Skocz do zawartości


Zdjęcie

jeszcze raz o formach.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
191 odpowiedzi w tym temacie

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
dobry tekst

Moj kolega ma zdawac na dana w tkd i robi sobie formy dla powtorzenia.
Ostatnio cwiczyli tak we dwojke, podszedl do nich trener i mowi "co wy tu za balety odstawiacie?" ;)
Ochrzanil ich bo maja startowac w zawodach full contact kickboxingu :)
a oni tymczasem jakies balety .... ;)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
a oni z ITF sa?
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
a oni z ITF sa?
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Bardzo fajny artykuł, dobrze podsumowuje temat!

Umie walczyć (...) ale za pomocą zupełnie innych technik, których w formach nie uświadczysz. Tak naprawdę, to jeśli umie walczyć umie to nie dzięki formom, ale p o m i m o form, po prostu dlatego, że oprócz treningu form i ich technik uczył się także walki i technik walki. (...) Czy w takim razie trening form nie ma w ogóle żadnego sensu? Myślę, że to zależy od celu jaki sobie stawiamy w treningu i od sposobu w jaki do tego celu dążymy. Trening form może w pewnym stopniu być traktowany jako ćwiczenie przygotowawcze do nauki technik, ponieważ tak jak każdy inny rodzaj gimnastyki (weźmy jako przykład taniec nowoczesny) rozwija koordynację ruchową. Niektóre formy są bardzo ładne. Ich wykonywanie sprawiać może ćwiczącym przyjemność, być po prostu formą relaksu. Wreszcie pewne formy zawierają jednak jakieś prawdziwe techniki. Nie ma powodu rezygnować z wykonywania form jeśli ktokolwiek miałby ochotę je robić i lubiłby to. Ważne jest jednak, żebyśmy dokładnie wiedzieli jakich efektów możemy się spodziewać po metodach szkoleniowych które stosujemy. W treningu sztuk walki można stawiać sobie różne cele. Może to być nauka samoobrony, może być konserwacja zdrowia, utrzymanie kondycji, rozrywka, przeżycie estetyczne, zrzucenie zbędnych kilogramów itd. Jeśli te efekty chcemy uzyskać trening form może nam w tym pomóc. Jeśli jednak drogi czytelniku ktoś próbuje Ci wmawiać, że poprzez trening form nauczysz się samoobrony, to ten ktoś po prostu mówi Ci nieprawdę.


Ja się w pełni zgadzam z tym co tu jest napisane, od początku się z tym zgadzałem :)
  • 0

budo_smk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 83 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
ciekawy artykul

ja osobiscie lubie formy, dla mnie prezentuja one pewien element jakby psychicznego/umyslwoego samo-doskonalenia sie. Poswiecem czas na poznanie ruchow, na prawidlowe ich wykonanie itp... To cos jak terapia zajeciowa :-) Mysle ze pozwalaja one doskonalic techniki i ksztaltowac (w pewnym stopniu) rozwoj duchowy.

Jasna sprawa ze nikt nie bedzie walczyl na ulicy uzywajac form, ale zauwazcie jak niektore elemnty z form doskonale sie do tego nadaja. Np do san- ap chagi i potem 2 x jirugi. Nie musisz przy tym stawac w gunnun-so ale samo combo jest bardzo dobre.

Jednak powtorze- uwazam ze formy glownie (przynajmniej dla niektorych) stanowia sposob na rozwoj duchowy. Brzmi to gornolotnie, ale chyba wiecie o co mi chodzi (perfect your body, perfect your mind :) )

Tak ja to widze. Lubie formy tak samo jak lubie sparingi, inny lubi techniki specjalne i testy sily- dla kazdego cos fajnego sie znajdzie w tkd ;)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
pomysl tylko ile moglbys sie nauczyc gdybys nie marnowal tyle czasu na trening tul'i. ...to cie chamuje. autor ma bardzo zdrowe podejscie do sprawy... jak ktos chce to niech sobie po katach cwiczy formy :wink: ale przede wszystkim niech ksztalci sie w walce. bo w koncu trenujesz sztuke WALKI a nie tanca.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.

Ważne jest jednak, żebyśmy dokładnie wiedzieli jakich efektów możemy się spodziewać po metodach szkoleniowych które stosujemy. W treningu sztuk walki można stawiać sobie różne cele. Może to być nauka samoobrony, może być konserwacja zdrowia, utrzymanie kondycji, rozrywka, przeżycie estetyczne, zrzucenie zbędnych kilogramów itd.

