Skocz do zawartości


Zdjęcie

cięcia, pchnięcia, garda


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

budo_mrhole
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

cięcia, pchnięcia, garda
w chwycie floretowym i prostym pchniecia - tak jak ciosy proste w boksie.
a jak cięcia w tym chwycie? chodzi mi tez o to co robic z drugą ręką...

uchwyt reverse: ciecia - jak w boksie (sierpy i haki - w roznych plaszczyznach)
dzgniecia - na odlew (w kicku jest takie uderzenie dozwolone - backhand ;) )

a co z druga reka?
jak wyglada garda z nozem - defensywna? ofensywna (pewnie niejeden z Was cwiczy tez ataki nozem)?

o walce nozem nie mam pojecia; teoretyczne obrona przed atakiem - niby cos tam powinienem wiedziec..

w biblioetce wizialem 2 ksiazki o szermierce (dosyc stare) myslicie, ze wartobyloby je poczytac? sa tam opisane techniki.
oj chyba warto byloby !!

pozdro
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
pchnięcia jak piszesz z tym że wazne jest szybkie wycofywanie łapy i ponowienia w tej samej lub innej linii.

cięcia - generalnie szybkie, w róznych płaszczyznach -tą strona noza która jest ostra, sposób wykonania ciecia determinuje konstrukcja noza-inaczej wykonujesz je ciężkim bowie(raczej nadgarstkiem) a inaczej sztyletem(całym przedramieniem-nadgarstek mam usztywniony).
wolna ręka (od noza oczywiście ) zawsze przed sobą i też w ruchu-słuzy mi do obrony i do mamienia przeciwnika (bardzo lubie wykonać atak własnie na tę rekę u oponenta jak zapomina ze to tez cześc jego ciała) najlepiej jak jest zabezpieczona -np. owinięta kurtką lub dobrze trzymać w niej kurtę za kołnierz.
o reverse lepiej niech się wypowie ktos kto na tym się rozumie lepiej

kooniu
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
[quote="mrhole"
w biblioetce wizialem 2 ksiazki o szermierce (dosyc stare) myslicie, ze wartobyloby je poczytac? sa tam opisane techniki.
oj chyba warto byloby !!
pozdro[/quote]

Chris zawsze powtarza. Boks - Gradpułowa, Szermierka - Czajkowskiego, on to przeczytał, zrozumiał i dlatego taki mądry jest - tak twierdzi :wink:
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
czytać zawsze warto-nawet jak cos (wydaje ci się że) wiesz to miło przeczytać że mądrzejsi tez tak samo uważają :P a czasem pozwala to w bezpieczy sposób pozbyć się złudzeń że cos się wie :twisted:
szermierka, boks, i w/łaściwie chyba wszystkie sztuki walki maja pewne podstawowe zasady i mozna doswiadczenia przenosić- chociazby praca nóg - w nozu też "nogami" wygrywa się starcia

kooniu
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
Kilka uwag:
w chwycie floretowym NIE wyprowadza sie pchniec jak uderzen prostych w boksie. Anatomia.
w reverse pchniecia wcale nie na odlew, moga byc bardzo krotkie i szybkie, choc pchniecie na dol wymaga pewnej gimnastyki.
nie przepadam za trzymaniem drugiej reki za daleko od ciala, raczej blisko, choc tez nie przycisnieta kurczowo (trzymanie sie za kolnierz odradzam, moglbys nie zdazyc z parowaniem).
najlepiej wybrac sie z atrapa do jakiegos parku i zlozyc sie na jakims drzewku do ciec i pchniec w roznych uchwytach. Przy okazji skoryguje to sposob trzymania, jesli zle bedziesz trzymac, albo noz wyleci Ci z reki, albo rozboli Cie ona.
Kooniu, ciezkim bowie z nadgarstka, a sztyletem calym przedramieniem ? Nie pomylilo Ci sie cos ? 8O
Wojtek
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
War myslałem raczej o zdjętej kurtce :lol:

nie nie pomyliło - jak mam cięzszy nóz uderzam cieciem tak jakbym strzelał z bata taki strzał z nadgarstka - majac kukri tak wykonuje równiez pchniecie przez wrzucenie ze tak powiem , lekkim nozem wykonuje to inaczej sam nóz nie ma takiej energii musze ciac cała łapą

cholera musiałbym to pokazać(macham teraz przed kompem i usiłuję to opisywać :wink: )

kooniu
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda

w chwycie floretowym NIE wyprowadza sie pchniec jak uderzen prostych w boksie. Anatomia


oczywiście tak mozna tylko pushdagerem mają normalny nóz dłoń jest inaczej ułozona, w pozycji nawrócenia, (grzbiet na górze) lub odwrócenia ale sam ruch ramienia do przodu jest podobny jak przy prostym w boksie. Anatomia

kooniu
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
Kooniu, co to jest "wrzutka" to ja wiem. Natomiast nie wiem, co ma do tego ciezar broni. Robisz tak samo lekka jak i ciezka, z tym, ze przyciezkiej angazujesz wlasnie miesnie przedramion, a przy lekkiej niekoniecznie.

