Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowe fakty o kreatynie mono :)


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

Joks
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 6459 postów
 • Pomógł: 9
16
Neutralna
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Nowe fakty o kreatynie mono :)
Informacje jakie przedstawię będą dotyczyły suplementacji kreatyną. Będą to wnioski ogólne, które zasłużyły na uwagę. Możliwe, że nie ma tu wszystkiego np.: tego, że należy pić więcej wody, tematu kreatyny i kofeiny itp. Niektóre fakty już w pewny stopniu zostały ustalone, funkcjonują i myślę, że można je pominąć. Ogólnie dostępne badania odnośnie suplementacji kreatyną dotyczą prawie wyłącznie monohydratu, dlatego, jeśli w tekście jest słowo kreatyna to odnosi się do tej właśnie formy.

Tym którym nie chce się czytać całości streszczę najważniejsze zmiany poglądów o kreatynie.

- 3-5g dziennie, już nie 5-10g
- dawki carbo 30-50g nie pomagają, dawka skuteczna to ~100g lub 60g w i 30g b
- nie ma co się obawiać dużych strat odnośnie przemiany w kreatynine

***
Z prawie 300 badań przeprowadzonych do roku 1998 znaczący potencjalny ergogeniczny wpływ suplementacji kreatyną został wykazany w ~70% badań. Indywidualna odpowiedz może być różna i uzależniona od kilku czynników np.: od diety. Według oszacowań u około 30% osób efekty mogą być niezadowalające[1],[2].
***
Najbardziej popularny protokół suplementacji kreatyną podczas prowadzonych badań zakłada dzienną dawkę kreatyny w ilości 20-30 g w czterech równych dawkach po 5-7 g każda rozdzielonych w ciągu dnia przez okres od 5 do 7 dni[3].
***
Dr. Hultman przetestował wraz ze swoimi kolegami oprócz standardu: 20 g na dzień przez 6 dni, również mniejszą dawkę 3 g na dzień przez 28 dni. Oba sposoby przyniosły podobny rezultat: wzrost kreatyny w mięśniach o 20%. Zarówno dla pierwszej jak i drugiej metody uzyskana całkowita koncentracja kreatyny była utrzymana przy dalszej suplementacji z ilością kreatyny 2 g na dzień. Większość badań prowadzona była z dawką kreatyny bez względu na masę ciała, jednakże Dr. Hultman zasugerował możliwość takiego rozwiązania: dawka kreatyny 0,3 g na kg masy ciała przez 5 do 6 dni, a następnie zmniejszenie dawki podczas dalszej suplementacji do ilości 0,03 g na kg masy ciała[4].
***
Dr. Green wraz z kolegami do każdej z 4 porcji po 5 g kreatyny podawał badanym osobom około 90 g prostych węglowodanów. Ten sposób suplementacji spowodował wzrost kreatyny w mięśniach o 60% i fosfokreatyny o 100% w porównaniu z takimi samymi dawkami kreatyny bez kombinacji z węglowodanami[5].
***
Ze względu na fakt, że to właśnie insulina, której wydzielanie stymulowały węglowodany pozwoliła na uzyskanie takiego wyniku w badaniu jakie prowadził Green Angielscy naukowcy (Steenge GR, Lambourne J, Casey A, Macdonald IA, Greenhaff PL) postanowili dokładniej zapoznać się z problemem. Na podstawie własnych prób doszli do jednoznacznego wniosku: podanie kreatyny z czymś innym niż duża dawka węglowodanów prostych (~ 100 g) nie będzie bardziej efektywne w zwiększaniu akumulacji kreatyny niż podanie jej samej[6].
***
Dr. Steenge wraz ze swoimi współpracownikami zdając sobie sprawę z faktu, że połączenie węglowodanów i białek może mieć większy wpływ na wydzielanie insuliny niż suma indywidualnych wpływów tych makroskładników postanowił podać badanym osobom 50 g węglowodanów, 50 g białek i sprawdzić wpływ tej kombinacji na insulinę i suplementację kreatyną. Rezultat jaki uzyskał: zasugerowana kombinacja białek i węglowodanów miała podobny wpływ jak 100 g węglowodanów, zarówno na insulinę jak i kreatynę. Dodatkowo co jest dosyć ciekawe korzystny wpływ insuliny na kreatynę został zanotowany jedynie w pierwszych 24 godzinach suplementacji[7].
***
Preen D, Dawson B, Goodman C, Beilby J, Ching S przetestowali trzy protokoły suplementacji kreatyną:

Faza nasycenia:
1) 5 g kreatyny 4 x dziennie przez 5 dni
2) 5 g kreatyny 4 x dziennie przez 5 dni, dodatkowo do dawki 2 i 4 glukoza (dextroza): 1 g na kg masy ciała
3) 5 g kreatyny 4 x dziennie przez 5 dni, dodatkowo dziennie 60 minut powtarzanych sprintów
Faza podtrzymania:
1) 0 g przez 6 tyg.
2) 2 g przez 6 tyg.
3) 5 g przez 6 tyg.

