Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
230 odpowiedzi w tym temacie

budo_mameha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 546 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
Ira, czy ty kiedykolwiek byłeś na takim kursie samoobrony dla kobiet? Wiesz jak to wygląda? Przypuszczam, że nie. No to ja ci powiem.

Na sali zbiera się około setki pań (sic!). Wychodzi do nich instruktor i pokazuje na jednej z nich jakiś cios, chwyt albo coś tam jeszcze. Panie są zachwycone tym, że instruktorowi wszystko świetnie wychodzi, a potem usiłują to między sobą w parach nieudolnie powtórzyć. Śmichy i chichy są przy tym na porządku dziennym. I mnóstwo słów typu "to było jakoś tak". W zasadzie tych słów jest więcej, niż ćwiczenia.

Myślisz, że taki instruktor jest przygotowany do tego, żeby rozpocząć jakąkolwiek rozmowę z tymi kobietami? I naprawdę chce usłyszeć, co one mają do powiedzenia? I co zrobi z tymi informacjami, które od nich uzyska? Bo one będą opowiadały o takich rzeczach, które dla niego brzmią jak opowieść sf:

- że syn po raz kolejny rozwalił drzwi, a ona ze swojej pensji 500zł będzie musiała za te drzwi zapłacić
- że do pokoju, w którym była sama wszedł jakiś facet, który okazał się szaleńcem i zaczął gadać od rzeczy i nie wiadomo było zupełnie, czego sie można po nim spodziewać
- że lekarz ginekolog odmówił jej założenia wkładki domacicznej i odesłał do prywatnego gabinetu, a ona wie, że taka usługa jej się należy z NFZ ...

Te przykłady są autentyczne, z zajęć. Przypominam sobie jeszcze takie dwie kobiety z którymi byłam na kursie. Matka i córka przyjechały z odległego o 40 km miasteczka tylko po to, żeby opowiedzieć o swoim łajdaku mężu/ojcu. Mówiły o nim nam - uczestniczkom kursu, a nie instruktorowi. Po prostu chciały się pożalić na to, jak były obsłużone przez policjantów. Nic więcej.

To nie jest proste - dojść do tego, co naprawdę przywiodło te kobiety na samoobronę. Jedna będzie miała problem z podejmowaniem decyzji, inna z wytyczeniem własnych granic, jeszcze inna z wyrażeniem swojego zdania na jakiś temat, a jeszcze inna - z koncentracją. W każdej siedzą blokady psychiczne różnego rodzaju. Część tych blokad jest spowodowana smutnymi doświadczeniami w kontaktach ludźmi (nie tylko z facetami). Jeżeli uda się tak poprowadzić zajęcia, żeby te kobiety same zdały sobie sprawę z tego, z czym mają problem to będzie sukces.
  • 0

budo_malta
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 898 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
co to za wspólnego z BJJ? chyba sie trochę hm, zgubiłam...
w świetle tego co piszesz, najlepszym wyjściem byłyby zajęcia indywidulane bądź w bardzo małych grupach. ale łatwo powiedzieć.
  • 0

budo_paolobjj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gracie Barra Toruń
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj

Nawet jeżeli w tym papierku będzie śmierdzące gówno pod tytułem brazylijskie jiu jitsu!


Nie wiem gdzie tu szacunek dla bjj, o którym Mameha wspominała... Może to też manipulacja??? :)

Wydaje mi się też, że Mameha ma swój jedyny i słuszny pogląd na to jak kursy samoobrony dla kobiet wyglądają i co tam powinno być nauczane. Co nie znaczy, że inni też nie mają na ten temat jakiejkolwiek wiedzy. De facto wszystko i tak zależy od instruktora, jego podejścia i umiejętności - nie tylko w zakresie SW, ale - w sumie przede wszystkim - w zakresie psychologii.
  • 0

budo_paolobjj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gracie Barra Toruń
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
Oczywiście miało być:

Nawet jeżeli w tym papierku będzie śmierdzące gówno pod tytułem brazylijskie jiu jitsu!


