Re: Początek na siłowni.
Odżywki mają za zadanie wspomagać proces odżywiania się ale nie zastąpią one składników pochodzących z diety, są jedynie jej uzupełnieniem. Przy wyborze suplementacji należy ocenić swój typ sylwetki (ektomorfik, mezomorfik, endomorfik). Odżwyki zawierające białka dzielimy w zależności od procentowej zawartości protein na:
Gainery zawierające 20-30% białka
Odżywki zrównoważone 45-65% białka
Odżywki wysokobiałkowe powyżej 70% białka w masie produktu
Odżywki te występują w postaci proszku i rozcieńczamy je w wodzie(letniej), sokach z dodatkiem wody lub mleku (zaledwie 5% ludzi dorosłych trawi cukry zawarte w mleku, galaktozę i laktozę). Spożywamy je zaraz po przyrządzeniu. Aby powiększyć mięśnie potrzebujemy dostarczyć więcej budulca, jakim jest białko, dlatego w dni treningowe potrzebujemy go najwięcej ponieważ poprzez trening wywołujemy efekt superkompensacji czyli odbudowy z nadmiarem. Najważniejsza porą do przyjmowania odżywek białkowych jest pora około treningowa czyli od 1,5h przed i do 2h po treningu. Ważne jest też spożywanie takiej odżywki przed i pójściem spać. Dlatego w dni treningowe zaleca się 4 krotnie w ciągu dnia spożywać odżywki białkowe a w dni nie treningowe wystarczy ją spożyć 2 krotnie, po obudzeniu się i tuż przed pójściem spać. Odżywki białkowe najlepiej spożywać na pusty żołądek od 30min przed posiłkiem do około 1 godziny po posiłku. Dopuszczalne jest od czasu do czasu zastąpienie jednego posiłku odżywką. Najczęstszymi źródłami białek stosowanych w odżywkach są białka pochodzenia zwierzęcego (serwatka, albumina-białka jaja kurzego), które są pełnowartościowe i są lepiej przyswajalne przez organizm oraz pochodzenia roślinnego (soja, pszenica), które są tańsze ale mogą powodować więcej problemów z trawieniem. Przy wyborze odżywki należy kupić białko jednej firmy i stosować określony czas, po czasie należy kupić ten sam produkt o podobny składzie i o tej samej koncentracji białek, witamin oraz minerałów ale innej firmy ponieważ jakaś niewiele znacząca na pozór substancja chemiczna wchodząca w skład tego produktu produkowaną przez tą drugą firmę może polepszyć lub pogorszyć wchłanianie spożywania tego białka. Jeśli po takim procesie nie mamy dostatecznej pewności, zróbmy ten sam proces kupując białko jeszcze innej firmy.
ABC - polega na ustaleniu trzech ćwiczeń, podczas których będzie ćwiczona każda partia mięśniowa. Metoda ta zalecana jest początkującym. Na większe partię wykonujemy 3-4 serii a na mniejsze 2-3 serii. Przedział powtórzeń wynosi 6-12.
Trening A
Przysiady ze sztangą
Podciąganie na drążku
Wyciskanie sztangi na ławce płaskiej
Wyciskanie żołnierskie
Uginanie ramion ze sztangą
Wyciskanie francuskie sztangi leżąc
Allachy
Trening B
Wykroki z hantlami
Martwy ciąg
Wyciskanie sztangi skos dodatni
Unoszenie ramion bokiem (barki)
Uginanie ramion ze sztangielkami – chwyt młotkowy
Pompki na poręczach
Trening C
Martwy ciąg na prostych nogach
Wiosłowanie sztangą
Rozpiętki
Unoszenie ramion w opadzie tułowia
Uginanie ramion ze sztangą łamaną
Wyciskanie sztangi – wąski chwyt
Unoszenie nóg wisząc na drążku