Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozciąganie bioder i kolan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_tokar
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Rozciąganie bioder i kolan
Witam! To mój pierwszy post na tym forum :)
Trenuję karate i mam pewien problem jeśli chodzi o biodra i kolana.Mianowicie przy kopnięciach nie mogę za bardzo przyciągnąć nogi do siebie(co jest w sumie ważne,żeby wykonać mocne kopnięcie).Nie to,że czuję jakiś ból,tylko po prostu nie mogę i czuję,że to przez zbyt słabe/nierozciągnięte mięśnie wokół bioder oraz kolana(nie wiem właściwie czy kolana można rozciągnąć...).Tak samo siedzenie w pozycji seiza,sprawia mi trudność,wysiedzę chwilę,ale później ciężko mi wstać i drętwieją mi nogi.Nie wspominając już o siadzie po turecku,którego nie mogę nawet dobrze wykonać.Mogę jeszcze dodać,że nie należę do tych najmniejszych(190cm wzrostu,90kg wagi).I teraz pytanie: czy znacie jakieś ćwiczenia na rozciągnięcie bądź wzmocnienie bioder i kolan?żeby zwiększyć ich elastyczność.Szukałem w necie i coś tam znalazłem,ale nie wiem czy dobre([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]).
  • 0

budo_franek kimono
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan
Z doświadczenia wiem dwie elementarne rzeczy, z którymi możesz poczynić spore postępy.
1. Konsekwencja daje rezultaty. Zamiast szukać fikuśnych sposobów na rozciąganie, codziennie poświęć na to piętnaście minut. Rozciągaj się też bezpośrednio po KAŻDYM treningu. Statycznie i dynamicznie, na rozluźnieniu, bez szarpania.
2. Rozciąganie nie jest raz na całe życie. Jak zobaczysz postępy, nie odpuszczaj. Po treningu mięśnie się spinają i jak je tak zostawisz, to potem będziesz musiał znowu przebijać się przez to, co z trudem osiągnąłeś.

Bardziej szczegółowo o zakresie ruchu masz tutaj: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Polecam też listę ćwiczeń z książki "trening siłowy bez sprzętu". Wbrew pozorom kopnięcia nie mają prawie nic wspólnego z dotykaniem palcami do ziemi, tamte ćwiczenia rozciągną Ci całe nogi.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan
Tokar,

Nie masz żadnego problemu. Wszystko jest OK. Na 99%.

Skąd taka pewność? Techniki karate opierają się na naturalnych ruchach, które są wykonalne dla każdego zdrowego człowieka. Zostały opracowane pod względem ekonomii, wydajności i bezpieczeństwa wykonania i to wszystko. Nie wymagają żadnych niezwykłych ćwiczeń, tylko dobrego programu ich wdrażania. Jeśli nic Cię nie boli, nie puchnie, nie masz historii żadnych kontuzji, a o niczym takim nie piszesz - to co może być nie tak?

1. Skargi na niewygodną pozycję seiza. Osoby, które uważają taką pozycję za wygodną to na tym świecie margines nie przekraczający promili, a może nawet ułamków promili. Większość europejczyków nie usiedzi w niej dłużej niż dwie minuty. Doświadczeni praktycy np. osoby trenujące sztuki walki, potrafią usiedzieć do 40 minut, przy czym im wydolniejsze krążenie tym dłużej. Rozciągnięcie nie ma tutaj żadnego znaczenia, a obwody mięśni nóg działają na przekór długiemu siedzeniu. Japończycy, w których kulturze jest to ceremonialny i oficjalny styl siedzenia, nie siedzą na twardej podłodze tylko na matach, posiłkując się specjalnymi poduszkami lub nawet specjalnymi seiza-stołkami. Nawet oni uważają to za cholernie niewygodne, tylko lepiej kontrolują ekspresje. W sztukach walki seiza często służy do dyscyplinowania uczniów lub podbijania ego "senseja": często przybiera to taką formę, że debil się przechadza wzdłuż szeregu i wygłasza tyrady, a uczniom drętwieją stopy. Bardzo zabawne.

