Skocz do zawartości


Zdjęcie

wołowina w PL


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
No to poczytałem i już więcej wiem. Ten zraz to był z udźca - a to na steka nie będzie. Ligawa, jak napisał Czesław, też nie bo to też udziec. Dzisiaj zrobię 3 podejście w sklepie mięsnym bo mnie zaintrygował temat (:
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Nie wiedziałem, że ligawa to udziec. W każdym razie udziec napewno nadaje się do gotowania.
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Łatwo znaleźć ale wkleję:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tyle że w tych linkach piszą że części z udźca nadają się na steki. Ale jak widać z Waszego doświadczenia, nie nadaje się.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL

Łatwo znaleźć ale wkleję:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tyle że w tych linkach piszą że części z udźca nadają się na steki. Ale jak widać z Waszego doświadczenia, nie nadaje się.

Jest kilka źródeł problemu.
- Po pierwsze, w różnych kulturach stosuje się różne podziały mięsa. To było dobrze widać gdy do Polski weszły francuskie sieci supermarketów i zaczęły sprzedawać mięso dzielone w inny sposób niż reszta polskiego rynku.
- Po drugie, rasy zwierząt rzeźnych dostępne na rynku się zmieniają i to co u jednej rasy jest chude, u innej potrafi być tłuste, a to co u jednej miękkie, u innej twarde.
- Po trzecie, smażony stek nie jest daniem z polskiej tradycji kulinarnej i dlatego warto się kierować zaleceniami z kultur, w których lepiej się znają na takich daniach.
- Po czwarte, zanim samemu się zrobi steka, warto połazić po dobrych restauracjach i spróbować jak to robią fachowcy i czy tak naprawdę mamy na takie danie ochotę. Możliwym jest, że mięso się nadaje, stek jest dobrze zrobiony, ale po prostu nie lubimy steków.
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
A to że się tak dymi dość mocno z patelni to normalne? Bo po takim smażeniu muszę kuchnię wietrzyć intensywnie (:
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Normalne, chyba żebyś miał idealnie czystą patelnię.
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Patelnia żeliwna? Jeśli dodałeś olej/oliwe to będzie się dymić. Można smażyć bez oliwy, ale z oliwa ma lepszy smak.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Bez też się dymi. Mniej, ale okno i tak trzeba otworzyć.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
drodzy koledzy jako ze spedzilem i spedzam duzo czasu z Australijczykami, rowniez bylem caly zeszly grudzien w australii zajadajac steki dzien w dzien i widzalem i widze ( w roznych domach i restauracjach jak je sie przyrzadza) to czytam ten temat z wlosem jezacym sie na glowie co Wy robicie z tym biednym miesem :lol: :nie:

wklejam link do Jamiego Olivera i radze naprawde dobrze obejrzec, szczegolnie to co mowi o marynowaniu i jak sie smazy wolowine - to nie jest jakis jego wymysl, jak pisalem prawie wszyscy wlasnie tak robia


  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Chyba troszkę dramatyzujesz albo nie czytałeś co było pisane bardzo dokładnie?
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL

Chyba troszkę dramatyzujesz albo nie czytałeś co było pisane bardzo dokładnie?



Drogi jerzu sam napisales:

Ja lubię mięso krwiste więc smażę po 2 minuty z każdej strony Żona lubi średnio wysmażone więc po 3 minuty.
Po smażeniu należy mięso można posolić


czyli nie obracasz jak on pokazuje, rowniez nie marynujesz wczesniej w oliwie i o zgrozo solisz na koncu kiedy on i wszyscy znajacy w temacie kucharze zawodowi, ktorych znam i sie przyjaznie (mowimy o dobrych restauracjach, nie sa slawni jak Oliver) tlumacza ze pieprz i sol morska (koniecznie!)w marynacie i czekamy az sie zamarynuje

przyznaj sie nie obejrzales nawet tego filmiku przed napisaniem posta ;-) :?:
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Obejrzałem.
Nie mówię że robię dokładnie tak jak Oliver i nie mówię że wiem wszystko na ten temat.
Jeśli chodzi o marynatę to tych grubych kawałków nie marynował a tylko doprawił przed smażeniem chyba że coś przegapiłem.

Obejrzałem też parę innych filmów instruktażowych na ten temat, szukałem też informacji na sieci, nie znam niestety żadnych kucharzy (ubolewam nad tym) więc nie byłem w stanie u źródełka dowiedzieć się jaki jest jedyny słuszny sposób przyrządzania steka. To co napisał Tau (był link) dość blisko odzwierciedla to co powiedział Oliveir, nie pisałem też nigdzie że jestem wyrocznią pisałem tylko jak Ja to robię.
  • 0

budo_kamlot
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 76 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Ciekawe jak będzie z jakością tego, muszę się wybrać do Lidla.


  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL

Obejrzałem.
Nie mówię że robię dokładnie tak jak Oliver i nie mówię że wiem wszystko na ten temat.
Jeśli chodzi o marynatę to tych grubych kawałków nie marynował a tylko doprawił przed smażeniem chyba że coś przegapiłem.


