Skocz do zawartości


Zdjęcie

Polska to kure...sko zacofany kraj


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
169 odpowiedzi w tym temacie

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj

Zawodnicy nikt o Was nie dba w Polsce [..] to tak jakby alfons nie dbał o dziwki...

Jak alfons dba o dziwki widziałem w filmie "Pocałunek smoka" :wink:

...

To właśnie ma na myśli.

:-)
  • 0

budo_zawodnikfck
  • Użytkownik
  • Pip
  • 35 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj
zauważcie że przez kilka godzin od postu cypisa jest cisza w tym dziale :)
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj
Co mogę z tym zrobić :roll:
  • 0

budo_roboy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj

Co mogę z tym zrobić :roll:


kajaj sie :twisted: :twisted:
  • 0

budo_gladiatorzyring
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj
Tak samo mówi o sobię ten mój kolega, on się tam samodoskonali. Żenujące są przykałdy jakiejś kelnerskiego braku profesjonalizmu w Polsce. Akurat mojaa praca opiera sie na kontaktach zagranicznych i Polscy kelnerzy, nie są tacy najgorsi. No ale faktycznie obrażanie przez kelnera jest powodem do wyprowadzenia się z kraju. Nadal to comówisz bardziej mi przypomina mojego kolegę niż koleżanke.
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj

Co mogę z tym zrobić :roll:

kajaj sie :twisted: :twisted:

kajam się :oops: :oops: :oops:
  • 0

budo_roboy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj

Tak samo mówi o sobię ten mój kolega, on się tam samodoskonali. Żenujące są przykałdy jakiejś kelnerskiego braku profesjonalizmu w Polsce. Akurat mojaa praca opiera sie na kontaktach zagranicznych i Polscy kelnerzy, nie są tacy najgorsi. No ale faktycznie obrażanie przez kelnera jest powodem do wyprowadzenia się z kraju. Nadal to comówisz bardziej mi przypomina mojego kolegę niż koleżanke.


o czym ty wogole mowisz czlowieku? o jakich kelnerach? zamilcz, koncze watek dyskusji z toba.
bez odbioru
  • 0

budo_gladiatorzyring
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj
dobra decyzja :)
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj

Nie ma co płakać, znam dużo ludzi, którzy potrafią zorganizować swoje życie tak, by zawsze coś dorobić na boku. 2 lata siedziałem za biurkiem nic nie robiąc i co weekend w knajpie przy piwie marudząc, że zarabiam 1300zł i nie ma szans na nowy samochód, jakiś fajny wypad na konkretne zakupy, etc. Zebrałem się w sobie, motywując czynność tym, co zaobserwowałem wśród ludzi z otoczenia i zacząłem dorabiać na boku- to jakiejś firmie szukam klientów (pracuję jako osoba do kontaktów międzynarodowych- w angielskim, więc to nie jest specjalna filozofia, która sprawia trudność), to ktoś sobie zazyczył zrobić prostą stronkę www dla jego firmy i jest kasa za mały wkład na przyjemności. Szukanie klientów zwykle odbywa się na zasadzie- 500zł miesięcznie do momentu zakończenia operacji (ostatnio dostałem za 3 miesiące 1500zł), za stronę internetową w zależności od wkładu w nią włożonego od 200zł w górę (ja proponuję jeszcze 2-3 wersje językowe, to wtedy za tłumaczenie się ładny rachunek wystawia). Czasem proponuję małe stawki, bo szefowie, a szczególnie- szefowe i tak dokładają do tego jeszcze stówkę. Szukam chętnych przy okazji- załatwiam coś dla firmy w której pracuję i przy okazji mówię, że nie widziałem, by mieli swoją stronę internetową bądź np. mają ubogą w ofertę, albo nie aktualizowaną od lat, jeśli są zainteresowani mogę zrobić za małe pieniądze, porównując do specjalistów, którzy projektują stronki zawodowo. Chętni się znajdują. Jeszcze mi pół roku zostało do zrobienia technika masażysty, kilka dni temu kupiłem na allegro przenośną leżankę do masażu i zamierzam łapać chętnych na ogłoszenie. Jak nie wyjdzie to trudno, zawsze jakieś nowe doświadczenie w tym jednorazowym życiu, a masować akurat uwielbiam, bo mam świadomość jaką to daje ulgę dla organizmu i przyjemność w czasie wykonywania.

