Skocz do zawartości


Zdjęcie

Katana vs. długi miecz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
249 odpowiedzi w tym temacie

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Katana vs. długi miecz
Witam. Pewnie to kolejny z topic'ow co by było gdyby :wink: ??

Jestem ciekaw jak by wyglądał taki pojedynek zakładając że każdy z nich uczył się walki wyłacznie swoim mieczem( jeden katana drugi miecz półtora ręczny) i walczą bez opancerzenia.

Widziałem treningi jednych i drugich Mieczmanów. Napewno timeing zawodnikow ma duże znaczenie oraz opanowenie swojego stylu.

Osobiście bym stawiał na traktatowicza władajacego długim mieczem bo na takie treningi uczęszczam :)


Komu dajecie jakie szanse ?

Jak myślicie jakie scenariusze mogą się być (napewno o jednego mniej :wink: ) w takim pojedynku?
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Wydaje mi sie, ze ktos tutaj kiedys pisal, ze nawet najlepsza katana nie ma szans w starciu z poltorakiem czy innym bydleckim mieczem, w sensie sprzetu... Ciekawy temat, tez mnie to interesuje.
  • 0

budo_asaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Moje zdanie:
Zalezy jak ten gosc z wielkim dwurecznym to taki pudzianow co macha claymorem jak kijem od miotly,to jedna dzida i ta blaszka samuraja sie chowa :)
Ale jak to jakis zwykly gosc to szybkosc katanki by chyba przewarzyla...
A najpewniej wygral by gosc z dwoma jednorecznymi :wink:
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
debilizm - inne style walki, inna stal, inne miecze, zacznijcie jeszcze porównywać siłę skoku kangura i siłę odbicia sprężyny dowolnego typu.
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
'blaszka samuraja"

eh, rycerze. hammerite polecam , ale lany do łba , nie na zbroje.


mieszko rulez
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Chłopaki zamiast sie oburzać i sadzić teksty w stylu "tego sie nie porównuje" i że "to głupota" to piszcie na temat.

Co do pojedynku to walka odbywa sie w obecnych czasach.
Dlatego prosze nie pisać zeczy w stylu cos takiego by nie miało miejsca.

pozdawiam
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
poltorak vs katana ? hmm... gdyby poltorak zamienic na rapier, nie mialbym watpliwosci i postawil wlasnie na niego, a w takiej sytuacji...

Poltorak jest ciezszy, raczej wolniejszy ale mozna nim wykonywac pchniecia. Katana jest szybsza ale do pchniec chyba mniej sie nadaje.
Trudne pytanie....
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Niewiem jak jest właściwa waga Katany ale "Pótorak" ma do1,15 do 2,3 kg
  • 0

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

Osobiście bym stawiał na traktatowicza władajacego długim mieczem bo na takie treningi uczęszczam :)

:roll:
Dawno Cię moje oko nie widziało...

Zalezy jak ten gosc z wielkim dwurecznym to taki pudzianow co macha claymorem jak kijem od miotly,to jedna dzida i ta blaszka samuraja sie chowa
Ale jak to jakis zwykly gosc to szybkosc katanki by chyba przewarzyla...
A najpewniej wygral by gosc z dwoma jednorecznymi

Czasem czuję się jak zdarta płyta, ale... Miecz długi nie był ciężki. Normą było 1,5 kilograma. Cięższy od katany, ma jednak przewagę długości i drugiego ostrza. Kto by wygrał, nie wiem... Trzeba się będzie kiedyś kopsnąć na kendo i posparować trochę z nimi. :-)
A dwie jedynki to proponuję zostawić, gdzie ich miejsce. W fantasy.
  • 0

