Skocz do zawartości


Zdjęcie

VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
311 odpowiedzi w tym temacie

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)
nie moge otworzyc tego filmiku ale mniejsza o to.

podejrzewam ze chodzi wam glownie o demonstracje ciosu jedno i trzy calowego, tak? to potrafi juz kazdy praktyk tego stylu i nie ma w tym zadnej tajemnicy

bo ja w kazdym razie mialem zupelnie cos innego na mysli
  • 0

budo_ngmui
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)
dlaczego demonstracje? czy tego się nie używa przypadkiem też w walce :) ...

poza tym te 'drgania' są wykorzystywane o ile sie nie myle nie tylko w przypadku ciosu piescia - praktycznie kazdy ruch powinien być spężynujący
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)

czy tego się nie używa przypadkiem też w walce

sprobuj wykorzystac to w walce... ale w realnej. zobaczymy jak ci pojdzie.
mam wrazenie ze wy caly czas szukacie dziury w calym, zbytnio przejmujecie sie detalami - :) szukajcie dalej
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)
powiedz mi wiec czy udaje Ci zastosowac to uderzenie w praktyce, czy tylko zostaje pewna ewentualnoscia, lub tez czysto w sferze treningu i teorii??
a jakie jest zastosowanie wibracji o ktorych wczesniej byla mowa?
dla mnie to troszke o szczebel wyzej :cry: , ale prosze o wytlumacznie
dzieki
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)

czy udaje Ci zastosowac to uderzenie w praktyce, czy tylko zostaje pewna ewentualnoscia, lub tez czysto w sferze treningu i teorii?


w praktyce i na treningu wszystko wychodzi idealnie. gdy cwiczysz z kims z tego samego stylu to super ale gorzej jest w przypadku zastosowania w realnej walce. odruch moze i jest wyrobiony z treningu ale jak nie poprzesz dobrze ciezarem ciala to nie widac efektow. a po drugie zacznijcie cwiczyc z ludzmi z innych systemow np. z bokserami, zapasnikami czy ludzmi z bjj... wtedy pogadamy o 'wibracjach' :)

a jakie jest zastosowanie wibracji?

ja moze nie jestem tak dobry by wypowiadac teorie i wole raczej praktyke. latwiej mi pokazac i objasnic niz teoretyzowac ale... sprobuje:
cios 1-3 calowy opracowal i spopularyzowal Bruce Lee. wiedzial on ze klasyczny WCh zawiera super techniki walki lecz nie byly one poparte dobrymi dowodami oraz odpowiednia sila. przekonal sie o tym osobiscie walczac w chinatown /San Francisco/ z przedstawicielem Hung Gar... historia dobrze znana wiec nie bede jej rozwijal. w kazdym razie piszac o wibracji mialem na mysli zastosowanie ruchu calego ciala i podobnego jaki wykonuja bokserzy. takie rzeczy sa w Weng Chun i ja tak cwicze. najlepiej widac to na przykladzie 3 formy ale tutaj tez trzeba wiedziec jak i kiedy. ogladam rozne materialy o naszym stylu i powiem wam NIKT nie wykonuje w ten sposob form!!! a wedlug mnie oraz zasad to jest blad i brak wiedzy o sztuce walki. widzialem gdzies na forum filmik z gosciem od yiquan. on wykonywal chyba wolne cwiczenia lub forme. moze Dacheng mi pomoze z wyjasnieniem? Halo, Dacheng skoczek
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)
Jestem. Ale się nie chcę za bardzo wypowiadać, bo nie wiem czy wszyscy pytający i odpowiadający mówiąc "wibracje" mówią o tym samym.

Np. w Fujiańskim bialym żurawiu (a yiquan rozwinął się m.in. pod wpływem tegoż) jest coś co sie nazywa "zong' (nawet jedna z odmian białego żurawia się nazywa zong, a przed zong jeszcze piszą czasem yongchun, czyli weng chun - yong znakiem wieczny, a nie jak w Yipmanowskim Wing Chunie), a to "zong" możnaby przetłumaczyć jako "wibracja". Dosłownie zong w lokalnym dialekcie oznacza ruchy psa gwałtownie otrzepującego się z wody - dość obrazowe. To jest po prostu mechanika ciała nad którą się cały czas pracuje - podstawa treningu systemu.

