Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
126 odpowiedzi w tym temacie

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
wiesz, furrey po prostu moze miec duze nogi. na pewno znasz ludzi, ktorzy maja mocne, duze nogi mimo, ze nie cwicza. doloz jakiekolwiek cwiczenia - a beda jeszcze wieksze.

Zapytuję się tylko skad np. w Air Alert sa tysiace powtorzen z wlasnym cialem a program jest na wyskok ktory wymaga max. dynamicznej sily eksplozywnej potrzebnej do wyskoku.

nie wiem czmeu. ja uwazam, ze podrzut + wyskoki bylby lepszy. ale moge sie mylic.

No i moje pierwotne pytanie czy robienie przysiadow kiedy mozna juz zrobic ich ponad 200-300 w serii ma jakikolwiek sens bo taki trening to duzo potu a wg wielu jakikolwiek postep juz jest malo prawdopodobny lub bardzo powolny. Na zasadzie: jeśli robisz 300 przysiadow to zeby dalej isc naprzód powinienes dołożyć obciązenie a nie zwiekszac ilosc powtorzen.

dzieki robieniu 300 przysiadow bedziesz swietny w robieniu 300 przysiadow :wink: wg mnie to juz jest czysta wytrzymalosc ktora na dodatek nie przeklada sie nawet na bieganie (o tym np Ross wspomina w NG).
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne

dzieki robieniu 300 przysiadow bedziesz swietny w robieniu 300 przysiadow :wink: wg mnie to juz jest czysta wytrzymalosc ktora na dodatek nie przeklada sie nawet na bieganie (o tym np Ross wspomina w NG).


ale tajowie np. w ten sposob trenuja
do tego dokladaja kopniecia na worku i strzal w kopyta maja ponoc najmocniejszy ze wszystkich

BTW. gdybym mial dostęp do chociaż 100 kg klamotow na sztandze tez robilbym siady z duzymi ciezarami. Niestety chwilowo nie mam ;)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne

ale tajowie np. w ten sposob trenuja
do tego dokladaja kopniecia na worku i strzal w kopyta maja ponoc najmocniejszy ze wszystkich

8O pierwszy raz slysze. oni biegaja po 5km rano, a potem maja treningi, ale o przysiadach nigdy nie slyszalem.

BTW. gdybym mial dostęp do chociaż 100 kg klamotow na sztandze tez robilbym siady z duzymi ciezarami. Niestety chwilowo nie mam ;)

to rob na jednej nodze, rob gluteham rais'y, rob trudne gimnastyczne cwiczenia, ktore wymagaja sily.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
od robienia na jednej nodze tylko dupa rosnie a to ze tajowie od cholery przysiadow robia to zadna tajemnica
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne

od robienia na jednej nodze tylko dupa rosnie a to ze tajowie od cholery przysiadow robia to zadna tajemnica

powiedz to Rossowi :wink: swietnie cwiczenie na nogi plus stabilizacja i rownowaga.
a o tajach na serio nie slyszalem. btw, ile tajow na ufc widziales :wink: ja mam okreslone cele i uzywam okreslonych metod, ktore sa najefektywniejsze dla tych celi. dla innych celi inne metody moga byc skuteczniejsze.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne

ile tajow na ufc widziales


ani jednego
moze dlatego ze tajowie walcza w muay thai a nie w ufc
ufc to jakas wyrocznia czy cos ??
tajowie swietnie walcza nie zaprzeczysz no i kopia najlepsze mawachy na swiecie

BTW. UFC jest Twoim celem czy zle zrozumialem wypowiedz ??

PS. Odnośnie siadow z duzymi ciezarami to najlepsze jest uczunie na nastepny dzien kiedy na ulicy mijasz jakas fajna panienke ;)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
dobra, z tym UFC to troche palnalem. troche bardzo. pominmy.
moim celem jest mma i ogolna sila/kondycja. zeby wyniesc goscia ciezszego ode mnie kilka razy w ciagu rundy musze miec mocne nogi i plecy. zeby go wymostkowac, to samo. kopniecia tez moim zdaniem beda mocniejsze, przy tak samo dobrej technice.
  • 0

budo_anjin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 600 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne

eh. nawet nie bede komentowal. zapytam sie tylko, w jaki sposob obciazenie na kolana jest inne przy przysiadzie a na tej "specjalnej maszynie". bo moze i nie jestem specjalista od bimechaniki, ale jakby nie bylo, kolano jest stawem ktory porusza sie w okreslony sposob.


