Skocz do zawartości


Zdjęcie

Katana vs. długi miecz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
249 odpowiedzi w tym temacie

budo_fraktal0
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Ja na słówko tylko...

ale z tego co wiem, japońska ruda wcale no kiepskich nie nalezy - więcej nawet, jest na tyle "dobra" że w chwili obecnej istnieje zakaz jej wywożenia poza granice Japonii,


To są zupełnie inne złoża rudy - obecna technologia pozwala nie tylko cuda wianki z VG-10 robić ,ale i lepszy surowiec pozyskać - to tak na marginesie - kiedyś brało się co było...teraz można powybrzydzać - jasne ?
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
wszytko jasne, nie trzeba pytać.
  • 0

budo_fraktal0
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
A jednak wyjaśnie...
Tanio można eksploatować złoża łatwodostępne, czytaj - położone płytko.

Płytkie złoża = zanieczyszczone,zwłaszcza w rejonie sejsmicznym.

Złoza czystsze wymagają zaawansowanych technik górniczych - m.inn. stemplowania...podówczas drewnem..cennym jak cholera....cenniejszym niż życie zatudnionych przy wydobyciu.Ale jak się coś zawaliło to wydobycie stawało wogóle...jasne ?
ok,dalej...

Surowca najwyższej klasy było mało i był cholernie drogi.

Poszli więc na kompromis - tańsza była technologia wymagająca ogromnego nakładu pracy katana kaiji (płatnerzy) - w końcu tego mieli najwięcej - ludzi i czasu..
Pozdrawiam
fraktal0
  • 0

budo_zwierzak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

nie krzyczcie już. a do pana barta - najpierw zanim zaczniesz kwestionowac czyjąś wiedzę sprawdź rzetelnie swoją. (...)akurat jeśli chodzi o mix fighting to do bractw rycerskich nie mam nic osobistego, żaden to mix, tylko kultywowana tradycja, czyż nie ?

a propo mieczy - faktycznie, może i nie znam się na bractwach, ale to nie powód żeby mówić że NIC nie wiem. po prostu uważam że katana i wogóle stal japońska jest najlepsza ( była ) na świecie, bez względu na to, co sie mówi.


Wybacz, ale nie zrozumiałem :roll:

Co ma piernik do wiatraka? We współczesnych tzw. bractwach rycerskich(które są nota bene grupami odtwórstwa historycznego i często jakiekolwiek zabawy z bronią mają u nich marginalną wagę) uprawia się pewien konkretny sport walki, nie mający ze sztukami walki średniowiecza wiele wspólnego. Dlatego nie kumam, czemu piszesz o nich i czemu wygląda na to, że próbujesz sprawiać wrażenie, że ja też o nich mówię.

A jeśli chodzi o moją wiedzę, to sprawdzana i rozwijana jest na bieżąco. Problem w tym, że moja nie pochodzi ze znajomości(lub nie) zabaw bractw rycerskich, ale materiałów bronioznawczych i grup zajmujących się badaniem SW średniowiecza.

Jeszcze słówko o nieszczęsnej wadze mieczy, bo widzę, że gdzieś tam się ciągle przewija jakaś liczba 5kg. Skoczcie do Wilna do tej wieży na wzgórzu i zobaczcie to wielkie dwuręczne bydle które tam mają. Waży 3,5 kg i niewiele było mieczy cięższych.
O wadze mieczy długich opowiedział już Heimdall.
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
najciezszy miecz o jakim slyszalem wazyl chyba 5,5 kg i mial 2,5m dlugosci - na wyposazeniu miala go jakastam gwardia i byl to miecz calkowicie ozdobny. Waga 5kg jaka zostala podana to byla waga EKSTREMALNA (zaznaczylem to ;) )
Pozdrawiam
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

czytaj uważnie, samuraju. im drozszy tym lepsza jakośc, a w tym przypadku jakośc przekłada się na ciężar - chodzi o wyważenie, zresztą to ty trenujesz iaido więc wiesz lepiej, ja z shinai problemów nie mam, rozmiar jest i "działa". nie napisałem ze droższy = cięższy.


a co ma wyważenie do cięzaru ? przecież T napisałeż że katana waży 3/4 kilograma, to mnie lekko o scianę rzuciło :) Wywazenie mieczas to zupełnie odrebna sprawa.

co ma shinai do katany, czy do iaito. to jest akurat zupełnie co innego.
  • 0

budo_gorg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

A pojedynek podobny już się odbył, tyle że na regułach sportowych: szabla vs katana, wspomina o tym Zabłocki w swych "Cieciach...". Szabla górowała...

