Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bushido - mit i legenda???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Bushido - mit i legenda???
Ktos kiedys sie pytal o to , co to jest Bushido i jak to sie ma do cwiczenia bronia...
Obecnie mozna przeczytac doskonaly artykul na ten temat tutaj po polsku, chyba jeden z pierwszych:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

wasze uwagi?
  • 0

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: Bushido - mit i legenda???

wasze uwagi?


Bardzo ciekawy artykul, jednakze autor przyjal pewna metode dowodzenia, z ktora nie moge zgodzic sie do konca.

Oczywistym faktem jest, ze bushido bylo pewnych postulowanym "stanem idealnym" a nie powszechna praktyka w sredniowiecznej (i nie tylko) Japonii. Nie mozna jednak twierdzic, ze bylo tylko "mitem i legenda". Nikt przeciez nie kwestionuje istnienia sredniowecznego europejskiego etosu rycerskiego czy pozniejszego pojecia "honoru oficera", pomimo ze istnieli osobnicy ktorzy sie do w/w kodeksow nie stosowali.

O ile jestem zwolennikiem demaskowania pojedynczych "legend" o wyczynach dawnych mistrzow, to nie budzi mojego zachwytu "odbrazowianie" pozytywnych pojec i symboli.
  • 0

budo_redeax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 286 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bushido - mit i legenda???
Mam nadzieję, że nikt się nie obrazi za to odkopywanie tematów, ale wcześniej mnie tu nie było :wink:

Czy ktoś może ma ten artykuł, bo link nie działa? Próbowałem szukać na googlu, ale nic interesującego nie znajdywałem, oprócz blogów z notkami o masażu pośladków... :roll:
  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Bushido - mit i legenda???
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bushido - mit i legenda???
To ze zaruwno pojecie bushido jak i dzielo kture ja wypromowalo (hagakure autorstwa Tsunetomo Yamamoto) jest mocno naciagane i pochodzi z okresu gdy prawdziwi samurajowie jusz nie siegali po miecze a przynajmniej bardzo zadko nie jest zadna nowoscia.
Problem polega raczej na czym innym, moim zdaniem dzielo to bylo dawniej uzywane jako cos w rodzaju naszego Pana Tadeusza czyli zbiur bujd ku pokrzepieniu serc. Ale podczas IIWW zostalo ochoczo podchwycone przez nacjonalistuw i naduzywane. I to z tamtych lat przedostalo sie do naszej swiadomosci i funkcjonowac zaczelo bezkrytycznie i bezrefleksyjnie.
A to ze przecietny samuraj byl brudasem ledwo umiejacym czytac i lubujacym sie w mordowaniu jak znany wszem i wobec Musashi Miyamoto, ktury byl po prostu wielkim (jak na japonskie realia) rzeznikiem z perfekcyjnie wyuczona technika nie powinno zadnego fana japonskich sztuk walki ani szkokowac ani dziwic.
  • 0

budo_redeax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 286 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bushido - mit i legenda???
Ja sie tylko zastanawiam czemu - zadnego zabarwienia moja wypowiedz nie ma, po prostu sie zastanawiam - zamiast postrzegac samurajow jak bardzo dobrych wojownikow przestrzegajacych kodeksu mowimy ze byli ledwo umiejacymi czytac brudasami :) Albo rycerze, nie byli dzielni i szlachetni, ale chetnymi do awantur pijakami chedozacymi gdzie sie da i co sie da. Byloby milej mowic tylko o pozytywach. Z jednej strony fakty, historyczna scislosc itd. Ale wg. mnie bardziej by to mozna bylo podciagnac pod zasade, ze o zmarlych tylko dobrze albo wcale :wink:

Pozdrawiam,
Red Eax.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bushido - mit i legenda???
Nazwalem ich Brudasami analfabetami ale to nie zmienia faktu ze ja tych brudasuw analfabetuw bardzo lubie :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Bushido - mit i legenda???
Problem jest w tym, ze wszystkie filmy i ksiazki podtrzymuja ta fikcje o szlachetnych samurajach, przestrzegajacych nieistniejacego kodexu Bushido. Malo ludzi zna prawde. I dlatego nikt nie rozumie jak rewolucyjne bylo postepowanie J.Kano czy M.Ueshiba, ktorzy zerwali kompletnie z ta czarna mentalnoscia i mroczna przeszloscia.
  • 0

budo_redeax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 286 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bushido - mit i legenda???
No tak, ale - czysto hipotetycznie - gdyby zapomniec o negatywach, to moze ta pozytywna wersja przezylaby swoj ponowny rozkwit - tym razem w rzeczywistosci, a nie w podaniach :wink:
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bushido - mit i legenda???
Tak to jusz w filmach fabularnych jest, gdyby pokazywaly prawde (choc pare wyjatkuw jest-kagemusha, tron of blood itp) to nie byly by fabularne lecz dokumentalne.
Poza tym gdyby nie bylo bushido malo kto by sie zachwycal japonia i jej rycerzami bo by byli nudni jak reszta swiata a to by byla duza strata. Po to wlasnie powstaja ruzne opowiesci a to 4 muszkieterowie a to trylogia a to simbad rzeglarz i tak dalej.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 najnowszych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024