Skocz do zawartości


Zdjęcie

Katana vs. długi miecz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
249 odpowiedzi w tym temacie

budo_druss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 513 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Z tego co pamiętam to Rusell w "Gladiatorze" to całkiem sprawnie wymachiwał dwoma krótkimi mieczami 8)
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
No to jedziemy dalej z koksem.

Walka na dwa miecze – Tylko w Japonii

gwoli ścisłości - może w Europie nie walczono dwoma mieczami na raz, ale używano do walki dwóch broni z głowniami, a mianowicie - rapier + lewak.



WOLFSSHADE ta dokładni, pełna racja, ale to nieco później - pozatym niechciało mi się już ciągnąć tu nowego tematu wolałem to zachować na później. :)

Druss nie pamiętam żeby walczył dwoma gladiusami, ale na bank używał tarczy. :wink:
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Byla taka scena, jeszcze w Afryce ;)

Jak wyszedl sam na arene i wyrznal roznych smiesznych ludkow, co to niby mieli byc "profi".

A poza tym tarcza zawsze i wszedzi! :)
  • 0

budo_firefox
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Marsa :p

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Panowie, po 1: wielkie dzieki za oswiecenie mnie w kwestii walki mieczem europejskim 1 i 3/2 -recznym-do tej pory myslalem, ze taki pojedynek na 'poltoraki' to bylo prymitywne, silowe spotkanie 2 wiatrakow...:oops:
po 2. wielkie dzieki za znakomita rozrywke :) czytajac niektore wiadomosci (pod koniec watku) o malo sie nie poplakalem ze smiechu :)
po3. jako ze sie zupelnie nie znam (zaczalem dopiero 'lizac' fechtunek mieczowy 'made in Japan' -popularnie tzw. kenjutsu :twisted: ) to tez dodam swoje 3 grosze :) :) ...czy z tym stylem Musashiego to nie bylo tak, ze sprawdzal sie w Japonii, poniewaz tam w ogole do uzytku nie weszlo cos takiego jak tarcza ? poprawcie mnie, jesli sie myle, ale nigdy i nigdzie nie widzialem samuraja z tarcza...

pozdrowienia :twisted:

aa.. i jeszcze jedno...ci z Was, ktorzy sie zajmuja walka mieczem i tarcza -wydaje mi sie, ze goscia z tarcza cholernie ciezko trafic...ale to tylko opinia totalnego amatora, wiec-jak to jest naprawde ?

z gory 'tanks :twisted: a lot' za wyjasnienia... :]
  • 0

budo_..::wolfsshade::..
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

WOLFSSHADE ta dokładni, pełna racja, ale to nieco później - pozatym niechciało mi się już ciągnąć tu nowego tematu wolałem to zachować na później.

Przepraszam, że nie sprecyzowałem okresu. Oczywiście Marecki-san, że to było w okresach późniejszych - kres średniowiecza i renesans.
Chciałem tylko o tym poinformować dyskutantów, że nie tylko w japoni walczono dwoma głowniami, bo z dyskusji poprzedników wynikało, że takie zabiegi w ogóle nikomu się nie udawały.
  • 0

budo_druss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 513 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Jeszcze poruszając się w tematyce filmowej,tym razem już z naszego podwórka:Była taka scena w ''Potopie" gdzie Kmicic powróciwszy do zdrowia po batach zebranych od Wołodyjowskiego trenuje/sparuje z dwoma przeciwnikami właśnie za pomocą dwóch mieczy.A że już jest swój chłop dzieje się to pod czujnym okiem pana Michała.I co wy na to? 8)
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Solitaire gdzieś wcześniej o tym pisał zanim wszedł na tema Musashiego.