1'41'' leje oliwe na gruby stek po uprzednim posypaniu grubo sola i pieprzem, 2'21'' robi to ponownie na drugiej stronie steka :cool:

oliwa ma wsiaknac w stek i to nazywam marynowaniem potem jest gladziona na sucha super goraca patelnie na ktora to patelnie nie lejemy juz oliwy bo oliwa jest w steku!!!!

tak samo nie wrucamy masla na patelnie jak to ktos napisal tylko robi sie tak ja Oliver, delikatnie po miesie

i to nie jest widzimisie Olivera tylko standard robienia

podsumowujac zacytuje kolege Prorocka ktory napisal w tej dyskusji bardzo madre dwa zdania:

- Po trzecie, smażony stek nie jest daniem z polskiej tradycji kulinarnej i dlatego warto się kierować zaleceniami z kultur, w których lepiej się znają na takich daniach.
- Po czwarte, zanim samemu się zrobi steka, warto połazić po dobrych restauracjach i spróbować jak to robią fachowcy i czy tak naprawdę mamy na takie danie ochotę. Możliwym jest, że mięso się nadaje, stek jest dobrze zrobiony, ale po prostu nie lubimy steków.


  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Z tym marynowaniem i soleniem to muszę spróbować. Masła oczywiście na patelnie nie można położyć bo natychmiast się spali w tej temperaturze.
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
Ale wg przepisu Tau oliwy się nie leje na patelnie tylko właśnie na mięso. Co do masła można spróbować z masłem klarowanym. Powinno dać radę.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
jako ciekawostke powiem ze na samym poczatku stekowania australijczyk ktory mnie uczyl dal mi do jedzenia jako pierwszy stek bez niczego, same mieso, zero przypraw, oliwy, tak z rusztu domowego - i byl to tylko pierwszy raz - chodzilo o to zebym poczul smak miesa, jak smakuje samo mieso i pozniej przyprawiajac i robiac juz steka normalnie nie przesadzil z przyprawami czy olejem itp poniewaz one ma jedynie poprawic/wyostrzyc smak miesa a nie go zastapic ;-)
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL

Obejrzałem.
Nie mówię że robię dokładnie tak jak Oliver i nie mówię że wiem wszystko na ten temat.
Jeśli chodzi o marynatę to tych grubych kawałków nie marynował a tylko doprawił przed smażeniem chyba że coś przegapiłem.


1'41'' leje oliwe na gruby stek po uprzednim posypaniu grubo sola i pieprzem, 2'21'' robi to ponownie na drugiej stronie steka :cool:

oliwa ma wsiaknac w stek i to nazywam marynowaniem potem jest gladziona na sucha super goraca patelnie na ktora to patelnie nie lejemy juz oliwy bo oliwa jest w steku!!!!

tak samo nie wrucamy masla na patelnie jak to ktos napisal tylko robi sie tak ja Oliver, delikatnie po miesie

i to nie jest widzimisie Olivera tylko standard robienia

podsumowujac zacytuje kolege Prorocka ktory napisal w tej dyskusji bardzo madre dwa zdania:

- Po trzecie, smażony stek nie jest daniem z polskiej tradycji kulinarnej i dlatego warto się kierować zaleceniami z kultur, w których lepiej się znają na takich daniach.
- Po czwarte, zanim samemu się zrobi steka, warto połazić po dobrych restauracjach i spróbować jak to robią fachowcy i czy tak naprawdę mamy na takie danie ochotę. Możliwym jest, że mięso się nadaje, stek jest dobrze zrobiony, ale po prostu nie lubimy steków.


Jeśli chodzi o marynowanie, byłem przekonany - jak widać błędnie - że jest potrzebny jakiś czas na to żeby marynata miała wpływ na mięso, dlatego napisałem że te kawałki tylko przyprawił, natomiast te małe normalnie marynował.

Ilość i jakość steków które jadłem w różnych restauracjach, nie tylko w Polsce ale w różnych miejscach Europy jest całkiem spora więc przegląd mam niezły i zgadzam się, że dobrze by było przed przyrządzeniem takiego mięsa zorientować się jak powinno smakować.

W domu przy pomocy moich niedoskonałych metod udało mi się zrobić parokrotnie naprawdę dobre mięso, nie zawsze wychodzi tak jak bym chciał ale parę razy wyszło tak dobrze jak w lepszych restauracjach w których jadłem.

Tak czy inaczej fajnie że włączyłeś się do dyskusji.
  • 0

budo_balofy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
tu chyba kwestie nazewnictwa weszly tez w rachube.
dla jednego marynowanie to bedzie tylko z octem, dla drugiego to jak sie mieso bedzie z przyprawami przez dwa dni przegryzac albo dluzej, a dla mnie, tak jak i dla jerza chyba, posypanie sola, pieprzem i polanie oliwa to bardziej po prostu przyprawianie niz marynowanie.

A przy okazji, co on mowil na poczatku o 21 dniach jezeli dobrze zrozumialem, bo nie ogarnalem do konca o co mu chodzi.
i drugie pytanie, czemu na patelnie grillowa ma porzadne stejki, a na zwykla malutkie kotleciki?
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: wołowina w PL
W befsztyku można kupić wołowinę dojrzewającą i chyba właśnie o taką chodzi, właśnie z takiej dojrzewającej wyszedł mi jeden z lepszych steków jakie jadłem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024