Skocz do zawartości


Zdjęcie

Białko czy aminokwasy?????


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

vadim
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Białko czy aminokwasy?????

Witam.
Ostatni wyczytałem w jakimś poradniku o trawieniu białka a mianowicie o jego wchłanialnosci, chodzi mi konkretnie o to.Czy jeżeli dostarczymy organizmowi łańcuch białek(oczywiscie składający sie z aminokwasów) to oraganizm i tak będzie musiał go(nasze białko) rozbic na poszczegolne aminokwasy?????Jeżeli tak to jaki jest sens suplementacji odżywkami białkowymi(koncentrat,izolat,kazeina,alabumina) skoro można sobie przyjmowac aminokwasy nie łańcuch białek.Jeżeli się mylę proszę o sprostowanie...
Trochę teorii thumbsup.gif

AD.1Jak wiadomo białka w organizmie to makrocząsteczki o złożonej strukturze budowie, których części składowe stanowią aminokwasy, zbudowane z atomów węgla, tlenu, azotu, wodoru, siarki. Każda komórka i każdy płyn ustrojowy musi je zawierać. Białko zbudowane z ponad 20 aminokwasów (20 cegiełek), z których każda jest inna. Z tych 20. cegiełek może sobie organizm wyprodukować wszystko. Z tych 20. aminokwasów, jak z klocków Lego organizm może sobie wyprodukować, przykładowo, łańcuch białek o długości 100 aminokwasów. W ustroju człowieka występuje też odmienna od pozostałych, co do swoich właściwości biologicznych grupa aminokwasów, (izoleucyna, leucyna, walina nasze "KOCHANE"BCAA smile.png ), która katabolizuje się, (czytaj: rozpada), nie w wątrobie, lecz w tkance mięśni szkieletowych

AD.2"...Są trzy źródła aminokwasów: białka ustrojowe, które w wyniku procesu rozpadu dostarczają część aminokwasów potrzebnych do syntezy białek w komórkach, białka – powstałe w procesie trawienia i wchłaniania białek pokarmowych oraz białka powstałe w procesie biosyntezy niektórych aminokwasów z kwasów organicznych, powstałych w procesie transaminacji..."

AD.3 Organizm człowieka potrafi sobie sam wytworzyć większość z tych 20. aminokwasów, ale 8 z nich nie daje rady wyprodukować i musi je otrzymać w dowozie z pożywienia. Są to aminokwasy egzogenne lub niezbędne, (izoleucyna, Lucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan, walina.
Białko, aby było pełnowartościowe, nie wystarczy, żeby zawierało w sobie te osiem aminokwasów; musi jeszcze mieć odpowiedni stosunek ilościowy tych aminokwasów względem siebie. Jeśli tylko jednego z nich jest zbyt mało, to okazuje się, że jego ilość jest nie tylko niewystarczająca, ale dodatkowo ogranicza wykorzystanie wszystkich pozostałych.

Kolejne moje wymysł dotyczący białek jest owy jeżeli nasza dieta jest idealna AD.1, AD.3(ciężko o takową albo takiej nie ma smile.png ) to suplementacja odżywką białkową jak i aminokwasami prostymi jest w dużej mierze zbędna(używamy odżywek w celu niedoboru pewnych składników czyż nie???)Wyjątek stanowią BCAA...

Czy zgodzicie się ze mną?????
P.S.
Lubię sobie pofilozofować

 

 

Aminokwasy Universal: http://www.fabrykasi...tion/aminokwasy


  • 0

Dathí

    Pan i wladca, Wielki Ksiaze, Mistrz Zakonu, Wodz wielkiej hordy,

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 601 postów
  • Pomógł: 1
14
Neutralna
  • Lokalizacja:Baile Átha Cliath
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:- kolkowanie komunistow
    - polowania na mongolow
    - techniki rozpinania biustonoszy sila woli
    - brawurowa jazda cinquecento

Napisano Ponad rok temu

Re: Białko czy aminokwasy?????
Nie jestem biologiem ale tak na chlopski rozum, ale porownaj porcje bialka do porcji aminokwasow czy BCAA.

