Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
126 odpowiedzi w tym temacie

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
Wiem, że o treningu nóg zapisane zostało już bardzo wiele ale mam takie specyficzne pytanie.

Czy trening np. przysiadów z niewielkimi obciążeniami lub tylko z obciążeniem własnego ciała to efektywna forma treningowa czy niepotrzebnie wylewany pot?

Pytam bo dyskutowałem na ten temat ostatnio z moim znajomym. Gość jest trójboistą w kategorii lekkiej. Twierdzi, że robienie systematycznie np. 300 przysiadów bez obciążenia daje bardzo niewiele w porównaniu do litrów wylanego potu.

Sam tak trenuję. Chciałbym jeszcze podkręcić ilośc ale czy robienie po kilkaset przysiadów na trening ma sens czy mija się z celem :?:
  • 0

budo_osadnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 973 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
A co jest Twoim priorytetem przy robieniu tych przysiadów? Siła,masa,wytrzymałość,rzeźba?
  • 0

budo_loot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne

Chciałbym jeszcze podkręcić ilośc ale czy robienie po kilkaset przysiadów na trening ma sens czy mija się z celem?

a jaki jest cel?

edit: kolega mnie ubiegł :)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
Sorki nie wyjasnilem. Generalnie chodzi o ogolny trening dla sztuk walki. Powiedzmy MMA.

Problem jest taki że z zasady aby nabrać siły nie ważne jakiej statycznej czy eksplozywnej, dynamicznej potrzeba i tak dużych obciążeń. To tyle jeśli chodzi o konwencjonalną odpowiedź. Z dugiej strony kiedy zobaczyłem Rossa który dzwiga w ciagu 495 funtów a sam twierdzi ze nigdy ciagow z duzym ciezarem nie robil to zaczyna się teoria sypać.

Mi chodzi o max. korzyści dla szuk walki tzn. kombinację dynamicznej i eksplozywnej siły z odpowiednim umięsnieniem i wytrzymałością.
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
Zanim robiłem przysiady to siła w nogach rosła mi powoli, masa - w ogóle. Odkąd robie przysiady ze sztangą, rośnie i jedno i drugie. Po treningu nóg zawsze się jeszcze trochę rozciągam i jest całkiem ok.

Trudno mi napisać jak to wpływa na 'różne' rodzaje sił. Ja jestem fizyk, więc dla mnie siła jest jedna - ta w Newtonach, ale jak mi napiszesz czym się różni jedna od drugiej to spróbuje odpowiedzieć jakie są moje odczucia na ten temat :)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
W sumie różnice w treningu widze sam. Chodzi bardziej o to że nóg nie mam jak póki co trenować z obciążeniem więc szukam metod zastępczych.

Znajomi któzy sa związani ze sportami silowymi moj plan zastapienia siadow ze sztanga 300 przysiadami bez obciazenia kwtuja glupawym usmieszkiem. Z drugiej strony Ross twierdzi ze sie da. Juz nie wspomne o tym ze taki Air Alert tez opiera sie na treningu bez duzych ciezarow.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
itoso, normalnie nie chce mi sie z toba juz gadac :P
jesli chcesz sile - ktora jest dla SW niezbedna, to musisz robic z duzymi ciezarami.
jesli chesz wytrzymalosc - ktora jest dla SW niezbedna, to musisz robic duzo powtorzen.
jesli chcesz miec "power" - ktora jest dla SW niezbedny, to musisz robic cwiczenia eksplozyjne.
wniosek? robic duzo powtorzen z duzymi ciezarami cwiczen ekspozyjnych majac wiaderko na wymioty kolo siebie :twisted:

300 przysiadow ma sie do 3 ciezkich jak gepard* do slonia. nawet nie mow, ze tego nie rozumiesz. :o

i ross, po pierwsze, nie robi juz 300 przysiadow, po drugie nigdy nigdzie nie powiedzial, ze to to samo co ciezkie przysiady. on nie robi ciezkich ciagow.. owszem. ale wez sprobuj sobie zrobic gluteham raise'a, ktore ross robi z dwoma kamizelkami (+50kg), albo one hand rollout, tez z dodatkowymi 20kg. albo one hand snatch z 50kg.