Firefox
wiesz jak wcześniej pisałem to jeszcze nie przerabiałem walki tarcza miecz, ale z tego, co widziałem to podejść z długim mieczem i zadać jeden cios to żaden problem pod warunkiem, że dobrze się nim włada i jest się w stanie trzymać przeciwnika na dystans od siebie.
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Druss jeśli to było w "Potopie" to na bank swój chłop Kmicic sparuje dwiema szablami. Wtedy miecz juz był pase.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Tak, to byly szable.
  • 0

budo_druss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 513 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
"Za pomocą dwóch szabel(?)"-nie byłem pewien jak się odmieniają szable więc napisałem mieczami :twisted: Ale głównie chodziło mi o to ,że być może sztuka walki za pomocą dwóch bronii stała u nas na wysokim poziomie.
Drugie zagadnienie czy w pojedynku większe szanse ma gość z dwoma szablami( :) ) czy też jego przeciwnik dzierżąćy tylko jedną(nie ma tarczy)?
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Druss popatrz na posty chłopaków jak tłumaczą Asarothowi dlaczego walka dwoma mieczami niema sensu. A w wymyślonej przez ciebie sytuacji to wydaje mi się że walka na dwie szable ma tylko sens gdy jest kilku przeciwników.
  • 0

budo_asaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
No popatrzmy co zescie za nierealistyczne pierdoly popisali jak mnie nie bylo :wink: :)
1.Czy gram w DnD?Pewnie moja ulubiona postac to Lowac ktory walczy baz minusow 2 bronmi(dlatego sie przypierdalalem :wink: )

2.I co mi wciskacie ze nie walczono w europie nie walczono 2 mieczmi jak teraz sami sapiecie ze nawet u nas walczono 2 szabelkami,ktore jak kazdy wie tez sa odmiana miecza?No chyba ze sie znowu myle i wszyscy mnie pojada ze szabla wywyodzi sie od bejzbola :wink:
  • 0

budo_..::wolfsshade::..
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

I co mi wciskacie ze nie walczono w europie nie walczono 2 mieczmi jak teraz sami sapiecie ze nawet u nas walczono 2 szabelkami,ktore jak kazdy wie tez sa odmiana miecza?No chyba ze sie znowu myle i wszyscy mnie pojada ze szabla wywyodzi sie od bejzbola

To twierdzisz, że miesz dwuręczny i szabla to są odmiany noża krzemiennego? :) Bo w końcu od niego się wywodzą.

Ale głównie chodziło mi o to ,że być może sztuka walki za pomocą dwóch bronii stała u nas na wysokim poziomie.

Po pierwsze: to jest tylko film, więc nie uważam go jako idealne świadectwo walki szablą w tamtej epoce.
Po drugie: to były ćwiczenia. Widziałeś może żeby ktoś w tym filmie walczył dwoma szablami w boju? To, że tak ćwiczył to rozumiem - rozwijało to na pewno koordynację i orientację w przestrzeni, ale nikt nie porwałby się na używanie dwóch szabel w boju.
  • 0

budo_druss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 513 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Przytoczyłeś moją wypowiedź,która ma charakter wybitnie przypuszczający.Nie mam w zwyczaju opierać swoich racji na znikomej ilości informacji.Po prostu przypomniałem sobie tą scenę i zastanawiałem się czy w Polsce rozwineła się sztuka walki dwiema szablami.Mnie ta kwestia ciekawi,ciebie nie musi.Zatem liczę na odpowiedź kogoś kto mógłby ewentualnie potwierdzić czy w tamtych czasach praktykowano taki trening czy też jest to wymysł reżysera.
Co do drugiej kwestii-to cały czas był brany pod uwagę przeciwnik z mieczem i tarczą.Ja podałem sytuację kiedy nie posiada on tarczy,a musi zmierzyć się z gościem uzbrojonym w dwie szable.W świetle tego przykładu chcę się dowiedzieć czy walka dwiema szablami ma sens czy też nie.
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

Widziałeś może żeby ktoś w tym filmie walczył dwoma szablami w boju? To, że tak ćwiczył to rozumiem - rozwijało to na pewno koordynację i orientację w przestrzeni, ale nikt nie porwałby się na używanie dwóch szabel w boju.


