Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kontuzja kolana


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

budo_ivan2k5
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Kontuzja kolana
Czy zdarzyło się komuś z Was zerwane wiązanie w kolanie ? Konkretnie prawe boczne wiązania. Niestety porozrywałem i nie wiem jak to będzie z treningami po artroskopii. Macie jakieś doświadczenia w tym temacie ? Jaki jest średni okres absencji i rehabilitacji po zabiegu ? Jak bezpiecznie wrócić do treningu ? Z góry dzięki za rady.
  • 0

budo_bonku5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
Niestety czas rehabilitacji po takim zabiegu to ok rok czasu i to pod warunkiem ze zbyl dobrze zrobiony i masz dobra rehabilitacje :/
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
atroskopia ma niewiele wspólnego z naprawą wiezadła, to tylko dokładna diagnoza i ewentualnie czyszczenie - usuwanie porozrywanych fragmentów łękotki.Jeżeli faktycznie jest zerwane to konieczna jest operacja, jeżeli jest cześciowo naderwane można to nadrobić rehabilitacją, minimum dwa lata
  • 0

budo_ivan2k5
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
No to pięknie :( Zerwane jest na pewno, a przez artroskopie (podobno) mają mi zszywać więzadła endoskopowo (or something) Tragedia. I pewnie jeszcze 0 gwarancji że wrócę do treningów ?
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana

a przez artroskopie (podobno) mają mi zszywać więzadła endoskopowo (or something)


nie artroskopia to jest tylko badanie (ewentualnie usuniecie rozerwanej łękotki) ale ona w niczym nie pomaga. Miałes ją już czy jeszcze nie?
  • 0

budo_ivan2k5
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
No właśnie jeszcze nie. Noga mi " wylatuje " od kolana w dół w prawa stronę. Jak byłem u lekarza to pomacał szarpnął i powiedział na stół :) Ja go pytam jak z treningiem a on mi na to jak otworze to zobacze i tyle. Kontuzji nabawiłem się już kawałek czasu temu, noge sam sobie ćwiczyłem i nawet udaje mi się yop i naeryo. Także nie wiem czy to coś super poważnego czy tylko trochę poważne, bo kolano mnie nie boli tylko jest pościągane i niestabilne.A artroskopie mam 3 lipca :)
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
moja rada nie rób tej artroskopii jeżeli nie ma konieczności czyszczenia uszkodzonej łekotki. Zrób rezonans zeby potwierdzić czy faktyczne zerwane, a skoro lata na boki to raczej tak. Jeżeli więc nie pomoże rehabilitacja to wtedy ratuje Cie tylko operacja rekonstrukcji więzadła, są dwie metody jedna włożenie jakiegoś elementu (platyna chyba) druga to rekonstrukcja z własnego więzadła, ta druga jest lepsza ale nie wiem czy w Polsce wykonują ta techniką. Nie rob tej operacji byle gdzie,bo mozesz być kaleką jak to zepsują, kiedyś mówiło się o piekarach Slaskich (chyba) ale nie pamietam już dokładnie. Ona kosztuje kolo 10 000 najlepiej sprobuj wyciagnąć coś z ubezpieczenia (chociaz jak to bylo dawno to pewnie juz się nie da)
Jeżeli kolano Cie nie boli teraz to za nic nie rób tej atroskopii, na 10 przypadków 9 kończy się trwałym uszkodzeniem kolana. Wlasnie ostatnio jeden gosć (ćwiczył karate) powiedział mi jak znany krakowski chirurg od kolan (akurat tez znam to nazwisko) namówil go na artroskopie obiecując ze za tydzień będzie biegał..mineły dwa lata, chodzi z problemami i faszeruje się środkami przeciwbólowymi zeby normalnie funkcjonować klnie na siebie po co to zrobił jak miał noge prawie zdrową a teraz ledwo chodzi...Mowi ze teraz wie ze im nie nalezy wierzyc ale gdyby to wiedzial wczesniej...
  • 0

budo_ivan2k5
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
No to super :( Byłem u Dr Bożka w Brudzowicach klinika się nazywa Primus (chyba). Podobnoż niezły w te klocki. Przed artroskopią mam jeszcze wizytę 21 czerwca. Chyba pójdę na ten rezonans skoro tak radzisz. Tragedia, nie wiem co mam robić. Chciałbym jeszcze pokopać a tu nie mogę zbyt pewnie stanąć ( podejrzewam że to więcej w głowie ten lęk siedzi niż w nodze ). Jedni mówią idź drudzy odradzają. W każdym razie w cz-wie nie będę nic robił z tym kolanem bo strach u naszych rzeźników.
  • 0

budo_maro92
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mroźnej północy

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
ja moglbym Ci polecic Caroline Medical Center tylko problem w tym ze mieszkasz w Czestochowie a CMC w Wawie... no ale jestem przekonany ze w Carolinie by Ci dobrze doradzili

