Skocz do zawartości


Zdjęcie

Katana vs. długi miecz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
249 odpowiedzi w tym temacie

budo_lokee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Garwolin

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Panowie, po pierwsze, czytając wypowiedzi co niektórych, wydaje mi się, że co niektórzy nie dorośli do merytorycznej dyskusji i obrażają innych, zamiast podać jakieś argumenty :(

A wracjąc do sedna sprawy - powtórzę to, co juz pisało wielu ludzi - każdy miecz należy rozpatrywac osobno. Miałem w ręku i katanę i one-and-the-half i long sword - i nie stawiałbym "w ciemno" na żaden z tych mieczy! Przy podobnych umiejętnościach, szanse 50-50... I tyle...
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Ale ile w końcu waży Katana? :twisted:

I Racja Asaroth ty byś nakopał czy dwoma mieczami 1 ręcznymi czy poprostu dwoma płaskowniami ty Bersekerze.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
raqzem zwe wszystkim około 1,5 do nieco powyżej 2 kg. Jest ze stali więc nie może być za lekka, mune (tępa strona ostrza) przeciętnie grubosci 6 - 7 mm, takze jest to kawał metalu.
  • 0

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

Ale chodzi mi o sam fakt ze zeby dorownac samurajowi szybkoscia,rycerz musi miec znacznie wiecej "masy" :wink:


Nie wiem skąd ten wniosek?
Akurat w szermierce siła pochodzi z techniki, nie na odwrót.

A taki z dwoma jedynakami i tak by im nakopal -fantasy czy rzeczywistosc :)

A próbował pan dwoma jedynkami walczyć?
Jeśli nie, to proponuję chociaż wyciągnąć wnioski z faktu, że poza przypadkami ekstremalnymi nie walczono w taki sposób w żadnym okresie historii.
Czemu? To chyba oczywiste...
  • 0

budo_asaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
bo byli cipasami... jakby naszych wyszkolili w 2 mieczach to by nie bylo bitwy pod grunwaldem bo by krzyzakow sklepali duzo wczesniej :)

A pozatym najslawniejszy o ile sie orientuje samuraj -Musashi Miamoto(czy to byl Jubei)czemu byl najlepszy i zabijal kazdego kto mu podskoczyl?- bo walczyl dwoma mieczami...fakt historyczny :wink:

Double The Sword-Double The Fun
  • 0

budo_gacman_c
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 661 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Jasne ,ze oczywiste ,takie rycerzyki kiedys poslugiwaly sie prymitywna technika ,wyjebane zbroje i cep cep mieczami.
Dziwne ze taka prymitywne technike praktykuje sie do dzisiaj (jak np. te traktatowe rycerzyki) :roll: ...zero finezji
Jeszcze ktos tam pisal ze atakowano pchnieciami najmniej chronione miejsca zbroi .....no wow jakie to mosialo byc ciekawe...
  • 0

budo_zwierzak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Hej!

Dzięki, za ten cytat! Co prawda nie widzę tam wzmianki o bliznach na bruchu, ale dobra, każdemu się zdarza pomylić coś z pamięci :wink: . Z tymi nadgarstkami, to już kumam, ale zabrzmiało jakby się oni tam pochlastali, a widać(z wywiadu i zdjęcia), że chodzi o jakieś zadrapania.

W każdym razie dzięki zacytowanemu fragmentowi widac, że to była walka czysto sportowa, więc prawdopodobne, że Zabłocki używał szabli sporotwej(która do szabli bojowej niestety nijak się nie ma). Czyli w kontekście "walki" niewiele się dowiedzieliśmy z tego pojedynku(zakładając, że jest tak jak podejrzewam).

Co do obrywania tępą szablą, to już mi dane było zapoznawać się z tym uczuciem :wink: , po prostu Twoja poprzednia wypowiedź wprowadziła mnie w lekką konsternację, bo była w takim tonie, jakby się oni pochlastali ostrą bronią.

