Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kyokushin fajna strona


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
186 odpowiedzi w tym temacie

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona

ja nikogo nie oceniam, nie moja dzialka, mnie sportowe karate nie interesuje :P


Co rozumiesz pod pojeciem "sportowe karate"? Sztuka walki to dla mnie "sztuka umiejetnosci walki", kuznia charakteru i sposob na sprawnosc i sile do poznej starosci. Uczestnictwo w zawodach sportowych (wedlug bolesnych regol :lol: ) jest czescia programu wychowawczo-szkoleniowego, pewnym krotkim etapem w zyciu karateka i nie chodzi tu wcale o swiecidelka tylko o doswiadczenie i poznanie siebie.

Mnie nie interesuje karate w ktorym robi sie zawody w kata i semikontakt bo to nie uczy niczego dobrego. Tam gdzie sie chlopcy konkretnie tluka tam powstaje szacunek i pokora, i o to tu chodzi.

A w koncu karate to przeciez sport, tak samo jak np. bieganie po lesie. Rywalizacja sportowa to inna sprawa, ale rywalizacja pojawia sie nie tylko na zawodach ale rowniez na jak najbardziej klasycznych treningach :wink: wiec moze nie operujmy ogolnikami ktore niczego nie wnosza.
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona
Enshin ma bardzo podobne kata do Ashihara ,wszak Niniomiya byl ucznem Ashihary.Jest ich tylko 6.
  • 0

budo_shindojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona
Hej Poul . Napisz, proszę czy jest 6 nowych kata, czy łącznie 6 kata w całym systemie. Pozdrawiam
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona
Witaj Shindojo, w Enshin jest tylko 6 zupelnie nowych kata ( dla mnie, bo moga byc to przerobki z Ashihara tego nie wiem) wszystkie robione w pozycji walki ( brak zenkutsu-dachi, kokutsu-dachi) z wyjatkiem kiba-dachi na koncu kata. Bardzo przejzyste, w Oyama i Kyokushin mialem wiele razy dylemat jak zinterpretowac jakis ruch czasami nie podchodzila mi pozycja lub wrecz uwazalem ze pewnych rzeczy nie da sie zrobic (ale to bylo obraza swietosci i czasami nie bylo nikogo kto by mi dana sytuacje wyjasnil) Teraz na razie kata Enshin jest dla mnie logicznym pomostem miedzy walka a kihon, moze za pare lat i tutaj zaczne zadawac pytania.Pozdrawiam cwiczacych Shinkyokushinkai.
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona
Gratuluje pozyskania nowego dojo w Warszawie i sensei Piotra :-)
  • 0

budo_shu lien
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona

w Oyama i Kyokushin mialem wiele razy dylemat jak zinterpretowac jakis ruch czasami nie podchodzila mi pozycja lub wrecz uwazalem ze pewnych rzeczy nie da sie zrobic (ale to bylo obraza swietosci i czasami nie bylo nikogo kto by mi dana sytuacje wyjasnil)

Poul, czyli wiele zależy od wiedzy i umiejętności instruktora. Jeśli nie umiem czegoś wyjaśnić to się po prostu obrażam i sprawa załatwiona. Jak dla mnie to najgłupsza z metod i jestem przekonana, że prędzej czy później wszyscy uczniowie szukają innego klubu i są zupełnie zniechęceni nie tylko do instruktora, ale i stylu karate. Nikt nie wie i nie umie wszystkiego, ważne jest żeby szukać odpowiedzi i chcieć się uczyć. Problem w tym, że jak ktoś już zdobędzie ten swój czarny pas i zostaje senpai czy sensei często wychodzi z założenia, że osiągnął już wszystko i żadna nauka nie jest mu potrzebna, a adepci muszą robić wszystko tylko dlatego, że on tak każe i żadne wyjaśnienia już im się nie należą.
  • 0

budo_shu lien
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona
Poul i jeszcze jedno. Dzięki Twojej wypowiedzi mam odrobinę sadysfakcji bo wychodzi na to, że znajomość interpretacji technik jest ważna, a niektórzy na tym forum sprzeczali się ze mną na ten temat :D
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona
Nie do konca sie z Toba zgodze mialem to szczescie ze od poczatku cwiczylem u bardzo dobrych instruktorow shihan J.Dyduch ,shihan J.Pietras,sensei J.Bierowiec. Problem polega na tym iz trudno polaczyc interpretacje kata z prawdziwa walka. Co do czarnych pasow ktore zjadly wszystkie rozumy to uwaga raczej nie do mnie, swoj zdjalem gdy zaczalem trenowac Enshin bo zobaczylem jak malo umiem. Mam bardzo duzo szacunku do ludzi uprawiajacych Kyokushin,Oyama bez wzgledu na organizacje (sam sie z tych stylow wywodze) wiem jak ciezki jest trening knock-down, trenuje go juz 24 lata i naprawde nie wmowisz mi ze ktorekolwiek kata z Kyokushin lub Oyama jest zblizone do walki realnej (ulica) lub sportowej (zasady i regulaminy)
  • 0

