Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wasze Kulinarne Hity...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_raf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorau

Napisano Ponad rok temu

Wasze Kulinarne Hity...
Mi ostatnio przypadła straszliwie do gustu poniższa potrawka - POLECAM :)

Przepis:

Składniki:
Makaron Włoski "penne rigate" - rurki karbowane ścięte pod skosem (najlepiej w paczkach z niebieskim akcentem i włoskimi napisami ;-)
Pomidory w puszcze 2 szt. (bez skórki – ewentualnie mogą być z kartonika – najlepiej Włoskie)
Parmezan tarty 1 paczka (ser)
Fasolka biała w puszcze 1 sztuka
Cebula 2 średnie
Czosnek 3 ząbki
Bazylia


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Makaron ugotować w lekko posolonej wodzie (solić według upodobań) uważać aby nie rozgotować makaronu .
Do głębokiej patelni (lub garnka nadającego się do podsmażania) nalać oleju i podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulkę (2 średnie cebulki) – posolić i smażyć na złoto (ważne aby cebulka nie zgorzkniała). Kiedy cebulka już jest podsmażona wylać na nią zawartość 2 puszek pomidorów. Posolić, popieprzyć, dodać bazylii (3 szczypty) i wcisnąć 3 ząbki czosnku. Przykryć pokrywką i poczekać 10 minut (co chwilkę mieszać). Po 10 minutach dodać białą fasolkę z puszki (wcześniej odcedzić – dodać samą fasolkę). Jeżeli pomidory trochę odparowały dodać przegotowanej wody (0,5 szklanki). Sprawdzić smak, ewentualnie troszkę doprawić. Po doprawieniu gotować jeszcze z 20 minut na małym ogniu. I sos gotowy.

Po ugotowaniu makaronu odcedzić go i wylać na niego ¾ z ilości przygotowanego sosu, dodać tartego parmezanu (sporo) i dokładnie wymieszać.

Podawać na głębokich talerzach lub miseczkach, polać sosem i posypać jeszcze parmezanem.

Smacznego
:)
  • 0

budo_sulej
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:DG | Katowice
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...
Hhehehe...ja uwielbiam makarony i robie dobre spaghetti (podobno) :)
  • 0

budo_raf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorau

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...

Hhehehe...ja uwielbiam makarony i robie dobre spaghetti (podobno) :)


Chwal się tu przepisem na "spaghetti a-la Mustafa" :)
  • 0

budo_sulej
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:DG | Katowice
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...
Nie no, nie mam żadnego specjalnego przepisu :)
A jedliście kiedyś "spaghetti pesto"? ?? (czy jakoś tak)
To jest taki sos z bazylii i innych ziół.
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...
Ja oprócz zapożyczonego sosu do spaghetti robię niezły ryż do chińszczyzny(Od znajomej dostałem przepis).


1)Na olej wrzucić drobno pokrojoną cebulę i zeszklić.
2)Na cebulę wrzucić ryż i podsmażyć (chwilkę)
3) Do podsmażonego ryżu dodać wody(tak by przykryła ryż oraz 1/2 drobno posiekanej marchewki) oraz kostkę rosołową.
4)Przykryć to wszystko i dusić

Ja kostkę rosołową najpierw rozpuszczam we wrzątku,bo wtedy równomierniej się wchłania w ryż. Kontrolować ilość wody(Jak za mało to dolać, jak za dużo to odsunąć pokrywkę i odparować.

Sos robię kupny(Ma ktoś jakiś przepis)?
  • 0

budo_szalony
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...
Dobra kulinarni eksperci potrzebuje dobry przepis na ciasto do pizzy. Bo te co mialem do tej pory byly kiepskie.
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...
Najprostsze w wykonaniu i doskonałe Spaghetti Aglio Olio e Peperoncino.

Produkty:

makaron typu spaghetti ok. 100-150 g na osobę
oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
2 ząbki czosnku na osobę
suszona lub świeża papryczka chili

Wykonanie:

makaron gotować al'dente, ja trzymam w wodzie o minutę krócej niż pisze na opakowaniu - jest wtedy perfekt. Wodę w tym przypadku można posolić, w przypadku makaronów do których mamy zamiar dodać słony sos, nie solimy!! Na 3-4 minuty przed wyjęciem makaronu - oliwę rozgrzać na patelni, jednak nie przesadzać - to nie tłuszcz do smażenia, kiedy będzie gorąca zmniejszyć ogień po patelnią. Na rozgrzaną oliwę wgnieść czosnek ( nie mamy ugniatarki - zmiażdżyć boczną stroną noża i drobno posiekać )i w zależności od upodobań dodać chili. Kiedy nie lubimy baaaardzo ostrego, można ze świeżych papryczek usunąć gniazda i pestki - będzie łagodniej. Makaron odcedzamy, w miarę dokładnie i na minutkę wrzucamy na patelnię szybko mieszając. Całą gorącą zawartość znowu wrzucamy do cedzaka. Nadmiar oliwy zostaje usunięty. A teraz na talerze, doprawiamy odrobiną parmezanu i - NIEBO W GĘBIE. Nie polecam przed randką, no chyba, że zjecie razem. :) Aha, w przypadku suszonych papryczek chili, jeżeli rozcieraliście je palcami - BARDZO, BARDZO DOKŁADNIE umyjcie ręce. Najlepiej kilka razy. Przed randką nawet kilkanaście. Domyślcie się czemu.
Smacznego!
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...

