Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ewolucja aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
176 odpowiedzi w tym temacie

budo_polonusx
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stolica Warmi i Mazur

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
Paskuda, a czy ty twierdzisz, że dźwignie się pozmieniają, czy jakie zmiany ty chcesz???

U mnie w dojo ciągle porównuje się pozycje i ustawienie rąk (bardziej wyprostowane) do tradycyjnego Aikido, ale żeby robić takie porównania to trzeba jakieś pojęcie mieć. Przy okazji ciągle tłumaczy się co się z kąd wzieło.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido

Pasqda, a czy ty mozesz rozwijac fizyke nuklearna? A moze myslisz ze studenci fizyki na uniwerku to moga robic?
oczywiscie ze NIE

kolejne dyrdymaly - polecam film "Piękny umysł" tyt oryg. Beautiful Mind" To jest m.in o studencie uniwerku. zrobil rewolucje w ekonomii pierwszą od 150 lat.
Szczepan wg twojej idei ludzie ,ze 8 dana maja zakaz rozwoju aikido.. dla mnie to faszyzm.

(bardziej wyprostowane) do tradycyjnego Aikido,

a co to jest owe "tradycyjne aikido " ?

dobrze bedzie jak zmienie swoje zycie

zycie to aikido. jezeli zmienia sie swoje zycie to zmienia sie i aikido..
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido

Ale mnie chodzi o cos innego, Dziadek byl WIELKI bo nauczyl sie wszystkiego od swych wielkich owczesnych nauczycieli,wykorzystal ich wiedze i wiedze setek wczesniejszych wojownikow,dodal cos od siebie i dodal cos co ludzie zachodu lekcewaza-religie,wiedze ezoteryczna,rownowage czterech elementow ,roznie mozna to nazwac.
Nadal nowy ton sztuce walk ,inny wymiar,pewnie ,ze daleko nam do niego.
Nie kazdy sie rodzi z predyspozycjami do tworczych rozwiazan,wiekszosc bedzie tylko caly czas sie uczyc,uczyn innych i probowac osiagnac poziom Dziadka. Ale nie mozna wykluczyc,ze pojawi sie osobowosc ,umysl nowatorska,ktora nauczy sie aikido jak kiedys Dziadek jujutsu (troche upraszczam,wiadomo,ze jego wiedza byla szersza) i rozwinie je,zmieni je.

Przeciez nie odkrywam Ameryki, sztuki walki przez wieki ulegaly zmianom,dlaczego aikido mialo by stac w miejscu,czym sie stanie ,jesli nie pojdzie z duchem czasu,muzyka okresu baroku?

Ja niestety nic nie zmienie ani w fizyce nuklearnej, ani w aikido, dobrze bedzie jak zmienie swoje zycie :wink: ,ale to nie oznacza ,ze nowatorow nie ma na swiecie,moze wlasnie teraz sie rodzi..

Szczepan czy Ty i Twoi nauczyciele naprawde wiedza jakie bylo aikido Dziadka? I o co mu chodzilo? Ja nie ironizuje,ja mam watpliwosci,nie upieram sie ,ze mam racje,w koncu to dyskusja.

Zmianami jest to,ze nic nie jest takie jak Dziadkowe,aikido jest teraz takie jak nasi mistrzowie,takie jakiego sie nauczyli od uczniow Ueshiby,i bedzie takie jakie bedzie przekazane przyszlym pokoleniom.


Tak naprawde to Dziadek byl niezwykle malym kurduplem(nizszy niz Tamura sensei! ), mial jakies 140 cm w kapeluszu, choc niektorzy sie upieraja ze 145 cm :wink: co nie przeszkadzalo mu byc napakowanym jak maly czolg. On byl NIEZWYKLE silny fizycznie i wazyl ok 100 kg.