budo_spoon
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:london
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona
karate sportowe to walka sportowa, chyba nie trzeba tego nikomu tlaumaczyc. mnie interesuje karate jako samoobrona. semi kontakt jest smieszny, ale tluczenie sie po klatach tez jest wysoce abstrakcyjna metoda walki.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona
Spoom, zgadzam sie tu z Toba calkowicie, dlatego chociaz w knocdown czulem sie bardzo pewnie i wygralem pare zawodow ciagle mialem uczucie ze to nie to.

Teraz w naszym "Sei" cwicze prawdziwa walke, nagle techniki ktore w knockdown byly abstrakcyjne, w walce takiej jak u nas - czyli prawie realnej - wychodza przepieknie i maja sens! Jest miejsce na medytacje i cwiczenia oddechowe i wszystko to w polaczeniu z walka lub kombinacjami z partnerem tworzy zwarta calosc! To jest moja droga, ktora ide i ktora sprawia mi od lat wielka satysfakcje! Pozdrawiam wszystkich uczestnikow tej dyskusji!
  • 0

budo_shu lien
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona

Co do czarnych pasow ktore zjadly wszystkie rozumy to uwaga raczej nie do mnie, swoj zdjalem gdy zaczalem trenowac Enshin bo zobaczylem jak malo umiem.


Żle mnie zrozumiałeś to nie była uwaga adresowana do Ciebie, to było ogólne stwierdzenie, że tak często jest, co jest wielce niepokojącym i szkodliwym zjawiskiem.
  • 0

budo_spoon
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:london
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona
jan111 - ciesze sie ze trening cie satysfakcjonuje, ja wlasnie (za 2 tyg) wybieram sie do klubu goju, ktory mam nadzieje spelni moje oczekiwania (wszytko wskazuje ze tak - bliski full kontakt, grappling i do tego parter, a wszytko na podstawie pieknie rozpracowanych kata). i to o co mi osobiscie chodzi - nacisk na samoobrone. nie mam nic przeciwko zawodom itp, sam startowalem w kickboxingowych, po prostu z czasem aspekt czystej samoobrony zaczal mnie coraz bardziej wciagac.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona
I slusznie bo zawody to tylko pewien etap, z czasem sie dojzewa, i zaczyna poszukiwac innych tresci. A jesli nie ma sensei ktory ma cos wiecej do przekazania to z reguly przestaje sie cwiczyc. Dobrze ze chcesz sie dalej rozwijac, bo o to przeciez chodzi. Pozdrawiam!
  • 0

budo_shu lien
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona

I slusznie bo zawody to tylko pewien etap, z czasem sie dojzewa, i zaczyna poszukiwac innych tresci. A jesli nie ma sensei ktory ma cos wiecej do przekazania to z reguly przestaje sie cwiczyc. Dobrze ze chcesz sie dalej rozwijac, bo o to przeciez chodzi. Pozdrawiam!


No właśnie wszyscy tu krzyczą o wynikach, poziomie i walce, a ważne jest żeby był ten sensei, który ma coś więcej do powiedzenia. Wiem, że sensei Szeligowski ma bardzo dużo do powiedzenia :wink: w swojej książce i ja znowu do tego tematu wrócę. Karate w końcu nie służy tylko rozwojowi fizycznemu, karate rozwija też intelektualnie...tylko nie wszyscy jakoś o tym wiedzą...
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona

I slusznie bo zawody to tylko pewien etap, z czasem sie dojzewa, i zaczyna poszukiwac innych tresci. A jesli nie ma sensei ktory ma cos wiecej do przekazania to z reguly przestaje sie cwiczyc. Dobrze ze chcesz sie dalej rozwijac, bo o to przeciez chodzi. Pozdrawiam!


