Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate shotokan, a karate tradycyjne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
188 odpowiedzi w tym temacie

budo_andrzej15
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
Przezytaj artykół w nawym numerze BUDOJO o karate tradycyjnym ....
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
ja tam cwicze karate trojkatne z elementami szescianu i domieszka okregu....
  • 0

budo_jin kazama
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Słupsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

Mój trener powiedział ,że Karate Tradycyjne jest bardziej kwadratowe.
Trenuje karate Shotokan

Noo jak shotokan i tradycyjne karate to to samo :lol: :lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

Przezytaj artykół w nawym numerze BUDOJO o karate tradycyjnym ....

Szkoda, że nie jest to rzeczowy artykuł techniczny o shorin ryu tylko znów przytyki do tego, że ktoś ma inne zdanie.
  • 0

budo_waloo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
Karate tradycyjne trenuje się inaczej niż "normalny" shotokan. Owszem kata są takie same , ale specyfika treningu, wolnej walki oraz przepisy sportowe bardzo się różnią. Nazwy technik są takie same, ale ich wykonanie to dla zorientowanego dwie rózne rzeczy.
Wiem , że zaraz zostanę potępiony za moje słowa przez gości z W.S.I. ale miałem możliwość porównania tych szkół w momencie, gdy na nasze treningi przyszli zawodnicy z tradycyjnego (klub im się rozpadł) i wspólnie stwierdziliśmy że różnic jest bardzo wiele. Co nie umniejsza faktu że baza wyjściowa jest ta sama, ale "naleciałości" bardzo zmieniły charakterystykę tego stylu.Dla mnie (ale to moje zdanie) to dwie różne rzeczy, chociaż pokrewieństwo jest widoczne.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
Widzisz Waloo, rzecz w tym, że to my ćwiczymy shotokan zaś to co robi tzw."shotokan" w PZK jest w zasadzie tożsame z karate WKF.
Kiedyś shotokan w Polsce właśnie tak wyglądał jak teraz w karate tradycyjne. Oczywiście nie było takiego aparatu pojęciowego jak teraz, nie było takiej systematycznej analizy jak teraz, ani tak wielkiej wiedzy jaką teraz mamy o karate tradycyjnym. Jednak kiedyś w Polsce ćwiczono tylko i wyłącznie takie karate. Potem przyszło WUKO -> WKF i zaczeto majstrowac przy dobrym karate shotokan tak, że wyszło z tego karate WKF. Ci sami zawodnicy startują w MP karate WKF i w MP karate shotokan, ci sami sędziowie je sędziują, tak samo przygotowuje się do tych zawodów i tak samo ćwiczy się na treningach... Nie chce tu robić wykładu ale wychodzi mi, że karate WKF = karate shotokan /PZK/. Nie liczę różnic w kolorze napięstników, walki sanbon shobu od ippon shobu, podziału na kategorie wagowe czy walki bez kategorii - zawartośc jest wciąż taka sama...
Nie gniewaj się, ale wydaje mi się, że ćwiczysz karate WKF nie zaś shotokan...
Pozdrawiam
dan
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

Ci sami zawodnicy startują w MP karate WKF i w MP karate shotokan, ci sami sędziowie je sędziują, tak samo przygotowuje się do tych zawodów i tak samo ćwiczy się na treningach... Nie chce tu robić wykładu ale wychodzi mi, że karate WKF = karate shotokan /PZK/. Nie liczę różnic w kolorze napięstników, walki sanbon shobu od ippon shobu, podziału na kategorie wagowe czy walki bez kategorii - zawartośc jest wciąż taka sama...


Prawda, ale nalezy jeszcze rozroznic to co cwicza w szkolach tzw. karate tradycyjnego. Ja piszac KT mam na mysli karate cwiczone pod egida PZKT... A tu juz roznice sa znaczace.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
Jak ma się wtedy karate tradycyjne do okinawskiego?
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
wnuk wydaje mi się że prowadzi to znowu do dyskusji na temat które karate jest bardziej tradycyjne...

ale spróbuję Tobie odpowiedzierć:

1. karate okinawskie - karate ćwiczone i wywodzące się z okinawy
2. karate tradycyjne w sensie ITKF itp jest to karate japońskie
3. karate międzynarodowe (światowe) to formy karate okinawskiego i japońskiego zmnienione poza Japonią, często z domieszką innych sztuk walki

jednocześnie te trzy krótkie charakterystyki odnoszą się do etapów rozwoju karate (tak na marginesie).
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

Jak ma się wtedy karate tradycyjne do okinawskiego?


