Skocz do zawartości


Zdjęcie

Postęp w stylach wewnętrznych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_konvi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 34 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Postęp w stylach wewnętrznych
W wewnętrznych stylach kung-fu dużo pracuje się z siłą wewnętrzną (ew. energią). Na początkowym etapie zapewne ćwiczenia nie są, z zewnętrznego oglądu, skomplikowane ruchowo. Tak to rozumiem, że pracuje się bardziej wewnętrznie niż zewnętrznie. Mam więc takie pytanie: jak nauczyciel może oceniać postępy ucznia? W jaki sposób kontroluje proces nauki? Skąd wie, co trzeba skorygować?
A może ocena dokonuje się dopiero później, gdy przechodzi się do bardziej zaawansowanych ćwiczeń (np. z partnerem) i na światło dzienne wychodzą braki ćwiczącego (i każe mu się ćwiczyć niejako od podstaw, ale już skorygowanych).
Jak to jest?
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Postęp w stylach wewnętrznych
Hehe. Pytania, jakbyś chciał za chwilę zostać nauczycielem i nie wiesz jak sobie radzić :) Serio to są kwestie o których mogę ewentualnie porozmawiać z zaawansowanym uczniem, który ma wkrótce zostać instruktorem. Początkującego powinno interesować to co on sam powinien robić rozpoczynając naukę, a nie to co wynika z wieloletniego doświadczenia jego nauczyciela.

Ale kiedyś odpowiedziałem na pytanie równie nie na miejscu:

Pytanie: Jak nauczyciel ocenia postępy ucznia? Przecież w wielu ćwiczeniach w yiquan istotne jest to co się dzieje "wewnątrz" - wyobrażenia i odczucia. Czy jest możliwa obiektywna ocena postępów?

Odpowiedź: Yiquan to koordynacja tego co "wewnątrz" i "na zewnątrz". Nie wszystko jest widoczne z zewnątrz, ale wiele jest. W bardzo wielu wypadkach na podstawie pozycji i ruchu można też stwierdzić niedostatki "wewnętrzne". Natomiast może się zdarzyć, że zewnętrzna forma wygląda poprawnie, mimo że praca "wewnętrzna" jest niedostateczna. Dlatego, żeby możliwe było zweryfikowanie prawidłowości ćwiczenia i postępów, niezbędna jest ścisła współpraca nauczyciela i ucznia. To dlatego nauczyciel pyta ucznia, jakie ma problemy z ćwiczeniem i czy nie ma pytań? I oczekuje, że uczeń wyrazi swoje odczucia, powie jakie ma problemy i czego nie rozumie. Wtedy łatwiej jest poprowadzić ucznia dalej. W pierwszej fazie nauki najistotniejsze jest jednak zwykłe zapamiętanie wymogów danego ćwiczenia. Zwykłe "jak"? Wówczas uczeń może sam kontrolować czy jest w stanie zrealizować wymogi ćwiczenia, a jeśli nie, to czego dotyczy problem? Natomiast gdy uczeń rozpoczynający naukę zadaje nauczycielowi pytanie, czy dobrze ćwiczy, to jest to zupełne pomieszanie pojęć. Gdy nauczyciel wyjaśnia jakie wyobrażenia w danym ćwiczeniu się stosuje i jakie odczucia powinny się pojawić, to uczeń powinien wiedzieć, czy osiąga te odczucia. W zależności od tego jakie trudności się pojawiają, nauczyciel może wówczas służyć pomocą. Stopniowe wprowadzanie bardziej zaawansowanych metod treningowych umożliwia zarówno uczniowi jak i nauczycielowi weryfikację, czy efekty jakie przynieść powinny metody bardziej podstawowe zostają osiągnięte. Jeśli nie, wtedy uczeń, korzystając ze wskazówek nauczyciela powinien poprawić swój trening podstawowy. W ćwiczeniach z partnerem najwyraźniej uwidaczniają się niedostatki adepta. Stopniowo coraz lepiej rozumiejąc zależność pomiędzy różnymi metodami treningowymi, oraz pomiędzy metodami treningowymi, a praktycznymi umiejętnościami, uczeń, z pomocą nauczyciela powinien być w stanie lepiej wykonywać ćwiczenia podstawowe.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Postęp w stylach wewnętrznych

Skąd wie, co trzeba skorygować?


O właśnie o to chodzi. Uczeń musi najpierw poznać to czego się uczy. Gdy to wie, wtedy jest miejsce na dyskusje jak tego uczyć i jak oceniać postęp uczniów. Gdy pierwsze nie zostało osiągnięte, dyskusja od drugim jest pozbawiona sensu.
  • 0

budo_konvi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 34 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Postęp w stylach wewnętrznych
Nie wiedziałem, że zadaję pytanie nie na miejscu, przepraszam, jeżeli kogoś uraziłem. Nie miałem żadnego ukrytego zamiaru wyciągnięcia tajemnic (he, he, na pewno by mi się udało :) ) czy obrażenia kogokolwiek. Ot, po prostu zaciekawiła mnie ta kwestia (niewątpliwie interesująca, prawda?) i chciałem się dowiedzieć jak to w tych waszych stylach jest. Wszystko.
Ale tym bardziej dziękuję za odpowiedź.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Postęp w stylach wewnętrznych

Nie wiedziałem, że zadaję pytanie nie na miejscu, przepraszam, jeżeli kogoś uraziłem.


Ależ nie. To tylko ja mam zwyczaj odpowiadać w taki sposób, bo to Czytelnikom na dłużej utkwi w pamięci :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024