Co do pojawienia sie kolejnego geniusza w aikido, to sie zgadzam, zawsze jest szansa ze taki moze sie pojawic, ale jak do tej pory to jeszcze nikogo takiego nie widac. Za to widac mnostwo nieudolnych i pokaracznych prob "ulepszania" aikido Dziadkowego, co dla mnie jest zwyklm osmieszaniem sie.
Co to znaczy pojscie z duchem czasu? chodzi ci o zmiane detali technicznych czy zmiane idei aikido jako takiej?Jak moga z duchem czasu zmieniac sie detale techniczne? - czy grawitacja sie zmienia z duchem czasu? - a przeciez techniki aikido sa niemozliwe do wykonania bez wykorzystania grawitacji. Czy funcjonowanie szkieletu ludzikiego zmienia sie z duchem czasu? Funkcjonowanie stawow?
Techniki aikido racjonalnie wykorzystuja wiedze o funkcjonowaniu szkieletu, stawow, miesni itd. Wiadomo ze np: zeby kogos wychylic z rownowagi nalezy go wychylac w tzw 3ci punkt trojkata - wtedy nie moze uzyc nog czy zmiany ciezaru ciala do zablokowania ruchu. Wiele innych SW to wykorzystuje rowniez. Co tu chcesz zmieniac?
Albo inna idea techniczna - zharmonizowanie sie z atakiem - co tu chcesz zmieniac czy ulepszac? Nie rozumiem...wydaje mi sie ze o ulepszaniu mowia ludzie co nie rozumieja ze Dziadek w swoich technikach zawarl pewne OGOLNE ZASADY (w wiekszosci wspolne dla wielu innych SW). To znaczy ze sa to pewnego rodzaju rzeczy IDEALNE, w praktyce niezwykle trudne do osiagniecia. Te ogolne zasady(czy tylko NIEKTORE Z NICH ) moga byc uzyte w DOWOLNEJ SYTUACJI w DOWOLNEJ KOLEJNOSCI, odruchowo i spontanicznie, poniewaz nie sa uzywane jako sztywne kata. Te ogolne zasady nie wynikaja z czyjegos widzimisie, odzwierciedlaja one pewne podstawowe prawa fizyki i psychologi ludzkiej. Sa one uniwersalne, czyli niezalezne od danej jednostki. To te zasady chcesz ulepszac?

A moze chcesz ulepszac sfere duchowa rozwinieta przez Dziadka? Gosciu glosil zasade zeby techniki SW uzywac nie do niszczenia ale do budowy, zeby sluzyly do rozwijania pokoju a nie wojny, zeby polepszac zrozumienie miedzy ludzmi? - jakie tu widzisz mozliwosci ulepszania?

KAzdy z uczniow Dziadka widzial jego aikido przez pryzmat swoich mozliwosci postrzegania, widzial wg swoich celow treningowych, naturalnie interpretowal to co widzial po swojemu.

Ale oni go widzieli NAPRAWDE. I czuli jego techniki NAPRAWDE. fizycznie, bezposrednio, bez znieksztalcen czy "ulepszen". To co sami nam przekazuja, to oczywiscie jest ich interpretacja, ale ja wole zaufac ich intuicji ze to co przekazuja ma jakis sens. Bo po 50 latach cwiczenia czesto ich wlasne preferencje zanikaja na korzysc ISTOTY PRZEKAZU.
To tak, jakby kazdy z nich uzywal innego jezyka do przekazania znaczenia danego pojecia...ale to nie jezyk jest wazny ale samo znaczenie pojecia, nie?

nie chodzi tu o zaden "zakaz" rozwoju. Juz samo rozumienie (rozumienie cialem a nie intelektualne) idei Dziadka jest tak trudne ze nawet male zblizenie sie do owej istoty przekazu byloby wielkim sukcesem.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
ale chaos.. tyle slow a malo sensu...

Za to widac mnostwo nieudolnych i pokaracznych prob "ulepszania" aikido Dziadkowego, co dla mnie jest zwyklm osmieszaniem sie.

- ciekawostka przyrodnicza.. dla mnie Kobayashi bardziej posunał aikido niz Dziadek..
potem jest mnostwo roznych pytan - no.. albo sie odpowiada na pytanie z topicu albo sie zadaje kolejne. Pyatnia bezsensowne

czy grawitacja sie zmienia z duchem czasu?

- pomijam.
Nie bylo pytania o ulepszenie zasad ale o ewolucje aikido. Szczegol ale ważny. :-))))))))

A moze chcesz ulepszac sfere duchowa rozwinieta przez Dziadka?