Najwyższy całkowity poziom kreatyny w mięśniach został uzyskany dla opcji numer 2 przy fazie nasycenia, natomiast najniższy przy opcji numer 1. Podczas fazy podtrzymania we wszystkich opcjach całkowity poziom kreatyny nie wrócił do tego sprzed suplementacji, jednakże był znacznie wyższy przy opcji 2 i 3, jednocześnie można powiedzieć, że został utrzymany na wysokim poziomie przy dawkach 2-5 g na dzień[8].
***
Podawanie 500-1,500 kcal z węglowodanów i białek po to by w fazie nasycenia wywołać efekt przedstawiony wyżej wydaje się być mocno kłopotliwe dlatego, też między innymi Dr. Greenwood i współpracownicy swoimi próbami określili, że dzienna dawka D-pinitolu (2 x 0,5 g) może mieć wpływ na suplementację kreatyną podobny do tego jaki uzyskujemy przy suplementacji kreatyną z dodatkiem dużych ilości węglowodanów i białek. Niewątpliwe większa ilość badań w tym zakresie jest niezbędna ze względu na fakt, że większa dawka D-pinitolu (4 x 0,5 g) nie przyniosła już tak pozytywnych rezultatów[9].
***
Podczas badań przeprowadzonych na uniwersytecie w St. Francis Xavier badana grupa której podawano przez 5 dni 20 g kreatyny na dzień, dodatkowo 100 g sacharozy i 1000 mg kwasu alfa-liponowego na dzień w rozdzielonych dawkach uzyskała największy poziom wzrostu kreatyny i fosfokreatyny w mięśniach. Dla porównania badano jeszcze dwie grupy: tylko z kreatyną oraz z kreatyną i sacharozą[10].
***
Naukowcy z uniwersytetu w Massachusetts podczas swojej próby po 5 dniach suplementacji kreatyną: 20 g na dzień, zrobili 30 dni przerwy, a następnie powtórzyli cykl suplementacji. Ich zdaniem atleci powinni mieć na uwadze, że okres 30 dni przerwy między cyklami może być niewystarczający by całkowity poziom kreatyny w mięśniach wrócił do tego jaki był przed rozpoczęciem suplementacji(dla niektórych osóB). Dokładniej może być wydłużony do ponad 4-6 tygodni (czyli musimy odczekać 30 dni + 4-6tyg)jak podają inne źródła[11],[12].
***
Podczas badań na 20 futbolistach i 20 hokeistach trenujących oporowo przy jednej dziennej dawce kreatyny 0,1 g na kg beztłuszczowej masy ciała nie zaobserwowano zmian w ilości kreatyniny w moczu w pierwszych 7 dniach suplementacji co świadczyło o braku wzmożonej degradacji kreatyny[13].
***
Tempo degradacji kreatyny do kreatyniny wzrasta w środowisku kwaśnym, jednakże by efekt tej degradacji był maksymalny pH musi być w granicy 3-4,15. Czas półtrwania odnośnie zamiany kreatyny na kreatyninę według danych opracowania jakiego autorami są(Persky AM, Brazeau GA, Hochhaus G) wynosił przy pH 1,4 ; 3,7 i 6,8 odpowiednio 55 ; 7,5 i 40,5 dni. Zgodnie z tym mniej niż 0,1 g z dawki 5 g może być stracone w ciągu 1 godziny. Z tego względu zamianę kreatyny do kreatyniny w układzie pokarmowym możemy określić na minimalną biorąc pod uwagę czas przebywania[14].
***
Australijscy naukowcy w badaniu którego protokół zakładał podanie dużej dawki kreatyny (15 g) godzinę przed treningiem składającym się z serii maksymalnych sprintów nie zaobserwowali wzrostu wydolności podczas zaplanowanej aktywności[15].
***

Podsumowanie: Moje propozycja na podstawie zaprezentowanych badań związana z efektywnym, ekonomicznym i niekłopotliwym sposobem suplementacji kreatyną wygląda następująco:

Metoda 1(krótkoterminowa):
-zgodnie z instrukcją przedstawioną na początku: standardowa faza nasycenia i faza podtrzymująca(czyli faza nasycenia dawka kreatyny 0,3 g na kg masy ciała przez 5 do 6 dni, a następnie zmniejszenie na dawkę podtrzymującą podczas dalszej suplementacji do ilości 0,03 g na kg masy ciała). Kreatyna podawana w fazie nasycenia w zasugerowanych dawkach rozdzielonych w ciągu dnia i w fazie podtrzymania w jednej dawce na dzień np.: na czczo w dni nietreningowe i w dni treningowe po treningu przy standardowej suplementacji okołotreningowej(węglowodany, białko).

