Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?

Redakcja budojo:

BRAK CIĘCIA- tylko machanie mieczykiem, co u aikidoków jest niestety normalką :cry: , osoby ćwiczące iaido wiedzą co mam na myśli

To poważny merytoryczny zarzut, filmy z pokazu będą z pewnością dostępne dla szerszej publiczności i każdy iaidoka będzie mógł zobaczyć, że cięcia były. Poza tym spora część embu, w tym pokaz miecza, była daleka od aikido, to były raczej korzenie aikido.

noooooo...tttaaaaa....to wynik uzywania tego slawnego fukuro shinai, rezultat jest taki jak w kendo, goscie po prostu uderzaja zamiast ciac. :roll: :cry:

Fukuro shinai to tylko jeden z wielu przyrządów stosowanych w Kashima Shin Ryu. A co do cięcia, radzę obejrzeć film z pokazu. Skojarzenia z kendo są zupełnie nietrafione.

marcin kr. mówi o braku cięcia u Japończyków, choć nigdy w zyciu nie dokonał żadnego realnego cięcia

- a czy prezentujący pokaz dokonali realnego cięcia w swoim życiu:?: myslałem że to zabronione przez prawo :?: :idea:

Realne cięcie to np. tameshigiri, nie jest w Japonii zabronione prawem. 8)

Marcinowi pewnie chodzilo o realne ciecie na ludziach ... :lol:



Co to jest realne cięcie?
Jak to tłumaczą wasi nauczyciele?
Jak to ćwiczycie?
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?
Z realnością cięć jest tak, że każde cięcie jest realne, jeśli jest w stanie uszkodzić i zabić...
Po pierwsze widziałem program, jak zawodowy basebolista ciął kataną namoczone maty, tak jak bije się kijem basebolowym i szły jak papier, więc przy cięciu w ciało ludzkie też będzie to skuteczne.
Poza tym ze swojego doświadczenia wiem, że nawet tępym iaito można ciąć rzeczy z rewelacyjną wręcz skutecznością (niesety te próby odbywały się zwykle wbrew mojej woli i przez to mam część sprzętów domowych nie nadających się do użytku)...
Tak oto zciołem 3 razy żerandol i lampę, przeciąłem bambusowe krzesło i solidne dębowe drzwi. Mając ostrą katanę, a nie nieostre iaito uważam, że nie nastręczało by mi większych problemów przecięcie człowieka, czy odcięcie mu jakiejkolwiek kończyny. Dlatego uważam, że o realności cięcia możemy mówić jedynie gdy jest się w stanie dosięgnąć naszego przeciwnika w zamierzony przez nas obszar jego ciała, gdyż po tym fakcie będzie on martwy, okaleczony, bądź też niezdolny do dalszej walki.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?
ładnie powiedziałes, myślę dość podobnie, tęż ciąłem różne przedmioty, gałęzie itp. razz próbowałem ciąć kumpla :) tameshigiri ćwiczyliśmy z kumplami w bloku na klatce, tnąc moim iaito kartony złożone na kilka warstw, szło nieźle. kataną pożyczona od kolesia, który ją tylko ma by mieć. cięliśmy jeszcze więcej kartonów, drewno do kominka itp pierdoły
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?
Wydaje mi sie ze caly problem polega na tym, ze znakomita wiekszosc ludzi w Polsce(oraz w kendo czy kenjutsu w Japonii) cwiczy bokenem lub shinai'em. To powoduje ze wypracowuja zly nawyk uderzania w cel, zamiast przeciecia celu. Ten nawyk uderzania, powoduje zla linie prowadzenia miecza, czasami mniej wiecej podobny do ciecia siekiera. Wyraznie widac to np. u ludzi co cwicza Iwama aikido.

Zeby mozna bylo cokolwiek przeciac musi byc .......hmhmh jaby to nazwac po polsku............cos w rodzaju poslizgniecia sie ostrza po ciele w momencie kontaktu z celem. Kazdy moze to sprawdzic na sobie -- wystarczy wziac noz i przylozyc do ciala --- tylko naciskajac nie mozna sie przeciac. Ten nacisk moze byc nawet b.duzy bez spowodowania przeciecia skory. Natomiast wystarczy wykonac nawet niewielki ruch slizgajacy sie po skorze i noz zaczyna ciac. To jest mikro skala.