majac kukri tak wykonuje równiez pchniecie przez wrzucenie ze tak powiem


no to jakim cudem przy wrzuceniu nie angazujesz reki 8O ??
Wojtek
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
angazuję!! :!: angazuję całe ciało!!! jejku War jak zrozumiałeś ze tnę samym nadgarstkiem bez uzycia przedramienia reki nóg noo too jaa przepraszam-widać niezrozumiale to napisałem, ale nie piszę dla kogos kto noza w reku nie trzymał

kooniu
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
Dobrze, juz chyba wiem o co chodzi.
Jesli dobrze (?) w koncu zrozumialem, pracujesz calym cialem niezaleznie od rodzaju noza, natomiast koncowka ciecia jest inna w zaleznosci od typu noza? Tak ?
Wojtek
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
a jak sie tak strzela duzym bowie jak batem to nie wypada z ręki przy uderzeniu w coś twardego? mi raz na 20 razy przy próbie wypadał...
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
dopracowałem... już nie wypada... głupi jestem, no po prostu, jak pałką... :)
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
dokładnie tak WAR.

kooniu

wczoraj pociołem flaszkę po pepsi zeby jakos to spróbować opisać-łatwiej jest zrobic niz wytłomaczyć-jedno jest pewne nie będzie koniowej ksiazki o nożu:twisted:
  • 0

budo_mrhole
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
"szermierka na szpady" - czajkowski
"szermirka" - wężowski
"szablą i piórkiem "- ktos tam..

ksiazki wydane w latach siedemdziesiatych

a "boks" gradopolowa w necie jest "publikowany - polskiboks.pl

no i w ogole z boksem troche mialem i dalej mam do czynienia.. na treningach jj.

czyli materialy mam dobre.. tylko teraz trzeba je efektywnie wykorzystac..

kolejne pytanie mam...
trenujecie walke nozem na treningach? czy tylko sami? czy jak? jakies filmy instruktazowe macie? czy tylko wlasne doswiadczenia zdobyte podczas walk atrapami (pisakami) z partnerem?

ja sam bym musial probowac... ewentualnie z partnerem - ktos chetny by sie na bank znalazl

wiec gdzie trenujecie? skad czerpiecie wiedze?
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda

"szablą i piórkiem "- ktos tam..

no wiesz... :?

Wojciech Zablocki.
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
nie znam tej pozycji zabłockiego "szabla i piórkiem" a gosc ma u mnie duzy szacunek!!! mozecie cos blizej napisać??

kooniu
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
to ja jeszcze dorzuce Zablockiego "Ciecia prawdziwa szabla", duzo dobrego mozna wyniesc.
Wojtek
  • 0

budo_mars
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
A propos Zabłockiego - jest z nim ciekawy wywiad w jakimś nowym pisemku poświęconym MA(chyba) - nie znam tytułu bo tylko ten wywiad zwrócił moją uwagę. A dla fanów Zabłockiego - przeczytajcie: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Mars
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
bardzo ciekawe materiały Mars!!! nie zmieniły one moich pogladów choc wiem że nie ma patentu na jedyna prawdęzwłaszcza jeśli chodzi o odtwarzanie technik walki bronia historyczną. Mój kumpel wrócił pare lat temu z Irlandii gdzie w ich Klanach (cos jak nasze bractwa) kutywuje się walkę dwuręcznym mieczem stosuja oni uchwyt za rekojesc i za jelec (tak jak w naszej kosie ) wymusza on zupełnie inny styl walki, wykonywania pchniec i parowania a skutecznosc tego systemu jest dla mnie niepodważalna.

kooniu

ps. wiem że to ciut off topik ale w końcu miecz to baaaaardzo duży nóż :twisted:
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
kooniu - ja ta ksiazke akurat tylko raz w jakims antykwariacie w reku mialem, dawno temu.
a Polsce ofkors.

nic wiecej Ci niestety nie powiem.
ale mi sie "zbiera", zeby sobie go calego skompletowac.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024