Skocz do zawartości


Zdjęcie

Cwiczenia bez partnera


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Cwiczenia bez partnera
Czy znacie jakies cwiczenia , ktore wplyna na polepszenie technik, a ktore mozna wykonywac samemu?

Pytanie do goscia: (jako ze tu chyba nikt inny Ki Aikido nie cwiczy). Czy znane ci sa ki testy, ktore mozna wykonywac bez pomocy sprawdzajacego? Myslalem jakby tu robic ki testy z ciezarami lub na silowni ale nic nie wymyslilem.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera
Ćwiczenia bez partnera w aikido służą do kształtowania zdolności wysiłkowych. Powinny być wykonywane zgodnie z zasadą swoistości tzn. pod względem formy ruchu być jak najbardziej podobne do technik wykonywanych z partnerem. Polecam tanren uchi ciężkim bokkenem/suburito. Albo przy pomocy opony:

albo przy pomocy takiego stojaka jak na tym filmie z M. Ueshibą:

Można to robić samodzielnie, z użyciem dwóch stojaków tak, by można było ćwiczyć szybkie obroty bioder jak np. robi się to przy shiho nage., irimi nage, itp ( końcówka niemal wszystkich technik aikido odpowiada pionowemu cięciu mieczem/kijem ).
Z testami ki daj sobie spokój. Pora wydorośleć. ;-)
  • 0

budo_tatamisia
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera
Akahige ma rację co do ćwiczenia z bokkenem.
W tanren-uchi odnajdziesz coś ciekawego i nowego jeśli chodzi o trening mieczem. Przede wszystkim zrozumiesz dlaczego mówi się o cięciu mieczem a nie o uderzeniu mieczem. Poczujesz też takie charakterystyczne dociągnięcie w biodrach, które przy systematycznym ćwiczeniu przeniesie się do technik suburi. Systematyczne ćwiczenia tanren-uchi podniosą także Twoją siłę i tężyznę fizyczną. Choć nie kwestionuję, że w tej chwili jest bardzo wysoka :)
Dodam tylko, że jeśli już zdecydujesz się na tanren, nie polecam ciężkiego bokkena (ani lekkiego oczywiście) po prostu zwykły bokken.

Co do Ki i jego testowania mam podobne zdanie co Akahige.
Dawno temu gdy byłem szukająco-błądzącym adeptem zadawałem podobne pytania.
Ponad 20 lat temu włożyłem ten temat do szufladki razem z różdżkarstwem, kiai-jitsu i paroma innymi tematami.
Szufladka jest zamknięta na kluczyk a kluczyk zjadł pies o imieniu Śmiechuwarte.

Nie zgadzam się natomiast z przedmówcą, który z charakterystyczną dla siebie pewnością wygłasza swoja prawdę:
"Ćwiczenia bez partnera w aikido służą do kształtowania zdolności wysiłkowych." ( i kropka)
Moim zdaniem to stwierdzenie byłoby właściwsze i pełniejsze gdyby je sformować:
"Ćwiczenia bez partnera w aikido służą do kształtowania RÓŻNCH zdolności."
Ale to by była "oczywista oczywistość" jak to mówi jeden z bohaterów bajek :)
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera
Co daje takie walenie bokkenem? Jednym z cwiczen w Ki Aikido sa cwiczenia z bokenem - ciecia w powietrzu. Chodzi o to zeby nauczyc sie ciac, a nie rabac. Ale tak mi przyszlo do glowy po twoich filmikach, ze moze faktycznie jest to lepsze cwiczenie? Ciecie bokenem z pewna sila z gory w dol na pewno rozwija miesnie przedramion ale pytanie jak wplywa po latach na nadgarstki? To tak jak w karate: dawniej sie kopalo w powietrze mae geri, mawashi geri, z przeprostem kolan a dzisiaj cwiczy sie z glowa i kopie sie na tarcze, worki.
A propos nadgarstkow to skrecanie drazka z dowiazanym ciezarkiem na sznurku jest dla mnie dobrym cwiczeniem dla Aikidokow. Wystarczy popatrzec jakie Tohei mial przedramiona i bedzie wiadomo czemu warto przedramiona pakowac. ;-)
Co do Ki testow - to tylko umowna nazwa. To cwiczenia ktore sprawdzaja jak stabilna sie ma postawe, zabawy z kontrola i przemioeszczaniem srodka ciezkosci... nie ma to nic wspolnego z magia czy rzucaniem na odleglosc. Ogolnie rzecz biorac polega ta zabawa na tym ze stajesz w stabilnej pozycji a partner pcha powiedzmy jedna reka np na wysokosci ramion z sila, ktora pomalu zwieksza od zera w gore. Takie statyczne przyrosty sily powoduja ze mozna znalezc optymalna pozycje ( optymalne polozenie srodka ciezkosci) (sila wzrasta oczywiscie w granicach rozsadku). Fajna zabawa. W podobny sposob na treningach karate kyokushin kiedys prowadzacy sprawdzal stabilnosc zenkutsu dachi. A w KI Aikido rozwinieto takie cwiczenia.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera

Nie zgadzam się natomiast z przedmówcą, który z charakterystyczną dla siebie pewnością wygłasza swoja prawdę:
"Ćwiczenia bez partnera w aikido służą do kształtowania zdolności wysiłkowych." ( i kropka)
Moim zdaniem to stwierdzenie byłoby właściwsze i pełniejsze gdyby je sformować:
"Ćwiczenia bez partnera w aikido służą do kształtowania RÓŻNCH zdolności."

Eee Tam! Jak bedziesz taki stary jak ja ( czyli za jakieś...dwa lata ;-) ) też będziesz wygłaszał wszystko z charakterystyczną pewnością. :lol:
A jakżes taki mądry, to napisz jakie konkretnie jeszcze zdolności rozwijają ćwiczenia bez partnera w aikido?
Szary Wilku,
Napisałeś "fajna zabawa" i to jest istota problemu. Po co Ci stabilna postawa w takich warunkach jakie opisałeś i jak się ona ma do technik aikido? Na youtube jest taki filmik, na którym jacyś goście mają do perfekcji opanowaną sztukę przyjmowania kopów na jaja. Ale do prawdziwej walki z kopami na jaja jakoś nie wychodzą.
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera
Żeby cięć a nie rąbać, trzeba ciąć. Najlepsze, że rąbanie również działa. Machanie bokkenem jest dobre na początek. Gdzie tak na 2 tygodnie.
Jak wpływa na nadgarstki ? Jeśli masz chociaż odrobinę wyrobione to nic ci nie będzie. Chociaż bokken jest lekki. Lepiej pomachać stalą.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera

Po co Ci stabilna postawa w takich warunkach jakie opisałeś i jak się ona ma do technik aikido?


No ma sie tak ze mam wieksza zabawe wykonujac technike z pozycji stabilnej niz niestabilnej. Ale moze u Kotarbinskiego tak nie jest... :twisted:

Na youtube jest taki filmik, na którym jacyś goście mają do perfekcji opanowaną sztukę przyjmowania kopów na jaja. Ale do prawdziwej walki z kopami na jaja jakoś nie wychodzą.

Moze ich to laskocze? ;-) A w ferworze walki nie moga sie rozkoszowac przyjemnoscia...

Mnie sprawia przyjemnosc jak jestem w stanie wygenerowac wiekszy power, zoptymalizowac ruch. Do tego mi potrzebna stabilna pozycja.

