Skocz do zawartości


Zdjęcie

Katana vs. długi miecz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
249 odpowiedzi w tym temacie

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

natomiast w POJEDYNKACH wyraźnie widać tendencję do perfekcyjnego opanowania jednej broni + praca nóg...i nie sądzę aby to był wynik "mody" - tam chodziło o życie a nie przepychanki słowne na budo :wink: - dlatego nie wiem skąd to dziwnie przeświadczenie o sensowności 8) posługiwania się dwoma mieczami u Asaroth'a.
Pozdrawiam
Heimdall

poklon
Oszczędziłeś mi kilka cennych chwil, które przeznaczyłbym na wykładanie tego samego. Twe mądre słowa wyceniam na jedno piwo. :wink:
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Druss wygląda na to że jesteś kolejnym fanem D n D i postaci Rangera :wink: .

Ale daj spokuj jak masz jakieś super techniki na mysli to zrób z tego nowy temat
  • 0

budo_druss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 513 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Nie jestem fanem,poprostu mam jeszcze instrukcję do BG :)
A że wiadomo,iż diabeł tkwi w szczególach to napisałem jakim Drizio sprzętem walczy. :twisted:
  • 0

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
a ja sie wylamie :) nielubie walczyc tarcza o wiele latwiej walczy mi sie jedynka i krotkim mieczem albo sztyletem natomiast do bitwy to juz poltorka idzie. Oczywiscie przez jakis czas urzywalem tarczy ale od kiedy dostalem do reki sztylet to trzymam go do dzis w lewej i przewaznie to on decyduje u mnie o zwyciestwie. Jesli chodzi o 2 jedynki urzywane rownoczesnie to male nieporozumienie, przyszedl kiedys do nas na trening (Choragiew Ziemi Gornoslaskiej) gosc z dwoma bokkenami hehe i chcial powalczyc, widzialem go wtedy po raz pierwszy i ostatni u nas. Jesli chodzi o temat glowny to sredniowieczny wojownik zaciezny vs samurai w 2 przypadkach:

1. Walka bez zbroi :

a) potezny atak europejczyka z poltorka, zasieg za duzy dla katany, zbicie czy zblokowanie rozpedzonej poltorki katana w polmieczu odpada wiec skrocenie dystansu marnie wyglada, zostaje sztuka unikow ale to tez do czasu.

B) samuraj blyskawicznie rzuca sie do ataku w celu szybkiego skrocenia dystansu zdazy bedzie 50 na 50 (troche wieksza przewaga po stronie europejczyka ze wzgledu na warunki fizyczne), niezdazy patrz wyrzej.

2. Walka w zbroi :

Katana w kontakcie ze zbroja jest bezurzyteczna, na precyzyjny sztych za ciezko i za daleko bo jest krotsza od poltoraka.

Ciezkozbrojny ze swoim mieczem moze nieprzebije sie przez zbroje samurajska ale uderzy dostatecznie mocno zeby jesli nie polamac to ogluszyc samuraja i zmiarzdzyc poteznymi uderzeniami stali, chyba ze trafi w glowe to juz powinien byc koniec walki po jednym ciosie(wszystko w swoim dystansie zeby nieryzykowac szybkich sztychow od katany po znaczacym zmniejszeniu go)

Walka nosorozca z pantera :)

To moja skromna koncepcja jak wygladac by to moglo.

ps. Nie we wszystkich bractwach walka jest marginesowa u niektorych jest sprawa priorytetowa rownie wazna jak najdokladniejsze odtworzenie tego kawalka historii.
  • 0

budo_marp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Sącz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
[quote name="budo_..]Do Druss:
A co do walki dwoma broniami na raz, to występuje tylko kilka takich sztuk walki: filipińskie, kobudo, gong fu, no i może coś opuściłem - jeśli tak to proszę dodać.
Z tego też wynika, że opanowanie walki z uzbrojonymi oboma rękami jest baaardzo trudne skoro jest mało takich sztuk walki, a i w tych szkołach form czy też drill'ów z dwoma broniami jest mniej niż normalnych broni.[/quote]

Jeśli chodzi o Kobudo to generalnie bronie którymi się walczy "na dwie ręce" czyli np. tonfa, sai czy kama są stosunkowo dużo krótsze niż katana, miecz czy szabla. Dlatego - tak mi się przynajmniej wydaje - jest trochę łatwiej "złapać" koordynację przy takiej broni niż np. przy dwóch mieczach.