prawda jest ze zawody sportowe nie odzwierciedlaja wszystkich mozliwosci karate, gdyz limituja je regulaminy walki.
ale z drugiej strony nie ma lepszej, legalnej formy sprawdzenia umiejetnosci. Paradoks karate polega jednak na tym ze funkcjonuja w nim ludzie, ktrzy maja wysokie stopnie, szefuja organizacjom i nigdy w zyciu walki na macie nie stoczyli, nie mowie juz o tym, ze nic nie wygrali, niczego jesli o swoje umiejetnosci nie udowodnili. Oni jakoby od poczatku cwicza budo karate, ktore ze sportem nie ma rzekomo nic wspolnego.
Ja sie pytam, kto przychodzi za mlodu do klubu, ubiera kimono i wie ze bedzie cwiczyl budo karate? z zalozenia nie startujac w zawodach - zwykle amator, ktory robi rekreacyjne treningi. Sport jak dotad to jedyna rzetelna forma sprawdzenia umiejetnosci. radze spojrzec waszym senseijom w metryki i zapytac kiedy i gdzie startowali i co w swojej karierze wygrali.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona
Wyborowa
Zgadzam sie calkowicie z twoja wypowiedzia, ale chyba nie jestem odpowiednim adresatem do tego typo uwag. :wink: ( ja w ciagu swojej "kariery zawodniczej" przewalczylem sporo, w knockdown, Sei Budokai (wtedy jeszcze Budokai) Daidojuku i we Freefight, (moj bilans wygranych jest tez zdecydowanie dodatni :oops: ) znam wartosc zawodow i doceniam doswiadczenie jakie sie dzieki nim zdobywa.

Z twoja teza o Budo Karate nie moge sie jednak zgodzic! Przychodzac do dojo poczatkujacy od poczatku musi zostac skonfrontowany ze sztuka walki pojmowana jako dluga droga doskonalenia siebie. Co nie stoi w sprzecznosci z tym aby uczyl sie realnych wzorcow zachowan przydatnych tak w sporcie jak w samoobronie. Gdyz tylko wtedy jest w stanie dostrzec glebie i wartosc Budo. (w przeciwnym razie wszyscy waleczni chlopcy odejda zanim zrozumieja o co chodzi)
U mnie jest tak: wszyscy trenuja, wszyscy walcza, (na poczatku bardzo lekko) bo walka jest sercem Budo, z czasem od najleprzych zaczynam wymagac wiecej i wysylam na zawody, ktore rozumiem jako kolejny krok w rozwoju techniki, kondycji i osobowosci. Moi chlopcy wiedza ze jesli w walce zachowaja sie niehonorowo to beda miec ze mna klopoty. Takie podejsie jest obowiazujacym w Sei Budokai ( Nazwa zobowiazuje-organizacja/rodzina prawdziwego Budo :wink: ) inna sprawa ze nasze przepisy sa bardzo realne, wiec prawie nie mamy problemu "dualnosci"
treningu, (kihon i kata sobie, trening do walki sobie a samoobrona sobie) To duzy komfort!

Nagadalbym Ci jeszcze ale zaraz zaczynamy trening :wink: Pozdrawiam!
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona

Wyborowa
Zgadzam sie calkowicie z twoja wypowiedzia, ale chyba nie jestem odpowiednim adresatem do tego typo uwag. :wink: ( ja w ciagu swojej "kariery zawodniczej" przewalczylem sporo, w knockdown, Sei Budokai (wtedy jeszcze Budokai) Daidojuku i we Freefight, (moj bilans wygranych jest tez zdecydowanie dodatni :oops: ) znam wartosc zawodow i doceniam doswiadczenie jakie sie dzieki nim zdobywa.

Z twoja teza o Budo Karate nie moge sie jednak zgodzic! Przychodzac do dojo poczatkujacy od poczatku musi zostac skonfrontowany ze sztuka walki pojmowana jako dluga droga doskonalenia siebie. Co nie stoi w sprzecznosci z tym aby uczyl sie realnych wzorcow zachowan przydatnych tak w sporcie jak w samoobronie. Gdyz tylko wtedy jest w stanie dostrzec glebie i wartosc Budo. (w przeciwnym razie wszyscy waleczni chlopcy odejda zanim zrozumieja o co chodzi)
U mnie jest tak: wszyscy trenuja, wszyscy walcza, (na poczatku bardzo lekko) bo walka jest sercem Budo, z czasem od najleprzych zaczynam wymagac wiecej i wysylam na zawody, ktore rozumiem jako kolejny krok w rozwoju techniki, kondycji i osobowosci. Moi chlopcy wiedza ze jesli w walce zachowaja sie niehonorowo to beda miec ze mna klopoty. Takie podejsie jest obowiazujacym w Sei Budokai ( Nazwa zobowiazuje-organizacja/rodzina prawdziwego Budo :wink: ) inna sprawa ze nasze przepisy sa bardzo realne, wiec prawie nie mamy problemu "dualnosci"
treningu, (kihon i kata sobie, trening do walki sobie a samoobrona sobie) To duzy komfort!

Nagadalbym Ci jeszcze ale zaraz zaczynamy trening :wink: Pozdrawiam!


