Skocz do zawartości


Zdjęcie

Witamina K2


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

aniajlover
 • Moderator
 • PipPipPipPip
 • 2989 postów
 • Pomógł: 89
235
Wyśmienita
 • Lokalizacja:Puławy
 • Płeć:Kobieta
 • Zainteresowania:Kulturystyka naturalna, fitness,body-building kobiet, dieta LC, LCHF,
 • Staż [miesiące]:nadal coraz więcej
 • Wzrost [cm]:155
 • Waga [kg]:48

Napisano 11 miesięcy temu

Witamina K2

Zacznij od witaminy K2

Jeśli istnieje jedna witamina, o której musisz wiedzieć więcej, jest to witamina K2. Pierwszy  powód jest taki, że prawdopodobnie nie masz prawidłowego poziomu tej witaminy w organizmie. Po drugie, nie przyciąga uwagi ludzi,  na którą zasługuje, a naprawdę trudno jest znaleźć wiarygodne i łatwe w użyciu informacje na jej temat.

Ten zasób wiedzy ma to zmienić. Zaczyna się od nauczenia Ciebie wszystkiego, co musisz wiedzieć o witaminie, o jej korzyściach ile jej potrzebujesz i jak zdobyć ją z pożywienia.
 

Witamina K2 ma szeroki zakres niedocenianych korzyści zdrowotnych:

 • Zapobiega przejściu wapnia we wszystkie złe miejsca i zapewnia, że dostanie się we wszystkie odpowiednie miejsca. Na przykład utrzymuje go z dala od nerek, gdzie powoduje kamienie nerkowe i utrzymuje je z naczyń krwionośnych, gdzie może powodować choroby serca, ale pomaga dostać się do kości i zębów, wzmacniając kości i zęby odporne na ubytki.

 

 • Pomaga wytwarzać insulinę i pozostaje bardzo wrażliwa na insulinę. Oznacza to, że pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi, chroni przed cukrzycą i zapobiega problemom metabolicznym, które często pojawiają się w wyniku otyłości.

 

 • Promuje zdrowie seksualne, pomagając zoptymalizować hormony płciowe. Na przykład zwiększa testosteron i płodność u mężczyzn i pomaga przywrócić normalny poziom hormonów męskich u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS).

 

 • Pomaga poprawić wydajność ćwiczeń, zwiększając zdolność do wykorzystywania energii podczas  aktywności fizycznej.

 

 • Chroni przed rakiem poprzez tłumienie genów powodujących, że komórki stają się nowotworowe i eksprymują geny, dzięki którym komórki są zdrowe.

 

Dlaczego forma witaminy K jesz jest tak ważna?
Witamina K występuje w różnych postaciach. Witamina K1 występuje przede wszystkim w pokarmach roślinnych i jest najobficiej występująca w zielonych liściach. Witamina K2 występuje tylko w pokarmach dla zwierząt i fermentowanych pokarmach roślinnych. Termin "witamina K2" w rzeczywistości odnosi się do zbioru bardziej specyficznych postaci znanych jako menachinony, które wszystkie są w skrócie "MK" o konkretnej liczbie dołączonych: na przykład MK-4, MK-7, MK-10 i tak dalej.

 

Czy to ma znaczenie, czy spożywasz taką formę czy inną?

Oczywiście. Są ku temu dwa powody, więc zajmujmy się nimi pojedynczo.

 • Po pierwsze, gdy jemy żywność zawierającą witaminę K, nasze ciała różnie traktują różne formy. Taki przykład:

Witamina K1 trafia do naszej wątroby bardziej skutecznie niż do naszych kości lub naczyń krwionośnych. Wątroba jest miejscem, w którym używamy witaminy K, aby białka zaangażowały się w krzepnięcie krwi, więc witamina K1 jest lepsza we wspomaganiu krzepnięcia krwi niż przy zapewnieniu innych korzyści zdrowotnych.

MK-7 jest o wiele bardziej skuteczna niż K1 przy dotarciu do kości. To nie tylko czyni ją dobrą witaminą dla kości: nasze kości wykorzystują witaminę K do produkcji hormonu zwanego osteokalcyną, która poprawia metabolizm i zdrowie hormonalne oraz zwiększa wydajność ćwiczeń. Tak więc MK-7 lepiej wspiera te korzyści zdrowotne niż K1. Część  MK-7, która dociera do wątroby, ponadto pozostaje aktywna w wątrobie znacznie dłużej niż K1, zanim zostanie rozbita; w rezultacie MK-7 jest nawet lepsza niż K1 przy podtrzymywaniu krzepnięcia krwi.

