Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kontuzja kolana


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

budo_who85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana

Co do stabilizatorów przy każdej kontuzji kolana jak najbardziej powinno się je stosować i to cały czas przez co najmniej pół roku.


oj z tym się nie zgodzę :| przez pierwszy okres koło 2 tygodni można stosować przez cały czas, ale potem to tylko przy jakiś większych obciążeniach, bo przy stabilizatorze mięśnie nie pracują albo pracują w niewielkim zakresie, i efekt będzie podobny do gipsu, czyli zanik mięśni, a to może spowodować nową kontuzję :|
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
uzywam zwyklego neoprenowego sciagacza i wystarcza
a ze boli tylko przy max podgieciu podudzia to nie musi mi w zasadzie nic stabilizowac bo taki ruch potrafie sam kontrolowac

odnosnie fizjoterapii
mam taka prace ze zaden z moich szefow nie zgodzi sie zebym mial dluzsza przerwe
wiecie o co chodzi: "w rzeczywistosci codziennej sprzedazy..." czyli pelna dyspozycyjnosc i te sprawy

a poza tym artroskopia jest operacja bezhirurgiczna
nie wiem dlaczego piszecie ze okres rekonwalescencji jest dlugi
zarowno lekarz jak i moj trener mowia ze tydzien po artroskopii mozna trenowac bez problemow
  • 0

budo_nedohin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
Tylko musisz być świadomy że wyleczysz skutek a nie przyczynę i jak to mawia mój wykładowca od biomechaniki pytanie nie będzie brzmiało czy będziesz miał kłopoty z kolanem a kiedy zaczniesz znowu je mieć. Poza tym fizjoterapia to nie sanatorium zawsze możesz chodzić do fizjoterapeuty po pracy tak samo jak wykonywać ćwiczenia.

oj z tym się nie zgodzę :| przez pierwszy okres koło 2 tygodni można stosować przez cały czas, ale potem to tylko przy jakiś większych obciążeniach, bo przy stabilizatorze mięśnie nie pracują albo pracują w niewielkim zakresie, i efekt będzie podobny do gipsu, czyli zanik mięśni, a to może spowodować nową kontuzję :|


Jedyną różnica w pracy mięśni jest to że stabilizator sprawia że nie muszą pracować tak intensywnie jak bez niego (w gipsie są zaniki dlatego że kończyna jest unieruchomiona i mięśnie nie pracują w ogóle). Dopóki mięśnie pracują to nie ma mowy o jakichkolwiek zanikach. Natomiast stabilizatora używa się nie tylko aby chronić zagrożone kontuzją kierunki ruchu ale po to by pobudzić czucie wewnętrzne (propriocepcje) które jest kluczowe w rehabilitacji po każdej kontuzji a to zagadnienie trudno jest wytłumaczyć na forum. W ogóle odbiegliśmy od tematu
więc jeżeli chcesz o tym pogadać szerzej to daj znać na priv.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana

a poza tym artroskopia jest operacja bezhirurgiczna
nie wiem dlaczego piszecie ze okres rekonwalescencji jest dlugi
zarowno lekarz jak i moj trener mowia ze tydzien po artroskopii mozna trenowac bez problemow


robienie dziur w kolanie nazywasz bezchirurgiczną operacją?
lekarz wogóle kłamie (bo watpię zeby się nie znał az do tego stopnia) natomiast odnośnie doświadczenia trenera, ile zna osób uprawiających sport po zrobieniu artroskopii?
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
Wniosek: słuchaj sallego, który ma doświadczenie zarówno w medycynie, jak i w trenerce :)

Itosurulez, słuchaj ludzi, którzy wiedzą, co mówią, czyli lekarza i trenera.

Faktem jest, że przypadek sally'ego źle świadczy o kompetencjach lekarzy, ale to pewnie dlatego, że nie bierze leków :cry: Psychiatria nie ortopedia, niestety nie robią już lobotomii :(
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana

Faktem jest, że przypadek sally'ego źle świadczy o kompetencjach lekarzy, ale to pewnie dlatego, że nie bierze leków :cry: Psychiatria nie ortopedia, niestety nie robią już lobotomii :cry:


już wolę być świrem niż idiotą :)
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
Panowie bez prywatnych wojen proszę.

P.S. sally jeszcze raz kogoś obrazisz i znów będziesz mieć przerwę w pisaniu.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana

P.S. sally jeszcze raz kogoś obrazisz i znów będziesz mieć przerwę w pisaniu.

a kogo ja obrażam?? :)
  • 0

budo_ivan2k5
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana

co do IVANA to miałeś wogóle robione jakieś podstawowe badanie, czyli RTG lub USG czy lekarz tylko na macanego cię badał ?



Miałem RTG, a na macanego byłem "brany" :) przez 3 szpeców ortopedii. Teraz będe miał rezonans.