Jeśli chodzi zaś o "cios wstrząsorodny", to wymaga on przede wszystkim dużej szybkości, a zasada "strzału z bicza" pomaga ją osiągnąć. Szybkie uderzenie, krótki kontakt z uderzaną powierzchnią, bo tylko wtedy powierzchnia ta może po odkształceniu "odbić w drugą stronę". A wtedy (cytuję jednego ze swoich braci kung-fu):

"Gdy uderzy się w klatkę piersiową przeciwnika, w momencie jej pełnego ugięcia następuje nagłe rozluźnienie - wycofanie pięści. Występuje sprężysta reakcja. Powstaje fala, która przemieszcza się do pleców, gdzie odbija się i wraca z powrotem. Fale zmierzające w przeciwnych kierunkach nakładają się, we wnętrzu ciała następują gwałtowne wibracje. Efekt jest wyraźny. W skrajnym przypadku organy wewnętrzne mogą ulec uszkodzeniu, ponieważ zostaje przekroczona ich wytrzymałość. Występuje wewnętrzny krwotok, a na zewnątrz nie widać rany. Ponieważ nakładanie się fal rozpoczyna się od pleców, dlatego gdy uderza się z przodu, ból pojawia się z tyłu.
To jest tak jak wtedy gdy się wrzuca kamień do stawu. Fale które odbiły się od brzegu nakładają się na fale podążające jeszcze od miejsca gdzie wrzucony był kamień. Wtedy powstaje efekt "trzepotania" powierzchni wody. Klatka piersiowa jest jak miejsce wrzucenia kamienia, a plecy jak brzeg. Wewnętrzne organy jak woda. Oczywiście jest to pewne uproszczenie. Zatem, w przypadku siły przenikającej, energia pięści w duże mierze przekazywana jest przez ciało w postaci fali i wraz z falą przeciwstawną powoduje ogromny wpływ na wewnętrzne organy"

Całość artykułu pod adresem: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)
dziekuje za pomoc i szczegolowe wyjasnienie :D w kazdym razie wiem o czym napisales.
  • 0

budo_marek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)
właśnie na tym filmie widać lużną sprężynującą energię całego ciała - w LT WT nazywamy ją chang dong lik, pochodzi z formy BIU TZE, jeżeli ktokolwiek widział dobrze wykonaną formę to wie o czym mówię wibracje są niesamowite i maja niszczącą siłę - niestety ekspertów jest niewielu w Europie, jeżeli ktos mysli że ta specyficzna siła działa tylko na treningu a nie w walce tzn. że nie ma pojęcia o wing tsun
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)
o, tak? a to ciekawe...
  • 0

budo_jute
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Łodzi

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)
Taak na filmie można pokazać wszystko nawe to jak sie komuś palce wydłuzaja
  • 0

budo_yareck
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)
czy ktos mi moze powiedziec gdzie tam jest

sprężynującą energię całego ciała

poniewaz ja tam widze fakt szybko wykonana forme, takie wykonanie wymaga rozluznienia, ale nie widze jakos energi, poza tym udzerzenia w manekina wydaja mi sie bez energi!! tam bardziej sprezynuje manekin niz sam wykonujacy, ale...
ja nie kwestionuje, tylko prosze o wyjasnienie...
dziekuje i pozdrowionka
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)
charakterystyka poludniowych styli kungfu jest to ze formy powinno wykonywac sie bez pospiechu, po to wlasnie, by zadbac o szczegoly danej techniki: sile, sprezystosc, precyzje, stabilnosc pozycji itd... dotyczy to rowniez stylu Weng Chun.

byc moze sie myle i inaczej jest na treningach, ale z tego co wiem, to w stylu Leung Tinga formy wykonuje sie bardzo szybko, wrecz 'na oklep'.
zwlaszcza na manekinie !!!
  • 0

budo_marek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 235 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)
1.każdą formę w LT WT wykonujesz (ucząc się jej) wolno , SNT, CHMK i Biutze a także manekina, to nie prawda że w LT WT robimy formy na oklep ,szczególnie SNT zajmuje duzo czasu w sekwencji YAT TAN SAAM FOOK gdzie pracujesz nad oddechem - inna sprawa, forma zajmuje moze 20 minut treningu a reszta to aplikacje walki i chisao,
na poziomie mistrzowskim a taki ma Sifu, prędkość formy MYC wzrasta, to samo z chisao i latsao czyli wolną walka, nie cwiczysz szybko - nie umiesz walczyć szybko
2. w MYC nie stosuje się ataków ze 100% silą w manekina bo połamiesz ręce i nogi ( swoje lub manekina ) , w aplikacji te swobodnie wygladajace ruchy są niezwykle silne
  • 0

budo_macleod
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 471 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jungle

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)



tan sao dla mnie ma zastosowanie symbliczne i gdy wykonuje go cwiczac formy natomiast praktycznie w walce jeszcze nigdy nie udalo mi sie tak naprawde zastosowac tej techniki. tan sao jest blokiem slabym i latwo go zlamac. on dziala, owszem ale z zacisnieta piescia jako blok przyjmujacy lub odchylajacy cios przeciwnika. z tan sao lepiej zrezygnowac na rzecz jut sao. lepiej dziala.
...