Ale Moro tak jak autor artykułu napisal, nie wszyscy trenują tylko dla samoobrony. Niektórzy lubią układy, a są nawet tacy co cenią je bardziej niż samą walke 8O
Aż tyle czasu na tule nie marnujemy, my przeznaczamy na to w tygodniu tylko jeden z czterech treningów :wink:

I tak nie ma to jak sparing :twisted:
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
no odbra ale wez pod uwage np taki egzamin... musisz wystukac iles tam pompek a nawet jak nie dasz rady to nic sie nie dzieje... a prezciez to cwiczenie ma podobna albo wieksza wartosc niz tule za ktore jednak jak skaszanisz to mozesz nie zdac... widzisz w tym jakas logike?

jasne ze sa rozne motywy cwiczenia sztuki walki... ale jezeli decydujesz sie juz na ten krok to chyba jestes swiadomy ze ta kondycja/rozrywka/estetyka/odchudzanie itd bedzie sie odbywac prez trening ukierunkowany na walke prawda? bo inaczej poszedlbys na aerobic czy do sauny czy jeszce gdziestam indziej.
  • 0

budo_smk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 83 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
ok moro ale w nazwie jest jeszcze SZTUKA.... wywal z tkd uklady i inne "pierdoly" to bedziesz mial kickbox, wiec po co akurat tkd?
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
ale wez pod uwage ze to jest temat o wywaleniu form a nie innych pierdul :) reszta mi az tak nie prezszkadza... aczkolwiek moznaby pojsc o krok naprzod w niektprych sprawach.
co do sztuki polecam temat: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
A co z trenującymi którzy lubią układy, dla których to jest najważniejsza część taekwondo? Sam zanasz takich :) Czy mają przestać trenować taekwondo?
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
a czy oni w ogole trenuja taekwondo? :)
  • 0

budo_smk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 83 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
musze naprawde ci to charly przypominac?

na seminarium z koreanczykiem on powiedzial cos takiego w skrocie: tkd ma 5 elementow: walki, uklady, testy sily, techniki specjalne i samoobrona. Kazde z osobna nie tworzy tkd, dopiero wszystkie 5 razem pokazuja nam czy jest tkd

jezeli ktos lubi tylko uklady to ok, spoko, ale powinien tez trenowac inne aspekty, oczywiscie nie bedzie za pewne tak sie do tego przykladal jak do ukladow.

przyklad: Jaroslaw Suska- chyba nie msuze go nikomu przedstawiac. To jest czlowiek ktory poswiecil sie trenowaniu form. A bierze takze udzial w sparingach itp Bo same formy to nie tkd, tak samo jak sam sparing to nie tkd.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
No ja się z tym w pełni zgadzam i dlatego dla mnie wszystkie aspekty tkd są ważne. Czy to walki, układy, techniki, samoobrona, czy utwardzanie... wszystko chętnie ćwicze, mimo że walki są dla mnie najciekawsze.

A tamto napisałem żeby zaznaczyć, że nie wszyscy mają taką opinie o układach jak Moro i dla nich taekwondo bez tuli już nie byłoby tym samym... no dla jednych było by wtedy lepsze ale dla innych gorsze :wink:
  • 0

budo_smk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 83 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.

A tamto napisałem żeby zaznaczyć, że nie wszyscy mają taką opinie o układach jak Moro i dla nich taekwondo bez tuli już nie byłoby tym samym... no dla jednych było by wtedy lepsze ale dla innych gorsze :wink:


No popatrz a myslalem ze jestem jedyny Sprawiedliwy :) i ze wszyscy pozostali tutaj najchetniej by wywalili uklady na amen :P :)
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Nie jesteś jedyny, przeczytaj ten temat od początku to zobaczysz jaka dyskusja była tu swego czasu :)
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Ja tam wcale nie zamierzam wywalać form, ale i stawiac ich na piedestale też nie. Robimy je pod kątem wartości estetycznych, a nie jakiejś super-zgodności z wydumanym wzorcem. Paru ludzi u mnie w klubie bardzo lubi formy ( i dobrze je robią), paru nie lubi w ogóle. Ja kiedys lubiłem bardzo, teraz trochę mniej. Ludzie się zmieniają... :)

Gizmo
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.

a oni z ITF sa?

no tak z ITF
cwiczymy w tym samym klubie
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
i nie maja zadnych problemow z PZTKD startujac w kickboxingu?
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.

i nie maja zadnych problemow z PZTKD startujac w kickboxingu?

a powinni?

...nie wiem :?
nic mi nie mowili o problemach:>
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024