Trudno mi zajac jednoznaczne stanowisko w sprawie. Widze ze sportowe karate, zwlaszcza wydaniu wszystkich polskich organizacji knockdown stoi w opozycji do Budo karate i nie jestem zwolennikiem sportowego trendu w sztukach walki. Naturalne jest ze ocenia sie karate przez pryzmat tego co prezentuje sie na zewnatrz - zawodow sportowych.
Problemem jest metodyka treningu, a co za tym stoi - technika karate, a wlasciwie jej doglebna znajomosc. Podam przyklad. Popularny blok mae gedan barai (technika na bialy pas) to na szybko 10 zastosowan w samoobronie, ktorych na macie, walczac knockdown zastosowac sie nie da, a wmawianie ludziom ze to skuteczna technika do blokowania kopniec czy uderzen to efekt nie tyle dualizmu kihon i walki, tylko raczej nieznajomosci rzeczy przez instruktora. Efekt koncowy jest taki - ludzie stoja w rzedach na treningu i machaja rekami, ewentualnie spaceruja tam i z powrotem, myslac ze cwicza karate.
Knockdown karate pozwala na zastosowanie moze 10% zasobu technicznego karate, chociaz z drugiej strony, pozwala na wytrenowanie kilku rzeczy takich jak dystans, samokontrola, odwaga, wola zwyciestwa, itd.
To co najcenniejsze w zawodach sportowych karate (mowie o kontaktowym karate) to aspekt psychologiczny wynikajacy z faktu ze stajesz na przeciw drugiej osoby i jestes gotowy na pojedynek. Jest jeszcze kilka innych rzeczy, ale sie nie bede rozpisywal w tym miejscu. Pare stron poswiecam na ten temat w mojej ksiazce. Ukaze sie po polsku w listopadzie.
Plus knockdown jest rowniez taki ze walczy sie na gole piesci i nie uzywa kaskow ani ochraniaczy. I to jest realna sytuacja. Nie wspomne juz o tym ze sama idea karate (pustej reki w doslownym znaczeniu) prze uzycie rekawic jest przekreslona co by dalej nie mowic (bezpieczenstwo, ochrona, itp).
Kata jesli cwiczone sa ze zrozumieniem to czysta samoobrona. Ale tu jest znowu tak jak w przypadku kihon. Konczy sie zwykle na machaniu rekami no i zeby jakos fajnie wszystko wygladalo.
Kyokushinkai karate, ktore cwicze to system samoobrony, a knockdown to ekstrakcja systemu, stanowiaca nikla czesc tego czym karate jest.
  • 0

budo_spoon
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:london
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona
mniej wiecej o cos podobnego mi chodzilo, gdy mowilem ze karate sportowe mnie nie interesuje (doceniajac plusy z zawodow itp). karate po prostu ma za wiele technik zeby spedzic zycie robiac walke sportowa - oczywiscie to moje zdanie tylko ;) z budo to bym jednak nie przesadzal, z samej definicji karate sie do budo ma nie za bardzo.
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona
no to ostatecznie wypadaloby zdefiniowac pojecie budo i zasady, ktore z tego wynikaja, i dokonac analizy jak karate ma sie do tego.
bo wedlug mnie karate i budo moga miec wiele wspolnego.
karate obecnie ma wiele twarzy, tak wiele jak powodow dla ktorych ludzie cwicza. Mamusie przyprowadzaja zahukane dzieci, zeby koledzy nimi w piaskownicy nie poniewierali, dziewczyny przychodza na trening dla chlopakow, a student liczy na karate w poszukiwaniu duchowych glebin i medytacji. o reszcie nie wspomne.
  • 0

budo_shu lien
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kyokushin fajna strona

no to ostatecznie wypadaloby zdefiniowac pojecie budo i zasady, ktore z tego wynikaja, i dokonac analizy jak karate ma sie do tego.
bo wedlug mnie karate i budo moga miec wiele wspolnego.
karate obecnie ma wiele twarzy, tak wiele jak powodow dla ktorych ludzie cwicza. Mamusie przyprowadzaja zahukane dzieci, zeby koledzy nimi w piaskownicy nie poniewierali, dziewczyny przychodza na trening dla chlopakow, a student liczy na karate w poszukiwaniu duchowych glebin i medytacji. o reszcie nie wspomne.


Nie sposób się z tym nie zgodzić, mój przyjaciel zwkł mawiać o BAŚNIOWYM KARATE INTELEKTUALISTÓW. Moje zdanie w tej kwestii jest takie, podejście do karate weryfikuje trening. Rozhukane dzieci nie wytrzymują dyscypliny, przewrażliwione mamusie są przerażone tym ile wysiłku trzeba włożyć w ćwiczenia(a dzieciątko, takie delikatne :wink: ), dziewczyny, które przychodzą na trening dla chłopaków, znajdują to, czego szukały lub nie, ale niezależnie od wyniku odchodzą, bo szukanie faceta to zbyt słaba motywacja aby wytrwać i robić postępy, a duchowe głębiny medytacji...znowu muszę wrócić do tego, co powiedział mi kiedyś mój przyjaciel...filozofia karate to trening.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024