Metoda 2(długoterminowa):
-stała suplementacja przy jednej dawce 3-5 g na dzień przez okres 30-20 dni. Po tym okresie redukcja dawki do 2-3 g na dzień. Kreatyna podawana w dni nietreningowe np.: na czczo i w dni treningowe po treningu przy standardowej suplementacji okołotreningowej(węglowodany, białko).

By pokusić się o maksymalizację efektu szczególnie przy dawkach nie po treningu oporowym możemy rozważyć wykorzystanie przy suplementacji kreatyną dodatkowo większych dawek węglowodanów prostych i szybkowchłanialnych białek w ilości odpowiednio 50-80 g i 30-50 g do każdej porcji, dodatkowo kwasu alfa-liponowego, alternatywnie D-pinitolu.

Po okresie wysycenia zarówno dla metody krótkoterminowej jak i długoterminowej stosujemy dawkę podtrzymującą (0,03g na kg), ewentualnie ograniczamy się do diety obfitującej w czerwone mięso[12]. Po kilku miesiącach możemy ponownie wprowadzić większe stałe dawki lub fazę nasycenia.

Referencje:
1) Kreider RB. Effects of creatine supplementation on performance and training adaptations. Mol Cell Biochem. 2003 Feb;244(1-2):89-94.
2) Syrotuik DG, Bell GJ. Acute creatine monohydrate supplementation: a descriptive physiological profile of responders vs. nonresponders. J Strength Cond Res. 2004 Aug;18(3):610-7.
3) Williams MH, Branch JD. Creatine supplementation and exercise performance: an update. J Am Coll Nutr. 1998 Jun;17(3):205-6.
4) E. Hultman, K. Soderlund, J. A. Timmons, G. Cederblad and P. L. Greenhaff. Muscle creatine loading in men. J Appl Physiol 81:232-237.
5) Green AL, Hultman E, Macdonald IA, Sewell DA, Greenhaff PL. Carbohydrate ingestion augments skeletal muscle creatine accumulation during creatine supplementation in humans. Am J Physiol. 1996 Nov;271(5 Pt 1):E821-6.
6) Steenge GR, Lambourne J, Casey A, Macdonald IA, Greenhaff PL. Stimulatory effect of insulin on creatine accumulation in human skeletal muscle. Am J Physiol. 1998 Dec;275(6 Pt 1):E974-9.
7) Steenge GR, Simpson EJ, Greenhaff PL. Protein- and carbohydrate-induced augmentation of whole body creatine retention in humans. J Appl Physiol. 2000 Sep;89(3):1165-71.
8) Preen D, Dawson B, Goodman C, Beilby J, Ching S. Creatine supplementation: a comparison of loading and maintenance protocols on creatine uptake by human skeletal muscle. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2003 Mar;13(1):97-111.
9) Greenwood M, Kreider RB, Rasmussen C, Almada A.L, Earnest C.P. D-Pinitol augments whole body creatine retention in man. J Exerc Physiolonline 4:41-47.
10) Burke DG, Chilibeck PD, Parise G, Tarnopolsky MA, Candow DG. Effect of alpha-lipoic acid combined with creatine monohydrate on human skeletal muscle creatine and phosphagen concentration. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2003 Sep;13(3):294-302.
11) Burke DG, Smith-Palmer T, Holt LE, Head B, Chilibeck PD. The effect of 7 days of creatine supplementation on 24-hour urinary creatine excretion. J Strength Cond Res. 2001 Feb;15(1):59-62.
12) Ziegenfuss et al. Performance benefits following a five day creatine loading proceducre persist for at least four weeks. Abstract presented at ACSM 1998.
13) Rawson ES, Persky AM, Price TB, Clarkson PM. Effects of repeated creatine supplementation on muscle, plasma, and urine creatine levels. J Strength Cond Res. 2004 Feb;18(1):162-7.
14) Persky AM, Brazeau GA, Hochhaus G. Pharmacokinetics of the dietary supplement creatine. Clin Pharmacokinet. 2003;42(6):557-74.
15) Preen D, Dawson B, Goodman C, Lawrence S, Beilby J, Ching S. Pre-exercise oral creatine ingestion does not improve prolonged intermittent sprint exercise in humans. J Sports Med Phys Fitness. 2002 Sep;42(3):320-9.

