Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozgrzewka i jak cwiczyc


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc
Co widzi optymista na cmentarzu?
Same plusy :wink:

sorry za Offtop
  • 0

budo_maciej dietl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc
moze troche off-topic ale za to z moich bardzo osobistych doswiadczen - kiedys/dawno temu.../przeszedlem z trzech treningow tygodniowo na piec - otworzylismy wtedy szkolke dla dzieci,ale instruktorzy robili w zasadzie TO SAMO co uczniowie - poczulem szybko ogromna zmiane JAKOSCIOWA w moim kendo.teraz trenuje 6 x w tygodniu,z czego 3 treningi prowadze samodzielnie...w naszym srodowisku uwaza sie ze 3 treningi w tygodniu wystarczaja do robienia pewnych postepow w ramach kendo rekreacyjnego,2 w tygodniu - aby jako-tako utrzymac sie na osiagnietym poziomie,jeden tygodniowo w zasadzie nic nie daje....wiem od starych sensejow ze przed wojna w japonii trenowano 3 x dziennie 6-7 dni w tygodniu - coz,inne czasy,inni ludzie,inne kendo.
co do rozgrzewki - gdy mam klase dzieci i poczatkujacych,przedluzam rozgrzewke,dodaje duzo cwiczen ogolno-rozwojowych,nawet silowych/wg mozliwosci cwiczacych/ - wiekszosc jest malo sprawna fizycznie,slaba,z wadami postawy etc.gdy sa sami "starzy" - nieraz daje im 5-10 minut na indywidualna rozgrzewke - wiedza co i jak rozgrzac i rozciagnac indywidualnie,zgodnie ze swoimi mozliwosciami,potrzebami,wiekiem/i kontuzjami.../ - a potem men na glowe,shinaj w reke i do przodu...pozdro...maciek.
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc

a potem men na glowe,shinaj w reke i do przodu...pozdro...maciek.

Rzekłbym raczej allejuja i do przodu, ale co kraj to obyczaj :) :wink:
  • 0

budo_sentiel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Savageland

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc

...gdy sa sami "starzy" - nieraz daje im 5-10 minut na indywidualna rozgrzewke - wiedza co i jak rozgrzac i rozciagnac indywidualnie,zgodnie ze swoimi mozliwosciami,potrzebami,wiekiem/i kontuzjami...


Z doświadczenia wiem, że kupa ludzi, nawet tych naprawdę poważnie podchodzących do treningu, jak ich zostawić samych sobie po prostu rozgrzewkę zleje... Jeszcze inni, kategoria "nawiedzonych", zrobi sto pompek w tym czasie i będzie dumnie rozglądać się po wszystkich. Owszem zmęczą się, ale same pompki nie przygotują organizmu do treningu, zwłaszcza, że na tatami trzeba uważać na stawy skokowe i kolana, nawet jeśli dysponujemy "twardą" matą i stałym Dojo, gdzie owa mata jest szczelnie zbita. O kontuzje łatwo, ale jakoś tak jest, że pamiętają o tym dopiero Ci którzy jakąś poważną złapią... A i to nie wszyscy...

Wiem, wiem - wcale się nie nudzę w pracy :)
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc

O kontuzje łatwo, ale jakoś tak jest, że pamiętają o tym dopiero Ci którzy jakąś poważną złapią...


Święta prawda :wink:
  • 0

budo_maciej dietl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 183 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc
sa duze roznice pomiedzy treningiem rekreacyjnym a np.obozem kadry,wiekszosc z trenujacych rekreacyjnie nie przezyla by samej rozgrzewki kadry,przychodzi np.72-latek i robi piekne i dojrzale kendo ale nie robi tego co np.juniorzy na obozie letnim,nie moze tego robic a po drugie nie musi - kazdy wiek ma "swoje kendo" - nie sadze zeby w aiki-do bylo inaczej.....moj stary sensej w chicago ma 85,nie moze juz od lat nawet usiasc w seiza,ale nadal jest aktywny,trenuje,zaklada mena i naucza w walce....sama jego obecnosc na treningu dodaje zajeciom niezwyklej godnosci i powagi.....
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc
słyszałem kilka razy relacje z ust kadrowców o treningach japończyków w tokijskim kodokanie. wchodza na mate 3 machnięcia łapami w przód tył i nawalanka przez 2 godziny.
co kraj to obyczaj.
ktos mi ostatnio opowiadał o eksperymancie na ausralijskich czy kanadyjskich żołnierzach - wysiłek, wytrzymałość, współczynnik kontuzyjności z i bez rozgrzewki - doszli , że nie ma to żadnego znaczenia - jest tak samo.
dla nas w mitologii zachodniech nauki o kulturze fizycznej wydaje sie to absurdem (tez tak uważam) ale zauważcie jak bardzo zmieniła sie ta nauka tylko przez osatnich 100-200 lat.
widział ktoś podręczniki szermierki albo zapasów z XIX wieku ?- te cwiczenia w durnych strojach nikogo by nie rozgrzały - a wtedy tez uwazano, że są konieczne.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc
kiedyś zanim zacząłem trening karate, miałem pięknie wyćwiczone mawashi-geri-jodan.
Maiłem pewien ustalony poziom, który akceptowały moje ścięgna i mogłem na ten poziom kopać bez żadnej rozgrzewki. Co zresztą często robiłem, bowiem bardzo lubię te techniki.