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_who85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana

Konkretnie prawe boczne wiązania.

nie wiązanie tylko więzadło ;) tak żeby się czepić

jak to wyżej radzili lepiej zrobić rezonans, bo po co mają cię ciąć, a zobaczą w praktyce to samo

hmmm a w ogóle operują więzadła boczne?? :> bo robią na pewno rekonstrukcję krzyżowych, a o bocznych nie za bardzo słyszałem :|

a tak po za tym to z tego co czytałem, to zerwane boczne to nie jest koniec świata i spokojnie można wrócić do treningów, tylko najpierw długa i porządna rehabilitacja żeby mięśnie wzmocnić, a na treningi to jakiś porządny stabilizator i jazda :]
a po za tym że lata na boki to jeszcze więzadła nie muszą być pozrywane ;) ja mam całe a kolano lata jak chce, teraz już mniej bo zacząłem ćwiczyć, a na treningi zakładam stabilizator i wszystko w porządku jest (ludzie tylko dziwnie się patrzą jak go zakładam albo zdejmuję :P )
ale stabilizator to tylko i wyłącznie na treningi, bo jeżeli kolano ci nie wypada przy zwykłym chodzeniu, to stabilizator tylko spowoduje osłabienie mięśni
  • 0

budo_maro92
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mroźnej północy

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana

ale stabilizator to tylko i wyłącznie na treningi, bo jeżeli kolano ci nie wypada przy zwykłym chodzeniu, to stabilizator tylko spowoduje osłabienie mięśni


swieta prawda !!! :)
wiem cos o tym ;]
  • 0

budo_perun srogi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1077 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
a kto poradzi zeby wyleczyc cos takiego
u mnie jest cos nie tak ze statecznoscia kolan, znaczy sie ze przy pewnych katach czuje ze kolano jest slabe, a zrobilo mi sie tak jak robilem dosc forsowne przysiady z obciazeniami (mozliwe ze nieprawidlowo)
u lekarza bylem i przypisala mi glukozamine i jkaies homeopatyczne masci
a co wy poradzicie zeby takie cos szybciej sie regenerowalo??

pzdr
  • 0

budo_who85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana

u mnie jest cos nie tak ze statecznoscia kolan, znaczy sie ze przy pewnych katach czuje ze kolano jest slabe,


jak to jest słabe?? :>
bo niestateczność to oznacza że kolano wygina się w różne strony (np. w bok) nawet pod niewielką siłą, może wiązać się to z uszkodzeniem wiązadeł, albo mięśnie są za słabe, albo po prostu takie jest kolano
a jeżeli sugerujesz że to przez przysiady z obciążeniem, to być może to jest po prostu przeciążenie kolan

a tak po za tym skoro byłeś u lekarza to było trzeba się dopytać dokładnie o wszystko czy może jakaś rehabilitacja czy coś innego :P bo my to nie lekarze, i możemy tylko pogdybać

ale tak żeby przynajmniej w części odpowiedzieć na twoje pytanie, to po pierwsze dać kolanom odpocząć, czyli jak najmniej chodzenia po schodach, żadnych przysiadów i innych czynności które obciążają kolana, ale sporo spacerować (nie biegać, tylko chodzić spokojnym tempem) żeby kolano pracowało, bo jak to kiedyś zostało ustalone w jakimś temacie kolano musi pracować aby chrząstka był odżywiana, do tego stosować specyfiki co zalecił lekarz, można spróbować czego oprócz glukozaminy (czyli chrząstka rekina lub msm lub chondroitynę, lub preparaty łączone), no i po solidnym odpoczynku dla kolan czyli tak najlepiej koło 2 tygodni, można porobić ćwiczenia (które też były wielokrotnie na forum polecane) : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

no a jak dalej nie będzie przechodzić, to iść znowu do lekarza, jak on nic nowego nie da, to iść do innego, aż trafi się na jakiegoś kompetentnego (albo od razu wśród znajomych popytać który dobry)
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana

można spróbować czego oprócz glukozaminy (czyli chrząstka rekina lub msm lub chondroitynę, lub preparaty łączone), no i po solidnym odpoczynku dla kolan czyli tak najlepiej koło 2 tygodni, można porobić ćwiczenia (które też były wielokrotnie na forum polecane) : [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


i kolagen

ps. ja z lekarzami wymiękam ostatnio mi jeden powiedział ze jego zdaniem zadnych preparatów jak msm, czy chrzasta rekina nie ma sensu brać bo to placebo jest i nie działa.
Jak można byc takiem kretynem... :roll:
tak ze trzeba uwazać z nimi i sprawdzać czy nie zapisali np. antybiotyku, bo im akurat koncern farmaceutyczny wycieczke za to funduje..

