Skocz do zawartości


Zdjęcie

Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
Przykłady etycznych, szlachetnych i godnych naśladowania zachowań karateków VS przykłady nieetycznych zachowań karateków.
Z historii, z literatury, z własnych doświadczeń.
(Może nie tylko karateków, ale też i przedstawicieli innych sztuk i sportów walki.)



Np. Azato był podobno bufonem, lubił się przechwalać itp.

Zaś mój znajomy adept karate stanął kiedyś w obronie kolesia napadniętego i bitego przez trzech gości. Musiał z nimi walczyć, wyłapał kilka strzałów, zadał kilka kopnięć i kolesie zrezygnowali.

Itp. itd.

Przychodzą Wam do głowy jakieś przykłady - piszcie.
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
Nie wiem za bardzo jak odpowiedzieć, bo pod pojęciem "etyczne zachowanie" może się kryć wiele rzeczy. Jeśli o mnie idzie to już kiedyś mówiłem, ale powiem jeszcze raz - nie pomagam napadniętym, chyba że w sytuacjach wyjątkowych (czytaj: chodzi o kogoś z rodziny, lub znajomego). Wiele i tak bym nie pomógł, ale domyślam się że sama taka postawa uchodzi za złą i nieetyczną. Cenię zaś sobie wśród karateków skromność i opanowanie. Na szczęście znam sporo takich, którzy nie głoszą jacy to oni są "naj", nie dają się sprowokować i preferują argumenty przedstawiać dyskusją, a nie przemocą. Sam staram się tak robić i przekonuję do tego innych. Nie sztuka nauczyć kogoś walczyć - sztuka nauczyć go jak walki unikać. Taką cechę cenię wśród karateków.
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków

ale powiem jeszcze raz - nie pomagam napadniętym, chyba że w sytuacjach wyjątkowych (czytaj: chodzi o kogoś z rodziny, lub znajomego).


Hm...Wydaje mi się, ze ludzie nie pomagają, bo boją się o własne życie. Tzn. na ulicy, gdy ktos wyrwie kobiecie torebkę, ta będzie krzyczała "złodziej, łapcie go", to zareaguje 1 max 2 osoby (chyba, ze w pobliżu jest policja), reszta nic nie zrobi, bo boi się o własną dupę. Tak już jest. Mi sie wydaje, ze jakbym kiedyś była wtakiej sytuacji, to jeżeli mogłabym jakoś pomóc, to bym pomogła, bo być może kiedy ja bym potrzebowała pomocy, ktoś by mi też pomógl i nie byłabym zdana na samą siebie.

Pozdrawiam
  • 0

budo_andy kk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stalowa Wola

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
Nieetyczne zachowania? Przychodzi mi jedno na myśl. Pewien koleś, 3 kyu karate kyokushin, brązowy medalista Mistrzostw Polski Południowej z 2004 r. mniejsza o nazwisko bo to i tak nieistotne. Razem ze swoimi pojebanymi kolegami kibicami pobił na śmierć chlopaka, na oczach jego siostry i dziewczyny. Miało to miejsce w knajpie, na oczach może 30 świadków. Koleś wyszedł z ZK po pół roku.

Doskonały przykład, jak pojebane jest nasze polskie prawo
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
A może byś sprecyzował, co rozumiesz pod pojęciem etyki i etycznego zachowania ludzi uprawiających SW, poza wytłumaczeniem terminu - nauka o moralności?
Nie chcę dzielić włosa na czworo, ale akurat znalazłem w swojej bibliotece książkę o etyce, liczy sobie koło 500 stron i jest tylko wstępem do zagadnienia. I jedno co z lektury nawet pobieżnej wynika, to to, że dane zachowanie w danej chwili można interpretować jako moralne lub niemoralne a zalerzy to tylko od punktu widzenia (sorry za truizm).
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
,,Nie chcę dzielić włosa na czworo, ale akurat znalazłem w swojej bibliotece książkę o etyce, liczy sobie koło 500 stron i jest tylko wstępem do zagadnienia."

moze to kniga o etyce Chemika???
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków

A może byś sprecyzował, co rozumiesz pod pojęciem etyki i etycznego zachowania ludzi uprawiających SW, poza wytłumaczeniem terminu - nauka o moralności?
Nie chcę dzielić włosa na czworo, ale akurat znalazłem w swojej bibliotece książkę o etyce, liczy sobie koło 500 stron i jest tylko wstępem do zagadnienia. I jedno co z lektury nawet pobieżnej wynika, to to, że dane zachowanie w danej chwili można interpretować jako moralne lub niemoralne a zalerzy to tylko od punktu widzenia (sorry za truizm).