Dobra kulinarni eksperci potrzebuje dobry przepis na ciasto do pizzy. Bo te co mialem do tej pory byly kiepskie.

Popieram
  • 0

budo_sulej
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:DG | Katowice
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...

Ja oprócz zapożyczonego sosu do spaghetti robię niezły ryż do chińszczyzny(Od znajomej dostałem przepis).


1)Na olej wrzucić drobno pokrojoną cebulę i zeszklić.
2)Na cebulę wrzucić ryż i podsmażyć (chwilkę)
3) Do podsmażonego ryżu dodać wody(tak by przykryła ryż oraz 1/2 drobno posiekanej marchewki) oraz kostkę rosołową.
4)Przykryć to wszystko i dusić

Ja kostkę rosołową najpierw rozpuszczam we wrzątku,bo wtedy równomierniej się wchłania w ryż. Kontrolować ilość wody(Jak za mało to dolać, jak za dużo to odsunąć pokrywkę i odparować.

Sos robię kupny(Ma ktoś jakiś przepis)?


Z tego co sie orientuje taka potrawa nazywa sie Pilaw....
  • 0

budo_quasimodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Submission

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...
1. Widze, Mkimuro, ze obaj mamy ta sama ulubiona potrawe :) a tak z ciekawosci: kroisz czosnek na kawalki czy tez tylko kroisz zabki na pol?
2. Polecam spaghetti alla puttanesca (gdzies juz wstawialem ten przepis, dlatego tez podaje tylko link): [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
3. Co zas pizzy sie tyczy:
tak na 7 pizzy (rozmiaru wloskiego!)
maka - 1 kg,
oliwa - kieliszek,
sol - 2 lyzki,
woda mineralna (niegazowana) - decydujemy my
drozdze - najlepiej piwne, ile? czym wiecj tym szybciej ciasto urosnie, ale bardziej sie bedzie czulo drozdze...

Wyrabiamy ciasto ok. 3 godzin wczesniej
przykrywamy na 10 minut mokra sciereczka
nastepnie dzielimy ciasto na czesci i formujemy kulki (panetti), obtaczamy w mace i zostawiamy az wyrosna (pizzaiolo z ktorym rozmawialem mowil az o 12(sic!) godzinach, wszystko zalezy od ilosci drozdzy)
i juz, jak nam "panetti" urosna, rozwalkowujemy ciasto (a w zasadzie formujemy je przy pomocy rak, troche oliwy na wierzch, sos i mozzarella i mamy Margherite - krolowa wszystkich pizzy
Osobiscie z tego przepisu nie korzystalem, ale moj kolega robil i wyszlo!
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...

Ja oprócz zapożyczonego sosu do spaghetti robię niezły ryż do chińszczyzny(Od znajomej dostałem przepis).


1)Na olej wrzucić drobno pokrojoną cebulę i zeszklić.
2)Na cebulę wrzucić ryż i podsmażyć (chwilkę)
3) Do podsmażonego ryżu dodać wody(tak by przykryła ryż oraz 1/2 drobno posiekanej marchewki) oraz kostkę rosołową.
4)Przykryć to wszystko i dusić

Ja kostkę rosołową najpierw rozpuszczam we wrzątku,bo wtedy równomierniej się wchłania w ryż. Kontrolować ilość wody(Jak za mało to dolać, jak za dużo to odsunąć pokrywkę i odparować.

Sos robię kupny(Ma ktoś jakiś przepis)?


Z tego co sie orientuje taka potrawa nazywa sie Pilaw....


Bardzo możliwe. Otrzymałem ten przepis bo pasuje do sosów chińskich, ale sam ryż zrobiomy w ten sposób jest też niczego sobie.
  • 0

budo_dabeq
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przeworsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...
ryz oczywiscie do tego sie daje surowy? tzn mam na mysli bez wczesniejszego podgotowania itd?
  • 0

budo_saku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5219 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...
Dajcie mi jakiś ciekawy przepis na chinszczyzne to coś jutro pokombinuje
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...

ryz oczywiscie do tego sie daje surowy? tzn mam na mysli bez wczesniejszego podgotowania itd?

Tak.
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...