Mala dygresja: podczas trzesien ziemi, budynki, ktore sa zaprojektowane jako sztywne, np. takie gdzie sie wladuje duzo zelastwa w betonie, tam gdzie sa polaczenia elementow, nie sprawdzaja sie. Trzeba je optymalizowac i projektowac tak zeby pewne polaczenia zaprojektowac jako mniej sztywne. Wtedy energia od trzesienia ziemi wytraca sie wlasnie na takich polaczeniach (tak w skrocie). Teoretycznie sa to slabsze budynki bo mniej je zbroimy, z zewnatrz wygladaja tak samo a sa mocniejsze.
Dokladnie taka sama analogia jest w Aikido. Po to robie Ki testy, bawie sie napieciem i rozluznianniem miesni, zeby uzyskac mocniejsza konfiguracje do generowania "wiekszej sily".
Idealem jest taka optymalna konfiguracja stabilna, ktora jest niezalezna od statycznych sil z zewnatrz.
W pewnym stopniu da sie na zasadzie odtworzenia konfiguracji nauczonej w statycznych podstawowych technikach, uzyc tego w dynamicznych technikach ale tylko jak wiemy co zrobi uke. A wiec bardziej taniec i teatr niz walka. A wiec uprzedzajac pytanie odpowiem: w walce w klatce sie to nie przyda bo przesuniecia srodka ciezkosci i napiecia miesni nie dzialaja w 1/100 s i potrzeba czasu zeby przeanalizowac sytuacje. Natomiast same podstawowe techniki dzialaja i wbrew temu co Akahige twierdzisz , nawet da sie nawet nauczyc. Wiec jak ktos tylko sie nauczy jak dojsc w walce do sytuacji pozwalajacej zalozyc sankyo - to bedzie mial jak znalazl. ;-)

Techniki dynamiczne w Ki Aikido to wogole inna para kaloszy... -Pytanie otwarte jak wycwiczyc dynamicznie zmiany napiecia miesni i kontrole srodka ciezkosci w Aikido - ja nie spotkalem sie z tym zeby ktos tego uczyl w Aikido.
  • 0

budo_tatamisia
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera
Shouryu ma rację, na początek możesz bokkenem robić co chcesz: ciąć w powietrzu, uderzać w oponę, rąbać, itd.
Byleś się za to zabrał. A później to już powolutku po kolei.
Pytasz: "Co daje takie walenie bokkenem?" Hmmm... być może orgazm... zapewne bolesny... ale nie znam się, może ktoś inny się wypowie.
A tak na poważnie, to coś za często o tym Ki Aikido mówisz... Zrób sobie prezent chłopie i zostaw ten temat.
  • 0

budo_gosc1418048977
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera

Pytanie do goscia: (jako ze tu chyba nikt inny Ki Aikido nie cwiczy). Czy znane ci sa ki testy, ktore mozna wykonywac bez pomocy sprawdzajacego?

Nie, indywidualnych w tym sensie testów Ki nie ma w Ki Society i ma to jednak sens. Oczywiście nie bierzemy tu pod uwagę medytacji i ćwiczeń oddechowych. Mnie też było trudno zrozumieć o co tutaj chodzi i zadałem sobie trud dojścia do źródła. Tak więc, sam pan Koichi Tohei wyraźnie nam powiedział, na którymś ze spotkań w HQ w Japonii, że sztuka Morihei Ueshiby jest mu "obca". Widział jednak niespotykany jej potencjał dla swoich przemyśleń właśnie w postawie Mistrza. W samej rzeczy chodzi o koordynację ciała i umysłu, która jego zdaniem emanowała z Tego Człowieka.

Tak więc, jeśli nawet podstawą treningu w Ki Society są techniki aikido, to jednak ich wykonywanie wymaga 100% kooperacji partnerów. Techniki to bardzo precyzyjne układy choreograficzne, które trzeba wykonywać w określonym czasie. Nie mówimy tu o 'najszybszym z możliwych' ich wykonaniu, ale konkretnie, np. o 6 sekundach. Dlatego "Ki aikido" tak dobrze się prezentuje na wszelkich pokazach i współzawodnictwo Taigi zdobywa sobie coraz szerszą publiczność, przynajmniej tu w Stanach. I nie tylko chodzi o publiczność. Trening w Ki Society to duża przyjemność i szeregi tej organizacji rosną. I co ważne, jest się czego trzymać. Dzisiaj taigi 5 i 6; a pojutrze 11 i 12. Osobiście uważam, że prędzej czy później, Aikikai, czy inne 'parasole', pójdą w tym kierunku, bo za tym stoją pieniążki.