No nie do końca tak. Staw kolanowy ma jednak trochę więcej elementów i bardziej skomplikowaną budowę, niż zawias od szafki ;)
Zależnie od rodzaju ćwiczenia, staw jest w różny sposób rozciągany (to jest główna różnica). Jeżeli robisz przysiad z obciążeniem, zwłaszcza za dużym do siły mięśni, to kość udowa jest obciążona na przeciwnym końcu, robi się dźwignia podparta na główce kości i kolano jest rozciągane "do góry i do tyłu". Przy prostowaniu nóg obciążonych w okolicy stóp, to rozciąganie jest dużo słabsze. Nie mówiąc o tym, że na suwnicy nie podniesiesz więcej, niże Twoje mięśnie ud dadzą radę, a w przypadku przysiadu pod obciążenie jest taka szansa (to znaczy wzięcia ciężaru ponad możliwości)
To tak naprawdę jednocześnie są wady i zalety każdego z tych ćwiczeń ;) Przysiady pozwalają pewnie na większy rozwój, ale i wymagają więcej rozsądku...
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne

Zależnie od rodzaju ćwiczenia, staw jest w różny sposób rozciągany (to jest główna różnica). Jeżeli robisz przysiad z obciążeniem, zwłaszcza za dużym do siły mięśni, to 1. kość udowa jest obciążona na przeciwnym końcu, robi się dźwignia podparta na główce kości i kolano jest rozciągane "do góry i do tyłu". Przy prostowaniu nóg obciążonych w okolicy stóp, to rozciąganie jest dużo słabsze. 2.Nie mówiąc o tym, że na suwnicy nie podniesiesz więcej, niże Twoje mięśnie ud dadzą radę, a w przypadku przysiadu pod obciążenie jest taka szansa (to znaczy wzięcia ciężaru ponad możliwości)
To tak naprawdę jednocześnie są wady i zalety każdego z tych ćwiczeń ;) Przysiady pozwalają pewnie na większy rozwój, ale i wymagają więcej rozsądku...

1. dlatego nalezy schodzic jak najnizej, zeby dwuglowe uda mogly przejac czesc sil dzialajacych na kolana.
2. ze az zapytam - kiedy byles ostatnio na silowni? bo ja caly czas widze, jak goscie biora 50kg na pol-przysiad, po czym przesiadaja sie na suwnice i biora 150kg. bo na suwnicy wlasnie mozna wiecej.
do tego z tego co na t-nation pisali, suwnica jest wrecz niebezpieczna dla kolan - ze wzgledu wlasnie na nietypowa pozycje. kolana sa stworzone do przysiadow.

zgadzam sie oczywiscie z ostatnim stwierdzeniem. przysiady nalezy robic z glowa, bo inaczej bedzie tragedia. co nie zmienia faktu, ze poprawnie robione sa najlepszym cwiczeniem na nogi.
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
Najlepszym cwiczeniem na nogi jest jazda na rowerze mtb po gorskim terenie. Nie dosc, ze nogi doskonale pracuja, to i powietrze jest zdrowsze, anizeli te wdychane na silowni.
Nadal twierdze, ze przysiady sa bardziej niebezpieczne, anizeli suwnica. Robiac przysiad z np. ciezarem na plecach obciazasz kolana jak cholera, z reszta kregoslup rowniez sie meczy. Nawet glupie cwiczenia ze sztanga stojac, powinno sie robic przy oparciu plecow o sciane, bo wtedy nie obciazasz ich tak bardzo. Co nie zmienia faktu, ze zdrowsza jest "laweczka".
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne

The US Army actually banned it
Scientific support for the notion that squatting is harmful to the knees dates back to studies carried out in the 1950s and 1960s. This research basically suggested that the squat exercise, even when properly done, stretched knee ligaments in both medial-lateral and posterior-anterior directions, leading to increased instability in the knees. Because of these investigations, some branches of the military in the USA actually discontinued the use of squatting in their training programmes ('Safety of the Squat Exercise,' Current Comment from the American College of Sports Medicine, pp. 1-3, March 2000).