*brak mi wytrzymalego zwierzaka do porownania :P
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
plus robi przysiady ale ..na jednej nodze= wieksze obciazenie/trudnosc cwiczenia.Robi tez przysiady z worem piasku plus to co novocaine napisal , a to wszystko uderza w nogi
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
a ja cwicze przysiady tylko bez obciazenia plan wyglada mnie jwiecej tak: 6 seri po 15 przysiadow na jednej nodze 2 minuty przerwy i na druga noge. Nastepnie 5 serii najwyzszych wyskokow po 10 razy jakie moge zrobic. do tego jakis rower dlugie dystanse po gorach i biegam. Nogi mam dosc silne i rozbudowane tak uwazam:)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
to sa silne nogi :wink:
jak moje 1RM bedzie 2xmasa ciala to bede zadowolony. na raze jestem na 1.5
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
Tyle, ze do sztuk walki ten rodzaj sily, to raczej nieprzydatny.
(acha... i czlowiek wymylil wozek widlowy).
K_P
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
moze nie idzie tego tak porownac ale 200 kilo wyciskam na nogi na maszynie niestety nie moge robic martwych ciagow ani przysiadow z obciazeniem poniewaz lekarz zabronil mi brac obciazen na kregoslow
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
Po co masz porownywac?
Kiedy i w jakiej sztuce walki bedziesz, uzywal dwoch nog naraz?
(No... czasami w bjj).
To co Ty robisz, jest o wiele bardziej przydatne. zaden bodybuilder nie zrobi tego, co Ty.

Bardzo czesto w moim treningu silowym, powracam do cwiczen jednoracz, jednoz. Np. wyciskanie na klatke sztangielkami, zamiast sztanga ( o wiele trudniejsze!). Trening na hak maszynie jedna noga, zamiast dwiema etc. Czesto cwiczenia asymetryczne.
Generalnie - sporo imitacji ruchow, czesto wykonywanych w walce.

To prawda - sila da sie zdlawic technike, pod jednym warunkiem - ze tez sie ma pojecie o technice.
Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne

moze nie idzie tego tak porownac ale 200 kilo wyciskam na nogi na maszynie

masz racje, nie idzie :wink:

kubus
jak zwykle zgadzam sie. ruchy jednoracz sa swietne, funkcjonalne etc
ale sztanga ciezary mozna robic wieksze. dlatego wole na silowni zrobic maks podrzuty, a potem na treningu cwiczyc asymetryczne obalenia.
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
Odkąd dowiedziałem się o negatywnych skutkach robienia przysiadów (za duże obciążenie kolan, co później w przyszłości skończy się ich częstym bólem), przerzuciłem się na trening nóg na specjalnym urządzeniu na siłowni, kładziesz się na plecach (nie obciążając kręgosłupa), zakładasz odpowiedni ciężar na specjalne uchwyty i "wyciskasz", leżąc nogi do pozycji wyprostowanej.
Jeszcze raz odradzam przysiady, bo może teraz nie macie problemów z kolanami, ale po latach odczujecie moje słowa...
  • 0

budo_dxa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 386 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne

300 przysiadow ma sie do 3 ciezkich jak gepard* do slonia. nawet nie mow, ze tego nie rozumiesz. :o


*brak mi wytrzymalego zwierzaka do porownania :P


Sorki ze offtopic lekki ale poprostu nie moglem przejsc kolo tego obojetnie bo wybrales najgorszy przyklad jaki moglby byc. Gepard nie ma zadnej wytrzymalosci biegowej jest w stanie zmobilizowac sie na krotki sprint ale nie jest w stanie przebiec sredniego dystansu. Jesli chciales dac przyklad jakiegos wytrzymalego drapiznika to moglby byc to wilk ktory w sniegu moze biec za ofiara po kilkanascie kilometrow i wiecej albo likaon.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
Słonia też Novo źle dobrałeś bo to akurat kiepski przykład na siłę eksplozywną o której pisałeś.

Poza tym jaka jest różnica pomiędzy treningiem wytrzymałościowym a siłowym wiem doskonale. Podobnie jak to że siła statyczna jest średnio przydatna w sztukach walki. Zastanawia mnie jednak czy rzeczywiście robienie dużej ilości siadów jest bezsensowne z punktu widzenia sily w nogach. Spójrz na nogi Matta Fureya. On twierdzi że robi tylko hindu squats. Ta sama sytuacja jest ze wspinaczami skałkowymi czy akrobatami: mają nieludzko silne plecy pomimo że ich trening (zwłaszcza w przypadku skałkowców) to czysta wytrzymka siłowa (oczywiście pomijam tu aspekt techniki). Sam mam znajomego który robił 60 podciągnięć nachwytem.