Osobna sprawa to testy Ki o które zapytałeś. Tego tematu nie radził bym rozwijać na tym forum, ponieważ sam w sobie jest sprawą bardzo 'lokalną' dla tej organizacji i nie ma żadnego punktu odniesienia. Każdy z rozmówców będzie dosłownie wychodził z założenia, że jego własna 'koordynacja ciała i umysłu' jest jak najbardziej w porządku, a jej brak to po prostu upośledzenie, na które nie ma rady. No, chyba, że pomoże bliżej nie sprecyzowana rehabilitacja ruchowa. Spotkasz się z drwinami. Już masz tego przykłady. Komu to potrzebne?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera

Natomiast same podstawowe techniki dzialaja i wbrew temu co Akahige twierdzisz ,...

Ale co ja właściwie twierdzę, bo się pogubiłem? :roll:

Idealem jest taka optymalna konfiguracja stabilna, ktora jest niezalezna od statycznych sil z zewnatrz.
W pewnym stopniu da sie na zasadzie odtworzenia konfiguracji nauczonej w statycznych podstawowych technikach, uzyc tego w dynamicznych technikach ale tylko jak wiemy co zrobi uke.

To za trudne dla mnie. Już lepiej zostanę przy Kotarbińskim... :cry:
  • 0

budo_tatamisia
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera
Ki, święty Mikołaj, cios wibrującej ręki, płatność kartą w Biedronce... dla mnie to ta sama bajka.
Oczywiście, nie jestem zamknięty na nowe doświadczenia, argumenty doznania. "Wszystko się może zdarzyć" jak mówią słowa piosenki.
Jak któregoś w powyższych doświadczę to przeproszę, pokajam się i w ramach pokuty pójdę na pielgrzymkę do Częstochowy mimo, że jestem ateistą.
Nie obraź się "gościu". Wydajesz mi się miłym i inteligentnym człowiekiem. Przerabiałem te tematy 20-30 lat temu i moim zdaniem, podkreślam MOIM ZDANIEM prowadzą donikąd.
  • 0

budo_gosc1418048977
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera

Nie obraź się "gościu". Wydajesz mi się miłym i inteligentnym człowiekiem. Przerabiałem te tematy 20-30 lat temu i moim zdaniem, podkreślam MOIM ZDANIEM prowadzą donikąd.

O co Ci chodzi? O Ki? Dlaczego kojarzysz to ze mną? Zabawne jest to, już na marginesie, że trafiłem do tej szkoły, bo zajęcia są na Uniwersytecie i to jedyne miejsce w moim mieście, gdzie mogłem się wykąpać po treningu. I zmusiłi mnie, bym został yudansha, bo za dużo było pytań pod moim adresem. Ot, co. Ki? Też jest dla mnie mroczną tajemnicą. :nie:
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera
Akahige:

Ale co ja właściwie twierdzę, bo się pogubiłem?

Chodzilo mi ze o to ze twierdzisz (bazujac na twoich roznych wypowiedziach) iz w Aikido nie ma metodyki nauczania.
Wg mnie metodyka w Aikido jest, chociaz nie jest spisana i rozlozona na czynniki pierwsze. Chociazby nauka poprzez nasladowanie - to tez jakas tam metodyka jest.
Do Shouryu i taty Misia : Nie do konca sie zgadzam z tym zeby robic cokolwiek z bokkenem. Jak sie nauczysz robic zle to potem ciezko sie oduczyc. No i pytanie czy cwiczenia bokkenem maja sluzyc temu zeby wzmocnic nadgarstki i przedramiona, czy mozne przedramiona i nadgarstki poprawia prace bokkenem.

TataMisia:

A tak na poważnie, to coś za często o tym Ki Aikido mówisz... Zrób sobie prezent chłopie i zostaw ten temat.

Ki, święty Mikołaj, cios wibrującej ręki, płatność kartą w Biedronce... dla mnie to ta sama bajka.

