Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ciekawostki internetowe.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
220 odpowiedzi w tym temacie

budo_sake5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:U.K.
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.
Ja tam bardzo lubie samoobronne ale tak jak ponizej to ja nie potrafie i wcale niewiem do jakiego kata to dopasowac- pomozcie.!

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_inhetos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.

Akahige mam pytanie czy widziales kata Ashihara lub Enshin? Pytam dlatego ze gdy cwiczylem Kyokushinkai i Oyama mialem o kata takie same zdanie jak Ty (wyborowa nie obraz sie ale kata bylo dla mnie niepotrzebnym balastem) po rozpoczeciu treningow Enshin zmienilem zdanie o kata ( zwlaszcza gdy w wolnej walce uczniowie sensei Garego Chamberlaina wykonywali czesci kata czesto kontrujac moj atak) ;-)

Twoje pytanie pozostanie bez odpowiedzi...... ;-) dla Akahige przejrzenie w net kata Ashihara , Enshin to jest ponad jego siły :lol: nie mówiąc już o udziale w szkoleniu Ashihara bądź Enshin......facet rozpatruje kata tylko według koncepcji Shotokan......
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.

Twoje pytanie pozostanie bez odpowiedzi......


Bedzie, będzie odpowiedź. Niech no sie tylko trochę ogarnę.

dla Akahige przejrzenie w net kata Ashihara , Enshin to jest ponad jego siły nie mówiąc już o udziale w szkoleniu Ashihara bądź Enshin

Ależ ja w ogóle nie trenuję karate! ;-) A z tym netem to...zraniłeś mnie Shrek! Zraniłeś wręcz na wskroś!

......facet rozpatruje kata tylko według koncepcji Shotokan...

Shotokan, Kyokushin, Ashihara - wszystko jedna cholera jeżeli chodzi o wpływ kata na umiejętność walki.
Szczegóły wkrótce... ;-)
  • 0

budo_inhetos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.
jeszcze gorzej.....aikidoka ....będzie wydawał expertyzę o kata Shotokan , Kyokushin , Ashihara , Enshin , oraz dokona ich porównania i przełożenia na umięjętność walki ;-) wiesz co Akahige :cool: koń by się uśmiał :) :lol:
  • 0

budo_horangi 71
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.

jeszcze gorzej.....aikidoka ....będzie wydawał expertyzę o kata Shotokan , Kyokushin , Ashihara , Enshin , oraz dokona ich porównania i przełożenia na umięjętność walki ;-) wiesz co Akahige :cool: koń by się uśmiał :) :lol:

tak jak wydał expertyzę że Kyudo nie jest sztuką walki-czyli rozumując dalej to wg niego nawet np.Kyokushin czy Taekwondo nie zasługują na to miano
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.
Akahige dajac znak rownosci miedzy Shotokan,Kyokushin i Ashihara nie musisz juz mi nic wiecej pisac, rozumiem ze o karate masz takie same pojecie jak ja o Aikido (wiem tylko ze sa tam rzuty,podciecia i dzwignie) ;-)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.

tak jak wydał expertyzę że Kyudo nie jest sztuką walki-czyli rozumując dalej to wg niego...

Chętnie się kiedyś zagłębię w meandry Twojego rozumowania o moim rozumowaniu, tymczasem temat jest nie o tym...

Akahige mam pytanie czy widziales kata Ashihara lub Enshin?

Tylko w necie ;-) , ale wierzę Ci na słowo, że zmieniły Twoje nastawienie do kata.

...zmienilem zdanie o kata ( zwlaszcza gdy w wolnej walce uczniowie sensei Garego Chamberlaina wykonywali czesci kata czesto kontrujac moj atak)