No ;)


nie obraz sie Tori ale Twoja historia przypomniala mi opowiesc mojego kolegi Amerykanina ktory opowiadal jak umawial sie z Wietnamka w USA i ona z nim zerwala bo jej rodzicom sie nie spodobal - powod niespodobania sie byl ze on mial tylko jedna prace :lol: do rodzicow wietnamki nie docieralo ze on w tej jednej pracy robi 150 tys dolarow rocznie :lol: dla nich dobry kadydat na meza musi miec conajmniej 3 prace :lol:

dlaczego to pisze? jasne nie ma w Twoim przykladzie zadnej wietnamki czy cos takiego ale to co piszesz mimo tego ze dobrze sobie radzisz pokazuje ze w Polsce nie jest normalnie.... musisz dorabiac do swojej pensji mimo ze jak sam opisujesz nie jestes osiolkiem i mam pewne umiejtnosci i mimo posiadania ich nie mozesz znalesc godnie zarabiajacej pracy....

mnie szokuje jak mi np kolezanka pisze na skypie ze teraz juz idzie bo musi do drugiej pracy leciec, uczyc hiszpanskiego bo z jednej pensji asystentki prezesa to ona sie utrzymac nie moze w Poznaniu...

gdzie moi koledzy graficy nie maja placone przez prawie pol roku za zlecania od duzych firm i tlumacza mi ze to normalne i nic nie moga zrobic i musza blagac o swoja kase i w tym samym czasie robi ajuz nowe zlecenia dla tych samym firm a nie maja jeszcze zaplacone za stare....

ja ostanio mialem do czynienia z polska firma gdzie znajomy napisal czy moglbym im pomoc i przyjechala 28 letnia coreczka prezesa wygladajaca jak tania blachara, spalona solarka w makijarzu jak rosyjska kurwa (Chinski kontrahent na poczatku myslal ze prostytutke przyprowadzilismy dla niego w prezencie :) ) ale najmadrzejsza na swiecie :? z nia razem grupa 40 latkow, specjalistow swpich dziedzinach (inzynierzy)
skonczylo sie wielka awantura bo panienka sie najebala i zaczela wrzeszczec grozic ze ich wszystkich zwolni (mowimy o ekipie 5 osobowej co z nimi przyjechala) bo osmielili sie z nia nie zgodzic i mometalnie zaczeli sie oni zachowywac jak bity kundel, skulili sie i nie odzywali wiec skupila sie na mnie wiec uslyszala ode mnie ze ja nie jestem jej pracownikiem i niech spierdala bo ze oni na to pozwalaja to ich problem to zrobila taki wrzask na cala 300 osobowa restauracje, wreszczac ze ja nie umiem z kobietami rozmawiac ze ludzie sie wrzyscy na nas patrzyli..... powiedzialem ze z kobietami umeim ale nie z coreczkami prezesow, na to ona wrzeszcza ze ona mnie zalatwi wybiegla z restauracji, a za nia dwoch gosci z jej firmy bo pozostala trojka zaczela mnie przepraszac tlumaczac ze Polsce tak jest, ja juz zapomnialem i im sorry ale nic moga zrobic bo to zoreczka prezesa i w tym momencie ona wpada z powrotem do restauracji i wrzeszczy ze oni juz nie pracuja u tatusia....
z tego co wiem zwolnili rzeczywiscie jednego bo on ostatni wyszedl z restauracji bo rachunek musial zaplacic.....

wszyscy CI kolesie potem mnie maile wysylali przpepraszajac za sytuacje tlumaczac ze to normalne u nich w firmie i nie nalezy sie przejmowac 8O

i sa bardzo zdziwieni jak powiedzialem ze ja nie ma zamiaru wspolpracowac z ich firma nigdy wiecej.....

a mowimy o firmie ktora jest bardzo duza i jest notowana na gieldzie....
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj

...a mowimy o firmie ktora jest bardzo duza i jest notowana na gieldzie....