Ta zasada jest jeszcze wazniejsza w makro skali, gdzie nie wystarczy zaglebic sie na kilka milimetrow (co jest mozliwe przy uderzeniu nozem). Zeby przeciac cos grubego (jak szyja, reka, juz nie mowie o czesci korpusu!!!!!) nie wystarczy "uderzyc".
Ci ktorzy robili tamashegiri wiedza co to za uczucie jak miecz "grzeznie" w macie bo zamiast ciac to sie uderzylo cel.

Pomijam tu sprawe mozliwosci niezwykle latwego wygiecia lub zlamania miecza przy uderzaniu zamiast ciecia......co jest oczywiste :lol:

Kolejna sprawa to wyciagniecie miecza z celu. Nawet czyste ciecie, jesli jest zatrzymane na koncu unieruchamia miecz w ciele(zakladamy ze nie przecielismy do konca korpusu). Cialo wokol ostrza "zasysa" ostrze i sa duze trudnosci zeby je w ogole wyciagnac. Nie ma mowy do jakims tam dowolnym wymachiwaniu po skonczeniu ciecia. Zeby moc wyciagnac miecz, na koncu ciecia musi byc wyciagniecie miecza z ciala w kierunku wlasnego centrum. Czyli kisaki podczas calego ciecia, zakresla w powietrzu pelna elipse a nie polkole. To powoduje ze w momencie zetniecia sie z celem miecz tnie, a pod koniec ciecia da sie wyciagnac zeby moc wykonac nastepne ciecie bez zwloki.
Natomiast co powoduje uzywanie shinai oraz zle uzywanie bokenu to to, ze ludzie uderzaja i kisaki zakresla polkole.

Tak wiec polkolu mowimy NIE!!!!!!!!!, elipsie mowimy TAK!!!!!!
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?
Ps Prorock, spieprzyles ankiete. nie da sie juz nic glosowac :cry:
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?

Ps Prorock, spieprzyles ankiete. nie da sie juz nic glosowac :cry:

Przepraszam. Na wortalowych ankietach się nie znam. :? Chętnie bym poprawił, ale nie umiem, a nie mam śmiałości, aby wzywać pomoc techniczną. :oops: Może ty masz pomysł jak to poprawić? :idea:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?
nie ma rady, musisz sie zwrocic do moderatora tego dzialu...
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?
A co do Szczepanowego opisu cięcia, to oczywiście poklon
A z technicznego punktu widzenia, jak postrzegasz rolę tenouchi podczas przecinania?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?

nie ma rady, musisz sie zwrocic do moderatora tego dzialu...

Moderator uznał to za niemożliwe.
Ankieta jest dobra taka jaka jest, nie należy się obrażać na rzeczywistość, tylko korzystać z niej w miarę możliwości.
  • 0

budo_cholerstwo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?

Zeby mozna bylo cokolwiek przeciac musi byc .......hmhmh jaby to nazwac po polsku............cos w rodzaju poslizgniecia sie ostrza po ciele w momencie kontaktu z celem. Kazdy moze to sprawdzic na sobie -- wystarczy wziac noz i przylozyc do ciala --- tylko naciskajac nie mozna sie przeciac. Ten nacisk moze byc nawet b.duzy bez spowodowania przeciecia skory.


No jeszcze ktoś to weźmie na poważnie.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?

Szczepan a z technicznego punktu widzenia, jak postrzegasz rolę tenouchi podczas przecinania?


Prorock nie zadawaj trudnych pytań, Szczepan robi dopiero maturę z miecza a to zagadnienie z II roku studiów :) 8) :)

ale jak już męczymy Szczepcia to niech powie co wie o tym jakimi częściami ostrza się tnie i jak to wpływa na geometrię cięcia

  • 0

budo_cholerstwo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?

ale jak już męczymy Szczepcia to niech powie co wie o tym jakimi częściami ostrza się tnie i jak to wpływa na geometrię cięcia

O! I tu jest pies pogrzebany!!!
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?

ale jak już męczymy Szczepcia to niech powie co wie o tym jakimi częściami ostrza się tnie i jak to wpływa na geometrię cięcia

O! I tu jest pies pogrzebany!!!


Pies?!..jaaaka rasa ? :) :) :) :) :)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?

Z realnością cięć jest tak, że każde cięcie jest realne, jeśli jest w stanie uszkodzić i zabić...

Są szkoły, wg których cięcie realne, to takie które zabija, po którym przeciwnik jest wyeliminowany i można się od razu zająć następnym. Historycznie miało to spore znaczenie na polu bitwy. Dlatego w mniej spokojnych czasach tak wielką wagę przykładano do cięć przecinających korpus, a nie do bawienia się w szermierkę.
  • 0

budo_gorg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?

