Skocz do zawartości


Zdjęcie

cięcia, pchnięcia, garda


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

budo_mrhole
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
przepraszam Tychktorych uraziłm zlekcewazeniem autora... skoncentrowalem sie na podrecznikach.. a nie na "pamietniku" - tak te ksiazke okreslam (szabla i piorkiem) - aktualnie ja czytam... malo jak na razie jest o walkach.. raczej jest o wszystkim co sie dzialo wokol nich - samopoczucie, i w ogole opis tego co ludzie tam robili.. moze sie jeszcze rozkreci.

ale skoro polecacie Zablockiego, to troche uwazniej potraktuje te lekture.. moze zrobie miecz?! on jest historykiem broni.. i to faktycznie duuuuzych nozy, a mnie to jakos nie kreci - moze zakreci, bo kenjitsu lubie... pomalutku, pomalutku..

pozdro
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
Wracając do tematu- walka nożem wg. Michaela Janicha.

POZYCJA DO WALKI: podobna do bokserskiej, z tym ze silniejsza strona jest z przodu. Jesli jestes praworęczny- weż nóż do prawej ręki, stań ze złączonymi stopami. Wyobraź sobie przeciwnika przed sobą i zrób prawą nogą zwykły krok do przodu. To ustawi stopy na odległość barków. Skręć lekko obie stopy w lewo, lekko ugnij kolana i lekko unieś piętę lewej (tylnej) nogi . Ciężar ciała rozłozony równomiernie, z lekką przewagą przedniej nogi, co w połączeniu z uniesioną lewą piętą daje możliwość wykonywania szybkich wypadów w przód.
Rękę z nożem trzymaj blisko ciała na wysokosci dolnych żeber. Podnieś lewą rękę, tak, że przedramię chroni lewą stronę szyi i ciała (dłoń na wysokosci szyi, przedramię pionowo) . Skręć ją tak, by zawnętrzna strona skierowana była w kierunku przeciwnika aby chronić tętnice znajdujace się po wewnetrznej stronie.
Lekko podnieś prawy bark, i opuść podbródek by chronić prawą strone szyi.

Jeśli jestes leworęczny twoja pozycja powinna być lustrzanym odbiciem powyzszego opisu. ( to samo dotyczy innych technik).

PODSTAWOWE CIĘCIA- dwa rodzaje cięć.
1) Ciecie od zewnątrz do wewnątrz. Z pozycji do walki zacznij prostować prawą ręke ( z nożem), celując 15-20 cm na prawo ( twoje prawo) od celu. Przez większą część ruchu czubek noża jest skierowany do góry, dłoń skierowana w lewo. Gdy nóż jest blisko celu skręć dłoń do góry kierując ostrze do celu i wykonaj cięcie łukiem od prawa na lewo. Jak w każdym cięciu zaczynasz cięcie przy podstawie ostrza i cofając rękę przecinasz cel całą długoscią ostrza. Cofnij rękę do pozycji poczatkowej, lub w pobliże lewego baku skad możesz wykonać kolejne cięcie.
Ważne punkty:
- nigdy nie prostuj do końca łokcia prostowanej ręki
- nie rób zbyt szerokich ruchów, ruch powinien być ekonomiczny by nie tworzyc otwarcia na kontrę przeciwnika
- cięcie moze być wykonywane poziomo, lub pod kątem skosnie w górę lub w dół, na róznych wysokościach. Mechanika ruchu jest taka sama, zmienia się tylko cel i kąt ataku.

2) Ciecie backhandem. Z pozycji do walki wyceluj łokieć w strone zamierzanego celu. Wyprostuj rękę tnąc po łuku. Tak samo jak w poprzednim cięciu zacznij cięcie celu podstawą noża i cofajac rękę tnij cała długością ostrza. Ruch powinien być płynny, może być wykonywany pod róznymi kątami i na róznych wysokościach.

PODSTAWOWE PCHNIĘCIA I DŹGNIECIA. Dźgniecie (stab) to szybki ruch, nie angażujący masy ciała, pchnięcie to ruch silny, angażujacy masę ciała i wywołujący głebokie wbicie noza w przeciwnika. Mechanika ruchu ręki jest podobna, róznica polega na sile ciosu.

1) Proste pchniecie- podobne do ciosu prostego w boksie, z tym, że w momencie uderzenia dłoń jest skierowana do góry, płaszczyzna ostrza ułożona poziomo. Wzmacnia to ułożenie nadgarstka w momencie wbicia noza i zapewnia, ze łokieć nie jest nigdy wyprostowany do końca. Siłę można wsmocnić skrętem bioder.