O`Sensej byl człowiekem głeboko religijnym . Jego satori wynikala głownie z tego faktu. Nie mozna byc siwtszym od papieża.. ani bardziej religijnym od czlowieka po satori.
Pisanie o uczniach O`Senseja miałoby sens , gdyby przy okazji wspomniec ,ze czlowiek jest jednostka kreatywna. I ci ludzie rozwineli to co dostali od O`Senseja.
Na mnie jakos ilosc słow w wypowiedzi specjalnie nie dziala. Wole dwa zdania ale z sensem.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
W sferze podstawowej pytania - nie chodzi o rozwoj, czy zmiane celu, ale metod jego osiagniecia.

W sferze wyzszej - blodzimy, bo inaczej pojmujemy sens slowa "zmiana".
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
sfera podstawowa

EWOLUCJA KULTUROWA, seria procesów zmian kulturowych, w wyniku których zjawiska kulturowe przekształcają się, zwiększając stopniowo swą złożoność, funkcjonalność i efektywność, co prowadzi do coraz wyższego poziomu cywilizacyjnego zaawansowania i wzrostu możliwości adaptacyjnych człowieka.

uznałem to za najlepsza definicje ( źródlo wp.pl/ encyklopedia) .pytanie jest jasne.. Nie chodzi w nim o rozwoj, cel ani metody osiagniecia celu. podejrzewam ,ze nie rozumiesz pytania.

sfera wyzsza - no to 'blonć " sobie dalej sam. Zmiana to wcale nie to samo co ewolucja.
  • 0

budo_polonusx
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stolica Warmi i Mazur

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
Tak, zmiana to nie zawsze ewolucja, a ewolucja nie zawsze jest dobra. Ewolucja jest to odpowiedź na zmieniające się warunki otoczenia, ale można też wpływać na otoczenie przez nie zmianianie się. Zbytnie wyewoluowanie w jednym kierunku prowadzi do stagnacji. Dlatego tak często jest spotykane łączenie styli, a w kulturze wschodu sztuki nie ewoluowały tak gwłtownie, raczej wpływały na otaczające społeczeństwo.
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido

Paskuda, a czy ty twierdzisz, że dźwignie się pozmieniają, czy jakie zmiany ty chcesz???

U mnie w dojo ciągle porównuje się pozycje i ustawienie rąk (bardziej wyprostowane) do tradycyjnego Aikido, ale żeby robić takie porównania to trzeba jakieś pojęcie mieć. Przy okazji ciągle tłumaczy się co się z kąd wzieło.


Nie chodzi o to ,ze ja chce koniecznie zmiam w aikido.
Wiadomo,ze dopoki bedziemy mieli taka samo budowe ciala jak za czasow Dziadka :wink: ,dzwignie i zasady technik beda takie same,zasady mechamiki zostaly juz dawno rozpracowane i to nie za sprawa Dziadka,on jako swiatly czlowiek wykorzystal je w sztuce walki,zreszta nie on jeden.
I dobrze.

Wlasnie Ty poruszyles m.in. o co mi chodzi.
Pozycje i ustawienie rak,czy dokladne nasladownictwo Dziadka jest konieczne ,aby osiagnac jego doskonalosc,a moze jego skutecznosc byla za sprawa przede wszystkim jego zrozumienia istoty Ki i tej pracy nad mysla i duchem.
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
To Szczepan : ale mnie zagadales :wink:

Jesli chodzi o nauczycieli i o wiernosc przekazu ,tam gdzie m.in. chodzi o sprawy ducha to wkrada sie subiektywizm.
Zanim zaczelam trenowac aikido ,myslalam,ze jest jedno,takie same.
Istota aikido jest ta samo we wszystkich szkolach,ale skad sie wziely rozne szkoly,czyjes widzimisie ?
We wszystkich jest ta sama mechanika,piszac w uproszczeniu,ale sa zasadnicze roznice np. w pozycjach, obnizenie calego ciala przez duzy wykrok.
Czy pewne elementy nie tyle sa istotne dla aikido,a sa wynikiem zwiazku Dziadka z tradycja japonska ,a naprzyklad,czy Dziadek robil szybkie yoko?