Fenix suwnica o której piszesz nigdy nie zastąpi siadów a teoria o niszczącym wpływie siadów na kolana to mit. Prawidłowo wykonywane przysiady nie nieszczą kolan. Wolne ciężary zawsze będą lepsze niż maszyny :twisted:
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
jebiecie sie szczegolow, wiem, ze zwierzeta zle dobralem :P ale chodzi o skale :wink:

feniks
eh. nawet nie bede komentowal. zapytam sie tylko, w jaki sposob obciazenie na kolana jest inne przy przysiadzie a na tej "specjalnej maszynie". bo moze i nie jestem specjalista od bimechaniki, ale jakby nie bylo, kolano jest stawem ktory porusza sie w okreslony sposob.

itoso, a widziales jakies wideo z mattem (aka internet zen master, odpierdolilo mu juz totalnie)? bo ja widzialem jego "tutorial" o staniu na rekach. ja potrafie wiecej.

itosu, ciagle mylisz sile maksymalna z sila wytrzymalosciowa. jak ktos potrafi zrobic 60 podciagniec, zajebiscie. chcialbym tyle. ale na razie robie 3x4 z 15kg na pasie. spytaj kolege, ile na pasie moze zawiesic. o akrobatach nawet nie wspominaj, bo po 1) potrzebuja nadludzkiej sily statycznej i maksymalnej, po 2) sam od marca wyciagam moje kolka gimnastyczne, bo jest juz cieplo na dworze ;)

porownaj sobie sprinterow z maratonczykami. zauwazasz roznice w budowie ciala? duza ilosc powtorzen na malym obciazeniu rozwija wytrzymalosc silowa (kurde, sam juz sie zapetlilem czym sie rozni "sila wytrzymalosciowa" od "wytrzymalosci silowej". jesli w ogole sie rozni :P ale trzeba odroznic od "wytrzymalosci", ktora mozna uznac za cardio), a nie sile maksymalna. zgadnij, co na silowni robia sprinterzy.

nie wiem, co jeszcze napisac. nie mowie, ze jeden rodzaj treningu jest lepszy czy gorszy, tylko, ze sa inne i daja inne efekty. sa rozni ludzie i rozne cele. ale robiac po 300 przysiadow nie zwiekszysz swojego maksymalnego przysiadu. to tak jakbys chcial poprawic wyciskanie lezac ;) wyciskajac 20% maks x100.
  • 0

budo_khunag
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2091 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska!
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne

feniks
eh. nawet nie bede komentowal. zapytam sie tylko, w jaki sposob obciazenie na kolana jest inne przy przysiadzie a na tej "specjalnej maszynie". bo moze i nie jestem specjalista od bimechaniki, ale jakby nie bylo, kolano jest stawem ktory porusza sie w okreslony sposob.


Dokładnie to samo mnie zastanowiło :)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
Videosow z Mattem Fureyem nie widziałem. Zresztą po przelookaniu jego książek stwierdzam że wolę Rossa. Widziałem za to na zdjęciu jego nogi. W sumie trudno je nazwać nogami to raczej konary. Robiąc wiele przysiadów nie zwiększe max. ciężaru na siad wiem o tym doskonale. Sam wiedz roznice w mozliwosciach moich nog i "koksow" ktorych znam.

Zapytuję się tylko skad np. w Air Alert sa tysiace powtorzen z wlasnym cialem a program jest na wyskok ktory wymaga max. dynamicznej sily eksplozywnej potrzebnej do wyskoku. No i moje pierwotne pytanie czy robienie przysiadow kiedy mozna juz zrobic ich ponad 200-300 w serii ma jakikolwiek sens bo taki trening to duzo potu a wg wielu jakikolwiek postep juz jest malo prawdopodobny lub bardzo powolny. Na zasadzie: jeśli robisz 300 przysiadow to zeby dalej isc naprzód powinienes dołożyć obciązenie a nie zwiekszac ilosc powtorzen.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024