Tłumaczenie na polski: Łukasz (ellis)[glow=blue][/glow]
 • 0

...:::-+=[efekt genetycznego daru, niedługo zabraknie dla mnie ciężaru  :P]=+-:::...


Nemesis
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 1404 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe fakty o kreatynie mono :)
nie rozumiem heheh :rotfl:
 • 0

Joks
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 6459 postów
 • Pomógł: 9
16
Neutralna
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe fakty o kreatynie mono :)
Nemesis, przeciez strescilem na poczatku co wynika z badan :D.
- wystarczy dawka 3-5g dziennie z czego i tak najlepiej dawkowac wedlug swojej masy ciala.
- mozna dawkowac kreatyne krotko terminowo jak i dlugoterminowo oba te sposoby troszke roznia sie dawkami
- 50g carbo to za malo by polepszyc jej transport, dawki dzialajace sa rzedu ~100g
- mozna ja dlugo dawkowac gdyz nie przemienia sie ona tak szybko w kreatynine jak sadzono, a wiec po co ktos wymyslil KA z innym PH :rotfl:

jeszcze mialem gdzies badania o kreatynie i kawie ze kawa czasami nawet pomaga kreatynie hehe, czasami warto obalic pare mitów :D
 • 0

...:::-+=[efekt genetycznego daru, niedługo zabraknie dla mnie ciężaru  :P]=+-:::...


GuZu
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 2691 postów
 • Pomógł: 0
1
Neutralna
 • Lokalizacja:Piła
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe fakty o kreatynie mono :)
Dzieki Joks :)
Wiec jako transporter do kretki 100g carbo albo 100g gainera (70ww:30b) taa ?
a cos jescze pisales ze masz badania nad K-A ? to wlasnie chodzilo Ci o to ze K-A niepotrzebne czy cos innego tam jeszcze masz? bo Jak masz to tez bym prosil :hyhy:

pozdro!
 • 0
Everybody wants to be a bodybuilder but nobody wants to lift so heavy ass weights

Kropek
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 2185 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna
 • Lokalizacja:Katowice - Giszowiec
 • Zainteresowania:Sport (piłka nożna), Muzyka, Kulturystyka

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe fakty o kreatynie mono :)
bardzo ciekawe zeczy :) masz moze jakies wyniki badan na stackach albo cos takiego - chetnie bym poczytal :)
 • 0
Bez kasy nie ma masy
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników],
Bądź twardy nie sięgaj po koks

Joks
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 6459 postów
 • Pomógł: 9
16
Neutralna
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe fakty o kreatynie mono :)
kreatyną nigdy sie nie interesowalem w duzym stopniu dopiero niedawno zainteresowalem sie nią głębiej po naszym temacie :) i przygotowywuje teraz krotki temat cos w rodzaju "kreatyna a nasze potrzeby". bo jak sie okazuje kazda kreatyna z racji swojej budowy dziala inaczej...dla przykladu ester obniza kwasowosc wiec mozna go polecic osobą uprawiajacym sporty dlugie wytrzymalosciowe np:bieganie a jablczan znow daje szybki przyrost sily wiec cos w rodzaju trojboju czy treningu na sile a pirogronian znow nasila spalanie tluszczu wiec redukcja,rzezba troszke mnie to zaciekawilo bo dawniej myslalem ze kazda kreatyna w gore jest mocniejsza a jak sie okazuje dzieki innej budowie maja te kreatyny rozne wlasciwosci
 • 0

...:::-+=[efekt genetycznego daru, niedługo zabraknie dla mnie ciężaru  :P]=+-:::...


wojtas84
 • Użytkownik
 • 6 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe fakty o kreatynie mono :)
jestes w tym najlepszy:)
 • 0

BODYGUARD
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 7885 postów
 • Pomógł: 1
1
Neutralna
 • Lokalizacja:Kraków
 • Zainteresowania:Motoryzacja, kompy,sztuki walki, sex, kobitki, książki fantasy,muza techno

Napisano Ponad rok temu

Re: Nowe fakty o kreatynie mono :)

jestes w tym najlepszy:)


a ty masz bana za odkopanie starego tematu
i w dodatku odpowiedzią nic nie wnoszącą do wątku
oraz za lekceważenie regulaminu. dobranoc.
 • 0Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023