Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate shotokan, a karate tradycyjne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
188 odpowiedzi w tym temacie

budo_saddam
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Karate shotokan, a karate tradycyjne
Witam wszystkich.
Czytam to forum już od jakiegoś czasu, więc wypada w końcu coś napisać.
Więc tak. Czytając posty (nie tylko na tym forum) dochodzę na zmianę do wniosku, że karate tradycyjne i shotokan to odrębne style, albo wręcz przeciwnie, że to jeden styl.
Powiedzcie mi więc jak jest naprawdę i jeżeli są to różne style, to jakie są między nimi różnice.
  • 0

budo_tokaji
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
Powiem Ci szczerze ze nie wiem jakie sa roznice. Wydaje mi sie ze moze to byc kwestia roznych federacji. Nazwa "tradycyjne" zostala nadana chyba pozniej "swojemu" shotokanowi przez jakas federacje (ITKF?). Wiec moga drobne roznice w przepisach itp wystepowac, ale chyba to mniej wiecej to samo. (Jak ja cwiczylem raz byla mowa o tradycyjnym, raz shtokanie, ciezko sie polapac :roll: ) Najlepiej jakby sie wypowiedzial ktos bardziej zorientowany ode mnie. :)
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
Moim zdaniem karate shotokan wyglada zupelnie inaczej w zaleznosci od klubu, osoby trenera, wieku cwiczacych, specyfiki sekcji i celow (np. sport, samoobrona)
Roznice miedzy karate shotokan a karate tradycyjnym moga byc w metodach treningowych i rozlozeniu akcentow na poszczegolne elementy.
Cwiczenia na tarczach, workach, skakankach, stosowanie hakow, ciosow sierpowych, itp
Kiedys zapytalem sie z przekory "jakie karate my wlasciwie cwiczymy" ? uslyszalem "po prostu karate".
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

Witam wszystkich.

Witaj nam :)

Czytając posty (nie tylko na tym forum) dochodzę na zmianę do wniosku, że karate tradycyjne i shotokan to odrębne style, albo wręcz przeciwnie, że to jeden styl.
Powiedzcie mi więc jak jest naprawdę i jeżeli są to różne style, to jakie są między nimi różnice.


Na szczegółach technicznych się nie znam, natomiast historycznie to jest tak, że początkowo na Okinawie istniała sztuka walki wręcz, stosunkowo realna, a potem na przełomie XIX i XX wieku została zreformowana przez
np. Itosu. Celem reformy było między innymi przystosowanie jej do nauki w szkołach, kształtowania charakterów, techniki stały się mniej "krwawe" :) , a potem tą drogą poszedł Funakoshi i tak powstał shotokan. No a potem powstały nowe style i shotokan zaczął być "tradycyjny".

A
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
A ja bym shotokana radycynym nie nazywał, co najwyżej przestażałym. Mówię o "tradycyjnym" shotokanie :)
Tradycyjne to jest RYU TE, Doshinkan, Uechi ryu i pare innych okinwskich systemów.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

Na szczegółach technicznych się nie znam, natomiast historycznie to jest tak, że początkowo na Okinawie istniała sztuka walki wręcz, stosunkowo realna, a potem na przełomie XIX i XX wieku została zreformowana przez
np. Itosu. Celem reformy było między innymi przystosowanie jej do nauki w szkołach, kształtowania charakterów, techniki stały się mniej "krwawe" :) , a potem tą drogą poszedł Funakoshi i tak powstał shotokan. No a potem powstały nowe style i shotokan zaczął być "tradycyjny".

Niezupełnie tak. Po śmierci Funakoshiego powstały właściwie dwie grupy jego uczniów: Shotokai pod kierunkiem Shigeru Egami i JKA pod kierunkiem Masatoshi Nakayama. Karate tradycyjne wyrosło z nurtu JKA, gdyż jak to się obecnie określa KT to połączenie Shotokanu z zasadami Budo. W MKOL ustalono, że "Karate Tradycyjne to ta dyscyplina, która jest uprawiana przez ITKF". A ITKF to organizacja kierowana przez Hidetaka Nishiyama, który ćwiczył zarówno pod kierunkiem G.Funakoshiego jak i M.Nakayamy.