Nie wiem czy sie rozumiemy. Ki Aikido to potoczna nazwa Aikido nauczanego przez Toheia: Shin Shin Toitsu Aikido (tez organizacji zalozonej przez niego Ki Society czy tez Ki No Kenkyukai ). Nie widze powodu zeby o tym nie rozmawiac.
Tohei jest jedna z osob, ktore uksztaltowaly Aikido i to co sie teraz cwiczy nawet w Aikikai w pewnym stopniu tez od Toheia pochodzi. wydaje mi sie ze zle interpretujesz slowa Ki Aikido - i ciezko sie przez to porozumiec.
Jezeli piszesz "zostaw temat" to podaj jakies argumenty. Cwiczyles Aikido Toheia? Ja jestem otwarty na dyskusje.
Mnie sie tez nie wszystko podoba w Ki Aikido. Np zawody w taigi. Na szczescie tam gdzie cwicze nie robi sie taigi.
Jezeli chodzi o Ki - nikt mi nigdy nie powiedzial w Ki Aikido ze Ki to jakas magiczna energia. (Ale czytalem o Toheiu, ktory sprzedawal naladowane energia kamienie zeby zebrac fundusze na dojo na Hawajach). Chyba kazdy rozsadny Aikidoka rozumie ze Ki to umowny termin na wiele rzeczy - dobre Ki - prawidlowy timing, pozycja, kontrola srodka ciezkosci, optymalny ruch...
Jestes jedna z nielicznych cwiczacych Aikido (cwiczysz? ) osob, ktore pojecie Ki wiaza z magia itp...
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera
A ja pisałem żeby robić cokolwiek ? Pisałem, że bokken to zabawka na chwilę. Jeśli chce się na prawdę coś przecinać, to wystarczy 2 tyg. poćwiczyć technikę bokkenem, a potem pozostaje już tylko sparring z materią.
W ogóle, ćwiczenia bokkenem służą do nauki obsługi miecza, tak by nie zabić kolegi. Do ćwiczenia nadgarstków są inne przyrządy.

Ps. sorry, zapomniałem że rozmawiam za aikidokami o mieczu. :lol:
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera

Wg mnie metodyka w Aikido jest, chociaz nie jest spisana i rozlozona na czynniki pierwsze. Chociazby nauka poprzez nasladowanie - to tez jakas tam metodyka jest.

Szary Wilku,
Zacytowanym przeze mnie zdaniem potwierdziłeś tylko, że mam rację. Metodyki nauczania w aikido nie ma, ponieważ metodyka to proces " poszukiwania efektywnych sposobów nauczania określonego przedmiotu poprzez analizę celów, treści, metod oraz form organizacyjnych kształcenia". Czyli musi byc rozłożona na czynniki pierwsze i spisana przynajmniej w głowie nauczyciela. Trening jest świadomym i celowym procesem. W aikido mamy radosną twórczość, rodzaj praktyki, której poszczególne elementy wzajemnie się wykluczają ( przykładem mogą być opisane przez Ciebie ćwiczenia rozwijania stabilnej pozycji/równowagi ).
Nauka poprzez naśladowanie ma swoje miejsce w normalnej metodyce nauczania. Jednak do aikido pasuje bardziej przysłowie: "Uczył Marcin Marcina".
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera
Akahige

Metodyki nauczania w aikido nie ma

Akahige, jakzes tego tego 3 dana osiagnal? Widze 3 opcje:
a) naturalny talent? (ale nie przypominam sobie zeby media coskolwiek trabily o cudownym dziecku Aikido ;-) )
B) kupiles? ;-)
c) ktos cie musial technik nauczyc? Skoro nauczyl to potwierdza to ze jakas metodyka nauczania istniala. (nawet jesli nazwiesz ze byla to radosna tworczosc nauczyciela, to skoro byla skuteczna to jakas metoda w tym byla).

Techniki Aikido to dzialania sil - czysta mechanika. A mimo to ktos kto nie ma zielonego pojecia co to sa wektory, potrafi nauczyc. Bez rozkladania na czynniki pierwsze jakim np sa kierunki i zwroty sil.
Zeby zbudowac bude dla psa nie potrzebuje teorii, mechaniki, wytrzymalosci materialow itp... Zeby zbudowac drapacz chmur juz trzeba sie tych ksiazek naczytac... i tu juz jest metodyka nauczania potrzebna zeby to ogarnac.
Wbrew pozorom Aikido to proste techniki i dzialaja nauczane jako statyczne i nie jest problemem rozlozenie technik na czynniki pierwsze. Wszystkie podstawowe techniki Aikido, ktore mnie uczono byly omawiane, jak dzialaja, dlaczego dzialaja i co zrobic by wychodzily. Tyle i az tyle bo jak pisalem to jest rozpracowane dla technik statycznych
Aikido dynamiczne nie bedzie dzialac bo nie ma sparringow a tylko tak mozna sie nauczyc reagowania na szybkie realne ataki ( z prawdziwym zamiarem ataku).
Jak ktos sobie zdaje sprawe z ograniczen, odpowie sobie jakie sobie stawia cele w Aikido, to latwo stwierdzi: pasuje mi albo nie p pasuje. Mi pasuje.