budo_mars
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Mam cos podobnego
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Wolał bym poznac wasze opinie niż byc odstłanym na strony.
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
nawet w japoni powstał traktat porównujący rycerza średniowiecznego z samurajem - autor, który nota bene posiadał 5 dan w kendo i 4 w iaido, stwierdził na koniec traktatu że nie da się porównać tych dwóch wojowników - jest po prostu za dużo zmiennych, inny styl, samuraj nie macha jak wariat, rycerz robi młynki. inne warunki, inne stroje, nie wiem czy ktoś w zbroi byłby w stanie z gracją uniknąć dobrego cięcia . co do jakości stali to nie ma o czym mówić, sam kiedyć widziałem film poświęcony badaniom stali przeznaczonej na broń białą - katana zdecydowanie na pierwszym miejscu, blachę zbroji zawiszy przecięła by jak masło.
a na kendo zapraszam, szczególnie tych co sa z wrocławia, na kozanowie treningi prawie codziennie - tylko jedna uwaga - nie przychodżcie jeśli chcecie się przekonać czy pokonaalibyście jako kendocy zawiszę czarnego. bo to nie ma sensu.
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
"Rycerz" nie robi młynków to motyw z filmów fantasy. :)
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
no oczywiście, to była taka moja gra słów. nie jestem z bractwa rycerskiego a w telewizji widziałem tylko jak walą mieczem w tarcze, sekwencja za sekwencją, ciągle tak samo. jeśli tak to faktycznie się przedstawia, nia radzę robić porównań.

jeszcvze jedna różnica jest, o której nie wspomniałem - swoboda ruchów, wle ta swoboda wynikająca z taktyki, nie ze stroju. nie wydaje mi sie żeby ruchy mieczem o wadze prawie 2kg były swobodne, tym samym ograniczenia wynikajace z ciężary broni i z jej gabarytów nie daja sie tutaj porównać.

swoją drogą, samuraje tarcz nie używali, rycerze tak, i to tez o czymś świadczy.
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Spoko Hyakusen poznałem sie na żarcie.

To co widziałeś to najprawdopodobniej był tylko pokaz pod publike taki stage - fighting. Takie naparzanie rożni sie do stylu walki traktatowicza.

A tak swoją drogą to jaka jest prawidłowa waga Katany?
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
przde wszystkim to zalezy od materiałów z jakiej jest wykonana, i co wazniejsze - katana wbrew pozorom, nie jest wygodna - do treningów używa się iaito - jest lżejsze, agrabniejsze, i teoretycznie tworzone na miarę i wagę ciała - tak aby nawet najlżejsze cięcie nie stanowiło problemu.
czyli znowu strasznie dużo zmiennych. te najlepsze katany, mogące naprawdę ciąc zbroję jak masło miały kilkadziesiąt tysięcy wartsw, a mimo to, dam sobie głowę uciąć, że nie ważyły więcej niż, powiedzmy, 3/4 kilograma. może nawet mniej.z zresztą za jakiś czas podam jakies linki do stron z tematyką.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

czyli znowu strasznie dużo zmiennych. te najlepsze katany, mogące naprawdę ciąc zbroję jak masło miały kilkadziesiąt tysięcy wartsw, a mimo to, dam sobie głowę uciąć, że nie ważyły więcej niż, powiedzmy, 3/4 kilograma. może nawet mniej.z zresztą za jakiś czas podam jakies linki do stron z tematyką.


Co ty wygadujesz, Hyakusen 8O
Przeciez szkoly miecza wlasni po to powstaly, zeby sie nauczyc tak ciac, zeby przecinac ludzi w miejscach gdzie nie byly chronione zbroja(np pod pachami). Albo gdzie ochrona ciala byla najciensza(np. wewnetrzna strona ud, szyja)

Tak ze zapomnij o przecinaniu zbroi jak maslo :roll:
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
napisałem tylko że najlepsze miecze spokojnie byłyby do tego zdolne, wiem że nie po to były wykuwane.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

czyli znowu strasznie dużo zmiennych. te najlepsze katany, mogące naprawdę ciąc zbroję jak masło miały kilkadziesiąt tysięcy wartsw, a mimo to, dam sobie głowę uciąć, że nie ważyły więcej niż, powiedzmy, 3/4 kilograma. może nawet mniej.z zresztą za jakiś czas podam jakies linki do stron z tematyką.


a to ciekawe co napisałeś Hyakusen bo moje iaito kataną nie jest i waży 1,1 kilograma, ciekawe bardzxo, bo katana jest sporo cieższa od iaito.

porównanie rycerza z mieczem i samuraja też dziwne, nigdy się ci panowie na polach bitem nie potykali, wygrał by ten z nich który miałby wiekszego farta, szybszy i bardziej zdecydowany. porównaj lepiej tatara z kozakiem, czy naszego szlachcica z madziarem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

9 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024