2. Czy biodra i kolana można rozciągnąć? Nie można. Rozciągnąć można sobie np. więzadła ale tego chcesz uniknąć. Rozciągnąć można też mięśnie ale to będzie miało marginalny wpływ jak się za chwilę przekonasz.

3. Wydaje Ci się, że żeby wykonać dobre mocne kopnięcie karate trzeba dociągnąć nogę. Np. w mawashi docisnąć nogę do pośladka, a w mae docisnąć też kolano do klatki. Mylisz się. Jeśli ktoś Ci wmawia takie rzeczy, to jest ignorantem i nie ma pojęcia o ludzkiej anatomii. Jeśli powołuje się np. na cytat z Nakayamy, to znaczy że uczył się karate z książek, w których zresztą jest kilka poważnych błędów: tłumaczenia, podpisów pod zdjęciami ale niestety i technicznych.

Poszukaj sobie na youtube ludzi kopiących wzorcowo lub skutecznie mawashi geri czy mae geri i zauważysz, że z samym Nakayamą na czele, nikt i niemal nigdy nie realizuje tego urojonego ideału. To się wzięło z dosłownego potraktowania polskiego tłumaczenia literatury.

Dla wielu ludzi, a szczególnie takich, którzy trenują już dłuższy czas, dociągnięcie pięty do pośladka za pomocą siły samych mięśni nóg nie jest możliwe. Nazywa się to fachowo głębokim dołem podkolanowym. Mięśnie uda i mięśnie łydki układają się podczas zginania i unoszenia nogi w ten sposób, że stawiają sobie opór i pokonanie go wymaga bardzo dużo siły nawet jak pomagasz sobie dwoma rękoma i opierasz czołem o ścianę. Z tego samego powodu możesz być niezdolny do takiego ćwiczenia: "seiza - położenie się na plecach z pozycji seiza - powrót do pozycji seiza".

To prawda, że ze względu na szybkość i moc niektórych wariantów kopnięć, oraz na równowagę podczas ich wykonywania, lepiej (chociaż nie koniecznie) dokonać jest tzw. chamberingu czyli ściągnięcia nogi poprzez jej maksymalne ugięcie (na początku i na końcu techniki). Dla większości karateków będzie to kąt w granicach do 90 stopni. Dla wielu nie będzie to kąt dużo mniejszy.

Podsumowując: problemy to nie Ty masz tylko robią Ci je inni. Historia znana mi z autopsji, bo sam genetycznie mam uwarunkowane, że jak trenuję to robią mi się konkretne buły. Jak toczyłem walki wg. reguł sportowych w shotokan, to mi nie zaliczali punktów, bo jak mawashi to rzekomo nie ugiąłem należycie nogi, a jak mae to rzekomo była przy trafieniu ugięta. Czyli forma zła. Na egzaminach takie same wstręty. Tacy to z nich anatomi. Jak zobaczą linię ciągnącą się pod kolanem po łuku, to łapią się za głowę, że kaleka z pałąkowatymi nogami na karate chodzi. Bo myślą, że to piszczel jest, a to mięsień na kość zachodzi.

Dla takich to tylko cięta riposta, jak u Wujka Staszka.
  • 0

budo_gojuryu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan
Kogan, Tokar nie o to pyta.
Człowiek zadał proste pytanie dotyczące konkretnego problemu, a Ty mu tu jakieś wykłady ideologiczne prawisz.

Tokar - kolan nie rozciągaj. Być może powinieneś skonsultować to z lekarzem. Kolana to nie żarty. Nic nie rób na siłę.