Nie rozumiem dlaczego cwiczenia stabilnej pozycji wg ciebie wykluczaja sie jako elementy metodyki?

"uczyl Marcin Marcina" - dobre - pasuje do tego porownania do konia i lejcow ;-)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera

Akahige, jakzes tego tego 3 dana osiagnal? Widze 3 opcje:
a) naturalny talent? (ale nie przypominam sobie zeby media coskolwiek trabily o cudownym dziecku Aikido )
B) kupiles?
c) ktos cie musial technik nauczyc? Skoro nauczyl to potwierdza to ze jakas metodyka nauczania istniala. (nawet jesli nazwiesz ze byla to radosna tworczosc nauczyciela, to skoro byla skuteczna to jakas metoda w tym byla).

Odpowiadam po kolei:
a) Nie byłem naturalnym talentem. Ale miałem w sekcji 14 letniego chłopaka, który wykonywał prawidłowo techniki po jedno- dwukrotnej demonstracji. Od razu robił je prawidłowo. Miałem z nim, jako instruktor, taki problem, że nie wiedziałem, czego i jak go dalej uczyć. Nie wiedziałem co robić po tym, jak uczeń poprawnie przyswoił wzorzec ruchowy. Chłopak ten stosunkowo szybko przerwał treningi i obecnie jest utalentowanym muzykiem.
B) Kupiłem. Nie przystąpiłem do pierwszego w Polsce egzaminu na stopień dan w 1986 r., bo nie miałem 100 USD ( podobnie jak mój ówczesny nauczyciel). To była wtedy astronomiczna kwota. Uzbierałem ją dopiero w 1990 r.
c) W aikido nie ma technik. Są wzorce ruchowe, na których buduje się dopiero technikę. I tego nauczył mnie mój nauczyciel, tego wymagano ode mnie na egzaminach ( demonstracji wzorca, nie technik ). Technika, to nawyk czuciowo-ruchowy wykonany w walce.

Techniki Aikido to dzialania sil - czysta mechanika. A mimo to ktos kto nie ma zielonego pojecia co to sa wektory, potrafi nauczyc. Bez rozkladania na czynniki pierwsze jakim np sa kierunki i zwroty sil.


Tu zaczynamy się rozjeżdżać, bo używamy słowa "technika" w odmiennych znaczeniach. Czego potrafi nauczyć ten ktoś? Że jak się naciśnie łokieć to boli? I nie musi niczego rozkładać na kierunki i zwroty. Wystarczy, że pokaże gdzie nacisnąć, a gdzie pociągnąć. Ale to dalej nie jest technika.

Zeby zbudowac bude dla psa nie potrzebuje teorii, mechaniki, wytrzymalosci materialow itp...

Oczywiście, że nie potrzebujesz tych rzeczy. Potrzebujesz metodyki, a metodyka to ciąg następujących po sobie, logicznych czynności, których wykonanie prowadzi do powstania budy.

Wbrew pozorom Aikido to proste techniki i dzialaja nauczane jako statyczne i nie jest problemem rozlozenie technik na czynniki pierwsze.

Prawie się zgadzam. Proste. Ale nie techniki, tylko wzorce ruchowe. Lewy prosty też jest prosty. Ale skuteczne zastosowanie go - już nie.