Termin "zachowań etycznych, szlachetnych i godnych naśladowania" jest w istocie bardzo pojemny. Ale żyjemy w kręgu kultury zachodniej i tzw. 'moralności chrześcijańskiej' - w związku z tym rozumiemy go chyba wszyscy choć trochę podobnie. :wink:

Chodzi o to, żebyś opisał zachowanie adepta sw, z TWOJEGO subiektywnego punktu widzenia spełniające te kryteria lub ich nie spełniające.

A jeśli tym zachowaniem okaże się np. jedzenie mięsa w piątek, to dopiero wtedy sobie podyskutujemy o doprecyzowywaniu tych terminów. :)

Na razie chyba nie ma takiej potrzeby, biorąc pod uwgę choćby to, co opisał wyżej Andy kk.
(Swoją drogą takiego karatekę, jak ten medalista, to powinno się... :evil: )
Nikt raczej nie ma wątpliwości, jak takie zachowanie ocenić. Definicja 'etyki' jest tu zbędna i o to chodzi...
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
Andy_kk opisał przypadek, jak to się ładnie ujmuje, wystąpienia przeciwko nakazowi sformułowanemu w sposób bezwzględny. Przypuszczam, że takich opisów będzie bardzo dużo bo są one i ich efekty najłatwiej zauważalne.
Ale ponieważ żyjemy w kręgu cywilizacji zachodniej pozwolę sobie na mały cytacik ze "Szkiców sceptycznych" Bertranda Russella:
"O Pironie, twórcy sceptycyzmu, opowiadają następującą historię. Utrzymywał on, że zawsze wiemy za mało, aby mieć pewność, że jedna droga działania jest lepsza od drugiej. Będąc jeszcze młodzieńcem, wybrał się pewnego popołudnia na spacer i zauważył, że nauczyciel filozofii (od którego przejął swe zasady) wpadł głową w dół do błotnistego rowu i nie mógł się z niego wydostać. Pirron przyglądał mu się przez pewien czas po czym poszedł dalej, utrzymując, że nie ma dostatecznego powodu do sądzenia, ze uczyniłby coś dobrego wyciągając starca. inni mniej sceptyczni ludzie przyszli na ratunek i krytykowali Pirona za brak serca, ale jego nauczyciel, wierny swoim zasadom, pochwalił go za konsekwencję".
I tyle cytatu. Wiem, jestem upierdliwy i na starość mnie sie pogłębia :)
  • 0

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
chemik, to nie jest forum filozoficzne :> Jak już napisał Sanjuro, pod pojęciem "etyki" potocznie rozumie się zazwyczaj etykę opartą na moralności chrześcijańskiej, w mniejszym lub większym stopniu. Etyka sceptycka to jest materiał na dyskusję na kursie filozofii, a nie na forum o karate :>
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków

chemik, to nie jest forum filozoficzne :>


A mówią, ze Polacy to naród filozofów. Cały czas zajmują się Kantem i Niczem :)

Dobra, już kończę. Może macie rację...
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
Opowiem wobec tego o pewnym zachowaniu. Krótko i fakty.
Mistrzostwa Polski Kadetów i Juniorów w karate tradycyjnym - Kraków 1995
Walka finałowa w Fuku-go kadetów pomiędzy zawodnikiem A i zawodnikiejm B.
Zawodnik A na wejściu zawodnika B wyprzedza go techniką uraken-uchi trafiając w skroń. Zawodnik B pada, traci przytomność, karatka odwozi go do szpitala.
Zawodnik A /który wcześniej zdobył już dwa złote medale tych mistrzostw/ zostaje zdyskwalifikowany, jest załamany nie tym, że przegrał, ale tym, że znokautował swojego kolegę z maty, jest wściekły, zapowiada koniec kariery jeśli uraz zawodniak B okaże się poważny...nie chce z nikim rozmawiać.