MK-4 jest bardzo szybko pobierana przez nasze tkanki po spożyciu. Chociaż nie była ona tak dokładnie badana jak MK-7, więc może być mniej skuteczna  niż MK-7 w dotarciu do wątroby i kości, ale bardziej skuteczna w dotarciu do większości innych tkanek. Ułatwiłoby to ochronę tych tkanek przed złogami wapnia i rozwojem raka oraz wspieranie produkcji hormonów płciowych poprzez bezpośrednie działania w naszych narządach płciowych.

Ogólnie rzecz biorąc, zbiór różnych związków witaminy K2 lepiej wspomaga wszystkie wymienione wyżej korzyści zdrowotne niż witamina K1, ponieważ lepiej docierają do tkanek, które są ważne.
 

 • Drugim powodem, dla którego forma witaminy K ma znaczenie, jest to, że MK-4 reguluje ekspresję genu w określony sposób. MK-4 włącza niektóre geny i wyłącza inne. Na przykład w naszych narządach płciowych włącza się gen zaangażowany w produkcję hormonów płciowych. W wielu różnych komórkach włącza geny, które utrzymują komórki w zdrowiu i wyłącza geny, które powodują, że komórki stają się nowotworowe. Tak więc MK-4 odgrywa wyłączną rolę w ochronie przed rakiem i zdrowiu seksualnym.

Ta szczególna rola MK-4 prawdopodobnie tłumaczy, dlaczego wszystkie zwierzęta rozkładają inne formy witaminy K i przekształcają je w MK-4. Jako ludzie przekształcamy również inne formy witaminy K w MK-4. Nasuwa się pytanie, czy naprawdę musimy skonsumować MK-4 bezpośrednio, jeśli możemy sami to zrobić? Moja odpowiedź brzmi: tak. Różnica między K1 i K2 nie jest absolutna. Kiedy jemy witaminę K1, część z nich dotrze do tkanek poza wątrobą, a część z nich przekształcimy w MK-4. Ale prawdziwe pytanie brzmi: jaka jest najlepsza forma tej witaminy? Witamina K2 zdecydowanie lepiej wspomaga korzyści zdrowotne omawiane w tym zasobie.
 

Ile witaminy K2 potrzebujemy?
Obecnie nie ma oficjalnych zaleceń dotyczących witaminy K2. W Stanach Zjednoczonych obecne zalecenie dotyczące całkowitej witaminy K wynosi 90 μg dziennie dla dorosłych. W typowej diecie większość tego pochodzi z K2. Te zalecenia zostały ostatnio zaktualizowane w 2001 roku. Na podstawie aktualnego stanu tych badań zalecam 100-200 μg witaminy K2 dziennie dla zdrowych osób dorosłych. Chociaż większość korzyści prawdopodobnie pochodzi z pierwszych 100 μg, 200 μg jest nieszkodliwe i może zapewnić dodatkowe korzyści. Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek mogą wymagać dawek nawet 480 μg na dobę.

 

Oceniając suplementy K2, szukaj następujących rzeczy:
Dawka: Preferuję dawkę, z której łatwo uzyskać około 200 ug. Jak dużo tłuszczu jeść z witaminą K2 i tym, co jest
Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc tłuszcz pomaga nam wchłonąć ją z pokarmów i suplementów. Optymalna ilość tłuszczu w celu maksymalizacji wchłaniania K2 z jednego posiłku wynosi prawdopodobnie około 35 gramów. Aby uzyskać najlepszy efekt, tłuszcz powinien mieć niską zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, co oznacza, że masło i inne tłuszcze zwierzęce, oleje tropikalne, oliwa z oliwek, olej z awokado, olej z orzechów makadamia i wysokowodorowe odmiany oleju słonecznikowego i szafranowego pomogłyby najbardziej. Warto zauważyć, że wiele z najbogatszych w K2 potraw, takich jak sery, mięso i żółtka, ma dużo tłuszczu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

// [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Użytkownik aniajlover edytował ten post 11 miesięcy temu

 • 2

„Be strong, u never know who you are inspiring”


Abetalipoproteinemia
 • Moderator
 • PipPipPipPip
 • 5442 postów
 • Pomógł: 172
386
Wyśmienita
 • Płeć:Mężczyzna
 • Staż [miesiące]:6 lat
 • Wzrost [cm]:168
 • Przysiad [kg]:82,5
 • Wyciskanie [kg]:70
 • Martwy ciąg [kg]:90
 • Waga [kg]:70

Napisano 11 miesięcy temu

Re: Witamina K2

Świetny artykuł i leci plus za rozwój forum!


 • 0

Mój dziennik treningowy → NA CIELE SWYM HISTORIĘ MĄ PISZĘ
Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019