Poza tym przy długości takiej broni do 50 cm całkiem inna jest taktyka walki (blok + wejście w bliski dystans) i dlatego w tym przypadku ta broń w dwóch rękach raczej się uzupełnia niż sobie przeszkadza.

Pozdr.
  • 0

budo_asaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
W dupe... nie czytalem :)
Kto to napisal?Jaki tytul?Fajne?
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

No popatrzmy co zescie za nierealistyczne pierdoly popisali jak mnie nie bylo :wink: :)
1.Czy gram w DnD?Pewnie moja ulubiona postac to Lowac ktory walczy baz minusow 2 bronmi(dlatego sie przypierdalalem :wink: )

jednym z moich ulubionych jest Drizzt - tez wymiata bez minusow 2 bronmi ;)
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

Heimdall-czyżbyś nie znał największego wojownika Zapomnianych Krain-Drizzta Do'Urden? 8)

no wlasnie :) przeciez to taki wymiatacz ze wszystkich kladl :)
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Ciekawy artykul na temat

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
nie sugerowalbym sie tego typu artykulami. W Budojo nr. 3/2003 tez jest podobny artykul, ktorego autor zaklada, ze "miecz dlugi jest duzo ciezszy od katany" itd. wiec nie ma co zwracac uwagi na wynurzenia teoretykow ;)
  • 0

budo_..::wolfsshade::..
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

Poza tym przy długości takiej broni do 50 cm całkiem inna jest taktyka walki (blok + wejście w bliski dystans) i dlatego w tym przypadku ta broń w dwóch rękach raczej się uzupełnia niż sobie przeszkadza.

W pełni się z Tobą zgadzam. Nie chodziło mi w tym o sztuki walki używające dwóch długich broni tylko w ogóle szkołę gdzie używa się dwóch broni.
Zresztą z tą długością jest tak samo w FMA. Przecież nie ma tam walki długimi kijami tylko krótkimi pałkami.
W gong fu jest podobnie - tzn. jako podwójnej broni używa się głównie tej krótszej np. noże motylkowe, czy szpile z Emai. Oczywiście są też formy z podwójną szablą czy podwójnym łańcuchem, ale traktuję to bardziej na zasadzie treningu niż świadectwa, że tak kiedyś walczono...chociaż czort wie naszych żółtych braci...:P
  • 0

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

nie sugerowalbym sie tego typu artykulami. W Budojo nr. 3/2003 tez jest podobny artykul, ktorego autor zaklada, ze "miecz dlugi jest duzo ciezszy od katany" itd. wiec nie ma co zwracac uwagi na wynurzenia teoretykow ;)

Ale powyższy artykuł jest autorstwa Johna Clementsa, czołowego wymiatacza ARMY i wieloletniego praktyka. Warto przemyśleć, bo wie facet co mówi. :wink:
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

Ciekawy artykul na temat
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]



Przecież wkleiłem ten artykuł na samym początku rozmowy :evil: ....