Zeby mozna bylo cokolwiek przeciac musi byc .......hmhmh jaby to nazwac po polsku............cos w rodzaju poslizgniecia sie ostrza po ciele w momencie kontaktu z celem. Kazdy moze to sprawdzic na sobie -- wystarczy wziac noz i przylozyc do ciala --- tylko naciskajac nie mozna sie przeciac. Ten nacisk moze byc nawet b.duzy bez spowodowania przeciecia skory. Natomiast wystarczy wykonac nawet niewielki ruch slizgajacy sie po skorze i noz zaczyna ciac. To jest mikro skala.


Dobrze powiedziane. Podobny problem mieli krzyżowcy w Palestynie. Otóż uzbrojeni byli w proste miecze jednoręczne. Muzułmanie zaś na głowach nosili turbany. Nawet bardzo silny krzyżowiec uderzając swoim mieczem w czerep gówno mu robił :) (przy odrobinie szczęścia nabijał jakiegoś guza). Brak w tych cięciach było owego Szczepanowego :) "...niewielkiego ruchu slizgajacego sie po..." powierzchni którą tniemy. Niewierni :twisted: tego problemu nie mieli, byli uzbrojeni w swoje zakrzywione ostrza (sejmitary i inne) i cieli jak chcięli.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?
Generalnie szczepan odwalil kawal dobrej roboty.

Moim skromnym zdaniem nie mozna jusz wykonac realnego ciecia bo oprucz techniki wlasnej na realne ciecie sklada sie tesz reakcja przeciwnika i uwzglednienie niej we wlasnym postepowaniu. Oczywiscie zaruwno moja akcja zaluzmy zakonczona sukcesem jak i nieudana przeciwnika to byly by realne ciecia. Lecz jak zapewne kazdy zauwarzyl wiaze sie to z rozlewem krwi na co dzis niema raczej szans. Dlatego realne ciecie to przeszlosc a dzis jedynie trenujemy ciecia nazwal bym techniczne. To troche jak sprawdzanie skutecznosci trucizny w warunkach laboratoryjnych na bakteriach i innych chemicznych odczynnikach i faktyczne aplikowanie jej naprzyklad niewygodnemu ksieciu :wink:

A co do pytania redakcji to powieszchnia ciecia zalerzy od jakosci naostrzenia glowni i ogulnie jej wykucia a to ruznie bywa :wink: No ale tak na serio powinna byc to odleglosc okolo 5-10 cm od lini yokote tak zwana strefa mono uchi.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?
Wydaje mi sie ze jak na poczatek dyskusji to sie wypowiedzialem wystarczajaco 8) Moze niech teraz inni dorzuca swoje doswiadczenia, a Droga Redakcja moze wreszcie cos napisze konkretnego? Bo do tej pory, to miernota i dyndas, same osobiste przycinki :roll: :roll: :cry:

To moze swiadczyc tylko o jednym (jak to jest w wypadku jednego takiego uzytkownika piszacego czesto na forum aikido) ze nie ma kompletnie nic do powiedzenia :lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?

Ta zasada jest jeszcze wazniejsza w makro skali, gdzie nie wystarczy zaglebic sie na kilka milimetrow (co jest mozliwe przy uderzeniu nozem). Zeby przeciac cos grubego (jak szyja, reka, juz nie mowie o czesci korpusu!!!!!) nie wystarczy "uderzyc".
Ci ktorzy robili tamashegiri wiedza co to za uczucie jak miecz "grzeznie" w macie bo zamiast ciac to sie uderzylo cel.

Kolejna sprawa to wyciagniecie miecza z celu. Nawet czyste ciecie, jesli jest zatrzymane na koncu unieruchamia miecz w ciele(zakladamy ze nie przecielismy do konca korpusu). Cialo wokol ostrza "zasysa" ostrze i sa duze trudnosci zeby je w ogole wyciagnac. Nie ma mowy do jakims tam dowolnym wymachiwaniu po skonczeniu ciecia. Zeby moc wyciagnac miecz, na koncu ciecia musi byc wyciagniecie miecza z ciala w kierunku wlasnego centrum. Czyli kisaki podczas calego ciecia, zakresla w powietrzu pelna elipse a nie polkole. To powoduje ze w momencie zetniecia sie z celem miecz tnie, a pod koniec ciecia da sie wyciagnac zeby moc wykonac nastepne ciecie bez zwloki.
Natomiast co powoduje uzywanie shinai oraz zle uzywanie bokenu to to, ze ludzie uderzaja i kisaki zakresla polkole.

