Na uda są różne ćwiczenia - bardzo dobrym ćwiczeniem na uda są wykroki ze sztangielkami.
Jest to ćwiczenie dobre dla osób mających problemy z kręgosłupem, gdyż obciążenie w tym ćwiczeniu nie idzie bezpośrednio na oś kręgosłupa jak ma to miejsce przy klasycznych przysiadach ze sztangą na karku - bardziej natomiast obciążone są stawy biodrowe i kolanowe.
Jeśli masz zdrowy układ ruchowy i robisz prawidłowo wykroki, to przy rozsądnych ciężarach nie ma prawa Ci się nic stać - polecam serię rozgrzewkową zrobić bez obciążenia, a następnie zacząć serie robocze z niewielkim obciążeniem.
Z kolei przysiady ze sztangą są jednym z najlepszych ćwiczeń, ale mają jedną wadę - potrafią mocno obciążać kręgosłup, zwłaszcza u tych osób, których budowa morfologiczna ciała wymusza na nich mocne przodopochylenie tułowia w trakcie przysiadów.
Dla tych osób przysiady ze sztangą nie są zbytnio polecane.
Na łydki możesz zrobić tak, że bierzesz niewielką sztangielkę w lewą rękę, stajesz tylko na lewej nodze, a prawą nogę masz zgięta w kolanie za to prawą ręką trzymasz się czegoś pionowego, np. futryny drzwiowej, albo jakiejś pionowej rury, albo klamki w zamkniętych drzwiach.
Wtedy wykonujesz powolne stawanie na palcach lewej nogi (możliwie jak najwyżej) i powolne opuszczanie się.
W ten sposób należy wykonać od 10 do nawet 30 powtórzeń (na jedną łydkę) - po tym sztangielkę bierzesz z lewej dłoni do prawej dłoni i stajesz na palcach prawej stopy trzymając się lewą dłonią za futrynę.
To jest ćwiczenie na mieśnie brzuchate łydki.
Co do pleców, to podciąganie na drążku rozbuduje Ci plecy na szerokość, natomiast wiosłowanie w opadzie tułowia rozbuduje plecy na grubość.
Co do klatki, to na początek wyciskanie sztangi leżąc lub wyciskanie sztangielek leżąc na ławce poziomej (początkowo można używać sztangi, bo sztangielki dają silniejszy bodziec mięśniom i jeśli ktoś na początek używałby sztangielek, to potem wyciskanie sztangi byłoby dużo mniej skuteczne w budowaniu mięśni klatki piersiowej od wyciskania sztangielek.
Generalnie, to radziłbym Ci ściągnąć sobie z internetu książkę Kulturystyka - system Joe Weidera, autorstwa Joe Weidera.
W niej masz opisane ile serii robić na początek, jakie ćwiczenia robić na początek ile powtórzeń, w jakim tempie, o regeneracji powysiłkowej, o metodologii treningowej, etc.
Do tego kup sobie na allegro "Atlas treningu siłowego" autorstwa Frederica Delaviera - w tym atlasie znajdziesz ryciny przedstawiające wykonywanie większości ćwiczeń stosowanych w kulturystyce wraz z opisem ich wykonania, znajdziesz także w każdym rozdziale informacje o najczęstszych kontuzjach i urazach w kulturystyce i sposobach jak ich uniknąć.
Na początek te dwie książki wystarczą.
Użytkownik RychuP edytował ten post Ponad rok temu