Czy Twoi mistrzowie wiernie przekazuja aikido Dziadkowe?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido

Nie chodzi o to ,ze ja chce koniecznie zmiam w aikido.
Wiadomo,ze dopoki bedziemy mieli taka samo budowe ciala jak za czasow Dziadka :wink: ,dzwignie i zasady technik beda takie same,zasady mechamiki zostaly juz dawno rozpracowane i to nie za sprawa Dziadka,on jako swiatly czlowiek wykorzystal je w sztuce walki,zreszta nie on jeden.
I dobrze.

Wlasnie Ty poruszyles m.in. o co mi chodzi.
Pozycje i ustawienie rak,czy dokladne nasladownictwo Dziadka jest konieczne ,aby osiagnac jego doskonalosc,a moze jego skutecznosc byla za sprawa przede wszystkim jego zrozumienia istoty Ki i tej pracy nad mysla i duchem.


Alez oczywiscie, ze dokladne nasladownictwo Dziadka jest konieczne, szczegolnie przy nauczaniu poczatkujacych! Dopoki instruktor nie widzi Ogolnych Zasad jakie sa przekazywane przez kazda technike, musi po prostu bezmyslnie powtarzac techniki w takiej postaci jak Dziadek to robil himself.
A jak juz zaczyna widziec te zasady, to widzi wyraznie ze wlasnie wykonywanie technik dokladnie tak jak Dziadek pokazywal przekazuje te Ogolne Zasady najdoskonalej :wink: Tylko ci ktorzy zrozumieli czesciowo, lub w ogole nie zrozumieli jak dzialaja Ogolne Zasady usiluja przeksztalcac techniki i wynika z tego Wielka Kaszana.

Z moich doswiadczen wynika, ze wszelkie odejscia od formy Dziadkowych technik powoduje przekaz tylko czesciowy Ogolnych Zasad. A w skrajnych wypadkach nie ma zadnego przekazu - patrz show- aikido(typu turnieje tanca w aikido), lub aikido typu komercyjnego.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido

To Szczepan : ale mnie zagadales :wink:


Przykro mi , ale to ty sama odgrzalas stary temat 8)
Ale faktycznie cos ostatnio za duzo gadam...

Jesli chodzi o nauczycieli i o wiernosc przekazu ,tam gdzie m.in. chodzi o sprawy ducha to wkrada sie subiektywizm.
Zanim zaczelam trenowac aikido ,myslalam,ze jest jedno,takie same.
Istota aikido jest ta samo we wszystkich szkolach,ale skad sie wziely rozne szkoly,czyjes widzimisie ?
We wszystkich jest ta sama mechanika,piszac w uproszczeniu,ale sa zasadnicze roznice np. w pozycjach, obnizenie calego ciala przez duzy wykrok.
Czy pewne elementy nie tyle sa istotne dla aikido,a sa wynikiem zwiazku Dziadka z tradycja japonska ,a naprzyklad,czy Dziadek robil szybkie yoko?

Czy Twoi mistrzowie wiernie przekazuja aikido Dziadkowe?


Za czasow Dziadka nikt nie uczyl jakiegokolwiek ukemi. nie mowiac juz o jakims szybkim yoko :wink:
Skad sie wziely szkoly? Z czesciowego zrozumienia Ogolnych Zasad i odrzucenia ilus tam elementow jako "przestarzalych", czy "nieprzydatnych", czy cos w tym rodzaju...za to na skoncentrowaniu sie tylko na kilku wybranych jako tych "najwazniejszych" :lol:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
i to jest wlasnie ewolucja..
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
Aikido Dziadka to fikcja, ono nie istnieje. Rozumiesz, Szczepan, NIE ISTNIEJE. Faceta juz nie ma i nie ma jego aikido.

Bronisz tezy, ktora jest nie do obrony, tezy dziecieco naiwnej, ktorej przecza fakty, doswiadczenie z dojo i zdrowy rozsadek. Aikido ma dzialac- to jest cel, a nie zadawanie sobie pytania, czy Dziadek zrobilby to so und so.
Nie ma w aikido jedynie slusznej interpretacji technik. To tak jak w protestantyzmie- masz czlowieku Bilbie i czytaj!
Dyskusja wydaje mi sie czysto akademicka.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido

Aikido Dziadka to fikcja, ono nie istnieje. Rozumiesz, Szczepan, NIE ISTNIEJE. Faceta juz nie ma i nie ma jego aikido.