But there were some problems with this anti-squat research. In one study, for example, the subjects were active parachute jumpers. 'Sky divers' are notoriously prone to knee injury, both because of the high impact forces associated with landing from a jump and because a diver's legs may be caught in parachute lines as a parachute opens, straining the knees. Thus, the increased knee laxity in these subjects may well have been the result of their jumping, not their squatting.

Nonetheless, squatting has continued to have a stain on its character, although its bad reputation has faded gradually because of studies like the one carried out at the University of Alabama. In that work, the knees of 100 male and female college students were measured for stability using a knee ligament arthrometer during nine different tests ('The effect of the squat exercise on knee stability', Medicine and Science in Sports and Exercise, Volume 21 (3), pp. 299-303, 1989). Over an eight-week training programme, individuals who carried out various squatting exercises did not develop reduced knee stability, compared to non-squatting controls. To assess the effects of longer-term squat training, the researchers examined 27 male powerlifters (14 of whom were rated elite or master class) and 28 male weightlifters (eight of whom were elite or master class) using the same tests. As it turned out, the knees of powerlifters and weightlifters were actually significantly LESS lax than those of control individuals during tests of knee-joint flexibility. When the data on powerlifters and weightlifters were also analyzed according to years of experience and skill level, no negative effect of squat training on knee stability was demonstrated in either of the groups tested.


zrozum jedno - cialo dziala jako jedno. miesnie, stawy, sciegna, tkanka laczna - to wszystko pracuje jednoczesnie. cwiczenia jak przysiad sa naturalne. dolozenie ciezaru do przysiadu jest mniej szkodliwe niz na suwnicy, bo suwnica 1) nie wymaga stabilizacji 2) nie uzywa dwuglowych uda 3) stawia plecy i biodra w nienaturalnej pozycji.

wpisz sobie w google "squat vs leg press" czy cokolwiek w tym stylu i poczytaj. nowe dane wskazuja na przysiad jako zdrowszy, nie tylko dla kolan.

kregoslup sie meczy? moze jeszcze martwe ciagi tez nie, bo sie kregoslup meczy :?
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
najbardziej niszczy kregłosłup siedzenie. To znaczy ze powinnismy klęczec jak wszedzie wokół są krzesła?
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
Myślisz, że wszyscy na świecie powinni znać angielski?
A po drugie pogadaj sobie z np. aikidowcami, którzy mają za sobą lata treningów, czy aby przypadkiem któryś z nich nie cierpiał z powodu kolan?
Jesteś młody, zachłanny, uparty, nie do przegadania ok nie ma sensu dyskutować, szczególnie w innym języku :wink:
A tak swoją drogą rozmawiałeś kiedyś o tym problemie z np. zawodowym ciężarowcem? Czy on również uważa, że takie przysiady są zupełnie nieszkodliwe?
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne

najbardziej niszczy kregłosłup siedzenie. To znaczy ze powinnismy klęczec jak wszedzie wokół są krzesła?

zeby bylo smiesznie, w polsce, przez okres gimnazjum i liceum mialem zamiast krzesla przy biurku specjalny "klecznik". a teraz za krzeslo uzywam pilki gimnastycznej :wink:

sory, przetlumacze:
po 8 tygodniowym programie treningowym z przysiadami nie stwierdzono zmniejszonej stabilnosci kolana na probie 100 studentow i studentek. dla porownania wzieli 27 trojboistow i 28 dwuboistow, u ktorych stwierdzono zwiekszona stabilnosc kolan.
jestem nie do przegadania? pokaz mi dane, to mnie przekonasz. serio. ale jesli ja znajduje z wielu zrodel (m.in. ross, t-nation, crossfit, gym jones, moj trener, semi-zawodowi ciezarowcy ([przyznaje, tylko trzech, do tego mlodych]) argumenty za przysiadami, do tego ATG (ass to grass, tylek do ziemi), do tego widze co potrafia silacze olimpijscy i nie tylko - no to sorry.