Potem by się dowiedzieć o nich trochę więcej poszedłem na regularne zajęcia kyokushin-karate, gdzie była dobra rozgrzewka, a potem rozciąganie.

po pewnym czasie, prowadziłem w zastępstwie trening aikido, gdzie podczas objaśniania czegoś, czy może to była prezentacja techniki, zademonstrowałem mawashi-geri-jodan i wtedy właśnie coś mi w biodrze pizgło.

Wniosek wyciągnąłem z tego taki, że ćwicząc karate, kopiąc setki geri po rozgrzewce i strechingu. moje wyczucie co do bezpiecznego kopnięcia bez rozgrzewki się zatraciło.
W wyniku czego przegiąłem pałkę i nabawiłem się kontuzji.

Więc panowie możne spojrzeć na tą sprawę i w ten sposób. że dobra rozgrzewka może z czasem okazać się zgubna. W sytuacji gdy będziecie musieli użyć swoich umiejętności może się okazać że po prostu na tę rozgrzewkę nie będziecie mieli czasu ;)

Shit tym razem ja sprowadziłem temat na S :D

Szczepan nie bij ;)
  • 0

budo_sentiel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Savageland

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc
Hmmm... w sumie to powinno być tak, że człowiek cały czas jest gotowy do ruchu - do walki, czy sprintu na autobus :)
Ale mimo wszystko rozgrzewka jest istotnym elementem treningu, jest to fragment zajęć podczas którego robi się ćwiczenia przygotowujące, wprowadzające do właściwego ruchu, buduje się koordynację - chociażby dlatego, że rozgrzewka jest zazwyczaj ogólnoruchowa, a trening techniczny już ukierunkowany...

Dochodzi jeszcze problem temperatury otoczenia - w zimie w szkołach zazwyczaj kiepsko grzeją wiec mięśnie i stawy są wyziębione już po chwili stania na sali jeszcze przed treningiem. A po ulicy większość ludzi ubiera się raczej tak, żeby im było ciepło.

W temacie skuteczności polecam jakiś kożuch barani czy cuś - skutecznie grzeje gdy zimno :)
Chociaż osobiście preferuje rozgrzewanie się w parach :) :) :)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc

W sytuacji gdy będziecie musieli użyć swoich umiejętności może się okazać że po prostu na tę rozgrzewkę nie będziecie mieli czasu ;)

No, jeżeli w takiej sytuacji będziesz kopał na jodan, to sam się prosisz o wciry. :)

Patrząc z drugiej strony: są tacy, co na rozgrzewkę się "lajtowo" kulają. Dwa razy uskuteczniłem taki manewr i dwa razy miałem boleśnie naciągniętne mięśnie (raz barku, raz po wewnętrznej stronie uda).
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc

Rozciąganie bez rozgrzewki to porażka.

Swoją drogą co to za rozgrzewka, która zaczyna się od rozciągania?

obaj jesteście w błędzie.
rozgrzewka może spokojnie zacząć się od lekkiego rozciągania. powtarzam, lekkiego, o niewielkim naciągu. przygotowuje ono mięśnie do wysiłku w czasie rozgrzewki właściwej, po której dopiero następuje rozciąganie zasadnicze. mogą to być te same ćwiczenia co we wstępnej, tylko wykonane z większym naciągiem.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc

słyszałem kilka razy relacje z ust kadrowców o treningach japończyków w tokijskim kodokanie. wchodza na mate 3 machnięcia łapami w przód tył i nawalanka przez 2 godziny.
co kraj to obyczaj.
ktos mi ostatnio opowiadał o eksperymancie na ausralijskich czy kanadyjskich żołnierzach - wysiłek, wytrzymałość, współczynnik kontuzyjności z i bez rozgrzewki - doszli , że nie ma to żadnego znaczenia - jest tak samo.
dla nas w mitologii zachodniech nauki o kulturze fizycznej wydaje sie to absurdem (tez tak uważam) ale zauważcie jak bardzo zmieniła sie ta nauka tylko przez osatnich 100-200 lat.
widział ktoś podręczniki szermierki albo zapasów z XIX wieku ?- te cwiczenia w durnych strojach nikogo by nie rozgrzały - a wtedy tez uwazano, że są konieczne.