2) Pchniecie pod kątem do wewnątrz. Z pozycji do walki przesuń dłoń z nozem parę cali w prawo, po czy uderz po łuku do wewnątrz, z dłonią skierowaną do dołu. Łokiec i przedramię powinno być równoległe do podłogi, tak, jakbyś sięgał nad niskim murkiem. Siła pochodzi ze skrętu bioder i barków, tak jak w bokserskim haku.

3) Pchniecie backhandem. Z pozycji do walki przesuń dłoń z nozem w pobliże lewego barku, ustawiając ją dlonią do góry, kierujac czubek w stronę przeciwnika. Z tego miejsca dżgnij po lekkim łuku do przodu i do wewnatrz. Możesz zwiekszyć siłe ciosu obnizając prawy bark lub wykonując krok w przód.

Wysokość na którą jest wykonywane pchnięcie zalezy od stopnia ugiecia nóg.

Na dzisiaj starczy :)

Pozdrawiam, Thufir.
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
Czy ten Janich ćwiczył może pałki?
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
Janich to "czlowiek-orkiestra", pisze na kazdy temat, zna sie na wszystkim. Po obejrzeniu jednak jego kaset szkoleniowych, trudno nie zgodzic mi sie z ulubionym okresleniem Chrisa na takich: "spastyk". Osobiscie nie polecam Janicha nikomu.
Wojtek
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
Janicha znam tylko z książki "knife fighting" Wiekszość tego, o czym pisze ma dla mnie sens ( z wyjatkiem sposobu trzymania noża- zaleca tzw. Filipino grip z kciukiem uniesionym i trzymanym równolegle do ostrza. Wg niego pozwala to na lepsze celowanie, gdyż człowiek instynktownie celuje kciukiem w rózne rzeczy, wg. mnie bardzo osłabia uwchwyt noża).

OK, następnym razem napiszę co Hochheim ma do powiedzenia i pokazania nt. noża. Jesteście zainteresowani?

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
Moze nie pisz, tylko zjaw sie u mnie na treningu w Gdyni i sobie o nozu pogadamy???
Ja preferuje Ilustrisimo w podejsciu Floro, wiec...?
  • 0

budo_mrhole
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
na stronie bladebrothers jest opis walki nozem wedlug specnazu. pisza tam, ze kombinacje sladaja sie z 2-3 ciossow ktore plynnie przechodza jden w drugi. jesli ciosy sa 3 to trzeci cios zadawany jest innym uchwytem. troche mnie to dziwi (ale ja bardzo poczatkujacy w temacie jestem), bo zmiana uchwytu troche trwa, i jakos nie bardzo chyba da sie to zrobic w czasie kombinacji (kombinacja 3 ciosow trwa krocej niz zmiana uchwytu - przynajmniej u mnie).
wiec jak to jest? zmienia sie uchwyt w czasie kombinacji czy nie?
jeszzce z prostego na szermierczy to ok, ale na reverse grip/szpikulec lodu to jakos slabo widze..

ciekay art odnosnie Janischa.. ja prosze o wiecej takich rzeczy
  • 0

budo_hanzo
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
Posłuchajcie jak wyglada walka nozem według mnie:
Pozycja lewa jak w Boksie.Lewa noga z Przodu .Nóz trzymany w prawej rece(jestem praworeczny)Lewa reka zacisnieta w piesc (lepiej zatzymac nóz reką niz gardłem) najlepiej owinieta kurtką lub czym podobnym(Nie zawsze jest na to czas).Nóz skierowany ostrzem do góry.I niewazne czy jest to Sztylet szturmowy wz.92(98) czy Ka-bar.Zapewnia mi to mozliwosc wykonywania prezyzyjnych ataków na korpus i głowe.
W WALCE NA NOZE NALEZY PAMIETAC ZE TO WALKA NA SMIERC I ZYCIE WIEC:
1.Nalezy sie starac zabic przeciwnika w pierwszym starciu.Za wszelką cene.
2.W przypadku niepowodzenia atakujesz wszystko co wystaje rece nogi i starasz sie zadac jak najwiecej ran przeciwnikowi.Moze go w ten sposób spowolnisz albo zatrzymasz.
Pamietaj:Długa walka na noze jest dla ciebie niebezpieczna !!!
Teraz o nozach :
Osobiscie preferuje nóz typu ka-bar ze wzgledu na mozliwosc zadawania nim ciec które rekąpęsują nieco mniejszą zdolnosc przebijania przy urzyciu pchniec.
Do sztyletów mam troszeczke mniejsze zaufanie dlatego ze jest to raczej bron specyficzna i jako taka nadająca sie raczej do pchniec niz ciec.
Tyle moich uwag.Reszte zachowuje dla siebie ale jezeli kogos ten tekst zainspirował to prosze o komentarze.Człowiek uczy sie całe zycie.
Licze na pozytywny odzew.
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
Kenjiro- z przyjemnościś skorzystam z twojego zaproszenia. Jeśli terminy i miejsce na twojej stronie sa aktualne, to spodziewaj się mnie któregoś wtorkowego wieczora :)