Dokładnie. Pamiętajmy też, iż o ile druga broń zwiększa mozliwości defensywne to zarazem znacznie ogranicza manewrowowość&pole rażenia broni podstawowej. Dlatego właśnie nie walczono nigdy dwoma długimi rapierami tylko rapierem + krótki lewak w drugiej łapie.

To samo tyczy w pewnym stopniu tarczy - ona także cholernie ogranicza manewrowość miecza a dodatkowo / w określonych sytuacjach / zmniejsza pole widzenia. Ale to był wymóg "taktyczny" związany ze sposobem prowadzenia wojen ( w zwartym szeregu, gdy napierają na ciebie masy towarzyszy zza pleców raczej nie myślisz o fechtunku tylko o tym jak wyjść cało spod tych grotów włuczni i napierdalających cię toporów na długich trzonkach) natomiast w POJEDYNKACH wyraźnie widać tendencję do perfekcyjnego opanowania jednej broni + praca nóg...i nie sądzę aby to był wynik "mody" - tam chodziło o życie a nie przepychanki słowne na budo :wink: - dlatego nie wiem skąd to dziwnie przeświadczenie o sensowności 8) posługiwania się dwoma mieczami u Asaroth'a.

Pozdrawiam
Heimdall
  • 0

budo_druss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 513 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Heimdall-czyżbyś nie znał największego wojownika Zapomnianych Krain-Drizzta Do'Urden? 8)
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Forgotten Realms?
  • 0

budo_..::wolfsshade::..
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Do Druss:
Moja wypowiedź miała na celu tylko udowodnić, że Twoje przypuszczenia co do praktykowania takiej walki były raczej mylne (przynajmniej zgodnie z tymi źródłami, z którymi ja miałem styczność). Nie chciałem w żaden sposób Cię urazić, więc jeśli odebrałeś moją wypowiedź jako offensywną to przepraszam.
A co do walki dwoma broniami na raz, to występuje tylko kilka takich sztuk walki: filipińskie, kobudo, gong fu, no i może coś opuściłem - jeśli tak to proszę dodać.
Z tego też wynika, że opanowanie walki z uzbrojonymi oboma rękami jest baaardzo trudne skoro jest mało takich sztuk walki, a i w tych szkołach form czy też drill'ów z dwoma broniami jest mniej niż normalnych broni.
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

Heimdall-czyżbyś nie znał największego wojownika Zapomnianych Krain-Drizzta Do'Urden? 8)

Do dziś nie znałem :lol: . Ja się na Tolkienie zatrzymałem wiele latek temu, teraz raczej mitologia, zabytki literatury i takie tam ogólnie nudy :wink: .
A dla innych podobnych mi ignorantów następujące info:

Drizzt Do´Urden to jedna z najpopularniejszych postaci w świecie Forgotten Realms. Na dzisiejszy dzień (maj 2001) zostało wydanych w Polsce osiem czterystustronicowych książek oraz jedno opowiadanie w "Krainach Podmroku".

Czterystu-stronicowych... :lol: :lol: :lol: 8 x 400 stron o "krainach podmroku"... 8)

Wygląd. Drizzt ma jasne, wprost białe włosy, jak większość drowów. Tak, to mroczny elf.

przestraszony Mrok w podmroczu...no nie mam pytań... 8)

Cechy, zdolności, umiejętności, itp. "Jest oburęczny" - rzekł kiedyś z dumą Zaknafein.


To wyjaśnia w pełni moje wątpliwości :lol: .
  • 0

budo_druss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 513 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Dla nas najważniejsze są informacje,że w walce używa jednocześnie dwóch sejmitarów:Lodową Śmierć(Żagiew Mrozu +3) i Iskrę(Obrońca +5). :P :twisted: 8)
WOLFSSHADE:Wszystko w porządku,nie chowam urazy.Twoje zdrowie! :drinking:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

9 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024