Mam cos podobnego
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
A rzeczywiscie... nie zauwazylem. Nie bardzo rozumiem wiec czemu nie padaly zadne argumenty i odwolania do tego artykulu ? Dyskusja o walce dwoma mieczami, rpg itp :wink:
John Clements kurtuazyjnie stwierdzil ze nie mozna okreslic kto by wygral, za duzo zmiennych, wynik niepewny...
Jednak przytaczal dobre argumenty na temat rycerstwa. Sredniowieczny wojownik w pelnej zbroi z tarcza nie dalby szans samurajowi. Taki mam obraz. Wyrownane umiejetnosci i broni, przewaga sily i opancerzenia europejczyka. Samuraj moglby co najwyzej poscinac krzaki w lesie. :)
Ale to tylko moja uwaga laika, tak na marginesie. Ciekawy temat, pozdrawiam.
  • 0

budo_benkei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KRAKOW

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Duzo tutaj padlo porownan katany z mieczem europejskim,te oceny glownie jednak bazuja na teorii,i trudno sie temu dziwic.Przewaznie porownuje sie szkole kendo,gdzie trenuje sie w zbroi.Trenuje Katorii Shinto Ryu gdzie na treningu cwiczy sie bokenem,waga zblizona do wagi katany.Przy czym jedna rzecz,szermierz zamawia taki miecz,o takiej wadze i dlugosci zeby byl dopasowany do jego gabarytow i to tyczy sie nietylko mieczow japonskich,generalnie kazdej broni bialej.Waga katany powinna byc taka zebym mogl swobodnie poslugiwac sie nia jedna reka.
Druga rzecz tyczy sie zbroi.Szermierz tak naprawde nie potrzebuje.Jesli juz mamy porownywac to porownujmy to od strony fechtunku a nie tego co kto ma na sobie.Tak naprawde to na codzien nie chodzono w zbroi,zakladano ja do bitwy.Nie sadze rowniez zeby w sredniowieczu codziennie facet chodzil w pelnej zbroi.Szermierka jak wszystko podlega ewolucji,stad miecze sredniowieczne zostaly wyparte,wlasciwie bronia najbardziej praktyczna stala sie szabla.
Wracajac jednak do szermierki to porownanie europejskiej z japonska moim zdaniem-japonskiej daje przwage,z kilku wzgledow:
Po pierwsze szermierka japonska jako jedna z nielicznych na swiecie zachowala w pelni wiekszosc styli i przekazow w komplecie.Dzieki silnej tradycji i jej pielegnacji stare 16 wieczne i pozniejsze szkoly przetrwaly do dzis.Stad ta mnogosc szkol.Pozatym katana dlugo byla "uzywana",byla bronia doskonala,nie zmienila sie od wiekow.Nadal tak jest.A co sie stalo z szermierka europejska?Dlaczego musimy dzis grzebac w traktatach zeby dowiedziec sie jak co wygladalo?Nawet z szabla jest problem.Szkoly mozna liczyc na palcach.W dodatku ile jest takich w ktorych zachowana jest ciaglosc w nauce walki np.mieczem poltorarecznym?Co sie stalo z rapierem,bronia swego czasu zabojcza.Mozna by tu porownywac samuraja z rycerzem,wyciagac ich mocne i slabe strony.Moim zdaniem,puki nie bylo takiej konfrontacji,nie ma sensu sie rozpisywac.Tak naprawde wygra czlowiek,jego technika,zdecydowanie..i inne czynniki skladajace sie na taktyke...no i spryt. :D
  • 0

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

Po pierwsze szermierka japonska jako jedna z nielicznych na swiecie zachowala w pelni wiekszosc styli i przekazow w komplecie.Dzieki silnej tradycji i jej pielegnacji stare 16 wieczne i pozniejsze szkoly przetrwaly do dzis.Stad ta mnogosc szkol.

True. Ale...

Pozatym katana dlugo byla "uzywana",byla bronia doskonala,nie zmienila sie od wiekow.Nadal tak jest.

Do doskonałości to jej, jak wszystkiemu, daleko.
Katana nie była od pewnego momentu wystawiona na żadne czynniki wymuszające zmiany, co w połączeniu z dość specyficznym podejściem japończyków do własnej tradycji i względnym odcięciem od innych nacji zakonserwowało ich broń w takiej formie.