Dekoracja finalistów kilka godzin później...
Zawodnik B staje na najwyższym stopniu podium,
Zawodnik A staje na miejscu II,
Zawodnik B zdejmuje swój złoty medal i próbuje go włożyć na szyję zawodnika A,
Zawodnik A, wkłada z powrotem medal na szyję zawodnika B, wchodzi na najwyższe podium i podnosi jego rękę w górę pokazując zwycięzce...
Obaj zawodnicy ściskają się serdecznie, w oczach wzruszenie, publiczność szaleje.
To fakty, ocenę zachowania pozostawiam Wam drodzy forumowicze.
  • 0

budo_mistress
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
Niezła historia.

Szczerze mówiąc to ja bym nie wiedziała co zrobić. Pewnie zachowałabym się jak zawodnik A...a moze jak zawodnik B...Zalezy na którego byłabym miejscu ;) . Chociaż wątpie czy niektórzy w ogóle pomyśleliby tak jak ten, który chciał oddać swój złoty medal.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Jeżeli było juz to przeoczyłem.
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków

http://relaz.o2.pl/lakmus-msg.php?id=3095

Jeżeli było juz to przeoczyłem.


Na co, na sądy mieli czekać?!
:)
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
Byłbym jednak ostrożny z takimi rewelacjami prasowymi. Jeśli w jakiejkolwiek bójce ktoś kopnie kogoś w d..ę to dla dziennikarzy jest pewne, iż brali w tej rozróbie karatecy. Dla nich każdy machający nogami koleś to karateka.
W bójce w Mielnie brali udział /z tego co mi wiadomo/ zawodnicy tae-kwon-do i kick-boxingu. Ale może ktoś bardziej jest w temacie ?
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
Tylko że tutaj nikt nikogo nie kopnął w d..pę bo nikt nie zdążył, więc pewnie nie stąd to podejrzenie o karate.
Inna sprawa że pod szyld karate niezorientowany dziennikarzyna może wrzucić dużo. Nawet jeżeli nie wszyscy ćwiczyli to byli tam tacy i to ich zachowanie podlega ocenie.
  • 0

budo_danbog
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
Sądze że od osoby zajmującej się sztukami walki powinno się wymagać wyższego pułapu etyki. Taki stan żeczy nobilitował by sztuki walki oraz trenujące ją osoby.
Oczywiście macie racje że etyka to dział filozofii i w dodatku przybiera różne kształty w zależności od podstawy filozoficznej na której zostaje zbudowana. Na pewno nie jest to literalne rozumienie 10 przykazań jak traktuje ją większość w naszym kraju.
Sądze że istotne jest zaszczepienie młodemu pokoleniu potrzeby poszukiwania prawdy, i to nie tylko w sztukach walki .
  • 0

budo_ktostam
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
a propos nieetycznego zachowania " trenerów " karate shotokan. wysłałam 7-letnią wówczas córę na treningi karate w małej wielkopolskiej miejscowości.
chodziła na treningi dwa lata, płaciła składki na rzecz związku do którego rzekomo trener należał a także opłacała treningi.
prowadzący nie omieszkał kasować jej nawet za jak się okazało lipne egzaminy na kolejne stopnie.
ponieważ w ciągu ostatnich 2 m-cy przeprowadziłam się z córą do Poznania chciałam aby kontunuowała naukę - ona z resztą tez i wówczas właśnie okazało się że mieliśmy do czynienia ze zwykłym naciągaczem o którym nikt nie słyszał został wykluczony ze związku do którego jak twierdził należy właśnie za brak opłacania składek które pobierał od dzieci
poza tym żaden szanujący się klub stowarzyszenie nie chce uznać córce zdanych egzaminów przeptowadzonych jednoosobowo przez rzekomego trenera
POWIEDZMY STOP OSZUSTOM I NACIĄGACZOM KTÓRZY WYSTAWIAJĄ TAKIE A NIE INNE ŚWIADECTWO UCZCIWYM KARATEKOM. :twisted:
  • 0

budo_ulrich
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
A problemem było sprawdzenie,czy trener naprawdę należy do związku?
  • 0

budo_ktostam
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Etyczne lub nieetyczne zachowania karateków
ludzka naiwności - nie przyszło nam do głowy że mamy do czynienia z oszustem a poza tym w tej maleńkiej miejsowości nie ma innej alternatywy a córa bardzo lubi treningi :oops:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024