czytając rożne mądre portale wyszło mi z tego coś co w kształcie i smaku przypominało podeszwę. Potem gdzieś doczytałem ze nasza wołowina się słabo nadaje, choć podejrzewam że w dużej mierze to ja zjebałem misje. Dlatego pytam czy się da z naszej krajowej wołowiny zrobić steka, a jak tak to jak?



Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika


  • 0

budo_alwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
A jaka wołowina? jaka część krowy znaczy się ? Ja rzadko robię ale jak już robię to niebo w gębie :) Na steki nadaje się tylko polędwica i rostbef no i może jeszcze antrykot. I fakt mięso jest raz lepsze raz gorsze, ale nigdy nie jest złe, nigdy też nie wyszła mi podeszwa. Więc proponuję raz jeszcze spróbować i może za drugim podejściem się uda ;-)
  • 0

budo_guziec
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:taka świnia z Afryki

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
żeby było drugie podejście to chciałbym sie dowiedzieć jak przygotowują to budowicze. a podeszwę zrobiłem z antrykotu
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Jakiej grubości miałeś ten antrykot?
Do steku to powinien być plaster mający co najmniej 2-3 cm.
Bardzo wiele zależy od jakości mięsa, dopóki nie kupiłem naprawdę dobrej wołowiny nie wiedziałem że w domu da się zrobić dobrego steka.

Ja robię tak:
Kupuję mięso (befsztyk - taki sklep w Warszawie) zazwyczaj jest to kawałek rosbefu, antrykotu, rzadko polędwica bądź pręga z kością, mięso jest z bydła rasy limousine z jakiejś polskiej hodowli jak pisałem plaster 2-3 cm.
Mięso przed smażeniem należy doprowadzić do temperatury pokojowej (wyjąć z lodówki i odczekać :) )
Smażę na patelni do grillowania podgrzanej na największym ogniu do wysokiej temperatury
Ja lubię mięso krwiste więc smażę po 2 minuty z każdej strony Żona lubi średnio wysmażone więc po 3 minuty.
Po smażeniu należy mięso można posolić i koniecznie odstawić mięso na talerz na jakieś 8 minut.
Po 8 minutach jest gotowe do jedzenia :)

P.S. Cycki fajne ale to zwyczaj knajpiany tu raczej proszę nie wklejać.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Najważniejsze jest jedno: jeśli chcesz całkowicie wysmażyć stek, to daruj sobie steki. Zrób sobie zrazy albo bitki albo gulasz. Wysmażona wołowina jest właśnie jak podeszwa. Stek powinien być nawyżej średni (medium):

Dołączona grafika

Ja sam lubię coś pomiędzy medium a medium rare, chyba że to polędwica - wtedy między medium rare a rare.

Nie rozumiem, czemu należy solić po smażeniu. Ja stek solę i obficie pieprzę przed smażeniem, nawet trochę wcieram te przyprawy. Często dodaję jeszcze jakieś zioła i odrobinę oliwy i marynuję przez noc. Potem tak jak mówisz: na dymiącą patelnię (nie musi byc grillowa; z grillowej jest fajniej, ale długo robiłem na zwykłej i też wychodziło dobrze), po czym krótko smażyć z obu stron. Jak krótko, to juz zalezy od grubości - wcale nie muszą być 2-3 cm, może być i 1 cm, ale wtedy smaży się odpowiednio krócej (po pół minuty?). Można kupić do tego termometr; ja na dotyk sprawdzam (doświadczenie). Stek faktycznie trzeba zdjąć trochę mniej wysmażony, niż się lubi i pozwolić mu dojść, ale w moim odczuciu wystarczają ok. 2 minuty. Lubię też zawinąć go prosto z patelni w folię aluminiową, inaczej bardzo szybko traci ciepło i trzeba jeść letni.

Mięso kupuję zwyczajnie w Leclercu, ewentualnie na okolicznym targu. W Leclercu jest spoko, chociaż dupy nie urywa, że tak powiem. Jeśli jednak wybierze się ładny kawałek (rostbef albo antrykot) to nie ma problemu. Na bazarze natomiast bywa mięso tanie i rewelacyjne, ale bywa też żylaste, przeleżałe, ze starej krowy. Dlatego skłaniam się jednak ku sklepowi. W Befsztyku, o którym pisze Jerz, jeszcze nie byłem, choć mam to w planach od jakiegoś czasu.