Ale ty Bujin jestes negatywny....nie istnieje i nie istnieje...Popatrz, Newton tez dawno umarl, a grawitacja dalej dziala :lol:
Czasem dziela przezywaja tworcow, nie?

Bronisz tezy, ktora jest nie do obrony, tezy dziecieco naiwnej, ktorej przecza fakty, doswiadczenie z dojo i zdrowy rozsadek. Aikido ma dzialac- to jest cel, a nie zadawanie sobie pytania, czy Dziadek zrobilby to so und so.
Nie ma w aikido jedynie slusznej interpretacji technik. To tak jak w protestantyzmie- masz czlowieku Bilbie i czytaj!
Dyskusja wydaje mi sie czysto akademicka.


Powiedzialbym ze masz cel dosc.....hmh....prostawy (zauwaz ze nie uzylem slowa prostacki :wink: ) Nie chodzi o zadna interpretacje technik, a o to jak przekazac Istote Aikido ktora sie otrzymalo od wlasnego nauczciela, ktory z kolei otrzymal od swego nauczyciela..itd az do Dziadka (bo ci co nie maja nauczycieli to i tak sa z gory skazani na sukces :wink: )
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
obsmialem sie jak norka.. huhuhuhuhuhu.. ( --> zdaza do nieskonczonosci). Isteniej poważna róznica pomiezy wynalazkiem ( np. żarówka) a odkryciem ( np. odkrycie Ameryki) . Izaaka Newton nie wynalazl grawitacji, nie stworzyl jej.. Nie jest jej autorem.. jedynie opisal to zjawisko.

Czasem dziela przezywaja tworcow, nie?

- proponuje za ten txt tytul naegdoty roku.. no rok sie dopiero zaczal i moze Szczepan cos smieszniejszego napisze.. Ale poki co zacząl dobrze..
i wracajac do tematu.. tez jest smiesznie..

Nie chodzi o zadna interpretacje technik, a o to jak przekazac Istote Aikido

- topic stanowi o czyms innym.. ewolucja to takze nie istota. Proboj dalej moze ci sie uda..
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
Pshafff.....jak mawiali wodzowie Czarnych Stop,
Obsmiac post kogos innego to kazdy umie, do tego potrzeba dokladnie ZERO inteligencji. Ale samemu napisac cos konkretnego i wartosciowego na temat to zupelnie inna historia, nieprawdaz 8)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
Szczepan - nawet Dziadek ewoluowal - ktora czesc jego ewolucji proponujesz nasladowac?
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido

Za czasow Dziadka nikt nie uczyl jakiegokolwiek ukemi. nie mowiac juz o jakims szybkim yoko :wink:
Skad sie wziely szkoly? Z czesciowego zrozumienia Ogolnych Zasad i odrzucenia ilus tam elementow jako "przestarzalych", czy "nieprzydatnych", czy cos w tym rodzaju...za to na skoncentrowaniu sie tylko na kilku wybranych jako tych "najwazniejszych" :lol:


Ja to wlasnie nazywam ewolucja w aikido,pewne elementy odpadaja w duchem czasu.A wybor elementow "przestrzalych" -kto o tym decyduje?
Czy nie wlasnie obecni mistrzowie,uczniowie uczniow Dziadka.
Czy sie na to godzimy ,czy nie sa one wynikiem ich drogi ,ich aikido.
Ja to akceptuje,nie oceniam ,ktore ze szkol czy styli jest lepsza.
Nie chce ,aby moj watek sluzyl komukolwiek do utarczek slowno osobistych.
A wracajac do tematu,to skad sie wzielo szybkie yoko?
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
wodzowie Carnych Stop też nie potrafili zrozumiec ewolucji... i wymarli.. w ten czy inny sposob...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Ewolucja aikido
......i mamy teraz McKulture zamiast oryginalnej kultury indianskiej w Ameryce.
Jak tak dalej pojdzie to niedlugo pozostana tylko McDoja aikido rowniez...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024