Wszystkie podstawowe techniki Aikido, ktore mnie uczono byly omawiane, jak dzialaja, dlaczego dzialaja i co zrobic by wychodzily. Tyle i az tyle bo jak pisalem to jest rozpracowane dla technik statycznych

Owszem. Tak powstaje nawyk ruchowy w pierwszej i drugiej fazie. Pozostają jeszcze trzecia i czwarta, a tej w aikido nie ma ( oprócz aikido Tomiki ).

Aikido dynamiczne nie bedzie dzialac bo nie ma sparringow a tylko tak mozna sie nauczyc reagowania na szybkie realne ataki ( z prawdziwym zamiarem ataku).

No właśnie potwierdziłeś to, co napisałem powyżej. Nie ma sparingów ( czwarta faza ) nie ma techniki.

Jak ktos sobie zdaje sprawe z ograniczen, odpowie sobie jakie sobie stawia cele w Aikido, to latwo stwierdzi: pasuje mi albo nie p pasuje. Mi pasuje.


A jakie cele stawiasz sobie ćwicząc aikido?

Nie rozumiem dlaczego cwiczenia stabilnej pozycji wg ciebie wykluczaja sie jako elementy metodyki?

Napisz, jakie cele sobie stawiasz do realizacji poprzez aikido, a odpowiem Ci na to pytanie.
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera
OK. Niech beda wzorce ruchowe - ale ja bede je nazywal technika bo jest prosciej (pomimo ze to nieprawdziwe okreslenie wg ciebie).
Moje cele:
1. Optymalizacja technik robionych na malym, duzym, grubym, chudym, niepodkladajacym sie uke. (abstrachujac od tego co to jest niewspolpracujacy sie uke: taki co nie da w pysk, czy taki co sam sie nie przewraca od powiewu wiatru ;-) to jest osobny temat ale wydaje mi sie ze mozna ustalic pewne reguly ). Czy taka opcja to juz technika wg ciebie?
2. Swiadoma relaksacja miesni, kontrola srodka ciezkosci, stabilnosc- to akurat jest cecha charakterystyczna KI Aikido i stanowi jeden z celow wlasnie Ki Aikido, wiec nie wiem czy mozna to nazwac celem ogolnie w Aikido, w kazdym razie jest to srodek do punkt 1. To samo da sie pewnie rozwinac w judo, zapasach ale bez wyodrebnienia. W Ki Aikido jest to wydzielona czesc Aikido ( w kazdym razie Toheiowego Aikido).
3. Jak pisalem wczesniej idealem jest znalezienie optymalnej konfiguracji (oraz konfiguracji zmieniajacych sie w czasie), gdzie statyczna sila uke ma zminimalizowany wplyw na stabilnosc nage. Srodkiem do tego celu tez jest punkt 2, a testami czy dziala, wlasnie techniki Aikido.
Po drodze bede sie zastanawial i szukal czy da sie optymalizowac dynamiczne Aikido.
  • 0

budo_tatamisia
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera
Szary Wilku.
Ano tak składa się, że ćwiczę. Pytasz to odpowiadam.
Wiem co się kryje pod umowna nazwą Ki Aikido, nie musisz mi tego tłumaczyć łopatologicznie.
Tak się składa, że gdzieś na początku lat 90-tych jeden z moich byłych uczniów przeszedł na tą wiarę.
I przez długi czas starał mnie się nakłonić do swojej wiary :)

Piszesz: "Ki to umowny termin na wiele rzeczy - dobre Ki - prawidlowy timing, pozycja, kontrola srodka ciezkosci, optymalny ruch..."
Hmmm... no super. Pierwszy raz widzę taką definicję ki. Wynika z niej że my wszyscy Ki Aikido ćwiczymy, także judocy, karatecy, ping-pongiści i inni.
Wybacz mi proszę ale pozostanę przy tak niedoskonałym źródle wiedzy jakim jest Wiki i która twierdzi, że Qi (Ki) to "hipotetyczna energia życiowa, której manifestacją miałyby być zjawiska i procesy natury. W szczególności energia owa miałaby być silnie związana z siłami życiowymi natury i człowieka."