Swoją drogą ostatnio czytałem fajny artykuł, który niedługo wypróbuję, o bardzo obfitym posoleniu steka solą gruboziarnistą dzień wcześniej, a przed smażeniem zmyciem jej i wysuszeniem mięsa. Podobno bardzo dobrze wpływa na miękkość i soczystość steku. Jak już spróbuję, dam znać. Niestety nie mogę teraz go znaleźć.
  • 0

budo_guziec
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:taka świnia z Afryki

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
dzięki panowie. teraz zapoluje na jakiś rostbef czy antrykot i postaram sie nie zjebać misji :)
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Czekaj, przeczytaj koniecznie to: http://www.fabrykasi...1115106#1115106

Ja smażę steki według tego przepisu od 4 lat i szczerze polecam. Z naszej wołowiny nadaje się polędwica, bo inne mięso wychodzi twarde. W makro podobno jest rosfbef argentyński, ale ja nigdy nie trafiłem. Ewentualnie steki z Irlandii które możesz kupić w Tesco.
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
owszem jest i kosztuje naprawdę niezły pieniądz xD
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL

Czekaj, przeczytaj koniecznie to: http://www.fabrykasi...1115106#1115106

Ja smażę steki według tego przepisu od 4 lat i szczerze polecam. Z naszej wołowiny nadaje się polędwica, bo inne mięso wychodzi twarde. W makro podobno jest rosfbef argentyński, ale ja nigdy nie trafiłem. Ewentualnie steki z Irlandii które możesz kupić w Tesco.


Zależy gdzie kupujesz. Ja kupuję Polskie mięso i wychodzi zajebiście, z tym że cenowo przypuszczam że podobnie do tych argentyńskich :)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL

Z naszej wołowiny nadaje się polędwica, bo inne mięso wychodzi twarde.

Nieprawda. Spróbuj porządny, w miare młody, nie za bardzo - ale za to równomiernie - otłuszczony antrykot. Możesz się zdziwić.
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Pewnie w złych sklepach szukam.
  • 0

budo_alwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
co do mięs w to ja kupuję w 90% w marketach, i czasem będzie to rostbef za 50 zł a czasem antrykot za 30 a i tak zawsze jest dobrze :)
czasem wiadomo lepiej a czasem gorzej, ale to bardziej w kategoriach od naprawdę zajebiste do całkiem niezłe.

Mój sposób:
mięso wyciągam z lodówki, obieram z błonek, myję jeżeli wydaje mi się że mu się to przyda, wtedy też lekko osuszam,
lekko rozbijam ręką (szczególnie grube kawałki), LEKKO ! :) ,
maziam stek oliwą,
wrzucam na mocno rozgrzaną patelnię smażę 2,45 na stronę,
Pieprzę, solę, daje mięsko jakieś 5 min.
Jem :)
Do tej pory zawsze wychodził mi bardzo miękki, delikatny, rozpływający się w ustach (?).
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
taki mały trik: pod koniec smażenia wrzuć na patelke łyżeczkę masła i jak się roztopi polewaj stek od góry następnie obróć i zrób to samo. To nadaje mięsku pięknego koloru delikatnie zmieniając smak. Trzeba to zrobić chwile przed tym jak będzie wam się wydawał już gotowy żeby się nie spiekł za bardzo.
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Wczoraj robiłem pierwszy raz i mi coś takiego wyszło.

Dołączona grafika

Zjebutałem tylko trochę bo to był rostbef z małą kością i białą chrząstką z jednej strony. I tym miejscu niedosmażyło się i tak ok 1/4 było gumowate. Ale pozostała część była całkiem smaczna. Robiłem wg powyższych wskazówek i z tym czosnkiem o którym Tau pisał. Nie za bardzo lubię wołowinę - znacznie bardziej wolę świnki - ale czuję że od czasu do czasu taki stek będzie gościł w moim menu (:
  • 0

budo_puent
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław-kosmos

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Ktoś z was próbował linie produktów z wołowiny w lidlu?
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
ja ide na latwizne, kupuje krojona i wrzucam do wolnowaru ;)
plus - mozna kupowac tansze kawalki.
plus - nie ma smaku
;)
  • 0

budo_guziec
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:taka świnia z Afryki

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
i to będzie chyba najlepsze rozwiązanie. dzisiaj robiłem drugie podejście z rostbefem. starałem się robić wszystko wedle wskazówek-żelazna patelnia, temperatura pokojowa mięsa, duży ogień, 3 minuty i tak dalej a i tak wyszła chujnia tj. to mięso jakieś takie gumowate choć i tak dużo lepiej niż poprzednio. może kiedyś zbiorę sie na trzecie podejście
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Spróbuj z polędwicą. Jeśli chodzi konkretnie o rostbef, kiedy masz podejrzenie że mięso może być twardawe, rozbij je lekko tłuczkiem, tylko przez torebkę foliową albo ręczknik albo coś w ten deseń, żeby nie porwać mięsa (i przy okazji nie brudzić tłuczka). Pomaga.
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
A ligawa się nadaje? Wczoraj kupiłem zraz - wyglądał znacznie ładniej i był droższy ale po usmażeniu był gorszy od rosbefu.
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Nie nadaje się, wychodzi bardzo twarda.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024