karate tradycyjne to karate japonskie, wzglednie uproszczone w stosunku do okinawanskich starszych braci, jak wiadomo wplyw na to mialo wejscie karate w kanon szkolnictwa w-f.....
BTW nie podoba mi sie nazwa "karate tradycyjne", po pierwsze ta tradycja jest zbyt mala a po drugie jakos tak...wole shotokan ryu :) :)
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
Perminator, pisząc karate tradycyjne własnie miałem na myśli karate jakie uprawiane jest w PZKT /chociaż my należymy do PZK/. Jak widac takie karate można uprawiać nie tylko w PZKT, nikt nie ma monopolu na określone karate...
niektórym osobom z Zarządu PZKT bardzo niepodoba się to co robimy, dlatego nie nazywamy naszego karate karate tradycyjne lecz karate shotokan WSI .
Panowie z Łodzi mają teraz większy problem - problemem tym jest fudokan powstający w Warszawie... może odpczepią sie od nas :D
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
Jeśli zaś chodzi o różnice to moje zdanie jest takie:

1/ karate okinawskie jest karate tradycyjnym w takim sensie, że jest najbardziej zbliżone do swojego archaicznego pierwowzoru. Słyszałem jeszcze taką definicję karate okinawskiego, że to takie style i szkoły, które mają swoje Honbu dojo na Okinawie. Więcej o karate okinawskim nie napiszę ponieważ się na nim nie znam.

2/karate tradycyjne to karate japońskie ćwiczone w organizacyjnych ramach ITKF, jest tradycyjne w tym sensie, że trening i zawody podporządkowane są XVII wiecznej japońskiej koncepcji TODOME - finishing blow - cios kończący oraz traktowania dyscypliny jako sztuki walki - dodajmy - japońskiej sztuki walki. Ze względu na znaczący dorobek H.Nishiyamy, który poddał karate głębokiej analizie i unaukowieniu w wyniku czego powstał niezwykle wartosciowy system edukacyjno-wychowawczy ze znkomitą metodologią i metodyką treningu i nauczania technik karate - możemy powiedzieć - paradoksalnie karate tradycyjne jest najbardziej nowoczesnym spośród wszystkich karate... Pomimo to karate tradycyjne ćwiczone w Polsce nazywam tradycyjnym shotokan

3/karate klasyczne, ten termin pojawia się coraz częściej w odniesieniu do karate ćwiczonego w organizacyjnych ramach JKA WF. Jest to zmodernizowana wersja karate shotokan. Takie karate nazywam nowoczesnym shotokan

4/karate sportowe, to karate uprawiane w organizacyjnych ramach WKF, czyli karate uprawiane i rozwijane tylko i wyłącznie pod kątem zawodów sportowych. Techniki wykonuje się wyłącznie pod kątem uzyskania maksymalnej szybkości i jakiegokolwiek kontaktu ze strefą trafień. Formy kata wykonuje się i ćwiczy zwracając uwagę na etetykę wykonania nie zaś na zawartość i przesłanie kata. Tu moim zdaniem nie ma już shotokan, chociaż wciąż się o nim mówi...

Tak na maginesie przyznacie chyba, że termin tradycyjne w odniesieniu do karate okinawskiego i karate ITKF, w takim rozumieniu jak powyżej, wcale nie jest sprzeczny i godzi w całej rozciągłości dążenia obu tych dyscyplin do całkowitego zawłaszczenia terminu tradycyjne...
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

karate tradycyjne to karate japońskie ćwiczone w organizacyjnych ramach ITKF, jest tradycyjne w tym sensie, że trening i zawody podporządkowane są XVII wiecznej japońskiej koncepcji TODOME - finishing blow - cios kończący oraz traktowania dyscypliny jako sztuki walki - dodajmy - japońskiej sztuki walki.


z tego co sie orientuje koncepcja ta odnosi sie do sztuk walki bronia, a nie wrecz, poza tym w XVII wiecznej japonii karate bylo nie znane, chyba ze sie myle...no i nie zapominajmy ze karate w japonii poczatkowo bylo uwazane za barbarzynskie ...
  • 0

budo_waloo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

Widzisz Waloo, rzecz w tym, że to my ćwiczymy shotokan zaś to co robi tzw."shotokan" w PZK jest w zasadzie tożsame z karate WKF.
........
Nie gniewaj się, ale wydaje mi się, że ćwiczysz karate WKF nie zaś shotokan...
Pozdrawiam
dan


Różnice pomiędzy przepisami WKF a Shotokanu (np.: ESKA/WSKA) są jak dzień do nocy, podobnie jak specyfika i metodyka treningu.
Poza tym WKF to skrót nazwy Światowej Federacji Karate a nie nazwa stylu karate czy formuły walki sportowej.
Pozdrawiam
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

[...] Jeśli zaś chodzi o różnice to moje zdanie jest takie [...]