Sorry.
  • 0

budo_tae tad
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
Mameha przyznanj sie, ponioslo Cie.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
mameha, ztego co napisałaś wynika że tym kobietom potrzebna jest terapia a nie kursy samoobrony. Bo co ma do rzeczy:"
"... że lekarz ginekolog odmówił jej założenia wkładki domacicznej i odesłał do prywatnego gabinetu, a ona wie, że taka usługa jej się należy z NFZ ... "

"...przyjechały z odległego o 40 km miasteczka tylko po to, żeby opowiedzieć o swoim łajdaku mężu/ojcu. Mówiły o nim nam - uczestniczkom kursu, a nie instruktorowi. Po prostu chciały się pożalić na to, jak były obsłużone przez policjantów."

. . . i inne przykłady. Nie mieszajmy różnych systemów walutowych i samoobrony z terapią. Nie możesz wymagać żeby instruktor samoobrony prowadził równocześnie terapię. To nie jest kombajn do rozwiązywania wszystkich cudzych problemów.
  • 0

budo_of10
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
jak to co chca sie bronic przed ginekologiem i mezem alkoholikiem :)
  • 0

budo_mameha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 546 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
Dla mnie najcenniejsze w tej dyskusji są słowa malty, wyrażające głębokie zdziwienie: co ma bjj do samoobrony? Właśnie takiego pytania tutaj oczekiwałam, by zakończyć temat.

Quod erat demonstrandum. :D

A do człowieka, który „miesza systemy walutowe” i pod szyldem samoobrony wciska kobietom bjj, można mieć zwykły żal. Zwłaszcza, kiedy pomyślę sobie, że on – w przeciwieństwie do niektórych zabierających tu głos - jest zorientowany w tym, co w samoobronie dla kobiet najistotniejsze. Zawód zawsze boli ... Na tym kończę i biorę się do roboty.

P.S. Chciałabym w tym miejscu serdecznie podziękować Tae Tadowi za informacje na temat kasków. Te fachowe wskazówki na pewno wykorzystamy w naszej bieżącej działalności. Gdybyś kiedykolwiek potrzebował jakiejś porady czy pomocy, postaramy odwdzięczyć się z nawiązką.
  • 0

budo_el primo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 631 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
bjj do samoobrony ma akurat wiele...a moim zdaniem Malta chciala zapytac co ma wsoolnego z bjj to co Ty wypisujesz...bo lekko zboczylas z tematu :roll:
  • 0

budo_saku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5219 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
Daj spokój Rysiu
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
Mameha
byłas na tych zajęciach o których opowiadasz?
czy twoja wiedza o nich ogranicza sie do opowieści znajomej?
i na bogów eterni zacznij odpowiadac na pytania bo mam wrażenie,
że prowadzisz monolog.
pzdr gnz

ps. ten komentarz do wypowiedzi Malty traci manipulacją.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
[quote name="Mameha"]. . . Właśnie takiego pytania tutaj oczekiwałam, by zakończyć temat.
. . . quote]
Wygląda na to że temat był potrzebny aby wyciągnąć "właściwe" wnioski. Ale tak jak pani chce to tylko w erze zrobią . . .
Pozdrawiam.
  • 0

budo_michal_n
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
A może by tak korzystając z okazji że temat wrócił (obawiam się, że jedynie chwilowo) na cywilizowanie uprzejmy ton, zabezpieczyć się przed jakąś niechcianą awanturą w stylu czy BJJ to samoobrona bardziej niż KM albo coś podobnego i zamknąc temat "nagłą i ostateczną decyzją moderatora"?
  • 0

budo_gonzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 434 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
a może moderator bardziej by sie zaangażowała w temat który
założyła bo coś jej nie widać.
pozatym nie bardzo wiadomo o co chodzi bo myślałem że miało być
o manipulacji kobietami a wyszło, że bjj nie nadaje sie do samoobrony.
i wszystko przez jedno wyjście z dosiadu...
pzdr gnz
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
Cóż, Mameha zwróciła uwagę na bardzo ważny problem. I pewnie każdy z nas go zauważył.

Problem niekompetencji prowadzącego zajęcia zawsze był i pewnie będzie aktualny. Wciskanie jedynie słusznych rozwiązań technicznych (przystosowanych do warunków fiz. trenera ) dla kobiet o innej masie ciała i psyche faktycznie zakrawa o pomstę do nieba.

Na jakiejs krakowskiej stronie poświęconej xx w kontekście samoobrony dla kobiet, widziałem.. wysokie kopnięcie boczne ....

Swoją drogą jeszcze nie widziałem tak pokrętnego przedstawienia istoty sprawy :) , i cóż ... ewidentnych manipulacji na wypowiedziach userów :) :) :) .

