Kulturystyka jest dyscypliną sportową zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, wymaga zachowania samodyscypliny i sumienności. Trening skupia się głównie na ćwiczeniach z pewnym obciążeniem, które wpływają na przyrost mięśni i znakomicie rzeźbią sylwetkę.
Zawodowy kulturysta zdaje sobie sprawę, że każdy trening powinien rozpoczynać się najlepiej kilkudziesięciominutową rozgrzewką, o której początkujący sportowcy bardzo często zapominają.
Rozgrzewka powinna dotyczyć wszystkich partii ciała, ponieważ zapobiega naderwaniom, przeciągnięciom mięśni i ścięgien, oraz licznym urazom.
Rozgrzewka to nic innego jak rozciąganie mięśni i przygotowanie ich do intensywnego wysiłku siłowego. W początkowym etapie warto zadbać o kolana i biodra, co zapewnią krążenia, skręty i skłony. Każde ćwiczenie powinno składać się 50 powtórzeń w każdą stronę. Skłony w przód należy wykonywać do momentu, w którym odczuwalny jest lekki ból, skręty spokojne, bez gwałtownych ruchów. Przysiady zatrzymane, w tył, oraz wypady w przód stanowią podstawę do szpagatu wykrocznego i znakomicie rozciągają mięśnie nóg.
Do ćwiczeń wykorzystać można drążek przydatny przy wymachach w tył, ale nie należy zapominać o wymachach w przód i w bok.
Rozgrzewkę wykonywać można na świeżym powietrzu, w domu i na siłowni. Po serii ćwiczeń bez użycia sprzętu, warto przejść do trudniejszego etapu. Do bardziej wzmożonego wysiłku i ćwiczeń krążeniowych ogólnych, które pobudzają układ krwionośny, ścięgna i stawy wykorzystać można rower stacjonarny, stepper, bieżnię, orbitrek, skakankę.
W kolein etapie rozgrzewki właściwej konieczne jest przygotowanie tych partii ciała, które narażone będą na przeciążenia. Trening dotyczy ćwiczeń bardziej intensywnych, trudniejszych technicznie, z niewielkim obciążeniem ramion, czy nóg.
Dopiero później przejść można do stretchingu, którego celem jest rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni, oraz poprawa ukrwienia układu motorycznego. Trening trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut sesji związanej z napinaniem i powolnym rozluźnianiem i rozciąganiem mięśni. Podczas ćwiczeń bardzo ważny jest prawidłowy oddech i zachowanie umiaru związanego z bólem.
Po dobrze wykonanej rozgrzewce można już przechodzić do ćwiczeń siłowych z dużym obciążeniem. W trakcie, których ryzyko powstania urazu i kontuzji znacznie się obniża.
na podstawie DK.com
Opracował Grammatikk