NP porcja przecietnego bialka ma w sobie 20gr czystego bialka a porcja BCAA w proszku (np ALRI chain'd out) ma 9gr.
BCAA bierze sie raz dziennie a WPC kilka razy dziennie. Jak chcesz z 9r (czy np 4 kapsulek - BCAA Dymatize, czy tez 8 pigulek z aminokwasami) zbudowac mase miesniowa? Jak moje chlopskie rozumowanie jest zle to niech mnie ktos poprawi :thumbsup:
  • 0
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu - prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły
Been there, taken that

Jesli pomoglem to postaw mi piwo :D

KAM

    Wujek

  • Ekspert
  • PipPipPipPip
  • 3978 postów
  • Pomógł: 8
105
Bardzo Dobra
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:Płynę od 2008

Napisano Ponad rok temu

Re: Białko czy aminokwasy?????
Przecież brania białka a suplementacja aminokwasami to zupełnie dwie inne bajki :thumbsup:
  • 0

vadim
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Białko czy aminokwasy?????
Może trochę skomplikowałem temat ale wydaje mi się ze organizmowi łatwiej jest zrobić samemu białko(synteza) z aminokwasów niż gotowy produkt który albo zostanie wchłonięty lub wydalony albo przerobiony.

Dathi przecież podstawa budowania masy jest dieta-->>trening(regeneracja)<<--suplementacja.Temat napisałem bo bylem ciekaw jak to wygląda od strony biologicznej organizmu chyba będę musiał udać się do jakiegoś dietetyka o sprostowanie mojego filozoficznego podejścia :thumbsup:

P.S.
Brawurowa jazda cinquecento heh-ehe sam miałem taki pojazd :)
  • 0

Dathí

    Pan i wladca, Wielki Ksiaze, Mistrz Zakonu, Wodz wielkiej hordy,

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 601 postów
  • Pomógł: 1
14
Neutralna
  • Lokalizacja:Baile Átha Cliath
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:- kolkowanie komunistow
    - polowania na mongolow
    - techniki rozpinania biustonoszy sila woli
    - brawurowa jazda cinquecento

Napisano Ponad rok temu

Re: Białko czy aminokwasy?????

Może trochę skomplikowałem temat ale wydaje mi się ze organizmowi łatwiej jest zrobić samemu białko(synteza) z aminokwasów niż gotowy produkt który albo zostanie wchłonięty lub wydalony albo przerobiony.

Dathi przecież podstawa budowania masy jest dieta-->>trening(regeneracja)<<--suplementacja.Temat napisałem bo bylem ciekaw jak to wygląda od strony biologicznej organizmu chyba będę musiał udać się do jakiegoś dietetyka o sprostowanie mojego filozoficznego podejścia :thumbsup:

P.S.
Brawurowa jazda cinquecento heh-ehe sam miałem taki pojazd :)


Ja chyba pobierznie przeczytalem post. BCAA przeciez nie buduja miesni, tzn wspomagaja wzrost i dzialaja antykatabolicznie (niektore i anabolicznie )

Aminokwasy sa odpowiedzialne za wzrost masy miesniowej ale i tak potrzebujesz wegli i tluszczy. Ja tam z biologi bylem cienki :)

Zamienilem na uno :) mam zamek centralny w 3 drzwiach :)
  • 0
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu - prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły
Been there, taken that

Jesli pomoglem to postaw mi piwo :D

KAM

    Wujek

  • Ekspert
  • PipPipPipPip
  • 3978 postów
  • Pomógł: 8
105
Bardzo Dobra
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:Płynę od 2008

Napisano Ponad rok temu

Re: Białko czy aminokwasy?????
http://forum-kultury...429-aminokwasy/ to chyba powinno Cię zadowolić.
Białka bardziej używam do uzupełnienia naszej diety chociaż ma ono jeszcze inne ważne zalety :thumbsup:
  • 0

vadim
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Białko czy aminokwasy?????
Wiem bez spamu ale nie mogę się powstrzymać he he :thumbsup: Ja w swoim Cienkim miałem motor 1,2 od palio też centralny i szyby jeżdżone...Ogólnie super popierdulka ale blach owo nie wytrzymywał...
Dzięki za zainteresowanie tematem Pozdrawiam!!!!
  • 0

vadim
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Białko czy aminokwasy?????
Kamyl ciekawy artykuł że ja wczesnej na niego nie wpadłem...Pozdrawiam!!!
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024