tomasz, podaj mi proszę nazwę tej firmy, może na priva.
Zamierzam kupić kilka akcji i nie chcę wtopić.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj

...a mowimy o firmie ktora jest bardzo duza i jest notowana na gieldzie....

tomasz, podaj mi proszę nazwę tej firmy, może na priva.
Zamierzam kupić kilka akcji i nie chcę wtopić.


sorry ale nie moge, podpisalem stosowny papier.... inaczej by mnie nie zaplacili za usluge...
  • 0

budo_masato
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj
tomasz podobnych przykładów można by podać setki dziennie...

Jak dla mnie Polska to piękny kraj. Mamy morzem jeziora, lasy, góry...

Niestety naszym narodowym sportem jest rozpierdalanie wszystkiego co fajne w naszym kraju. Liczy się tylko szmal i ta jak najszybciej i jak najwięcej. Więc usuwamy parki czy obiekty sportowe, żeby wybudować banki czy mieszkania na sprzedaż. Bo po co parki czy baseny które nie przynoszą zysków?

Niestety nikt w tym kraju nie inwestuje właśnie w kraj tylko we własną kieszeń. To samo mamy właśnie w sporcie. Nikt nie inwestuje w rozwój dyscypliny czy sportowców tylko próbuje na sporcie i sportowcach zarobić.

Polska nie jest zacofanym krajem, za to ludzie, sorry, WIĘKSZOŚĆ LUDZI TAK

A przede wszystkim ci którzy podejmują decyzje za nas!
  • 0

budo_angmoh
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Antypodów

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj

Niestety naszym narodowym sportem jest rozpierdalanie wszystkiego co fajne w naszym kraju. Liczy się tylko szmal i ta jak najszybciej i jak najwięcej. Więc usuwamy parki czy obiekty sportowe, żeby wybudować banki czy mieszkania na sprzedaż. Bo po co parki czy baseny które nie przynoszą zysków?

Każdy kraj przechodzi taką fazę. Zwłaszcza te które przez wiele lat były niedoinwestowane i teraz cierpią z powodu braku infrastruktury i mieszkań. Nie desperuj.

Ja z Polski wyjechałem 12 lat temu, zmieniłem kontynent już dwa razy i wracać nie zamierzam. Jak odwiedzam rodzinę to mnie prawie wszystko w Polsce wkurwia już po paru godzinach od przekroczenia granicy. Gdzie nie spojrzę to krzywe nieszczęśliwe mordy i agresywny sposób mówienia. Z drugiej strony dostrzegam że się jednak w Polsce cały czas polepsza, mimo tego że jak już inni wcześniej w tym wątku zauważyli nadal jest do dupy. Z tym że często ci co narzekają najgłośniej wyciągają z dupy porównania do innych krajów, z dupy bo bez sensu. Np. na początku tego wątka jakiś geniusz pisał porównywał syf w Polsce ze zdaje się boskimi Niemcami. Ja w Niemczech mieszkałem 4 lata i mi się podobało ale po pierwsze teraz już bym tam nie chciał mieszkać a po drugie nigdy nie miałem złudzeń. Np. że w Polsce politycy robią przewały? To nic w porównaniu z przewałami w Niemczech - przypominam że Kohl poleciał na przewałach jakie CDU robiła z kasą partyjną. Albo nowszy przykład - Gerhard promuje gazociąg pod bałtykiem a w krótce obejmuje gazociągową posadkę. A przewały biznesmenów w Polsce? Też nic w porównaniu z przewałami szefów wielkich firm niemieckich jak Siemens, DT, Volkswagen itp.