Zresztą w czasie rozmów z adeptami tej sztuki cały czas słyszałem, że tak naprawdę to przepływ ki jest najważniejszy, że to właściwie ki rzuca człowiekiem. Chciało by się rzec "człowiek strzela a ki kule nosi" :)
Co mi się podobało najbardziej : "techniki fizyczne są tylko środkiem do odnalezienia swojego miejsca na ziemi oraz zjednoczenia się z naturą i kosmosem" :) Jak dla mnie - KOSMOS :)

Na moja prośbę aby ktoś wykonał na mnie taką technikę ki zawsze było mało ochotników. A ci co się zdecydowali zawsze później próbowali się tłumaczyć że się zamykam na ich ki i że musiałbym dłużej poćwiczyć ki, żeby poczuć ich ki. Jak dla mnie - KOSMOS :)

Piszesz, że K.Tohei sprzedawał kamienie naenergetyzowane przez jego ki aby zdobyć środki na otwarcie dojo. A ja pytam po co??? Przecież mógł te kamienie znieść na jakiś dobry uniwersytet i tam załatwili by mu Nobla za to odkrycie. Jak dla mnie - KOSMOS :)

Masz jeszcze jakieś pytania? Mam nadzieję że teraz już wyjaśniłem Ci dlaczego uważam, że KI TO ŚCIEMA.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczenia bez partnera

Czy znacie jakies cwiczenia , ktore wplyna na polepszenie technik, a ktore mozna wykonywac samemu?

Pytanie do goscia: (jako ze tu chyba nikt inny Ki Aikido nie cwiczy). Czy znane ci sa ki testy, ktore mozna wykonywac bez pomocy sprawdzajacego? Myslalem jakby tu robic ki testy z ciezarami lub na silowni ale nic nie wymyslilem.


Twoje poszukiwania sa jak najbardziej racjonalne i sa zwykla konsekwencja prawidlowego treningu.
Niestety w Polskim aikido sa bardzo male szanse na spotkanie kogos kto ma jakiekolwiek pojecie o takich cwiczeniach, poniewaz malo ludzi mialo mozliwosc bezposredniego cwiczenia z expertami w tej dziedzinie(z powodow historycznych i ekonomicznych).

W moim przypadku pierwszy raz zetknalem sie z ciekawym zastosowaniem ciala w technikach aikido ktore dawalo niezrozumiale efekty podczas treningow z H.Kobayashi sensei. Sensei prowadzil staze w Belgii i Holandii na zaproszenie swoich uczniow, i przy okazji pokazal statyczne cwiczenia, gdzie bez uderzania i bez poruszania sie, samym "przesunieciem' srodka ciezkosci ciala potrafil mnie przewrocic.Pisze "przesunieciem' srodka ciezkosci ciala poniewaz to okreslenie jest najbardziej zblizone do tego co odczulem. W owym czasie wydawalo mi sie to calkiem magiczne, sensei nie wyjasnial nic a nic niestety.

Kiedy zaczalem cwiczyc z Kanai sensei, o dziwo, sensei czasem pokazal dokladnie te samo cwiczenie co Kobayashi sensei, oczywiscie bez dokladnych wyjasnien....

Oczywiscie N.Tamura sensei to kolejny przyklad podobnj magii, ale tu bylo jeszcze gorzej ze zrozumieniem, bo on to robil na duze dynamice.

Kilka milionow ikkyo pozniej, kiedy zaczely mnie nudzic zewnetrzne formy technik, moja uwaga skierowala sie do wewnatrz ciala. Dobrym popchnieciem do tych poszukiwan byly kontuzje, ktore zmusily mnie niemalze sila do calkowitej zmiany sposobu uzywania ciala.Np zaczalem robic techniki majac likwidujac napiecia w ciele i majac 'duze' miesnie "rozciagniete' a nie napiete i 'zcisniete', uzywanie miesni obwodowych itd.... Ale to tylko czubek gory lodowej.
Ci ludzie robia trening 'wewnetrzny' choc malo zwiazany z aikido:
Sam Chin
Aunkai
Wrzuc sobie na googla i youtube to zdobedziesz wiecej szczegolow.Krytykami sie nie przejmuj, oni beda sobie zawziecie dzwigniowali do konca zycia.....nie pozwol aby strona techniczna stanela pomiedzy toba i aikido :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024