Skocz do zawartości


Zdjęcie

Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

budo_grzebyk90
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 370 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring
Wkurzają mnie opinie innych ,że sport który trenuje tyle lat darze go pełnym szacunkiem nie nadaje sie na ring lub ogólnie do walki z zawodnikami UFC itp. To prawda ponieważ Karate nigdy nie miało być tworzone do walki z bokserami, kick-bokserami i grapplingowcami. Miało tylko i wyłącznie służyć do obrony a jeśli chodzi o walkę na tatmi to poprostu jest to walka sportowa. Dlaczego zwykle przegrywamy z Bokserami itp.??:
- Garda bokserska uniemożliwia atak
- Nasze uderzenia są piekielnie silne i szybkie jeśli są dobrze wykonane ale najczęściej podczas uderzenia jesteśmy słabo kryci.
Jak już wspomniałem mamy piekielnie silne i szybkie uderzenia i stanowią one groźna broń na ulicy. Bokser praktycznie przez całą walkę jest schowany za gardą ale uliczny zgred który ma zamiar skroić ci wszystko najprawdopodobniej zaatakuje jakimś uderzeniem przy którym będzie całkowicie odsłonięty i właśnie do takich sytuacji jest stworzone Karate. Dostałem kiedyś propozycje walki od kolesia z bjj na zasadach bjj. Zawsze lobie sobie posparować z przyjaciółmi ale nie żebym jechał 50kilosów po to ,żeby mi kolo 4 lata starszy chciał udowodnić ,że na zasadach grapplerskich nie mam z nimi szans. On tak samo nie mają szans z nami na zasadach Karate. Bokser nie ma szans z grappler na zasadach grapplerskich a grappler nie ma szans z bokserem na zasadach bokserskich.

Proszę o wasze wypowiedzi na ten temat.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring
To "piekielnie szybkie i silne" uderzenie polega na kime (o ile dobrze pamiętam) i może być wykonane raczej tylko w sytuacji szybkiego kontrataku niemal z zaskoczenia - wymaga odrobiny skupienia, natomiast już w trakcie walki nie widzę zbytnich szans, żeby je zastosować. Karate zawiera parę elementów, które faktycznie niezbyt nadają się do realnej walki, ale niewątpliwie dużą jego zaletą są w miarę proste techniki obrony, które akurat na ulicznych amatorów wystarczą (inaczej sprawa wygląda w przypadku sparringu z innymi osobami trenującymi SW - i tutaj już np. bokser ze swoją gardą ma przewagę). Ogólnie to trzeba długo trenowac karate, żeby się czegoś nauczyć, przez kilka felernych elementów metodyki treningu postęp jest wolniejszy niż np. w boksie, czy innych, nastawionych bardziej na realną walkę dyscyplinach. Niemniej jednak, dobrze wyszkolony karateka też swoje potrafi, ale wymaga do już pełnokontaktowych sparringów, bo wmawianie ludziom, że samo kata wystarczy jest wielkim kłamstwem.
  • 0

budo_grzebyk90
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 370 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring
Dla przykładu:
Podobno systemy walki kombat nie są najskuteczniejsze na ringu ale za to jestem przekonany w 100% ,że ktoś naprawdę sumiennie trenuje np. Krav-Mage to pozamiata zwyczajnych penerów ulicznych szybciej niż bokser. Jeśli chodzi o karate to także podpisuje się pod tym ,że trzeba wielu lat treningów aby skutecznie obronić się na ulicy ale jeżeli sie to opanuje to efekt jest piorunujący. Sam kilka razy miałem okazje wykożystać to co trenuję (oczywiście staram się unikać niepotrzebnej walki) oraz ze słyszenia wiem ,że wbrew tego co inni twierdzą jest to bardzo skuteczna forma obrony.
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring

jestem przekonany w 100% ,że ktoś naprawdę sumiennie trenuje np. Krav-Mage to pozamiata zwyczajnych penerów ulicznych szybciej niż bokser


Oj szczerze wątpię. Chyba, że dojdzie do obalenia.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring
Jak to ujął Bas Rutten: "Kick them in the balls, maybe knee to the head, and if he still stands, you wanna elbow in a face". :)
  • 0

budo_dime
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring

Bokser praktycznie przez całą walkę jest schowany za gardą ale uliczny zgred który ma zamiar skroić ci wszystko najprawdopodobniej zaatakuje jakimś uderzeniem przy którym będzie całkowicie odsłonięty i właśnie do takich sytuacji jest stworzone Karate.

to zajebiście.
kolejny styl do pokonwywania pijanych zgredów, bo przecież garda uniemożliwia atak!
dziękuje bardzo.
  • 0

budo_grzebyk90
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 370 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring
Boks jest zajebisty na ulice... jeżeli przeciwnik ma gołe pięści. Garda nie uchroni przed uderzeniem ze szklanej butelki czy jakiegoś kija.