Tak wiec polkolu mowimy NIE!!!!!!!!!, elipsie mowimy TAK!!!!!!


cholerka nie wiem jak to wyrazić, ale spróbuje, mnie uczono że jak tniesz to tnij a nie rozłupuj, wiem że proste słowa ale nie wiem jak to wyraizć tu na forum. W cięciu dla mnei chodzi o to że trzeba pracować w ten sprosób mieczem, aby ostrze w chwili uderzenie było w ruchu - w tenb sposób by przesuwało się niejako w dwóch kierunkach, dajmy na to w dół i do tyłu, przesuwać się tak musi ze by przeciąć a nie rozłupywac, katana jest za lekka by rozłupywać, samo uderzenie nią jak toporem nie rozwali zbroi. (Łeb byle co rozwali, tyle że w walce nie będzie to takie łatwe jak na treningu). Uczyłem się że powierzchnią tnącą miecza jest monouchi (to część ostrza zaraz za kissaki) oraz, że aby cięcie było skuteczne jak to autor tematu napisał, trzeba nadać mieczowi odpowiedini moment pędu, czyli dobrze zapracować lewą ręką (trzema ostatnimi palcami - kciuk i wskazujący nie biorą w tym ruchu udziału) zaciskając nieco "silniej" palce na rękojeści, nazywa sieto bodajże teneuchi i jest czynnościa cholernie trudną. Samo wykonanie teneuchi dlatego jest takie trudne, że nie można się spinać podczas cięcia bo to osłabia jego dynamikę.

Co do zakreslania pólkola czy elispy przez kissaki to jest to dla mnie bardziej złożony problem - można je tez wyciągac przez cofnięcie miecza ale w ten sposób, że wykonujemy to całym ciałem, wyciągając miecz z ciała. Ważne jest jak głeboko tniemy, nie ma co przecinać na 10 cm głeboko, wystarczy na kilka centymetrów, zresztą to zależy od cięcia, skąd idzie i dokąd zmierza :-) :)

Jak dla mnie to dobre cięcie to takie przy którego wykonywaniu własciwie sie pracuje całym ciałem, oddech, postawa, praca mięśni brzucha, spojrzenie - to wszystko jest wazne. jak się ktos garbi to jakby mocno nie ciał to zawsze bedzie ciął słabiej (gorzej) od tego co ma własciwą postawę.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?

ładnie powiedziałes, myślę dość podobnie, tęż ciąłem różne przedmioty, gałęzie itp. razz próbowałem ciąć kumpla :) tameshigiri ćwiczyliśmy z kumplami w bloku na klatce, tnąc moim iaito kartony złożone na kilka warstw, szło nieźle. kataną pożyczona od kolesia, który ją tylko ma by mieć. cięliśmy jeszcze więcej kartonów, drewno do kominka itp pierdoły

Henio - cześć, jestem Henio i tne juz jakieś 5 lat.
Publika siedząc na krzesłach dookoła: Cześć Henio, dobrze że jesteś...
Henio, wzdychając smutno-
Zaczeło sie niewinnie, ciąłem snopki mokrej słomy z kolegami po szkole.
Potem gałęzie i suche patyki. potem zacząłem sie zadawać z innymi, oni cieli już płyty pliśniowe i co cieńsze pcv... nie minęło wiele czasu a ciąłem już wszystko i cały czas. kartony, książki telefoniczne, skrzynki i plastikowe pudełka. było coraz gorzej - zacząłem, pod nieobecność rodziców wynosić z domu meble i sprzęty kuchenne.
rodzice uważali, że ten problem nie dotyczy ich. inne dzieci i owszem tną ale nie ich syn. opamiętanie przyszło kiedy nakryli mnie na próbie przecięcia żeliwnej maszynki do mięsa. od tamtej pory się leczę i mam nadzieje że nikt mnie nie zapyta czemu ostatnio nasz kotek nie wraca już wieczorami do domu...
publika - bije żęsiste brawska....
  • 0

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ćwiczyć realne cięcie mieczem?

katana jest za lekka by rozłupywać, samo uderzenie nią jak toporem nie rozwali zbroi.

Że niby jak będziesz ładnie ciął to pokroisz zbroję? 8O
To fajnie się musieli w tej Japonii do bitwy odziewać...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

4 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024