A czym się różni KT od Shotokanu? No cóż, bazą dla KT jest Shotokan, ale różnice istnieją. Wynikają one m.in. z przepisów sportowych :evil: , a także ze sposobu nauczania przyjętego przez poszczególne organizacje/instruktorów. W klubach ćwiczących Shotokan często stosuje się przepisy sportowe WKF, choć nie zawsze. Natomiast zawodnicy KT startują (i ćwiczą) wg przepisów ITKF, które różnią się znacznie od wspomnianych wcześniej.
  • 0

budo_oldboj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
.
Czytam to forum już od jakiegoś czasu, więc wypada w końcu coś napisać.

Witam również. Ja także czytam to forum od dawna, pozdrawiam więc wszystkich i odzywam się :lol:

A co do Twojego pytania tu masz odpowiedź:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Dział encyklopedia
Pozdrawiam
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
Pod tym adresem znalzłem takie pytanie z taka odpowiedzią:
Po ilu latach zdobywa się "czarny pas"?
Pierwszy czarny pas przyznaje się za opanowanie technik podstawowych. Jakkolwiek zależy to od obranej metody treningu, zazwyczaj stopień mistrzowski - 1 DAN zdobywa się po 2-3 latach intensywnego treningu.
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
A nie pozostaje mi nic innego jak napisac,że umnie czarny pas czyli 1 dan mozna zdobyc korespondencyjnie po wpłaceniu przekazem pocztowym 200 USD--- :) :D :P 8)
  • 0

budo_tokaji
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
To chyba chwyt czysto marketingowy... ale pomimo to... :(
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

Pod tym adresem znalzłem takie pytanie z taka odpowiedzią:
Po ilu latach zdobywa się "czarny pas"?
Pierwszy czarny pas przyznaje się za opanowanie technik podstawowych. Jakkolwiek zależy to od obranej metody treningu, zazwyczaj stopień mistrzowski - 1 DAN zdobywa się po 2-3 latach intensywnego treningu.

"A ona tylko pomidory i szczaw, pomidory i szczaw".
Chyba z 3 razy tłumaczyłem już to... więcej mi się nie chce. :twisted:
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

Pod tym adresem znalzłem takie pytanie z taka odpowiedzią:
Po ilu latach zdobywa się "czarny pas"?
Pierwszy czarny pas przyznaje się za opanowanie technik podstawowych. Jakkolwiek zależy to od obranej metody treningu, zazwyczaj stopień mistrzowski - 1 DAN zdobywa się po 2-3 latach intensywnego treningu.


hmmm
niby gosoku od shotokanu pochodzi ale 1 dan to średnio 7-8 lat
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
To co napisałem nie pochodzi odemnie tylko znalazłem na oficjalnej głównej stroenie internetowej wodzów KARATE TRADYCYJNEGO :)
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

W klubach ćwiczących Shotokan często stosuje się przepisy sportowe WKF, choć nie zawsze. Natomiast zawodnicy KT startują (i ćwiczą) wg przepisów ITKF, które różnią się znacznie od wspomnianych wcześniej.

A można się spytać czym się różnią?
I jaki ma to wpływ na naukę realnej walki?

A
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

W klubach ćwiczących Shotokan często stosuje się przepisy sportowe WKF, choć nie zawsze. Natomiast zawodnicy KT startują (i ćwiczą) wg przepisów ITKF, które różnią się znacznie od wspomnianych wcześniej.

A można się spytać czym się różnią?
I jaki ma to wpływ na naukę realnej walki?

