Skocz do zawartości


Zdjęcie

jeszcze raz o formach.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
191 odpowiedzi w tym temacie

budo_pjotrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Jak by układy były bez sensu, to by ich nie było. Nie tylko w tkd są układy czy tez formy. Prawie kazdy inny styl ma sfoje kata, czy cos w tym stylu.
Układyćwiczą siłę uderzenia, dokładnosc, ćwiczą koncentracje i wytrzymałosc. Są tez taką wizytówką Tkd. Po tym mozna odróżnic tkd.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.

Jak by układy były bez sensu, to by ich nie było. Nie tylko w tkd są układy czy tez formy. Prawie kazdy inny styl ma sfoje kata, czy cos w tym stylu.
Układyćwiczą siłę uderzenia, dokładnosc, ćwiczą koncentracje i wytrzymałosc. Są tez taką wizytówką Tkd. Po tym mozna odróżnic tkd.

sile cwiczy sie na worku/tarczy, dokladnosc np na packach, wytrzymalosc... sa do tego odpowiedni treningi. nigdy nie bedziesz tak silny/precyzyjny/wytrzymaly jak osob cwiczaca na workach/tarczach/packach/odpowiednio przygotowywana kondycyjnie jezeli cwiczylbys tylko uklady- a ta droga osoba tylko na w/w sprezcie- czy to daje chociaz troche do myslenia?
  • 0

budo_pjotrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
na worku to nauczysz sie jak kogos uderzyc, a nie tylko o to chodzi w tkd
mam pytanie,
Jak myslisz czym kierował się Choi wymyslając układy?
nie wymyslij ich tak na złosc :D
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Choi nie stworzyl tych form ot tak... pamietaj ze mial 2 dana w karate a ukladmy miejscami sa razaco podobne do tych praktykowanych w karate :) tak tak... on je po porstu poprzerabial, a sam jak na azjate przystalo nie pytal sie swojego nauczyciela "dlaczego" tylko nasladowal ruchy. (chociaz przyznaje- czlowiek mial swoje poglady i koncepcje- i chwala mu za to :!: )
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.

zamiast spojzec na walke taka, jaka ona jest, wiekszosc systemow sztuk walki laczy "fantazyjna mieszanine", ktora wypacza i krepuje tych, ktorzy je praktykuja i wylacza ich z faktycznej rzeczywistosci walki, ktora jest prosta i bezposrednia. zamiast podazac prosto do sedna spraw, ukwiecone formy (zorganizowana rozpacz) i sztuczne techniki sa praktykowanymi rytualami symulujacymi faktyczna walke. stad zamist "byc" w walce ci praktykujacy robia cos "na temat" walki


tak naprawde, prawdziwa walka nie jest okreslona i jest jaknajbardziej "zywa". fantazyjna mieszanina (forma porazenia) steza i uwaronkuwuje to, co bylo kiedys plynne, a gdy patrzysz na to realistycznie stwierdzasz, ze jest to nic innego jak slepe oddanie systematycznej nieuzytecznosci praktykowania rutynowych dzialan lub figur. ktore donikad nie prowadza


stylisci zamist patrzec bezposrednio na fakt, przylegaja do form (teorii) i wiklaja sie coraz bardziej, pchajac sie w pulapke bez wyjscia


formy sa proznymi powtorzeniami, ktore oferuja uporzadkowana i piekna ucieczke od samopoznania z zywym przeciwnikiem


jesli postepujesz zgodnie z klasycznym wzorcem, to rozumiesz rutyne, tradycje. cien - nie rozumiesz siebie


prawda nie ma sciezki. prawda zyje, zatem zmienia sie. nie ma miejsca spoczynku, nie ma formy, zorganizowanej instytucji, filozofii.v gdy to zaowazysz, zrozumiesz, ze ta zywa rzecz jest rowniez tym czym ty jestes. nie mozesz sie wyrazic i byc zywym, poprzez statyczna, zlepiona forme, poprzez stylizowany ruch


dlaczego starcie jest najleprzym sposobem na wyczucie odpowiedniego rozlozenia czynnosci w czasie?starcie jest najlepsze, gdyz pozwala na wykonywanie technik przy rzeczywistym kontakcie. mamy obiekt, ktory stara sie nas kopnac lub uderzyc. przez to, ze jestesmy zmuszeni do ciaglej uwagi i skupieniu na przeciwniku, nie mamy czasu na zastanawianie sie

[/code]
  • 0

budo_pjotrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
układy są bardzo powaznie traktowane na egzaminach. Jesli ktos dobrze robi układy to zajdzie dalej w stopniach niz ktos kto ich nie lubi i jest lepszy w walkach. ostatnio jak byłem na egzaminie to dla egzaminatorów układy stanowiły połowe egzaminu. Mysle ze układów nie mozna traktowac jak jakis sport czy cos związane z realną walką, jest to poprostu sztuka sama w sztuce.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
i mnie to przeraza- jak egzamin, w SZTUCE WALKI moze byc podpozadkowany czemus takiemu? ...co do sztuki dla sztuki- tu chodzi pewne przezycia estetyczne, o akt tworzenia- a formy to bierne nasladowanie, w dodatku opatrzone szeregiem wzorow "stopa wykroczna 15 stopni do srodka, ilestam % ciezaru ciala na nodze jkaiejstam, biodra tak... szerokosc tyl a tyle szerokosci barkow, wzrok tu- glowa tam, rekaz zgieta pod katem- ilustam stopni"- gdzie tu jest miejsce dla artysty? skoro jest to sztuka dla sztuki.
  • 0

budo_madzia111
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 493 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Moro, ale jestes tfardy :) ale to bardzo dobrze :D