IVAN najlepiej jak być poszedł tam gdzie maro pisze (drogo ale faktycznie mogą pomóc) odnosze natomiast wrażenie że Cie ktoś w konia robi, tam gdzie chodzisz, jak Ci powiedział że artroskopia ma pomóc w naprawie więzadła.
  • 0

budo_ivan2k5
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
Z tym koniem to chyba nie :) chociaż ciamajda ze mnie przeokrutna. Co do artroskopii powiedział że otworzy kolano i zobaczy ( czyli jak mniemam diagnostyka ) Akurat ten lekarz już przeze mnie wyżej wspomniany powiedział konkretnie i rzeczowo co może byc i dał mi kilka rozwiązań do wyboru, że zacytuje:" jak chcesz to ci mogę dać przeciwbólowe i po zawodach" ( troche uproszczone ale mniej więcej tak brzmiało a było to jeszcze wtedy jak nie mogłem zginać i bolało jak jasny gwint, koniec listopada to był) Natomiast lecznicza artroskopia to kto inny mi zaoferował ale jakoś tak niechętny jestem do robienia nie fabrycznych otworków w moim pięknym :) ciałku. Co do stabilizatora, posiadam takowy ale przy rozciąganiu pod naeryo lewej nogi nie bardzo mogę ustać, bo zaczyna pływać. Widzę po opiniach że u nas ciężka sprawa jednak z fachowcami bo jak nie spartolą to trzeba zapłacic jak za zboże
  • 0

budo_who85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana

ja z lekarzami wymiękam ostatnio mi jeden powiedział ze jego zdaniem zadnych preparatów jak msm, czy chrzasta rekina nie ma sensu brać bo to placebo jest i nie działa.
Jak można byc takiem kretynem... :roll:


może nie od razu kretynem, bo tak naprawdę to żadna z powyższych substancji nie jest traktowana jako lekarstwo, bo nie ma żadnych wiarygodnych badań które potwierdzą że faktycznie one działają w sposób w jaki nam wmawiają,
ale dla mnie niech działa nawet jak placebo, jeżeli poprawiają tylko poczucie psychiczne to niech i tak będzie, bo dobre samopoczucie przyspiesza wszelkie leczenie (a to już jest dowiedzione :P )


Co do stabilizatora, posiadam takowy ale przy rozciąganiu pod naeryo lewej nogi nie bardzo mogę ustać, bo zaczyna pływać.


no to mi wygląda że mięśnie są albo za słabe (albo za bardzo przemęczone ;) )
a po za tym to jakiś kiepski ten stabilizator :P albo masz opaskę a nie stabilizator
do tej pory jak ktoś wykonywał na mnie osoto gari (podcięcie od tyłu) to kolano mi poprostu wyskakiwało z miejsca (a przynajmniej jakoś dziwnie się wyginało), teraz jak mam na nodze stabilizator to nic takiego się nie dzieje
ja mam np. coś takiego:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_ivan2k5
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
A mnie niestety noga pływa a mam coś takiego :http://www.thuasne.fr/thuasne/fr/Siteprof.nsf. A wczoraj musiałem użyć nogi ( niestety przytrafiła mi się grupka mocno nietrzeźwych małolatów ) i już wiem że mogę na nią nie liczyć. Po kopnieciu postawiłem doś energicznie na ziemi ( bez stabilizatora) i znów boli, tym razem przy prostowaniu ale od wew strony nogi także chyba mocne nadciągnięcie.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
IVAN uszkadzasz sobie dodatkowo łekotkę, w ten sposób zniszczysz kolano nieodwracalnie. stabilizator w niczym nie pomoże , a moze szkodzić dając Ci komfort psychiczny że niby to coś usztywnia i spowoduje ze tylko rozwalisz kolano. Zastanow się nad operacją więzadła (nie mylić z artroskopia, ktorej nie róB), ewentualnie wez skierowanie do dobrego rehabilitanta, byc moze da się to ratowac cwiczeniami
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
ja mam artroskopie 19 maja
lekarz powiedzial ze pewnie bedzie musial usunac fragment lekotki
jak taki zabieg wplynie na moje kolano w przyszlosci :?:
chodzi mi o to czy ono bedzie dalaj tak samo stabilne i zdolne wytrzymac takie same obciazenia czy bede musial oszczedzac do konca zycia :?:
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
uważaj, sprawdz czy to konieczne przede wszystkim tzn czy kolano boli i rzeczywiście łękotka jest uszkodzona. Lekarze czesto kłamią zalecając ten zabieg niepotrzebnie (nie wiem czemu podejrzewam ze jakies korzysci finansowe z tego mają większe), natomiast w 9 na 10 przypadkach niszcza kolano, i po artroskopi jest gorzej niż było.Jak juz to zrob to w klinice na tyle renomowanej zeby bali sie zepsuć zeby nie stracić reputacji (a co za tym idzie pieniedzy) nie w publicznej służbie zdrowia bo ich to wali.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024