Dajcie mi jakiś ciekawy przepis na chinszczyzne to coś jutro pokombinuje

Z kotów wolisz, czy gołębi? :)

Quasimodo - zazwyczaj używam wyciskarki, ale w niektórych przypadkach, kiedy chcę by kawałeczki czosnku były zarówno wyczuwalne jak i widoczne, rozgniatam czosnek boczną stroną ostrza noża i kroje to co zostało na drobne kawałeczki.
  • 0

budo_quasimodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Submission

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...
:) Jak tak dalej pojdzie to na VORTALU trzeba bedzie zalozyc nowy dzial: "przepisy ludzi cwiczacych MA", a tak wracajc do aglio olio peperoncino to jestes pierwszym Polakiem(?), ktorego spotkalem i ktory zna ten przepis, "la pasta" kojarzy sie tylko z czerwonym sosem...
  • 0

budo_raf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorau

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...

Dobra kulinarni eksperci potrzebuje dobry przepis na ciasto do pizzy. Bo te co mialem do tej pory byly kiepskie.


Hmmm - ja ciasto do pizzy robię wg następującej receptury (sama się wypracowała metodą prób i błędów) :)

W szklance letniej wody z dodatkiem cukru (pół łyżeczki do herbaty) rozczynić pół kostki drożdży (takiej standardowo dostępnej w spożywczych - ja się kieruję zasadą "za jakość się płaci" i zazwyczaj kupuje najdroższe dostępne - sprawdza się) odstawić na około 15 min. Następnie odważyć ok 40-45 dkg mąki (mąka z oznaczeniem "400" ) dosypać łyżeczkę soli, łyżeczkę cukru, łyżkę (dużą - zupową :) ) masła, rozczynione drożdże i ok 2 łyżeczki oleju z oliwek. Ciasto wyrobić bardzo dokładnie i w odstawić przykryte "ściereczką" na ok 30 minut.

Później wiadomo :wink:

Ja ciasto - zgodnie z powyższymi proporcjami rozkładam na dużej blaszce o rozmiarach piekarnika (lubię niezbyt grube)
  • 0

budo_raf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorau

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...
Ojjj kochany Adminie :) :) :) w związku z przesunięciem - nie wiem czy to zdrowe odżywianie - mi się bardziej z KNAJPĄ kojarzy :) :) :)
  • 0

budo_raf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorau

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...

Najprostsze w wykonaniu i doskonałe Spaghetti Aglio Olio e Peperoncino.

Na rozgrzaną oliwę wgnieść czosnek ( nie mamy ugniatarki - zmiażdżyć boczną stroną noża i drobno posiekać )


AAAAAAAA!!! już mi się podoba :wink:

:)
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasze Kulinarne Hity...
No to kolejny przepis lekki, łatwy i przyjemny ( choć trochę droższy ), ale na początek kilka tipów odnośnie robienia spaghetti:
- makaron polecam kupować włoski, na co dzień świetna jest np. Barilla, jeżeli chcecie coś extra, są sklepy z importowanymi makaronami, tam można kupić cuuuda - droższe, ale smak nieporównywalny
- makaron gotować pół minuty, minutę krócej niż podano na opakowaniu, będzie jędrny, smaczniejszy
- jeżeli sos lub inne dodatki będą słone - nie solić wody do gotowania
- ZA NIC W ŚWIECIE NIE LAĆ UGOTOWANEGO MAKARONU ZIMNĄ WODĄ!!
- makaron po odcedzeniu, wrzucić do garnka i polać niewielką ilością oliwy z oliwek, nie będzie sie kleił i będzie miał cudowny aromat ( nie stosować, gdy bazą sosu jest oliwa - nie ma sensu )

A taraz do rzeczy:
Składniki:
- makaron typu spaghetti 100-150g na osobę
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
- suszone pomidory w zalewie
- 2 ząbki czosnku
- duże krewetki królewskie ( mrożone są w każdym supermarkecie )
- bazylia ( polecam kupić w doniczce świeżą - bez porównania lepsza niż suszona ), odrobina oregano

Wykonanie:
Makaron do wody i niech się gotuje. Kilka płatów pomidorów wyciągamy z zalewy, odsączamy delikatnie z zalewy i kroimy drobniutko. Ponieważ są baaardzo słone, nie dodajemy soli ani do makarony, ani do niczego innego. Krewetki wrzucamy pod ciepłą wodę z kranu, jak trochę odmarzną, można oddzielić ogonki, ale niekoniecznie. Czosnek traktujemy jak zwykle, mażdżymy, siekamy. Podgrzewamy oliwę, jak będzie gorąca zmniejszamy gaz pod patelnią, dodajemy posiekane pomidory, czosnek, trochę bazylii, troczę oregano i krewetki. Krewetki obracamy, mają sie smażyć minutkę, góra półtorej. Jak dłużej, będą twarde. Makaron odcedzamy, wrzucamy z powrotem do garnka, zalewamy zawartością patelni, mieszamy, znowu odcedzamy ( żeby nie tonął w oliwie ), na talerze, parmezan - smacznego.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024