pmasz, ludzie mówią różne rzeczy. niektórzy nawet, że Ziemia jest płaska. bo czytali gdzieś o tym. gdzie? aaa, u Pratchetta!
:wink:
  • 0

budo_kantele
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 643 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc

Miałem nie odpowiadać, a zdanie o osobach, do których strach podejśc wywołało szeroki uśmiech na mojej twarzy, ale już kolejne - cytowane - zdanie woła o pomstę do nieba. Albo próbujesz argumentować, że gdzie indziej nie ma dynamiki albo że inne rzeczy trenują sami fizole, a w obydwu przypadkach założenie jest chybione. W sportach grapplingowych (chwytanych, jak kto woli) dynamika jest zwykle dużo większa, niż na typowym treningu aikido, a do tego im więcej w nich parteru, tym szybciej oduczają fizolstwa (w mniejszym lub większym stopniu). Należy przy tym rozgraniczyć fizolstwo i zwykłe użycie siły.


Shabu powiedzmy, że odpowiem Ci, jak nauczysz się czytać...
primo - gdzie ja napisałam gdziekolwiek o o osobach, do których strach podejść?
secundo - gdzie w mojej wypowiedzi znalazłeś jakąkolwiek argumentację na jakikolwiek temat?
wyjaśniłam tylko skąd u mnie się bierze mokra koszulka na treningu, that's all
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc

obaj jesteście w błędzie.
rozgrzewka może spokojnie zacząć się od lekkiego rozciągania. powtarzam, lekkiego, o niewielkim naciągu. przygotowuje ono mięśnie do wysiłku w czasie rozgrzewki właściwej, po której dopiero następuje rozciąganie zasadnicze. mogą to być te same ćwiczenia co we wstępnej, tylko wykonane z większym naciągiem.

Mags - czytałem już w pierniki o rozgrzewce i rozciąganiu i nikt nigdy nie popierał rozciągania bez rozgrzewki - wręcz przed tym przestrzegano. No ale nigdy też nie znalazłem nic na temat tego lekkiego rozciągania o którym piszesz. Możesz podać jakieś przykłady?
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc
mod on
CIACH!

Dyskusje osobiste prosze na priva.

mod off

  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc
dynamiczne rozciaganie-rozgrzewka -trening-statyczne rozciaganie. rozciaganie statyczne przed treningiem dynamicznym przynajmniej w sportach uderzanych nie daje dobrych efektow.
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc

Shabu odpowiada Kantele

Shabu, cholerka, taka rozbudowana, wypunktowana odpowiedź jak raz przypomina mi teksty Randalla (żadnej złośliwości). Korzystacie z tych samych podręczników? :wink: :)

Na tym forum nikt nie pisze ot, tak sobie. No, może poza wodzem.


O tak, tu masz rację. Tylko zapomniałeś jeszcze dodać, że mam przednią zabawę z tego powodu :) :) :)

Pozdrawiam.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc

dynamiczne rozciaganie-rozgrzewka -trening-statyczne rozciaganie. rozciaganie statyczne przed treningiem dynamicznym przynajmniej w sportach uderzanych nie daje dobrych efektow.

Mowa była o rozciąganiu wstępnym, co należy rozróżnić od rozciągania właściwego. Wstępne nie ma na celu zwiększenia gibkości, a jedynie wstępne przygotowanie ogranizmu do rozgrzewki. Osobiście nie lubię tego i nie polecam, ale można i tak.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc

Mags - czytałem już w pierniki o rozgrzewce i rozciąganiu i nikt nigdy nie popierał rozciągania bez rozgrzewki - wręcz przed tym przestrzegano. No ale nigdy też nie znalazłem nic na temat tego lekkiego rozciągania o którym piszesz. Możesz podać jakieś przykłady?

ja nie czytałem pierników, tylko zapytałem Leszka Pawlęgę o to 2 dni po ostatnich MP w bjj, kiedy zagadaliśmy o tym, jak się samodzielnie rozgrzewać przed startem. i on jest żywym przykładem słuszności tego postępowania, lepszego ci nie znajdę.
  • 0

budo_tsd-markos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozgrzewka i jak cwiczyc
No wstępne rozciąganie ma sens, ja bym to nawet porównał do tego, że jak rano wstajesz, to co robisz? Właśnie - przeciągasz się. Dlatego że mięśnie są zastałe a na treningu ważne jest to o tyle, że w ciągu najbliższych chwil Twoje ścięgna będą miały nieco większą pracę i muszą się "przebudzić" :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024