Owszem, ale nauczyli się tego nie poprzez trening kata, tylko poprzez trening tych kombinacji technicznych w wolnej walce z czynnie przeciwdziałającym partnerem oraz w różnych rodzajach sparringów (w tym zadaniowych ).
Istnieje oczywiście możliwość takiej konstrukcji kata, że będzie ono zawierało wyłącznie realne kombinacje techniczne, a nie, za przeproszeniem, chuje muje, dzikie węże jak to kata unsu. Przykładem realnej kombinacji może być: lewy prosty/prawy prosty/prawe kopnięcie okrężne. Taka kombinacja pojawia się w tysiącach walk toczonych w różnych formułach. W sportach walki, ćwiczenie takich kombinacji ( jako tzw. stałych fragmentów gry ) nosi angielską nazwę "drills" i może być realizowane w treningu na worku, na tarczach/łapach trenera, z partnerem, a nawet w walce z cieniem. Trenowanie ich z partnerem będzie służyło przyswojeniu sobie nawyku czuciowo-ruchowego. Istnieją cztery zasadnicze fazy powstawania nawyku czuciowo-ruchowego:
1) obraz myślowy działania, którego chcemy się nauczyć, i chęć opanowania nawyku ( motywacja );
2) opanowanie zasadniczej budowy ruchu ( początkowo niedokładnie );
3) automatyzacja i utrwalenie nawyku ( swobodne, pewne, dokładne wykonanie ruchu w warunkach łatwych, prawie niezmiennych);
4) gibkość/plastyczność nawyku - umiejętność pewnego i skutecznego wykonania i zastosowania nawyku w zmiennych, nieprzewidzianych warunkach i konfliktowych sytuacjach gry lub walki.
Należy te fazy właściwie rozumieć, np z fazy pierwszej wynika, że można jakąś technikę zobaczyć na youtube, a nastepnie, w ogóle jej nie ćwicząc na treningu - zastosować w sparingu/walce.
Kata lub jego fragmenty mogą mieć zastosowanie w fazie drugiej i trzeciej, ale po tym należy przejść do fazy czwartej, a ta obejmuje już różne formy wolnej walki oraz kształtuje różne rodzaje reakcji ruchowych: różnicową, z wyborem, intuicyjną, itp. Na żaden zamknięty schemat ruchowy w postaci bunkai nie ma tam miejsca. Po fazie czwartej nie ma już powrotu do fazy drugiej i trzeciej, ćwiczenie kata w tym celu jest bez sensu. Dlatego kata ( rozumiane jako ściśle określony zestaw ruchów ) ma zastosowanie tylko w kształtowaniu zdolności wysiłkowych i takie jest jego powiązanie z walką. Jak ktoś koniecznie chce, ponieważ kata można z powodzeniem zastąpić innymi ćwiczeniami ( dlatego kata w ogóle nie występują w niektórych sztukach/sportach walki, w tym tych najbardziej skutecznych ). Dlatego, paradoksalnie, kata mają sens tylko wtedy, gdy uwzględniają pozostałe z pięciu znaczeń ( oprócz pierwszego ) opisanych w książce Wyborowej.
W rzeczonej książce znajdują się też logiczne sprzeczności. Np.: "Kata ćwiczone w swej pierwotnie niezmiennej formie pokazują mądrość wielkich mistrzów i stanowią stały łącznik między pokoleniami ćwiczących. (...) Z szacunku dla dawnych mistrzów i szacunku dla samych siebie kata powinny być ćwiczone w niezmienionej formie. (...) Stanowią skarbnicę wiedzy..."
Następnie: "Zadaniem bunkai jest ukazanie i zastosowanie techniki karate w konkretnej sytuacji. Stanowią jej definicję. Kata bez bunkai to zbiór pustych ruchów...".
I wreszcie: "Bunkai zostało wprowadzona jako metoda treningowa przez Gogena Yamaguchi w końcu lat trzydziestych dwudziestego wieku..."
Z tych trzech fragmentów jasno wynika, że do wprowadzenia bunkai przez Gogena Yamaguchi w końcu lat trzydziestych, pokolenia karateków wykonywały kata jako zbiór pustych ruchów. Gdzie więc mądrość wielkich mistrzów? Sugeruję w ten sposób, że tak samo jak można przekazywać przez pokolenia czyjąś mądrość, można też przekazywać wielopokoleniową głupotę. O czym, w jakiś sposób, świadczą wasze niepochlebne komentarze do kata z shotokanu.

rozumiem ze o karate masz takie same pojecie jak ja o Aikido

Poul, a rozumiesz w ogóle o czym ja piszę, czy tak się tylko sympatycznie droczysz? ;-)
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.

Z tych trzech fragmentów jasno wynika, że do wprowadzenia bunkai przez Gogena Yamaguchi w końcu lat trzydziestych, pokolenia karateków wykonywały kata jako zbiór pustych ruchów


Wg P.McCarthy-ego (który jeździł po Dalekim Wschodzie i uczył się od różnych starych mistrzów) dawniej uczono zupełnie inaczej. Uczeń najpierw poznawał elementarne techniki ćwicząc je z partnerem (tegumi) (faza 1, 2 i 3-ia powstawania nawyku czuciowo-ruchowego), następnie tegumi należało wykonywać w sposób dowolny z partnerem (początek fazy 4-tej powstania nawyku czuciowo-ruchowego), dopiero na samym końcu uczeń uczył się kata, jako formy do ćwiczeń samodzielnych. Potem karate powędrowało do Japonii, zmieniło nazwę i przystosowało się do nauczania dużych grup uczniów, odwracając kolejność uczenia, zaś tegumi zniknęło jako forma nauczania. W dawnym karate nigdy nie uczono w ten sposób, aby można było powiedzieć, iż zaszła w pełni 4-ta faza powstawania nawyku czuciowo-ruchowego wg współczesnej terminologii, z nowszych systemów dalej w tę stronę poszły takie style jak Ashihara czy Enshin. Zresztą żadna ze starych sw dalekowschodnich tak nie uczyła, aby można było mówić o pełnej fazie 4-tej nawyku czuciowo-ruchowego.