Tomasz: ja Twoim znajomym w Polsce współczuję ale nie bardzo ich rozumiem bo moi znajomi i rodzina nie mają takich przygód w pracy. Znakomita większość ludzi z którymi studiowałem a którzy zostali w Polsce ma lepszą karierę niż ja (ale też popierdalają na to dużo więcej niż ja więc im nie zazdroszczę). Jak się ich zapytać o sytuację w Polsce to oczywiście będą narzekać na politykę i na to że ceny są jak na zachodzi (a często wyższe) a zarobki niższe (i to jest patologia do poprawienie) ale z drugiej strony sobie radzą robiąc to co lubią i w czym są dobrzy i bez jakiś dziwnych gimnastyk z paroma etatami. Więc z jednej strony nie jest normalnie ale z drugiej strony nie jest też tak że jest totalny marazm i brak perspektyw. Po prostu zamiast pierdolić o braku możliwości rozwoju przez jakieś kłody rzucane pod nogi po prostu trzeba się zabrać do roboty i będzie ok.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj

Tomasz: ja Twoim znajomym w Polsce współczuję ale nie bardzo ich rozumiem bo moi znajomi i rodzina nie mają takich przygód w pracy. Znakomita większość ludzi z którymi studiowałem a którzy zostali w Polsce ma lepszą karierę niż ja (ale też popierdalają na to dużo więcej niż ja więc im nie zazdroszczę).


tylko zapomniales dodac ze Ty studiowales w super informatycznej szkole i z tego co pamietam ta caly Wasz konczacy rocznik tylko jedna firma wszystkich sama chciala zatrudnic :lol:

dlatego tez sorry ale Twoi znajomi ze studiow nie sa wyznacznikiem sytuacji w Poslce :lol:

Po prostu zamiast pierdolić o braku możliwości rozwoju przez jakieś kłody rzucane pod nogi po prostu trzeba się zabrać do roboty i będzie ok.


to zdanie jest kretynskie mom zdaniem, sorry ale taka prawda... bo chocbys chcial i nie wiem co chcial to i tak nie masz szans przeskoczyc pewnych pulapow, jak psialem wyzej: nie kazdy jest informatykiem :!:
ludzie ktorzy skonczali akademia ekonomiczna w poznaniu z dobra lokata, doswiadczenie zawodowe paroletnie i maja problem zeby prace znalesc za wiecej niz 1500 -2000 zlotych :!:
to nie jest pierdolenie o braku mozliwosci rozwoju tylko rzeczywistosc
moj wlasny brat pracujac jako grafik a agencji reklamowej zarabial grosze i zawsze jak niesmialo prosil o podwyzke to szef mu pogardliwie rzucal 50 cv na stol chetnych na jego stanowisko.... :roll:
takich przykladow mam wiecej, duzo wiecj jak traktuje sie pracownikow w Poslce...
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj

Po prostu zamiast pierdolić o braku możliwości rozwoju przez jakieś kłody rzucane pod nogi po prostu trzeba się zabrać do roboty i będzie ok.

A mi się to zdanie bardzo podoba.
Zmienił bym jedynie słowo pierdolić na narzekać :wink:

moj wlasny brat pracujac jako grafik a agencji reklamowej zarabial grosze i zawsze jak niesmialo prosil o podwyzke to szef mu pogardliwie rzucal 50 cv na stol chetnych na jego stanowisko.... :roll:

I co w tym chce Twój brat dalej robić :?:
Czekać aż zmieni się szef :roll:
Sytuacja w kraju :roll:
Emerytury :roll:
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj

I co w tym chce Twój brat dalej robić :?:
Czekać aż zmieni się szef :roll:
Sytuacja w kraju :roll:
Emerytury :roll:


poszedl na kurs edytu i sklada teraz reklamowki telewizyjne ale juz gdzie indziej 8)
  • 0