Ale czuje ,że ten temat zaczyna iść znowu w stronę "co jest najlepsze na ulicy"
Chodzi mi ogólnie o tych wszystkich co nie mają zielonego pojęcia o sztukach walki ale na temat shotokanu mają zawsze jakąś wyczerpującą wypowiedź :roll:
Niektórzy to już wogóle twierdzą ,że skuteczniej nic nie trenować albo przyjdą na 3 treningi tajskiego boksu i myślą ,że są niezniszczalni.
  • 0

budo_dime
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring

Garda nie uchroni przed uderzeniem ze szklanej butelki czy jakiegoś kija.

rozumiem, że karate uchroni?
  • 0

budo_grzebyk90
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 370 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring
Nie ale w karate mamy częściej zbijanie uderzeń, przechwytywanie, wycinki itp. To samo się tyczy sztuk walki które mają opinie mało skutecznych. Dla przykładu Aikido lub Krav-maga przy walce z bokserem jest małe prawdopodobieństwo ,że chwyci się jego łapę wykręci i złamie w łokciu bo po prostu bokser jest zbyt szybki, ma zbyt silne uderzenia oraz jest technicznie doskonały. Jeśli na ulicy ktoś podbiegnie do ciebie z rozbitą flaszką wina to jest możliwość przechwycenia ręki atakującej lub wystrzelenia potężnej bomby na ryj. Jeśli się nie powiedzie to po prostu rozpoczyna się walka i bokserowi pozostają tylko uniki.
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring
Myślę, że w przypadku walki z przeciwnikiem wyposażonym w ostre narzędzie uniki są duużo skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż zbicia.
  • 0

budo_grzebyk90
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 370 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring
Tak ale można połączyć uniki ze zbiciami. Poza tym unik przed ciosem jest zupełnie inny niż na przykład przed nożem.
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring
To może sparing z bokserem w rekawicach mma? Wtedy szanse wyrównują się odrobinę. Tylko, że bokser nie polega na "one shot one kill"(tzn. te takie punktowanie) tylko na kombinacjach i myślę, że wynik byłby taki sam choć:
Jeśli dobrze kojarzę to shotokan to te co na zawodach dodali obalenia a walki są na zasadach kumite?
Jeśli tak to wtedy bokser miałby gorzej. Tylko, że wtedy dochodzi fakt czy shotokanowiec nie ma przypadkiem doświadczenia w judo lub bjj(np. doszkolił się pod zawody) albo czy bokser nie ćwiczył za czasu studiów judo, czy kumpel z zapasów kiedyś nie potrenował z nimi itd. itp. Znowu się sprowadza do tego co zawsze czyli wychodzi na:
zawodnik vs zawodnik.
A poza oftoppem:
Do samoobrony im bardziej kontaktowe tym lepiej. Na przykład Kudo jest lepsze do samoobrony niż Shotokan bo to jest tłuczka konkretna. Jest łapanie za szmate i ładowanie, walenie z baniaka, klincz, kolana, łokcie, obalenia i parter. Nie ma tam punktowania, gdzie walka troche przypomina szermierkę więc jak gość "na ulicy" będzie się klepać to żadnego wrażenia na nim nie zrobi fakt, że po pierwszym ciosie przeciwnik nie padł albo, że szarpanina sie robi bo on to ma na codzień na sparringach.
Teraz czy to zostawia shotokan jako coś nieprzydatnego? Nie.
Po pierwsze: mało kto trenuje sport walki aby sie dobrze tłuc na ulicy. Ludzie trenują to bo lubią walczyć i tyle.
Po drugie: Za każdym razem jak ktoś pisze "to, że moja sw jest nieprzydatna to bzdura, napewno poradziłbym sobię z przeciwnikiem". No i kim jest ten przeciwnik? Żulem? Dresem? Dresem z kumplami za nim? Bramkarzem? Jakimś złodziejaszkiem? Świrem?
Kwestie obrony trzeba dyskutować wobec konkretnych przeciwników w konkretnych stytuacjach. Jak stoisz pod ścianą(pod dachem) bo deszcz leje, jest zimno, czekasz na autobus a tu 2 kolesi nie wiadomo skąd podchodzi i mówi żebyś wyskakiwał z kasy/komórki to posiadanie klinczu byłoby całkiem przydatne w swoim sporcie, jednak jak dodamy do tego grożenie nożem to już lepiej poprostu komórke oddać bo szkoda życia.
Także jak chcesz dyskutować o tym, że shotokan wcale nie jest beee to sprecyzuj. Będzie ciekawiej :wink:
  • 0

budo_radazz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring

Wkurzają mnie opinie innych ,że sport który trenuje tyle lat darze go pełnym szacunkiem nie nadaje sie na ring lub ogólnie do walki z zawodnikami UFC itp.


Czym sie przejmujesz? Czy ci, ktorych opinie cie tak wkurzaja zamierzaja startowac w UFC itp.? Czy w ogole gdzies startuja? A jezeli tak to jakie maja osiagniecia?