Również nie rozumiem potrzeby mieszania wątków terapeutycznych z samoobroną. Pewnie dlatego, że nie jestem kobietą.

Czyżby wynikało z tego, że część uczestniczek kursów nie ma ochoty się czegokolwiek nauczyć??? Tylko chcą się wyżalić??? Jeśli o to chodziło to też jest to bardzo ważna informacja koledzy trenerzy. Aczkolwiek szok dla mnie (tak przyznaję się).
  • 0

budo_lettarin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
a jak myslicie panowie... jak wygląda kobieta która przyszła na samoobrone (nie mówie tu o laskach które ćwiczą jakąkolwiek sw)??
jak wygląda wykonane przez nią udeżenie?? wystawienie reki w przód- bo jeszcze cos komus może zrobić, a to nie do pomyślenia żeby potem zrobić krzywde napastnikowi, prawda?? panie ćwiczą w parach, wiec obrona przed takim wystawieneim reki wcale nie jest trudna. i cacy- trener pokazal technike i wyszła. super!! trzeba sie cieszyć... a podczas ćwiczenia z koleżanką, przecież nie uderze jej w twarz bo zaboli- a na ulicy takie trzasniecie po buzi to kilkusekundowy szok- no i zastanówmy sie dlaczego technika ćwiczona na treningu nie wychodzi podczas realnego zagrożenia??
no przecież to głupota- pytacie co ma terapia do samoobrony, otóż bardzo dużo. trzeba przekonać te panie które nigdy nikomu nic nie zrobiły ze mają trzasnąc z całej siły, kopnąć, krzyczeć i wrzeszczeć... trzeba zrobić im "pranie mózgu" w ciągu tygodnia i zmienić im postrzeganie samej siebie
przynajmniej ja tak to widze... :?
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
Nikt kompetentny nie każe sie tym paniom uczyć prawidłowego prostego uderzenia czy bocznego kopnięcia.

A co do terapii w takiej grupie to nadal tego (jako facet? ) nie rozumiem. Pani która przychodzi na kurs samoobrony i nie zamierza sie uczyć tylko wyżalić. Naprawdę jestem w szoku. Jesli tak jest to faktycznie terapeuta potrzebny.

Ze trzeba umieć przełamać jakieś granice w kobiecie by mogła uderzyć to wiemy, i często wychodzi to bardzo dobrze. Do tego stopnia, że taka pani potrafi uszkodzić mnie w trakcie zajęć (jeśli baardzo nie uważam). Więc o tym aspekcie nie mówimy.
  • 0

budo_lettarin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
ale ty mówisz o treningu, gdzie przychodzi kobieta która chce sie nauczyć, a mnie chodzi o panią, której trzeba wbić ze ma uderzyc, ona ma blokade przed uszkodzeniem kogoś.

a z tą terapią, po co te kobiety przychodzą - zeby polepszyć swoje samopoczucie, nie czuć sie zależną od kogoś (ojciec, mąż), żeby mniej sie bać, podwyższyć swoja samoocene, to wegług ciebie nie terapia??
  • 0

budo_lettarin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj
zastanówmy sie o co chodzi z tym wyżaleniem sie, może to jest po prostu cheć zwrócenia naszej uwagi na jej problemy- i co za tym stoi na powód dla którego przyszła na samoobrone.

samoobrona to nie tylko jak kopnąć ale też jak być bardziej asertywnym, przestać być ofiarą, jak sie postawic kiedy trzeba. przynajmniej ja tak uważam
  • 0

budo_three
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak trenerzy manipulują kobietami, czyli rzecz o bjj

samoobrona to nie tylko jak kopnąć ale też jak być bardziej asertywnym, przestać być ofiarą, jak sie postawic kiedy trzeba. przynajmniej ja tak uważam



Lettarin, owszem - ale tego się nie da w tydzień! W tydzień, to można zgromadzić te babki, które już wiedza, że tak trzeba, ino nie wiedza, jak, i im pokazać. Te, które przyszły po nauke asertywnosci i podniesienie samooceny, potrzebują jakiej terapii i długiej opieki - zajecia cykliczne przez jakieś pół roku minimum pewnie. Ale nie wymagajmy tego od prowadzacych tygodniowe kursy kopania w jaja! Nie mówiac o tym, że takie kursy weekendowe tylko już w założeniu wydaja mi sie mało przekonywujące i mało zasadne...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024