Skocz do zawartości


Zdjęcie

Katana vs. długi miecz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
249 odpowiedzi w tym temacie

budo_gorg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

Widziałem treningi jednych i drugich Mieczmanów. Napewno timeing zawodnikow ma duże znaczenie oraz opanowenie swojego stylu.

Osobiście bym stawiał na traktatowicza władajacego długim mieczem bo na takie treningi uczęszczam :)


Komu dajecie jakie szanse ?

Jak myślicie jakie scenariusze mogą się być (napewno o jednego mniej :wink: ) w takim pojedynku?

Mogę się mylić ale chyba to już wałkowane było. Kiedyś postawiłbym na rycerza ale od jakiegoś czasu poza bractwem trenuję iaido i kendo. So, teraz uważam, że nieco więcej szans miałby jednak samuraj, zakładając, że obaj wojownicy są uzbrojeni w swój sprzęt. Ale to i tak tylko przypuszczenia jeno :)
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
no wieć widać jak wielkie jest zróżnicowane - pewnie zależne od ceny, im drozszy sprzęt tym lepsza jakośc, ( w tym przypadku ciężar ).
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
to co im droższy tym lżejszy miecz, no nie teraz to przesadziłes ziomek. A może odwrotnie ? a może to ma miecz dla krasnoludków, co ?
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
czytaj uważnie, samuraju. im drozszy tym lepsza jakośc, a w tym przypadku jakośc przekłada się na ciężar - chodzi o wyważenie, zresztą to ty trenujesz iaido więc wiesz lepiej, ja z shinai problemów nie mam, rozmiar jest i "działa". nie napisałem ze droższy = cięższy.
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
pomyłka miało być nie napisałem że droższy = lżejszy
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

Moje zdanie:
Zalezy jak ten gosc z wielkim dwurecznym to taki pudzianow co macha claymorem jak kijem od miotly,to jedna dzida i ta blaszka samuraja sie chowa :)
Ale jak to jakis zwykly gosc to szybkosc katanki by chyba przewarzyla...
A najpewniej wygral by gosc z dwoma jednorecznymi :wink:

bez przesady. dwojka ekstremalnei ciezka to jakies 5 kilo. chyba to nie wiele dla dobrze zbudowanego mezczyzny sredniego wzrostu, prawda? A miecze dwureczne wbrew powszechnej opinii sa BARDZO szybkie. Polecam stronke [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] i filmik: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Pozdrawiam
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

katana zdecydowanie na pierwszym miejscu, blachę zbroji zawiszy przecięła by jak masło.

stary, to wez sobie moze skads zalatw prawdziwa katane i dobrze zrobiona plyte o grubosci np. 2,5 mm i sproboj to przeciac - milej zabawy.
Pozdrawiam
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
nie musze próbować, widziałem jak to wygląda. bardzo efektownie.
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

no oczywiście, to była taka moja gra słów. nie jestem z bractwa rycerskiego a w telewizji widziałem tylko jak walą mieczem w tarcze, sekwencja za sekwencją, ciągle tak samo. jeśli tak to faktycznie się przedstawia, nia radzę robić porównań.

jeszcvze jedna różnica jest, o której nie wspomniałem - swoboda ruchów, wle ta swoboda wynikająca z taktyki, nie ze stroju. nie wydaje mi sie żeby ruchy mieczem o wadze prawie 2kg były swobodne, tym samym ograniczenia wynikajace z ciężary broni i z jej gabarytów nie daja sie tutaj porównać.

swoją drogą, samuraje tarcz nie używali, rycerze tak, i to tez o czymś świadczy.

katana tez cos okolo 1,5kg wazy a to niewiele wiecej. Moze jakbys ruszyl ciezki zad to przejzalbys traktaty np. Petera von Danziga na Lichtenauera albo jakikolwiek inny - zobaczysz ze CI WOJOWNICY NIE NOSZA ZBROI!! (!!!) bo to sa prawdziwi mistrzowie miecza. Mialem okazje walczyc kiedys z pewnym gosciem ktory mieczem walczy od parunastu lat - blysnelo i lezalem na glebie. Tak to wyglada moi panstwo a i ja w szermierce zielony nie jestem. Zapamietaj to fanatyku kendo
  • 0

budo_hyakusen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
przykład zbroi podałem tylko dla porównania jakości stali.
  • 0

budo_cheshire cat
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
qrcze, ale gdzie wy chcecie znaleść normalnego rycerza z normalnym mieczem? Ostry miecz jest lżejszy od tępego(chodzi o półtoraki). Pozatym walka w wykonaniu dzisiejszych bractw jest zupełnie inna niz ta ze sredniowiecza( i renesansu, jesli pod uwage bierzemy równiez d reczne miecze). w Sredniowieczu (w niemieckiej szkole) istniały dodatkowo rozbrojenia, rzuty, dzwignie i takie tam bzdety, nie wiem jak w japonii. Dodatkowo jeśli chodzi o jakosc zbroi - dzisiejsze sa duze lepsze, w sredniowieczu (500 lat rozwoju metalurgi, wnioski se sami wyciagnjcie) uzbrojenie ochronne bylo zupelnie innej jakisci, nie ma duzych podstaw by mowic kto kogo by na wylot przeciął.
można by o tym pisac i pisac i nie znaleśc rozwiazania, ja osobiscie uważam że eynik takiej walki zalezy od trzepotu skrzydel motylków w południowych Chinah. I tyle
PS miecze w średniowieczu też były niczego sobie, przynajmniej we wczesnym
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz

miecze w średniowieczu też były niczego sobie, przynajmniej we wczesnym

wlasnie. chociazby tzw. (blednie ;) ) wikinskie - dziwerowane skuwane z wielu wielu wielu warstw stali. Kiedys pisalem o mieczu ktory z jakiegos jezyka skandywaskiego zwal sie "pol kamienia mlynkskiego" bo takiz to kamien przecinal na pol. To tyle jezeli chodzi o ostrosc ;)
a co do ostrosci - racja, taki miecz jest lzejszy o ok. 300gram.
Co do walki w wykonaniu bractw sie zgodze, ale oczywiscie sa tez bractwa cwiczace zgodnie z traktatami, np. moje tak cwiczylo ;) . A jest tez Lorica i Arma :) .
Co do niemieckiej (i nie tylko) szkoly - racja racja racja. Fiore del Liberri (nie wiem czy to tak sie pisalo) tez zawiera w sobie zapasy i rozne takie ;) a rozbrajanie i obalanie to jedne z najlepszych i najfajnieszych trickow.
Podsumowujac - gdybym mial postawic na wojownika z Army walczacego jedynka od wielu lat lub na dzisiejszego kendoke/samuraja - bez wahania postawilbym na europejczyka. Ale gdyby doszlo do walki poltorak kontra katana...coz szanse bylyby wyrownane ;)
  • 0

budo_cheshire cat
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Mradu, o tym mieczu też słyszałem, słyszałem też że trzeba to brać z przymróżeniem oka, fakt miecze z damasku i te sprawy były ostre ale nie wiem czy do polowy kamienia mlynkskiego bys sie dociął, może do 1/4 ;-) ale to i tak duzo. Pozatym bractwa sobie mogą ćwiczyć 2 razy w tygodniu po 2 godziny z traktatów, ale to 5 razy za mało zeby to dobrze wypracowac. I toroche brak im czadu (jesli sie w to bawiles to powiem ci ze odpowiednim czadem dysponuja bialorusini i rosjanie)
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
co do czadu - to czym dysponuja bialorusini to jest zadza krwi i pogarda smierci a nie czad :) . ci ludzie tluka sie po golych lbach berdyszami ( :) :) zart). coz widzialem jak walcza bialorusini i nie chcialbym stanac przeciwko nim...po prostu oni robia rzeznie ;) .
Co do bractw - jasne masz racje.
Co do miecza - oczywiscie ze to przesadzone, tak samo jak to o tym luku z ktorego strzala mogla przebic dwoch wojownikow na wylot i zabic trzeciego ;) (tez zapewne slyszales). Ale prawdy nie znamy - piekniej jest uwierzyc legendzie ;)
Pozdrawiam
Ps. A tak widze ze jednak tu bywaja moi "rodacy" ze tak powiem "po mieczu" :D :)
  • 0

budo_mithrandir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 880 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Dobra ludzie, tak sobie czytam i czytam i naszły mnie dwie refleksje na tyle silne, ze nie moglem zmilczeć...
Może ktos kto się zna by się wypowiedział (choć rozumiem, że może się wam już nie chce...) ale katana, to chyba jednak była niezła w pchnięciach, co? Nie tylko do cięcia się nadawała...
To mniejsze.
A poza tym: kurde, jakim cudem jakimkolwiek żelazem, tj stalą, można przeciąć kamień? Jestem tylko biednym posiadaczem kilku noży, wykonanych skądiną w dzisiejszej, dość zaawansowanej technologii, i za cholere nie moge sobie wyobrazić przeciecia mieczem nawet kamienia polnego (ew. rozlupanie, ale jeśli niewielki) a co dopiero mlynskiego.......
Podobnie z cięciem płyty stalowej byłbym sceptyczny. Wojownicy nie walili po pancerzu, bo po co on by wtedy byl?
A jeśli idzie owagę porównywanych broni, to mogłaby, sądzę, spokojnie być taka sama, jakieś 1,5 kilo...

Pozdr
Mithr
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
Mithr wlasnie mialem to samo napisac, z tym cieciem kamieni ;]
Po prostu struktura kamienia jakos nie za bardzo by sie po mojemu poddawala cieciu, juz pilowaniu, kruszeniu, siur, ale cieciu?
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
co do kamienia - wyrazilem sie o tym w poprzednim poscie - nie mamy argumentow zeby obalic legende wiec niech sobie zyje ;) .
z cieciem plyty stalowej - ja nie znam miecza (dzisiejszego) ktory moglby przeciac kolczuge (zalozona na przeszywke i na czlowieka - nie lezaca np. na pienku) a co dopiero mowic o stalowej plycie - taka mozna PRZEBIC ale sztychem i to o ksztalcie osci
Pozdrawiam
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
a wiecie co - znajde naprawde dobrego kowala, robiacego miecze tradycyjnymi metodami, np. Wojciecha Slawinskiego ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]) i pogadac z nim ze moznaby zrobic eksperyment - zeby sprobowal odtworzyc taki miecz i zobaczymy jakby to wyszlo. Ale do tego potrzeba kasy bo gosc sie ceni strasznie ;) Jakby co, to kto bylby chetny na zrzutke?
Pozdrawiam
  • 0

budo_cheshire cat
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
można ciąc kamien misiaki. mozna ciac prety zbrojeciowe. mozna łapka kamien polamac. Miecz jest 3x dluzszy od noza, wzor na predkosc liniowa przy ruchu p okregu: cos przez cos co jest stale dla kazdego promienia*promien. Wiec przy mieczu energia jest duuuuuzo wieksza, szczegulnie ze w mieczu jest inna technika ciec. Konkluzje: KAMIENIE STRZEZCIE SIE

to by bylo tyle na dzic
dobranoc
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana vs. długi miecz
dzieki cheshire cat, ja z ta fizyka nie chcialem wyjezdzac bo w sumie za dobry z tego nie jestem, ale tak mi sie zdawalo ze chyba wieksza sila bedzie w mieczu ;)
Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

9 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024