Mi sie tylko wydaje ze kazda rzecz musi miec swoja histoirie i tradycje (chociaz wcale nam sie to nie podba) i pomimo tego, ze na prawde nie lubie ukladow i tez nie widze w nich sensu, jednak ucze sie ich, bo wiem ze musze. A wlasnie chyba na ukladach sa oparte wszystkie techniki, ktore teraz wykorzystujemy w walce, wiec jezeli nie byloby kiedys tam ukladow, to dzis ludzie nie wiedzieliby jakie techniki stosowac w walce.
  • 0

budo_pjotrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
układy zawsze bedą wazne w tkd, to jusz jest taka sztuka, nie mamy na to wpływu i czy podobają nam sie czy nie musimy je ćwiczy abe pokonywac następne przeszkody jakimi są egzaminy. Moro, musisz sie z tym pogodzic :) :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
no co wy gadacie? gdyby wszyscy byli tacy ulegli to... az sie boje pomyslec 8O
  • 0

budo_pjotrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Gadam co o tym mysle :D
  • 0

budo_madzia111
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 493 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Moro....jak tak dalej pojdzie to zalozysz wlasna federacje :) bez form :) :) :) (ja bym sie szczerze mowiac pisala na to :wink: ) ale i tak nie mam co narzekac , bo my na treningu prawie wcale nie mamy form i trzeba sie na egzamin we wlasnym zakresie uczyc...

Ale Tomek :) z tego co wiem to trenujesz juz dosc dlugo, wiec dopiero teraz zaczely CI przeszkadzac formy? Czy juz od dawna z tym walczysz? :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
od dawna.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
na razie nie planuje zakladania wlasnej federacji.. chociaz kto wie co bedzie jutro :wink: :) :) :) :) :) :)
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Miałem już się nie wypowiadać w tym temacie (Pjotrek mnie tu zastąpił :) ) ale napisze odnośnie tych cytatów Bruca Lee.
Bruce Lee powiedział też coś w stylu : adept sztuk walki który nigdy nie sparował jest jak pływak który nigdy nie widział basenu (czy coś w tym stylu - przynajmniej taki był tego sens :wink: ). Tak więc Bruce był przeciwnikiem form i gorącym zwolennikiem sparingów, ale czy to już wystarczy żeby uznać, że formy są złe. Czy on jest takim autorytetem w sztukach walki? Za swoje podejście został ostro skrytykowany przez mistrzów wschodnich sztuk walki. A pozatym sam trenując w młodości uczył się form.
Myśle że złe jest jak się trenuje same formy, bez sparingów. Ale sądze że same sparingi to też byłaby przesada :twisted:
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
czy brucee lee jest autorytetm w SW?- moim zdaniem jest. a to ze starzy mistrzowie sie cisnieniowali jest oczywiste- jakis dziadek 50 lat zasowal kilka form i bylo mu z tym dobrze- jego uczniowie o nic nie pytali tylko tez pstrykali te formy... bali sie podwazyc autorytet, az tu nagle zjawia sie czlowiek ktory zadaje pytania i oczekuje odpowiedzi. ktory unaocznia bledy, zle strony starych metod.

charly- mylisz sie sadzac ze trening walki sprowadza sie jedynie do ciaglej bezposredniej konfrontacji 2 zawodnikow.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.

charly- mylisz sie sadzac ze trening walki sprowadza sie jedynie do ciaglej bezposredniej konfrontacji 2 zawodnikow.


Ja tak nie uważam ale z twoich i Bruca Lee wypowiedzi tak wywnioskowałem :) Może napiszesz coś więcej na ten temat :?:
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
no wlasnie zaowazylem ze jak mowie komus ze mam w dupa uklady i daje jkaies argumenty to w odpowiedzi slysze: "eeee tam, ty bys tylko wkladal sprzet i sie trzaskal" nie wiem na jakiej podstawie wyciagane sa takie wnioski.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
Nie no wiem że jest jeszcze rozciąganie, techniki, samoobrona, utwardzanie, tarcze itp. itd.
I wcale nie chciałem tego upraszczać że bez form to już tylko sparingi zostaną :) Widocznie źle to odczytałeś :twisted:
I tak nie przekonasz mnie że formy są bezużyteczne w TKD, myśle że jak raz w tygodniu są to nie jest wcale za dużo i nawet ty możesz to jakoś przeżyć :wink:
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: jeszcze raz o formach.
"i tak mnie nie prezkonasz" - o nie! nie przekonam charlyego! to mi nie da spokoju do konca zycia :!: :!: :!:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    Bing (1)

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024