Jezeli ktos kto tak mowi nie startuje w formule MMA a tylko cwiczy rozne SW/profil MMA to po co ci zarzuca ze Shotokan be jak on i tak nie wykorzystuje tego MMA swojego do walki w zawodach?

A co do ulicy- jaka jest szansa byc napadnietym, pobitym, zaczepionym i zmuszonym do obrony? Na podstawie swoich doswiadczen wiem ze bardzo mala, jezeli samemu sie nie zaczepia. Jakbym mial taka sama szanse na kanara jak na pobicie to w zyciu bym biletu nie kupowal.

Nie przejmowac sie i cwiczyc, wieksze problemy sa niz koles, ktory mowi "ne ne nenee, shotokan jest do niczego"
  • 0

budo_gusiek:)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 642 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring

Garda bokserska uniemożliwia atak


To chyba po to się trzyma gardę, no nie? :)
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring
A to złośliwa menda z tego boksera ;)
  • 0

budo_grzebyk90
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 370 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring
[quote name="budo_Gusiek][quote name="budo_Grzebyk90"]
Garda bokserska uniemożliwia atak
[/quote]

To chyba po to się trzyma gardę, no nie? :) [/quote]

Nom ale ja tylko mówię ,że shotokanowiec nie ma szans na ringu bokserskim :lol:
Ale za to Karate Shotokan wbrew przekonaniom innych jest groźne na ulicy :)
  • 0

budo_dime
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 811 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring
to dobrze.
cieszymy się.
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring
Shotokan dla Samoobrony?? Naprawde myslisz ze to uratuje Samoobrone i Andrzeja Leppera? 8O
  • 0

budo_kempachi
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring
Wiele osob zarzuca shotokanowi brak skutecznosci ze wzgledu na forme sparingow oraz zawodow.

Wprawdzie na worku czy makiwarze adept shotokan moze cwiczyc z pelna sila, to aby skutecznie ja wykorzystac w walce ( z przeciwnikiem na poziomie, nie przypadkowym pijaczkiem ) potrzebne jest pewne obycie z realnym sparing-partnerem i realna sila . Jesli nie na treningach to z kumplami w parku. Wtedy znamy wlasne mozliwosci i nie zaskoczy nas jesli przeciwnik przetrzyma pare naszych uderzen badz przyjdzie nam wytrzymac pare naprawde mocnych uderzen przeciwnika.

Przeciwnika nigdy nie mozna lekcewacyc... wiec nie mozna lekcewazyc adeptow shotokanu. To tak jakby smiac sie z adeptow Krav-Mag'i ze nie sa skuteczni albowiem na treningach nie kopia sie serio ( w krocze czy kolana ) ani nie rozrywaja krtani czy cos :wink: a wiem ze potrafia byc bardzo niebezpieczni w realnej walce.

Wszystko zalezy od przeciwnika.

P.S. Karate to droga i sztuka.... to kto jak walczy na ulicy dla karateki nie ma znaczenia, albowiem on kroczy przez zycie swoja droga i nic nie da mu wiekszej satysfakcji.
  • 0

budo_blizna20
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Shotokan dla Samo-obrony i Shotokan na Ring
grzebyk twoje wypowiedzi są bardzo dojrzałe i sensowne ale dojrzałem pewną lukę,mianowicie.

Jeśli na ulicy ktoś podbiegnie do ciebie z rozbitą flaszką wina to jest możliwość przechwycenia ręki atakującej lub wystrzelenia potężnej bomby na ryj. Jeśli się nie powiedzie to po prostu rozpoczyna się walka i bokserowi pozostają tylko uniki.

Potraktowałeś boksera trochę ogólnikowo.Wystarczy spojrzeć na zawody K-1 na eurosporcie.Wielu tam walczy karateków bokserów czy kick bokserów.I ciekawe,że wszyscy oni uderzają kolanami,a przecież w ich stylach walki nie uczy się walnięc kolanami.Chodzi mi o to,że oni wiedzą w jakiej formule walczą i trenują kolana żeby ich użyć.Tak samo z wymienionym przez ciebie bokserem.Myślisz,że on na ulicy będzie walić tylko sierpami,prostymi i hakami?Myślisz,że się będzie ograniczał tylko do swojego stylu.Z całą pewnością walnie z bańki,poprawi kolanem i walnie w jaja.Judoka też by tylko gościem nie rzucał a zaczął obijać gębę.Więc nie mów że bokserowi zostałyby tylko uniki bo mógłby kopnięciem gościowi wybić flaszkę i nie ograniczałby się tylko do swojego stylu.Więc nie ma sensu mówić jaki reprezentant danej dyscypliny poradziłby sobie na ulicy bo po prostu wielu ludzi jest teraz trenowanych przekrojowo.Możesz być bokserem ale równie dobrze założysz dźwignię jak judoka czy grappler.Nieraz nawet instynktownie.I grzebyk nie przejmuj się,że ktoś jedzie na karate.Każdy styl dobry jest.Pozdro:)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024