Hanzo- rozumiem, że preferujesz trzymanie noża w tylnej ręce. Większość ekspertów poleca trzymanie w przedniej- można wtedy szybciej dojść przeciwnika (moje skromne doswiadczenie sparringowe tez to potwierdza). Wyjatkiem jest to, gdy przeciwnik jest nieuzbrojony, oraz gdy w wolna rękę mozna złapać jakiś rodzaj tarczy (np. pokrywę od śmietnika). Co cię skłoniło do stosowania takiej pozycji? jak się sprawdza w walkach sparringowych?

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_hanzo
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
Powiedziałem wczesniej ze to moja pozycja dostosowana do mojego noza (ka-Bar) i jego mozliwosc.
Swoją drogą wiem dlaczego wiekszosci z was preferuje prawą pozycje.Wszyscy uwazacie ze walka nozem to jak szermierka stąd trzymacie nóż w "przedniej" rece a to nie tak.Walczysz bowiem krótkim nozem (sztyletem) a nie szpadą szablą czy rapierem który pozwalałby na zachowanie odpowiedniego dystansu.
Nóz trzymany w przedniej rece jest narazony na to ze zostanie wybity np.kopnieciem.Poza tym przez taką pozycje pozbawiasz sie zalety jaką jest ewentualne zatrzymanie ostrza przeciwnika lewą ręką.(nie mówie ze to sie zawsze udaje ale istnieje taka mozliwosc).Musisz do tego uzyc noza co tez nie zawsze sie sprawdza.
Za najwaznijsza rzecz w walce na noze uwazam dobrą prace nóg.Dzieki pracy nóg mozna szybko skrócic dystans zablokowac nóz przeciwnika i zadac cios.W czasie tego manewru moze nastepic oczywiscie zmiana pozycji z lewej na prawą ale za wyjsciową uwazam pozycje lewą.
Tak jak mówiłem wczesniej uwazam ze walka na noze powinna sie zakonczyc jak najszybciej.
To własnie umozliwia mi pozycja w której trzymam nóż w "tylniej" rece.
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
:) dużo sparujesz hanzo?
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda

Nóz trzymany w przedniej rece jest narazony na to ze zostanie wybity np.kopnieciem.

8O :rofl:

Poza tym przez taką pozycje pozbawiasz sie zalety jaką jest ewentualne zatrzymanie ostrza przeciwnika lewą ręką

:shocked!: przestraszony

Wg mnie jedyna sytuacja kiedy nalezy stawiac z przodu nieuzbrojona czesc ciala :wink: to zwarcie i niebezpieczenstwo unieruchomienia naszej uzbrojonej reki. Takie zaslanianie cialem reki z nozem...

No ale post H. wprawil mnie w dobry humor z rana... :)
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda

Wszyscy uwazacie ze walka nozem to jak szermierka stąd trzymacie nóż w "przedniej" rece a to nie tak


Dzięki oświeciłeś mnie... Tkwiłem w ciemnościach głupoty i propagandy... :wink: 8O :lol:

Nóz trzymany w przedniej rece jest narazony na to ze zostanie wybity np.kopnieciem.


No powiem tak - zapraszam. Ta kopiąca nóżka będzie W 0.5 S poharatana!!!


Poza tym przez taką pozycje pozbawiasz sie zalety jaką jest ewentualne zatrzymanie ostrza przeciwnika lewą ręką.(nie mówie ze to sie zawsze udaje ale istnieje taka mozliwosc)..