budo_thinspoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj
Absolwentów kierunków ekonomicznych plus różnego typu Zarządzań i Marketingów jest jak mrówek. Prawa rynku dotyczą też rynku pracy, nic więc dziwnego, że zarobki niskie. Sorry ale wybieranie sobie zawodu powinno być poprzedzone zorientowaniem się, na jakim poziomie można żyć ów zawód wykonując. Wyobraź sobie, że zamarzy mi się kariera polerowacza mosiądzu. Załóżmy, że nawet po obowiązkowej edukacji do 18 roku życia poświęcę jeszcze kilka lat na kształcenie się w zawodzie. W wieku lat 23 jestem najlepszym polerowaczem mosiądzu w tej części galaktyki. Tylko, cholera, nikt nie jest zainteresowany płaceniem mi za polerowanie. A ja sobie zaplanowałem budowę domu i kupno fajnego auta. No nie mów, żebyś mnie nie wyśmiał, gdybym zaczął płakać, że czuję się oszukany i że to niesprawiedliwe, że mało zarabiam :roll:
Podałeś przykład Twojego brata. No wybacz, ale jak uważa że mało zarabia, to czemu nie zmieni pracy? Moja siostra bezpośrednio po ASP złożyła JEDNO CV i z miejsca dostała robotę. We Wrocławiu, gdzie absolwentów z uzdolnieniami graficznymi nie brakuje. Po miesiącu uznała, że jednak 1700 na rękę to mało, zwłaszcza że porozmawiała sobie z pracownikami i tam pensje raczej stoją w miejscu, niezależnie od stażu. Niecałe dwa tygodnie zajęło jej znalezienie lepiej płatnej roboty. Nie koniec historii. Złożyła wymówienie. Z miejsca szef zaproponował jej podwyżkę. Pozostali pracownicy w tym momencie się obudzili. Wcześniej siedzieli jak myszy pod miotłą. Efekt? 3 osoby się zwolniły, zmieniły pracę na lepiej płatną. W tym jedna osoba zajęła się czymś z zupełnie innej bajki, nie mającym związku z projektowaniem. 2 kolejne osoby wywalczyły znaczące podwyżki pensji. Jakoś nie było mowy o tym, że pod drzwiami czeka tłum chętnych do pracy. Da się. Ale lepiej siedzieć na dupie i narzekać jak to nie ma perspektyw, prawda? Znam też nauczycielkę, która zarabiała jakieś śmieszne pieniądze ucząc w podstawówce. Rzuciła to w diabły i zajęła się sprzedażą ubezpieczeń w tej firmie od pomarańczowego lwa. Dzisiaj jest w krajowej czołówce i poniżej 5 cyfr na miesiąc nie zarabia. Angmoh nie pisał, że jest rewelacyjnie. Ja też tak nie uważam. Ale możliwości jest sporo a jęczeniem to najwyżej prostytutka może poprawić swoją materialną sytuację. No, ewentualnie jeszcze żebrak pod kościołem.
  • 0

budo_thinspoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj
Widzę, że brat jednak zmienił pracę, zwracam honor :wink:
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj

Widzę, że brat jednak zmienił pracę, zwracam honor :wink:


z tego co wiem to w bylej firmie brata nic sie nie zmienilo, ludzie jak chca odejsc to szefa to wali, oni odchodza a on i tak nie da wiecej kasy i bez problemu znajduje innych naiwnych na ich miejsce
  • 0

budo_cypis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Polska to kure...sko zacofany kraj

...Wyobraź sobie, że zamarzy mi się kariera polerowacza mosiądzu. Załóżmy, że nawet po obowiązkowej edukacji do 18 roku życia poświęcę jeszcze kilka lat na kształcenie się w zawodzie. W wieku lat 23 jestem najlepszym polerowaczem mosiądzu w tej części galaktyki. Tylko, cholera, nikt nie jest zainteresowany płaceniem mi za polerowanie. A ja sobie zaplanowałem budowę domu i kupno fajnego auta. No nie mów, żebyś mnie nie wyśmiał, gdybym zaczął płakać, że czuję się oszukany i że to niesprawiedliwe, że mało zarabiam :roll:

Historia prawdziwa.
Koleżance (35 l.) mojej żony wymarzyła się praca jako recepcjonistka. Aktualnie takowej poszukuje. Wykształcenie wyższe. Jest samotna. Mieszka w wynajmowanym pokoju [...] Zaplanowała sobie kupno mieszkania gdzieś w małym mieście (ceny tam są niższe niż np. w Krakowie).
Moim zdaniem nie prędko da jej bank kredyt z 0-wą wpłatą własną (nie ma oszczędności) na mieszkanie zakładając wykonywanie wymarzonego zawodu.
Jej sytuacja, a raczej podejście do spraw finansowych, nie jest dla mnie śmieszna.
Nie mam pojęcia jak jej pomóc :(

tomasz, pozdrowienia dla brata :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024