Odnośnie bioder - mnóstwo ludzi ma ten problem. Wokół stawu biodrowego są małe mięśnie, które mają cechę taką, że bardzo mocno się naprężają, często z byle powodu, i daje to uczucie bólu.
Jest masa ćwiczeń na rozciąganie bioder. Ja polecam Ci skonsultować się z jakimś solidnym instruktorem Yoga, który pokaże Ci takie ćwiczenia i wytłumaczy, czego się wystrzegać podczas ich wykonywania.
Jest dużo fajnych ćwiczeń wykonywanych na siedząco. Same pozycje karate też możesz stosować jako pozycje rozciągające - zenkutsu dachi, kiba lub schiko dachi.

Nie szukaj ćwiczeń na youtube, bo to jest niebezpieczne, jeśli nie masz większej wiedzy o rozciąganiu.

Osobiście polecam metodę rozciągania izometrycznego. Jest dużo na ten temat w internecie. Np. tutaj jest to krótko i jasno wyjaśnione: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Powodzenia i cierpliwości.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan
Tokar,

Może masz problem związany z fizjologią. Jeśli się tym interesowałeś to wiesz że mamy kolagen i elastynę w różnych proporcjach.

Ci co maja więcej kolagenu są mniej porozciągani (ale zazwyczaj nieco lub dużo silniejsi od tych porozciąganych - tak wynika z moich obserwacji)

Mam kolegów którzy próbowali się rozciągać kilkanaście lat a nic im z tego nie przyszło.

Jeśli od dłuższego czasu (kilka lat) regularnie się rozciągasz i nie ma efektu, to możesz być powyższym przykładem.
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan
dziwne nie spotkalem sie jeszcze z osoba, ktora regularnie i systematycznie sie rozciagala i nie bylo widac zadnych efektow.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan
żyję dokładnie 2 x razy dłużej niż Ty. Może dlatego więcej widziałem :) ;-)


ps. nie mówię o żadnych, tylko o niewielkich a potem ściana
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan
jeżeli ktoś systematycznie się rozciąga i nie ma efektów to znaczy że robi to niepoprawnie, albo się wogole nie wysila przy tym.
ludzie rozciągają się szybciej lub wolniej ale rozciągnie sie każdy

jeżeli chodzi o rozciagnanie kolan, rozciąga się je, tak samo jak stawy skokowe, barkowe i inne ale tak samo jak w przypadku wszystkich ćwiczeń trzeba robic poprawnie i z odpowiednią siła bo możesz coś uszkodzic
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan

jeżeli ktoś systematycznie się rozciąga i nie ma efektów to znaczy że robi to niepoprawnie, albo się wogole nie wysila przy tym.
ludzie rozciągają się szybciej lub wolniej ale rozciągnie sie każdy


Technika rozciągania to druga sprawa, równie ważna. Podobnie jak systematyczność. (rozciąganie kolan - ciekawy termin)

Jednak z fizjologią nie wygrasz.


.


ps w jakim celu rozciąga się stawy skokowe? Ma to sens?
  • 0

budo_aspenboy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 192 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:CPPA Łódź
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan
Mnie uczyli, że rozciągać to można mięśnie (ewentualnie ścięgna, ale to w bardzo młodym wieku), ale ja się nie znam.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan

Mnie uczyli, że rozciągać to można mięśnie .


Mnie też :)

Ala pada tu info że rozciąga się st skokowe. Rozumiem że do ułożenia stopy w kopnięciu bocznym. Ciekawe, bo mówi to ceniona przeze mnie trenerka.
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan

Skąd taka pewność? Techniki karate opierają się na naturalnych ruchach, które są wykonalne dla każdego zdrowego człowieka. Zostały opracowane pod względem ekonomii, wydajności i bezpieczeństwa wykonania i to wszystko. Nie wymagają żadnych niezwykłych ćwiczeń, tylko dobrego programu ich wdrażania. Jeśli nic Cię nie boli, nie puchnie, nie masz historii żadnych kontuzji, a o niczym takim nie piszesz - to co może być nie tak?