Szalom!
  • 0

budo_zwierzak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

bo byli cipasami... jakby naszych wyszkolili w 2 mieczach to by nie bylo bitwy pod grunwaldem bo by krzyzakow sklepali duzo wczesniej :)


Ja wiem, że myślenie jest sportem ekstremalnym i wymaga wysiłku, ale polecam, efekt bywa zaskakujący.
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

Hej!

Dzięki, za ten cytat! Co prawda nie widzę tam wzmianki o bliznach na bruchu, ale dobra, każdemu się zdarza pomylić coś z pamięci :wink:

biore do reki wywiad i juz w naglowku jest jego fragment:"(...)on wykonał bardzo mocne cięcie na korpus i trafił mnie w wątrobę. Niby nic nie było widać, ale miałem problemy ponad miesiąc i do dzisiaj mam bliznę na wątrobie po tym uderzeniu". Jak widac blizna byla nie na brzuchu a na watrobie (uszkodzilo watrobe). Teraz to juz chyba wszystko jasne ;)
Pozdrawiam
Ps. Tego cytatu o watrobie nie zdazylem przepisac bo sie spieszylem.
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

bo byli cipasami... jakby naszych wyszkolili w 2 mieczach to by nie bylo bitwy pod grunwaldem bo by krzyzakow sklepali duzo wczesniej :)

to mozemy sie umowic - ja wlocznia, ty dwa miecze. Tylko wykup polise ubezpieczeniowa
Pozdrawiam
  • 0

budo_gacman_c
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 661 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
to jak juz mamy taka swobode,(bo przeciez to nie gadka o miecz vs. miecz) Mradu to ja tez chce , ty ta twoja wlocznia a ja se wezme pistolet. :twisted: 8)
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
dobra. zgoda. bierzesz pistolet.
pozdrawiam
ps. zastanow sie dobrze. powiedziales ze pistolet. czegos tu brakuje ;)
  • 0

budo_asaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
A ja bede siedzial w chacie i wcisne "wystrzel bombe atomowa"
  • 0

budo_zwierzak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Heh, powiedz, kumasz coś z tego? Ja osobiście nie nadążam.
Może odbył dwa pojedynki? I to jakiś inny, niż ten, co ja mam z niego zdjęcie :wink:
Chodzi o to, że on miał rozerwaną wątrobę bez uszkodzenia skóry na zewnątrz? Ale w takim razie gdzie ta blizna.
  • 0

budo_asaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Bart_J nasapal

Ja wiem, że myślenie jest sportem ekstremalnym i wymaga wysiłku, ale polecam, efekt bywa zaskakujący.

To sie powinienes stosowac do swoich rad,skoro nie kapujesz kiedy ktos mowi cos na serio a kiedy zartem :)
Niemasz argumentow na to ze 2 miecze daja przewage to sie przypierdalasz do tego kto ma racje? :wink:
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
stary - jak sie MOCNO uderzy w watrobe to bedzie uszkodzona. nie rozerwana. nie zniszczona. po prostu - uszkodzona. a blizna jest NA watrobie. po prostu zgrubienie, cos w stylu bliznowatej narosli - od uderzenia. a na skorze nie musi byc wcale sladow.
To tyle
ps. a pojedynek odbyl jeden
ps2. jakby mial ta watrobe rozerwana to nie mogl by udzielic tego wywiadu ;)
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
A nie wpadliscie na to ze wygral by ten ktury bylby leprzy, nie zaleznie jaka by bronia wladal, gdysz klucz do zwyciestwa nie lezy w arsenale ale w umiejetnosciach poslugiwania sie nim.