nie wiem do konca o co chodzi ci z aikido. moj kolega z 1 kyu ma wszystkie stawy luzne i w kiepskim stanie, przez aikido wlasnie.
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
Po 8 miesiacach zapewne nie widac efektow, ale po 8 latach byc moze beda.
Co do aikido, to duzo technik jest tam wykonywanych przy sporym obciazeniu kolan i duzo osob skarzy sie na dolegliwosci z nimi. Nawet seiza na poczatku i koncu zajec 4 razy w tygodniu moze byc szkodliwe. Tak siedzenie na krzesle niszczy kregoslup, wiec moze dlatego skosnoocy tradycjonalisci wola siedziec na ziemi :-)
Rozmawiales z mlodymi ciezarowcami, a mi chodzilo o to, zebys znalazl ciezarowca, ktory konczy swoja przygode ze sportem i ktory ma zdrowe kolana.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne

Po 8 miesiacach zapewne nie widac efektow, ale po 8 latach byc moze beda.

gdybys przeczytal moja notke (po polsku) to bys wyczytal, ze owszem, bylo widac. kolana ciezarowcow mialy lepsza stabilnosc niz studentow.

Rozmawiales z mlodymi ciezarowcami, a mi chodzilo o to, zebys znalazl ciezarowca, ktory konczy swoja przygode ze sportem i ktory ma zdrowe kolana.

a czy ty rozmawiales z jakims, ktory mial zdrowe kolana, czy tylko mnie kazesz szukac?

masz w ogole jakies argumenty na poparcie tego co mowisz, poza "bo ja tak uwazam"?
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
moje stwierdzenie bylo zaczepne, najlepiej to unosic sie na wodzie wtedy stawom sie nic nie dzieje..

przysiady z głowa= zdrowe kolana
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
Panowie nie oszukujmy sie - czlowiek nie jest stworzony do podoszenia duzych ciezarow. To nie jest zgodne z natura.
Moge powiedziec na walsnym przykladzie - ciezary podnosilem rekreacyjnie - w dluzszej perspektywie (wiele lat), podnoszenie relatywnie duzych ciezarow niszczy stawy. Mnie podniszczylo.
Pozdrawiam
K_P
PS. Wiekszosc ekssportowcow wyczynowych to... inwalidzi.
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne

Po 8 miesiacach zapewne nie widac efektow, ale po 8 latach byc moze beda.

gdybys przeczytal moja notke (po polsku) to bys wyczytal, ze owszem, bylo widac. kolana ciezarowcow mialy lepsza stabilnosc niz studentow.

Rozmawiales z mlodymi ciezarowcami, a mi chodzilo o to, zebys znalazl ciezarowca, ktory konczy swoja przygode ze sportem i ktory ma zdrowe kolana.

a czy ty rozmawiales z jakims, ktory mial zdrowe kolana, czy tylko mnie kazesz szukac?

masz w ogole jakies argumenty na poparcie tego co mowisz, poza "bo ja tak uwazam"?


Tak rozmawialem z wyczynowym ciezarowcem, nalezal do polskiej kadry narodowej i niestety kolana ma "do wymiany". To nie jest jedyny przyklad i nie sa to moje "wymysly".
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening nóg - czy duże ciężary są niezbędne
Fenix ciężarowcy mają kolana do wymiany ponieważ często robią tzw. "siad z odbicia". Polega to na tym, że siadasz dynamicznie tak głęboko jak się da i odbijasz ciężar jak tylko zablokujesz się na maksymalnym zgięciu. To jest zabójstwo dla kolan ale wielu tak robi. Poza tym popatrz na ciężarowców. Oni muszą podnieść ciężar nad głowę a to oznacza że z siadem muszą zejść nienaturalnie nisko. Poprawny siad nie niszczy kolan !! Widzisz różnice poniżej ??

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Zdjęcia wrzucałem na szybko ale różnice pomiędzy przysiadem u ciężarowców a siadem trójbojowym o którym (wydaje mi się) mówimy jest istotna. A odnośnie niszczącego wpływu na zdrowie to żeby mieć silne nogi na siady poświęcasz mniej czasu niż na rower. Poza tym rower obciąża kregosłup (nienaturalna pozycja kręgosłupa) w inny sposób niż siady (kręgosłup prosty stabilizuje ciężar).

Ja przynajmniej tak to rozumiem. Jeśli się mylę sprostujcie mnie.

Itosu 8)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024