A

moim zdaniem zdecydowany
Ja moge powiedziec ylko o przepisach w gosoku.
Do trzech punktów. Ciosy na chudan można z całej siły. Podcięcia i niskie rzuty dozwolone ale punktowane jedynie wtedy kiedy jest dobicie. Na jodan kontakt taki zeby "kuku" nie zrobic. Oczywiscie jak ktos wchodzi na cios i lezy to jest jego wina a nie twoja i walka trwa dalej jesli kolo moze walczyc.

to tak w skrocie.
natomiast na zawodach fudokanu widzialem ze ludzia technik nie zaliczali jesli nie krzykneli i zle w pozycji staneli !!
  • 0

budo_oldboj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
natomiast na zawodach fudokanu widzialem ze ludzia technik nie zaliczali jesli nie krzykneli i zle w pozycji staneli !![/quote]

Prawdopodobnie technika była bez kime, albo dystans nie taki

Tak trudno o odrobinę dociekliwości?
Przede wszystkim trzeba trochę liznąć przepisów sędziowskich. Będzie wiadomo o co chodzi sędziemu i dlaczego techniki nie zaliczono :-)
Tu więcej
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

Po ilu latach zdobywa się "czarny pas"?
Pierwszy czarny pas przyznaje się za opanowanie technik podstawowych. Jakkolwiek zależy to od obranej metody treningu, zazwyczaj stopień mistrzowski - 1 DAN zdobywa się po 2-3 latach intensywnego treningu.


hyhyhy nic tylko dwa, no moze czy latka poćwiczyć i zostać miszczem :twisted: :) rotfl
CUUUURFFF AAle bzdet. :blus:
  • 0

budo_oldboj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
Witam wszystkich
Ponieważ parę osób z uporem godnym lepszej sprawy drąży temat 2 - 3 lat do czarnego pasa postaram się to wyjaśnić.

Dwa - 3 lata wynikają po prostu z dosłownego odczytania warunków dopuszczenia do egzaminu na poszczególne stopnie, gdzie w przypadku stopni podstawowych okres ten ( czyli minimalny okres treningu pozwalający zdawać np. na 8 czy 7 k ) to 3 miesiące.
W praktyce jest tak:
W rocznym cyklu treningowym organizuje się dwie sesje egzaminacyjne.
Pierwsza pod koniec grudnia, druga pod koniec czerwca.

I tak łopatologicznie:
Jeśli ktoś goni za pasami to może:
Pierwszy rok treningu egz. na 8 i 7 k
Drugi rok treningu egz. na 6 i 5 k.
Trzeci rok treningu egz na 4 i 3 k.
Czwarty rok treningu egz. na 2 i 1 k.

Po otrzymaniu pierwszego kyu wymagany okres treningu przed próbą zdawania na następny stopień to 1 rok

Tak więc mamy już 5 lat.

Później dostaje się nominację do dopuszczenia do egzaminu na 1 dan.
Okres ten ( nominowania ) trwa około pół roku.
Mamy więc minimum 5 i pół roku, aby myśleć o 1 danie.
W praktyce pamiętać należy jednak o tym, że do każdego egzaminu czy to na stopnie uczniowskie czy mistrzowskie trzeba być po pierwsze dopusczonym przez trenera, po drugie trzeba ten egzamin zdać...
W praktyce przy jednej czy dwóch wpadkach cały okres treningu do otrzymania czarnego pasa trwa około 6 - 7 lat.

Oczywiście można teoretyzować, że zjawi się jakiś szatan, który trenować będzie po 5 razy w tygodniu i po 8 godzin dziennie i będzie zdawał na stopnie uczniowskie co 3 miesiące :lol:
Ale to teoria.

Czarny pas jest fetyszem dla wielu ludzi.
W KT oznacza on faktycznie, że po 6, 7 latach opanowaliśmy wszystkie PODSTAWOWE techniki w stopniu zadowalającym. I tylko tyle. Po otrzymaniu shodana zaczynamy się doskonalić w karate :?
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne
Ładnie to opisałeś i jest to prosta sprawa .Czyli zamieszczanie takich informacji ,że po 3 latach treningu czarny pas to oszukiwanie ludzi w czym chyba sie specjalizuje KT.Cały tekst z tą informacja pochodzi z oficjalnej strony karate tradcyjnego więc ???? kto tu jest głópi uczniowie czy włądze PZKT
  • 0

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate shotokan, a karate tradycyjne

oszukiwanie ludzi w czym chyba sie specjalizuje KT


Że oszustwo, to nie przeczę, ale ostrożnie z takimi zarzutami...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024