... ale wtedy to juz chyba nie bedzie sie nazywalo "tan sao" tylko raczej bedzie blokiem rodem z karate( tak mi sie wydaje). A moze poprostu tan sao + lap sao razem jako jedna technika ? oczywiscie sa rozne sytuacje...
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)

... ale wtedy to juz chyba nie bedzie sie nazywalo "tan sao"

nie wiem, nie znam na tyle j.chinskiego by nazywac kolejne tak samo wygladajace techniki z otwarta lub zacisnieta dlonia ;)

tylko raczej bedzie blokiem rodem z karate (tak mi sie wydaje).

Co to to nie. Myslisz ze w Yong Chun nie ma twardych blokow?
  • 0

budo_macleod
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 471 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jungle

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)
Ja nie neguje twardych blokow. A "rodem z karate" to mialem na mysli , ze ten blok ktory opisales poprostu "przypomina" mi pewien blok z shotokan. Nie spotkalem wczesniej takiej " wersji"czy interpretacji tan sao, dlatego pytam. Bo z tego co piszesz to to nie jest "tak samo wygladajaca technika tylko z zacisnieta lub otwartka dlonia . Z zacisnieta piescia masz blok twardy, zamachowy(?)(tak sobie mniemam, moze blednie) a tan sao jest blokiem (chyba dlatego z otwarta dlonia) ktory wykonuje sie glownie po to zeby zlapac kontakt i wykonac natychmiast nastepna technike( tj. np. sciagniecie)
Vingdragon, ja tutaj Cie nie krytykuje tylko mnie zaciekawila tak kwestia.pozdrawiam :-)
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)

Vingdragon, ja tutaj Cie nie krytykuje tylko mnie zaciekawila tak kwestia.pozdrawiam :-)

przeciez ja sie nie oburzam :) odpowiadam zupelnie spokojnie :)
  • 0

budo_macleod
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 471 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jungle

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)
a ja kurcze teraz nie spie tylko sie zastanawiam nad interpretacjami tan sao i stukam w drewnianego :) to moze sie ustosunkujesz do tego co napisalem? pozdrawiam :D
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)
hehe, ciezki orzech do zgryzienia z tym TAN SAO :D

jak pisalem wczesniej: ow blok jest za slaby by obronic sie nim przed np. sierpem. on dziala tylko i wylacznie na ciosy proste, blokowane na zewnatrz (ale kto tak uderza i blokuje? - laicy). Nie wierzysz? sprobuj

Tan Sao sluzy zatem raczej jako ruch odchylajacy reke przeciwnika niz jako rzeczywisty blok. Sprobuj

Dlatego w systemie ( np. w formach) sa tez twarde bloki porownywane do tych z karate i one moga sie przeciwstawic ciezkim ciosom takim jak sierpy czy inne okrezne techniki. Tymbardziej sprobuj

PS. skoro cwiczysz juz na manekinie to tymbardziej powinienes widziec i znac te roznice
  • 0

budo_macleod
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 471 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jungle

Napisano Ponad rok temu

Re: VINGCHUNOWCY (wt,vt,wc)

jak pisalem wczesniej: ow blok jest za slaby by obronic sie nim przed np. sierpem. on dziala tylko i wylacznie na ciosy proste, blokowane na zewnatrz (ale kto tak uderza i blokuje? - laicy).


Czy ja gdzies napisalem,ze Tan sao to jest "idealny blok, cud , miod, malina i fistaszki"? Nie mialem tez zamiaru blokowac tak uderzen okreznych. Na uderzenia okrezne sa inne techniki. Ja sie poprostu perfidnie przyczepilem do tej twojej interpretacji tan sao :wink: . Bo takiego bloku( twardy blok z zacisnieta piescia) nie ma w 3 podstawowych formach( twojej odmiany wing chun nie znam)ale za to sa inne techniki , ktore mozna stosowac przeciwko np wspomnianym sierpom. Oczywiscie tez jest inna sprawa, w walce stosuje sie to co skuteczne i nie trzeba sie ograniczac do repertuaru znanego z formy X. Dobra koniec tematu tan sao bo mnie jeszcze wyrzuca z tego forum za przynudzanie :-)

Tan Sao sluzy zatem raczej jako ruch odchylajacy reke przeciwnika niz jako rzeczywisty blok. Sprobuj

Zgadzam sie. dlatego pisalem wczesniej o zastosowaniu np. razem z lapsao. Poza tym jak juz jestesmy przy specyficznych blokach to np. fook sao. co myslisz/myslicie drodzy "vingchungowcy " o zastosowaniu tego bloku? pozdrawiam.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024