Pozdrawiam
Heimdall

A czy ten pojedynek nie zakończył się czasem remisem? Nie pytam złośliwie, tylko kiedyś już to było wspomniane, nawet link do jakiejś strony był podany i wydaję mi się, że padł remis :)
pozdrawiam
  • 0

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

a propo mieczy - faktycznie, może i nie znam się na bractwach, ale to nie powód żeby mówić że NIC nie wiem. po prostu uważam że katana i wogóle stal japońska jest najlepsza ( była ) na świecie, bez względu na to, co sie mówi. nieprzypadkowo wiele z mieczy było wykuwanych przez lata ( nawet ponad 10 )


To własnie dlatego, że ruda miała kiepską jakość.
A słyszał pan o stali damasceńskiej?

i nieprzypadkowo kiedyś badania któregoś z muzealnych okazów pokazały iż był wykuty z ponad 3.000000 warstw stali - i proszę mnie nie pytać jak to możliwe, badanie nie było tajne, a sfałszowane tym bardziej nie.


Najpierw masz dwie warstwy, jak złożysz i skujesz, to masz już 4, potem 8, następnie 16, w piątym podejściu uzyskasz 32, po czym 64...
Jak widzisz, nie jest to takie straszne. :wink:
Przynajmniej tak mi się wydaje... :roll:

nie orientuję sie w kwestii zbroji średniowiecznej, raczej wiem więcej o zbroji jap[ońskiej, i choć to prawda, że miecze za główny cel stawiały sobie cięcia i pccnięcia w miejsca nieosłonięte ( a takich było sporo ) to jednak mało kto miał czas w bitwie zauważyć gdzie jest to miejsce - po prostu ciął, także miecze z tej racji musiały również być na tyle wytrzymałe, aby ciąc zbroję.

Mi zaś zdaje się, że bitwy pełne były pachołków mających za osłonę środki dalece mniej efektywne niż stalowe płyty. Niech mnie ktoś naprostuję, jeśli się mylę, ale czy miecz u samuraja, tak jak i w Europie, nie był raczej bronią boczną, dobywaną na bitwie, gdy innych środków nie stało?
  • 0

budo_solitaire
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

Jeszcze słówko o nieszczęsnej wadze mieczy, bo widzę, że gdzieś tam się ciągle przewija jakaś liczba 5kg. Skoczcie do Wilna do tej wieży na wzgórzu i zobaczcie to wielkie dwuręczne bydle które tam mają. Waży 3,5 kg i niewiele było mieczy cięższych.

I, pozwole sobie dodać, jest zapewne Zweihenderem, bronią przeznaczoną na pola bitew, często do łamania szyku oddziału piechoty zbrojnego w broń drzewcową. Z szermierką jako taką nie ma raczej nic wspólnego.
Ujął mnie natomiast cytat z "Records of the Medieval Sword" profesora Oakeshott'a odnośnie miecza z pierwszej połowy XV wieku. Długość ostrza 94 cm. "Miecz dość ciężki, waży około 1,6 kg, lecz jest dobrze wyważony." :wink:
  • 0

budo_zwierzak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Tak, dokładnie, a żeby być jeszcze bardziej precyzyjnym, to należy dodać, że te miecze dwuręczne piechoty, to wynalazek pośredniowieczny.


Co do Zabłockiego, to owszem remis.
  • 0

budo_gacman_c
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 661 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Z calym szacunkiem Jumbo ale taki miecz swietlny np. nie przetnie Mandorlianskiego pancerza , czy tez specjalnie zbrojonych drzwi (patrz nowa nadzieja...) 8)
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

Co do Zabłockiego, to owszem remis.

w wywiadzie Zabłocki mowil ze remis tzn. Japonczyk w pierwszym starciu dostal szabla w dynke zanim nawet zdazyl poderwac miecz. Dalej dostawal (Japonczyk) w nadgarstki tak ze mu krew z nich leciala, a Zablocki dostal w watrobe tak ze do dzis ma blizne. To tyle ;)
Pozdrawiam
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Mimo że dyskusja poszła w trochę inna stronę to jednak wychodzi, że miecz długi mrocznie zwany „półtorakiem” ma przewagę nad Kataną.

A tak poza tym to w końcu jaka jest właściwa waga katany?