Nie mogę. :roll: :lol:

.Dzieki pracy nóg mozna szybko skrócic dystans zablokowac nóz przeciwnika i zadac cios


Wow! Często trenujesz z manekinem?
  • 0

budo_hanzo
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
Proponuje przeczytac wszystko co wczesniej napisałem a pózniej to przemyslec przetrawic i zastanowic sie nad tym.
Poniewaz mam inną opinie od wszej postanowiłem ja przedstawic.Wiecie co moze wy pokazecie mi wady mojej pozycji i zalety waszej ?? Spróbujcie mnie przekonac. Człowiek uczy sie całe zycie i taki jest mój cel na tym forum.
Czekam z niecierpliwoscia na argumenty.
A tak z ciekawosci ilu z was toczyło autentyczny pojedynek z kolesiem uzbrojonym w nóż ??
  • 0

budo_brisban
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:I znow wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
Hanzo nie wiem moze i to co uwazasz za sluszne ma racje bytu, ale to jest kwestia dlugich treningow. Ja natomiast nie chcialbym tracic zasiegu jaki daje mi noz trzymany w przedniej rece na rzecz niepewnego i malo efektywnego bloku. Poza tym przy nozach bardzo wazne jest zasieg majac noz w tylnej rece musisz podejsc bardzo blisko a ciosy w zasadzie ograniczaja sie do pchniec. Poza tym tam gdzie zaczyna sie twoj efektywny zasieg tam u twojego przeciwnika trzymajacego noz w przedniej rece o ile nie odbijesz ciosu (co jest prawie bardzo bardzo trudne) masz juz zapewnione albo ciecie albo pcheniecie.
  • 0

budo_hanzo
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
Dzieki Brisban pierwsza osoba która przedstawia swoje poglądy.
Z ciekawosci jakim nozem sie posługujesz Sztylet czy Bowie ????
Kiedys mój instruktor powiedział:"bóję sie goscia który trzyma nóz w tylniej rece bo on zrobi wszystko zeby mi go włozyc".
Nie wiem czy ktos z was cwiczył kiedys Kravmage ?? Otóz tam jest zasada zrób wszystko zeby przechwycic uzbrojoną reke.Dostosuj do tego ze ty tez jestes uzbrojony w nóz i ciekawe co wyjdzie.
Nie wiem jak wy uwazacie ale mi zawsze wychodziło ze walka nozem to walka w bardzo bliskim kontakcie.
Co do szybkiej pracy nóg to Combat uwazam to za najwazniejsze w walce na noze bo to zapewnia ci przewage.
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda

Z ciekawosci jakim nozem sie posługujesz Sztylet czy Bowie ????


Brisban, sorry że się wcinam :D
Dowolnym. Ostrym. Może być kuchenny. To że sztylet ma lepsze zdolności penetracji, a klasyczne ostrza użytkowe lepiej tną, nie znaczy że sztylet źle tnie a clip/drop point źle się wbija 8)
A tak do walki na noże to bardzo uniwersalną atrapą z rurki PCV, otuliny i taśmy klejącej.

Kiedys mój instruktor powiedział:"bóję sie goscia który trzyma nóz w tylniej rece bo on zrobi wszystko zeby mi go włozyc".


A mój powiedział mi, żebym ciął co tylko znajdzie się choćby przez chwilę w zasięgu ostrza. Obawiam się że też przykładam sporą wagę do poruszania się, to "porżnąłbym" Ci atrapą tą Twoją blokującą rękę, albo "podziurawił" kopiącą nogę.

Nie wiem czy ktos z was cwiczył kiedys Kravmage ?? Otóz tam jest zasada zrób wszystko zeby przechwycic uzbrojoną reke.


Ja ciekaw jestem naprawdę niezmiernie jak Ty sobie Hanzo wyobrażasz kontrolę nad nożem przeciwnika za pomocą jednej tylko, i to na dodatek mniej sprawnej własnej ręki.

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda

Nie wiem czy ktos z was cwiczył kiedys Kravmage ?? Otóz tam jest zasada zrób wszystko zeby przechwycic uzbrojoną reke.


Trenowałem KM i powiem tak. To nie całkiem tak, i to nie całkiem do tematu nóż vs nóż.

Dostosuj do tego ze ty tez jestes uzbrojony w nóz i ciekawe co wyjdzie.
Nie wiem jak wy uwazacie ale mi zawsze wychodziło ze walka nozem to walka w bardzo bliskim kontakcie.


ZDEFINIUJ PRZECHWYCIC - bo jeśli masz na myśli ciachnąć rękę z nożem to OK. A jak łapać i blokować etc. - to nieporozumienie...

Co do szybkiej pracy nóg to Combat uwazam to za najwazniejsze w walce na noze bo to zapewnia ci przewage.


Zgoda. Ale nie tylko.
  • 0

budo_brisban
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:I znow wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
Nic dodac nic ujac :peace: :peace: poklon :peace: :peace: :)
  • 0

budo_brisban
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:I znow wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: cięcia, pchnięcia, garda
To na gorze do Adama bylo.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024