A co sie stalo z szermierka europejska?Dlaczego musimy dzis grzebac w traktatach zeby dowiedziec sie jak co wygladalo?Nawet z szabla jest problem.Szkoly mozna liczyc na palcach.W dodatku ile jest takich w ktorych zachowana jest ciaglosc w nauce walki np.mieczem poltorarecznym?Co sie stalo z rapierem,bronia swego czasu zabojcza.

Z rapierem? Masz szermierkę sportową na olimpiadzie. :wink:
Droga, którą przechodzi każda szkoła walki, od umiejętności służących przeżyciu do parkietów sal treningowych. Europa więcej walczyła, więcej wiedziała, szybciej się rozwijała. Nie było miejsca na szermierkę, która nie spełniała wymogów chwili.
  • 0

budo_lokee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Garwolin

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
[quote name="SolitaireZ rapierem? Masz szermierkę sportową na olimpiadzie. ]

tia - a japonii masz kendo - i co z tego?
z "prawdziwa" szermierka dalej ma to niewiele wspolnego...
I mimo, ze nie jestem fanatykiem katany, dale ogromnym szacunkiem darze narod, ktory zachowal tradycje szermierki bojowej w czasach bomby atomowej... A w europie za bardzo sie spieszylismy, zeby zabijac coraz szybciej i wiecej :( I zaprzepascilismy szanse na zachowanie paru rzeczy, które sa tego warte (m.in. szermierki tradycyjnej)
  • 0

budo_benkei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KRAKOW

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Nie uwazasz ze to spora strata??Zgodze sie z Toba,ze Japonia dzieki izolacji i pewnej "konserwacji" zachowala tradycyjne szkoly miecza.Obawiam sie jednak ze coraz bardziej idzie w takim kierunku jak poszla europejska.Coraz mniej realnosci,coraz wiecej ruchow sztucznych.Coraz mniejsza swiadomosc przywiazania do tradycji.Dla japonczykow dzis szermierka to folklor.I tu przewage zaczyna zyskiwac
szermierka europejska.Europa wraca do korzenii..Japonia odcina sie od nich.Bylo tu pare postow opisujacych ludzi ktorzy przychodzili z bokenami na europejska szermierke,obawiam sie ze Ci goscie nie mieli pojecia o walce bokenem,o czym swiadcza opisy.Czasem jest to poprostu kompromitacja,jak w przypadku goscia z dwoma bokenami.. :wink:
  • 0

budo_lokee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Garwolin

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
ok - ale zauwaz, ze piszesz o polakach - nie Japonczykach... Mysle ze w Japonii sa dalej tradycyjne szkoly starajace sie kultywowac "czysta" szrmierke... a ze wszedzie mozna spotkac oszolomow... tego sie nie zmieni...
  • 0

budo_benkei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KRAKOW

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Rok temu kolega z treningow wyjechal na staz do Japonii,cwiczy w tradycyjnej szkole japonskiej,i co?Japonczycy cwicza niedokladnie,na treningi przychodza po pare osob,jak sam sensei stwierdzil,europejczycy lepiej cwicza.Stad tez woli przyjezdzac do Europy i uczyc.Zdaje sie ze rowniez ze zrozumieniem tego co cwicza japonczycy maja problemy.Dojdzie do tego ze zaczna tu przyjezdzac po nauke.A Europejczycy szybko sie ucza,bardziej nas pociaga magia bialej broni.
Ten sam kolega byl z sensei Hatekayama na pokazie roznych szkol Koryu,i powiedzial tylko tyle,ze mial szczescie wybierajac nauczyciela.To prawda ze w Japoni sa tradycyjne szkoly,nie przecze,tylko zaczyna o sobie dac znac brak zainteresowania u mlodych japonczykow.Mowie o mieczu,nie wiem jak jest z recznymi,ale chyba odwrotnie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

9 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024