Pozdrawiam
  • 0

budo_lokee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Garwolin

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz


Co do Zabłockiego, to owszem remis.

w wywiadzie Zabłocki mowil ze remis tzn. Japonczyk w pierwszym starciu dostal szabla w dynke zanim nawet zdazyl poderwac miecz.


szkoda, ze inne wywiady czytalismy :(
w tym ktory czytalem to Zablocki dostal w glowe, a japonczyk w nadgarstek - zreszta Zablocki bardzo pochlebnie i z duzym respektem sie o shinai (czy tez wogole o katanie) wypowiadal...
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
tzn. tak - Zablocki mowil ze w zasadach sportowych jest to zle widziane, kiedy szablista uderza 2 razy. I podczas pierwszego podejscia w glowe dostal Japonczyk, ale mial na sobie helm od kendo i nie zwrocil na to uwagi i uderzyl Zablockiego. Pozniej Japonczyk dostawal w nadgarski a Zablocki na 100% dostal w watrobe.
Pozdrawiam
  • 0

budo_marp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Sącz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

Owszem, byly testy na przeciecie pancerza, czy np helmu (np Kanai sensei wlasnie tak testowal ciecia) ale to na celach nieruchomych (i bez ludzi w srodku :wink: )


Na Okinawie jedną z broni którą można było walczyć przeciwko katanie był SAI. Przyglądając się dyskusji o przecinaniu pancerzy, zbroi, itp. tak się zastanawiam - SAI była to broń stosowana w większości raczej przez niezbyt zamożnych ludzi, więc raczej nie była wykonana ze stali bardzo wysokiej jakości.

I w związku z tym wątpliwości - gdyby kata była zdolna do łatwego przecinania takich rzeczy to raczej pewnie Sai by nie stosowano. Chyba że ja gdzieś popełniam błąd w rozumowaniu :)

Może ktoś coś wyjaśnić w tym temacie?? Może Szczepan :)

Pozdr.
  • 0

budo_zwierzak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Mradu! Co to za rewelacje? Nie pij aż tyle, wiem, że jesteś Prawdziwym Polakiem itd., ale spokojnie. :wink:

Po kolei. Mam tu przed sobą zdjęcie z tej walki.

Obaj mają maski szermiercze i plastrony, żadnego hełmu od kendo.
Japończyk ma shinai, więc żadnych blizn, żadnej krwi. Obaj używali tępej broni treningowej. To jakieś wierutne fantazje :-)
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Bart - popros szabliste nawet z tepa szabla zeby cial cie w nieosloniety nadgarstek to zobaczymy czy ci krew nie pojdzie ;) . Wzialem do reki wywiad z panem Zablockim ktory ukazal sie w Budojo nr3. 2003 i oto co przeczytalem:
Mistrz Zablocki - "(...) To co spowodowało największe trudności w tej walce, to nie tylko różna technika władania szablą i mieczem, ale przede wszystkim brak zasad. Inne przepisy obowiązują w szabli a inne w kendo i myśmy wspólnych zasad nie ustalili. W szabli jest tak że liczy sie tylko pierwsze trafienie. Reszta już się nie liczy. Jest bardzo źle widziane, jeśli po pierwszym trafieniu szablista uderza jeszcze raz. Ale w kendo jest odwrotnie. Kendoka uderza raz, ale później wali jeszcze z całej siły drugi czy trzeci. Czyli ja tnę na głowę, ale to bardzo szybkie trafienie i mało kto je widzi, a on nie zważając na to tnie na głowę i w ramię. I jego duże cięcia wszyscy widzą. No i komu zaliczyć punkt? Kto wygrał?" "(...)on był w zbroi ale szczególnie koło rękawic były otwarte miejsca w które trafiałem i poszła krew
No jak widac to moje fantazje....ale przeciez Mistrz Zablocki tez na pewno fantazjuje, w koncu go tam nie bylo i nie moze tego wiedziec najlepiej prawda?[/b]
  • 0

budo_asaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Kurde sie dyskusja zrobila...
Nie sapcie mi tu ciagle ze te miecze wazyly max 4-5kg-wiem ze nie sa ciezkie bo machalem takim.Ale chodzi mi o sam fakt ze zeby dorownac samurajowi szybkoscia,rycerz musi miec znacznie wiecej "masy" :wink:

A taki z dwoma jedynakami i tak by im nakopal -fantasy czy rzeczywistosc :)
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
ej stary - juz ustalilismy ze ze miecze dlugie wazyly tyle samo (moze nawet mniej) niz katany wiec w czym problem? Beda tak samo szybcy (zdziwilbys sie jak szybki moze byc gosc z poltorakiem)
Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

9 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024