Fajny, obiektywnie mądry tekst. Gdyby miarą tradycyjności w karate było posiadanie dojo na Okinawie to szół tradycyjnych byłoby mnóstwo. I to jakich :roll:
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
Piotr85, ja wcale nie napisałem, że karate tradycyjne pochodzi z XVII wieku...napisałem, że karate tradycyjne przyjęło XVII wieczną zasadę/.../ a to juz spora różnica. Musisz czytać teksty trochę uwazniej.
/tak nawiasem mówiąc to popełniłem błąd - japońskie sztuki walki przejęły w miarę jednorodne zasady psychofizyczne i filozoficzne Budo w XVI wieku...a nie jak napisałem w XVII.
Natomiast masz rację, że koncepcja "todome" dotyczyła przede wszystkim sztuk walki bronią. Napisałem dotyczyła ponieważ teraz już tak nie jest skoro na koncepcji tej oparło się także karate tradycyjne ITKF... Własnie w karate najtrudniej jest zrealizować tę zasadę. Dokonano transformacji niektórych zasad Budo tak aby mogło je przejąć karate. Oczywiście główny cel jest taki sam - ciągłe doskonalenie się w poszukiwaniu ideału...
I tak np. zasada wzięta z walki mieczem - a dotycząca dystansu - zawierająca się w stwierdzeniu: one step - one cut - one life /jeden krok, jedno cięcie, jedno życie/ , tzw. dystans "sokuito", znalazła doskonałe zastosowanie w jiyu-ippon-kumite w którym techniki uderzamy równiez wedle zasady: one step - one punch - one life /jeden krok, jedno uderzenie, jedno życie/. Elementów takich /przejętych z Budo/ w karate jest wiele, ale z oczywistych względów poprzestanę na tym jednym, chyba dla każdego zrozumiałym, przykładzie takiej transformacji.

Waloo skoro różnice są tak ogromne /jak dzień do nocy/ to bardzo cię proszę o opisanie tej specyfiki i metodyki treningu karate WKF i karate shotokan PZK... Przekonaj mnie, że nie mam racji !
A co do samej nazwy WKF to napiszę tylko tyle: kick-boxing też był kiedyś tylko sposobem prowadzenia sparingu /formułą sparingu/ dzisiaj po latach nazywany jest już stylem walki. Niestety przepisy kreują dyscyplinę i Twoja dyscyplina ma już znamiona samodzielnego stylu - WKF.
Dla jasności moje wypowiedzi /sam ćwiczyłem prze 10 lat w dawnym WUKO/ nie mają na celu zdyskredytowanie ani Ciebie ani karate WKF, nasza dyskusja z mojej strony jest rzeczowa i oparta o argumenty - czekam więc na Twoje /argumenty/.

Pozdrawiam
dan
  • 0

budo_vodniak
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:vienna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
A ja jutro jade na seminarium z sensei Avi-Rokah 8) Kto zazdrosci reka do gory :wink: Pozdrawiam
  • 0

budo_dan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z dojo

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
Ja zazdroszczę, przyznaję sie do tego ze wstydem... :wink:
Napisz później jak było...
  • 0

budo_waloo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
Drogi Dan
Jakich argumentów mam użyć, skoro Ty nie widzisz różnicy pomiędzy shotokanem(jako styl i jego organizacjami) a WKF - chodzi mi o różnicę w przepisach sportowych. Zapytam tylko czy widziałeś ostatnie MP shotokanu w Gryfinie i jakieś zawody w formule WKF?? Jeśli tak to odpowiesz sobie sam. Jako doświadczony instruktor/trener wiesz, że system przygotowań do tych dwóch typów zawodów jest zupełnie inny, a co za tym idzie determinuje on metodykę treningu.
Poza tym, powiedz chłopakom z PZK że oni nie uprawiają shotokanu !!! Spojrzą na Ciebie cokolwiek dziwnie.

Nie chciałbym żebyś mnie postrzegał jako człowieka dyskredytującego karate tradycyjne.Znam wielu karateków z tego stylu z Łodzi(jeszcze z czasów gdy był tylko PZK) i mam o nich bardzo dobre zdanie, podobnie jak o karate wogóle(niezależnie czy to tradycyjne,kyokushin, shotokan itp). Niech każdy robi to co lubi i co uważa za stosowne. Oss.
  • 0

budo_złooo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

Widzisz Waloo, rzecz w tym, że to my ćwiczymy shotokan zaś to co robi tzw."shotokan" w PZK jest w zasadzie tożsame z karate WKF.



Dan,
Ja cwicze shotokan, choc nie jestem ze wsi ani itkf. Cwicze shotokan-shotokan. I nie mow mi, ze nie cwicze shotokan.
A to co robia kolesie z tradycyjnego zakrawa o kpine, nie wiem jak w wsi. Brazowe i czarne pasy (no, przynajmniej shodany ktorych znam) sa chyba u nich dawane za kare.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024