Troche niescislosci siewam wkradlo, katana da sie pchac jaknajbardziej i jest to jeden z bardziej podstawowych i i czesych atakuw, waga katany to od okolo 1,4kg do nawet i 2 w zaleznosci jaka katana w jakim stylu wykuta jak stara itp. (szerokosc zeczywiscie 6-7mm ale przy habaki , przy kissaki zdecydowanie mniej)

Musashi mawial "dwa miecze lepiej sluza panu"
Yagyu: "Jedna dusza jeden wojownik jeden miecz"
Obaj byli wielcy i ciezko powiedziec ktory mial racje.

Miecz japonski zbroi nie rozetnie w szczegulnosci jak natrafi na napiersnik z litej stali, zlamie sie ot co. Katana to delikatna bron jej idealnosc nie lezy w niezniszczalnosci lub w masywnosci a w finezji i w perfekcji wykonania oraz niesamowitej ostrosci wywazeniu i umiejetnosciach wladajacyh nia. Jesli byl pojedynek w zbrojach atakowalo sie miejsca nie opancezone starano wie wejsc pod pancez itp, w przypadku walki bez zbroi sytuacja zmieniala sie diametralnie gdyz wystarczylo niewielkie drasniecie by wykrwawic sie na smierc w szczegulnosci przy owczesnym poziomie medycyny, dlatego sztuczka nie polegala na niesamowitym opanowaniu techniki a na zachowaniu zimnej krwi i spokoju przez caly czas, przegrywal nie ten kto mniej umial ale ten ktury pierwszy spanikowal.

A jak by wyglondal pojedynek kontra miecz dwu reczny nie zabardzo mi sie chce myslec i zastanawiac najzwyczajniej nie interesuje mnie to i miast tracic czas na gdybania wole sobie samemu pocwiczyc.
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

.
A jak by wyglondal pojedynek kontra miecz dwu reczny nie zabardzo mi sie chce myslec i zastanawiac najzwyczajniej nie interesuje mnie to i miast tracic czas na gdybania wole sobie samemu pocwiczyc.



No to moze na inny temat bo mi chodziło o

Katana vs Długi miecz

A co do walki na dwa miecze to samuraje tak bo w europie to raczej tarcza i miecz lub inna broń jednoręczna.
  • 0

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

bo byli cipasami... jakby naszych wyszkolili w 2 mieczach to by nie bylo bitwy pod grunwaldem bo by krzyzakow sklepali duzo wczesniej :)

A pozatym najslawniejszy o ile sie orientuje samuraj -Musashi Miamoto(czy to byl Jubei)czemu byl najlepszy i zabijal kazdego kto mu podskoczyl?- bo walczyl dwoma mieczami...fakt historyczny :wink:

Double The Sword-Double The Fun

Jasne ,ze oczywiste ,takie rycerzyki kiedys poslugiwaly sie prymitywna technika ,wyjebane zbroje i cep cep mieczami.
Dziwne ze taka prymitywne technike praktykuje sie do dzisiaj (jak np. te traktatowe rycerzyki) ...zero finezji
Jeszcze ktos tam pisal ze atakowano pchnieciami najmniej chronione miejsca zbroi .....no wow jakie to mosialo byc ciekawe...

Musashi to właśnie przypadek ekstremalny, jako że o kontynuatorach jego tradycji ucho moje nie słyszało.
Nie chciałbym szerzyć plotek, więc w razie czego prosze o sprostowanie, ale obiło mi sie o uszy, że Musashi podłapał niejako swą szermierkę od Hiszpanów. Rapier z lewakiem miałby być tu źródłem... Rapier z lewakiem, podkreślam, nie zaś dwie jedynki, co jest pomysłem kuriozalnym.
Obawiam się jednak, że kolega nie pojmie, póki nie spróbuje...
Dyskusja zeszła niestety gdzieś w głęboki rynsztok, ja zaś nie mam sił ni ochoty tłumaczyć dłużej rzeczy podstawowych miłośnikom szermierki według Hollywood. EOT.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Co ty piszesz! Jak Musashi mugl zobaczyc szermierke u Hiszpanuw!!!! 16w gdzie w japonii Hiszpanie??
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

9 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024