Jasne, układ chrzęstno-kostny każdego człowieka jest identyczny :)
Przecież zakres ruchomości stawów jest indywidualną kwestią każdego człowieka i nie musi od razu znaczyć, że "coś jest nie tak". Więc, nigga, nie gadaj głupot.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan
nie wspominajac o technikach karate "opracowanych pod względem ekonomii, wydajności i bezpieczeństwa wykonania" ;)

mobilnosc bioder mozna do pewnego stopnia zwiekszyc, ale wszystko zalezy od budowy bioder. co do rozciagania um stawow, to ja mam wszystkie "sztywne", ie palce i reki jak sie odgina do tylu, u mnie sie nie da; z palcami i stop tez mam podobnie, i nie moge np kleczec z palcami zgietymi, bo sie nie zginaja o te 90 stopni. ale za to bez najmniejszego problemu klade rece na ziemi stojac (popularny, az bezuzyteczny sposob "rozciagania" dwuglowych).
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan
do ułożenia stopy w kopnie w kopnieciu bocznym niczego się nie rozciaga (ewentualnie mięśnia żeby uniesc noge wysoko do klatki , ale tu się głównie te mięśnie wzmacnia)
kolana i skokowe rozciaga sie zupełnie inaczej w kilku płaszczyznach ale nie wytłumacze tego pisząc moge wrzucić kiedys foty

a to ze mało o tym wiadomo to inna sprawa w sztukach walki wiedza o rozciąganiu i o tym jak ważne jest ono w zabezpieczaniu przed kontuzjami kuleje
czego widocznym skutkiem jest ogromna ilosc uszkodzen kolan
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan

do ułożenia stopy w kopnie w kopnieciu bocznym niczego się nie rozciaga (ewentualnie mięśnia żeby uniesc noge wysoko do klatki , ale tu się głównie te mięśnie wzmacnia)
kolana i skokowe rozciaga sie zupełnie inaczej w kilku płaszczyznach ale nie wytłumacze tego pisząc moge wrzucić kiedys foty


No właśnie niektórzy rozciągają staw skokowy do kopnięcia bocznego, bałem się że jesteś w tym gronie.

ps. To ja poczekam na uzasadnienie rozciągania stawu skokowego, prowadzę szkolenia z tej dziedziny i z chęcią rozszerzę swoją wiedzę :) (chyba się lekko zaplątałaś )

ps. znowu termin "rozciąganie kolan" :D


sorki, sorki, Sally pomyliła mi się ze Stando. To Stando znam( z daleka) i cenię jej talent
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan

sorki, sorki, Sally pomyliła mi się ze Stando. To Stando znam( z daleka) i cenię jej talent

UFFF :oops:
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan

Jasne, układ chrzęstno-kostny każdego człowieka jest identyczny :)

Jasne, wydawanie atlasów anatomicznych jest niedorzecznością, a kształcenie lekarzy nonsensem. Przecież każdy jest inny, nie ma żadnych reguł, vale tudo.

Nigga... WTF?
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan
Anatomia jest b. zbliżona ale są cechy zmienne jak np zawartość procentowa kolagenu i elastyny.

To powoduje że są ludzie gumy, normalni :) , i sztywniaki bez szans na dorównanie pozostałym
(tak wiem że dużo zależy od włożonej pracy/treningu)
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan
Cóż mogę dodać, Kriss wszystko wyjaśnił. Ja na ten przykład mam wiotkie stawy - wyginają się za bardzo.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Rozciąganie bioder i kolan
Dokładnie, wiotkie stawy, powiększony zakres ruchu itd


Takie osoby jak ty powinny inwestować w siłkę. Im ma się wiekszy zakres ruchu tym bardziej trzeba dbać o korekcję mięśniową. Bo niestety nie chroni to przed zwiększonym zużyciem stawu (często już w 3 dekadzie)
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024