A tak w ogóle to dzięki za odzewy i doradztwo for everyone :)
  • 0

budo_who85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
To się odezwij co tam na rezonansie wyszło :]
  • 0

budo_ivan2k5
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
Nieomieszkam :-)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
obiecalem napisac jak bede po artroskopi wiec pisze

diagnoza:
lekotka przysrodkowa uszkodzona - usunieto malutki kawalek (nie bedzie mialo wplywu na kolano w przyszlosci)
lekotka boczna - byla uszkodzona ale sie zaleczyla
wiazadlo krzyzowe przednie - calkowicie zerwane :!: lekarz powiedzial ze czegos podobnego nie widzial, ponoc mam tak mocne pozostale wiazadla ze daja rade utrzymac stabilnosc kolana nawet po calkowitym zerwaniu krzyzowego przedniego
z tego co mi powiedzial przy takim zerwaniu u "normalnego" czlowieka kolano byloby zupelnie niestabilne uniemozliwiajac wszelkie ruchy pod obciazeniem

to kolano nigdy nie bedzie takie jak pierwotnie ale wg niego mam 95 % szans na pelen powrot do treningow...
czas pokaze

pozdro od Itosu
  • 0

budo_who85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
Nie będę zakładał nowego tematu, więc tak.
Już zacząłem zapominać że kolano mi przeskakiwało, że nie mogłem chodzić na treningi, no ale co piękne szybko się kończy.
W niedzielę poszedłem na halę, mieliśmy sobie z kolegami połazić po ściance, no ale w ramach przerwy zaczęliśmy grać w kosza. No i gra trwała jakieś 5 minut, do momentu jak nie wyskoczyłem żeby złapać piłkę. Oczywiście źle wylądowałem (nie miałem stabilizatora tylko opaskę, bo po co na ściance stabilizator :| ) no i z bólu zwijałem się na ziemi z jakieś 10 minut, bo kolano przegięło mi się w bok podczas lądowania. Przeginało mi się tak już pare razy, ale nigdy tak mocno, ból przy chodzeniu, kolano spuchnięte.
Oczywiście wizyta w szpitalu, zrobili mi rtg (o usg nikt nie pomyślał ) lekarz poruszał nogą (kolejny lekarz stwierdził że mam rozchwiane kolana) stwierdził że więzadła trzymają, może zaproponować gips (podziękowałem za tą opcję) no i zalecenie stabilizator, kule, okłady z altacetu, kontrola za tydzień.
Na treningi za szybko nie wrócę pewnie (ale przynajmniej łapy będę miał przy pakowane od tych kul), no i na pewno zbyt łatwo nie będzie :| no ale jestem dobrej myśli :)

Itosu zerwane krzyżowe i ci noga nie leci, to naprawdę dziwne :) No ale tylko się cieszyć, że noga w miarę sprawna :)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana

Itosu zerwane krzyżowe i ci noga nie leci, to naprawdę dziwne :) No ale tylko się cieszyć, że noga w miarę sprawna :)


lekarz tez nie mogl sie nadziwic
jak przed artroskopia mi to kolano gial na wszystkie strony powiedzial ze najwyzej koncowka lekotki uszkodzona
po artroskopii powiedzial ze to nieprawdopodobne ze tak mi kolano trzyma mimo ze krzyzowe przednie jest zerwane
niestety stabilizator do konca zycia na treningu ale bede stosowal zwykla opaske neoprenowa jak dotychczas (trenowalem na 100% z tym zerwanym wiazedlem przez pol roku) bo nie chce zeby mi pozostale wiazadla i sciegna na kolanie ulegly degeneracji

pozdr

PS. sport to zdrowie :twisted:
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
Zdrowia itosurulez. Twoja historia jest jak sądzę niezłym przykładem na to, dlaczego WARTO robić artroskopię. Choć jak znam życie, zaraz przyjdzie sally i stwierdzi, że lekarz Cię okłamał i wcale nie masz zerwanego więzadła :)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
artroskopie robil mi dr Tomasz Trzeciak - ponoc jeden z najlepszych ortopedow poznanskich
nie zaplacilem nic poza 70 pln za pierwsza wizyte
reszta na kase chorych

dzieki za zyczenia zdrowia
pozdrawiam serdecznie Itosu 8)
  • 0

budo_ivan2k5
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
No już po artroskopii :) Na szczęście nie było tak tragicznie nic nie boli trochę przycięta łękotka a teraz to już tylko rekonstrukcja więzadła krzyżowego rok rehabilitacji i na trening :(
Jak się okazało uszkodzenie kolana jest bardzo duże także na razie rękawice na kołek.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
IVAN to spoko,
a jak tam itosurulez, mineły dwa miesiące i jak noga?
  • 0

budo_ivan2k5
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana
A swoją drogą jestem ciekaw jak to będzie po tej rekonstrukcji. Coś tam lekarze bąkali o przeszczepie z biodra ale to jakoś mnie nie zachęca. Strasznie mnie korci na trening a tu jeszcze tyle czasu ...
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kontuzja kolana

IVAN to spoko,
a jak tam itosurulez, mineły dwa miesiące i jak noga?


chodzic moge
przysiady robie
kopac moge tak mocno jak potrafie
na rowerze smigam i trenuje pelna para
kolano jest stabilne mimo ze mam zerwane wiazadlo krzyzowe
czasami tylko kiedy za duzo popracuje na nogach czuje okolice rzepki ale mysle ze z czasem bedzie lepiej (chociaz wiem ze to kolano juz nigdy nie bedzie takie jak kiedys)
jesli chodzi o dogiecie poduzia moge je dogiac w pelnym zakresie ale powoli nie szybko
na rekonstrukcje sie nie wybieram

to byloby na tyle

pozdr od Itosu 8)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024