Nie mogę się więc zgodzić Akahige z Twoją interpretacją, że kata nie przyczynia się do kształtowania nawyku czuciowo-ruchowego, bo zawiera w sobie pierwsze 3 fazy powstawania tegoż, do tego jest również ćwiczeniem fizycznym. Oczywiście skutecznej walki można nauczyć się spokojnie bez kata, powstaje jednak pytanie czy nadal taki system walki należy nazywać karate (zresztą taka dyskusja już była na VB).
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.

Nie mogę się więc zgodzić Akahige z Twoją interpretacją, że kata nie przyczynia się do kształtowania nawyku czuciowo-ruchowego, bo zawiera w sobie pierwsze 3 fazy powstawania tegoż, do tego jest również ćwiczeniem fizycznym.

Chyba Cię nie zrozumiałem. Napisałeś przecież:

Zresztą żadna ze starych sw dalekowschodnich tak nie uczyła, aby można było mówić o pełnej fazie 4-tej nawyku czuciowo-ruchowego.

Czyli mniej więcej to samo, co ja. Kata może uczyć nawyku w fazie drugiej i trzeciej. Cały Twój post potwierdza to, co napisałem.

Oczywiście skutecznej walki można nauczyć się spokojnie bez kata, powstaje jednak pytanie czy nadal taki system walki należy nazywać karate (zresztą taka dyskusja już była na VB).

Moim zdaniem kata stanowią o tożsamości karate, dlatego napisałem, że czynniki nie związane z umiejętnościami walki są nie mniej ważne ( np. kata jako ruchowa forma ekspresji ).

P.S. Pisząc "może uczyć nawyku" miałem na myśli, że stanie się tak tylko pod warunkiem wystąpienia konwergencji technik w kata ( kihon ) oraz technik stosowanych w walce. Taka konwergencja ( stopniowe upodabnianie się jednych do drugich ) występuje w boksie, BJJ i innych sportach walki, w karate już niekoniecznie - czego przykładem jest kata unsu.
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.
Akahige to Twoje slowa pozwolilem sobie je zacytowac "Istnieje oczywiście możliwość takiej konstrukcji kata, że będzie ono zawierało wyłącznie realne kombinacje techniczne, a nie, za przeproszeniem, chuje muje, dzikie węże jak to kata unsu. Przykładem realnej kombinacji może być: lewy prosty/prawy prosty/prawe kopnięcie okrężne." Wiec powiem Ci ze nie "istnieje mozliwosc" ,ale tak wlasnie skonstruowane sa kata Enshin Karate. Na realna kombinacje ataku jest stworzona kombinacja obrony i kontry. Powiem tez ze sprawdza sie to w walce. Co do Twojej wiedzy o karate podtrzymuje moje poprzednie slowa, wrzucic do jednego worka kata Shotokan,Kyokushin,Enshin czy Ashihara to tak ,jak ja bym powiedzial aikido,judo,ju-jitsu to to samo bo sie tam przewracaja.pozdrowko
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.
Słowa zacytowałeś, ale zrozumieć, co napisałem - już nie. :cry:

Co do Twojej wiedzy o karate podtrzymuje moje poprzednie slowa, ...

A podtrzymuj sobie, na zdrowie!
To się nazywa resentyment starego karateki albo dysonans poznawczy. ;-)
Pozdrawiam! :lol:
  • 0

budo_tedo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 988 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.
Kata według Tsu SHin Gen Soke Cook


  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.
Mam trochę zbity z tego tematu i rozmowy, bo wkleiłem filmik, gdzie gościu używa klasycznego bloku grupy ude uke i to z zasłoną, by zrobić set up do podcięcia i nikt nawet nie mrugnął okiem. :lol:
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.
Kata renshi King

  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.
I jeszcze bunkai, bo co to za kata bez bunkai:



Mnie najbardziej zachwyca dynamika kopnięć. Ten koleś na pewno dysponuje ogromną wiedzą na temat sztuk walki albowiem z niejednego pieca chleb jadł.

:lol:
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.
ALE DONAT!!
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.

I jeszcze bunkai, bo co to za kata bez bunkai:



Mnie najbardziej zachwyca dynamika kopnięć. Ten koleś na pewno dysponuje ogromną wiedzą na temat sztuk walki albowiem z niejednego pieca chleb jadł.

:lol:


Jadl to za slabo powiedziane, zarl pasuje tu lepiej. :)
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.
Jak jest Royale with Cheese po Japońsku?

Renshi King!
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.
Co tak smutno i cicho?



Było?
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ciekawostki internetowe.
No nie wyrobię!

Dołączona grafika

Źródło:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

O co tutaj chodzi?
Dlaczego w IFK jest Stanisławek, a nie Szeligowski?
No i czemu Seido (dawniej Seitedo) wywodzi się od Ryśka Murata? O pozostałych organizacjach nie wspomnę...

Czy ktoś kompetentny może mnie wytłumaczyć, czy to jest po prostu gięcie pały?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024